kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Biblioteczki domowe?. Ja także ją buduję. Mam w niej najczęściej książki historyczne np. "Ogniem i Mieczem, Krzyżacy, Potop, Pan Włodyjowski" itp. Mam tam też nowele H. Sienkiewicza takie jak "Latarnik, Za Chlebem" itp. Są one krótkie temu je właśnie czytam. Znajdują się w niej także: "Chłopi, Quo vadis, Stara baśń". To niektóre z książek. Są tam także książki typu "Anatomia człowieka", ale o nich chyba nie mowa... Lektury. Po prostu lektury, które ustala nam MEn są talk nudne, ze szkoda gadać. Po co komu teraz czytać wszystkie ksiażki mówiące o czasach 200 lat za nami. Żyjmy teraźniejszością
Ja myslę, że to dlatego żebyśmy poznali najznakomitsze dzieła polski pisarzy... Tylko nie wiem tak naprawdę po co. Ja z reguły lektury czytam, bo jeśli bym tego nie zrobiła moja nauczycielka by była okropnie zawiedziona..;) Ostatnio na konkurs polonistyczny miałam przeczytac "Potop". To jest dopiero nudne. Nawet film! Tylko jeden rozdział z trudem przeczytałam. Jeśli jest jednak jakaś krótka nowela to czemu nie? Można spróbowac. Nie wiem dlaczego, ale ja czytam lektury z dużym wyprzedzeniem.. W tamtym roku książkę, która była zadana na koniec roku szkolnego przeczytałam na początku. W lutym będę omawiac "Latarnika" a już go sobie wypożyczyłam. Trochę się rozpisałam.. dzieciństwo. W podstawówce lubiłam nowele.
Kilka tytułów, które zapamiętałam najbardziej:
Latarnik i Sachem Henryka Sienkiewicza,
Antek, Katarynka i Kamizelka Bolesława Prusa,
Nasza szkapa i Dym Marii Konopnickiej,
ABC Elizy Orzeszkowej,
oraz Siłaczka Żeromskiego. W jakiej książce się aktualnie zaczytujecie?. Czasem mam wrażenie, że Sienkiewicz trochę zżynał z "Ogniem i mieczem" pisząc "Potop". Np. Kmicic to dla mnie mieszanka Bohuna i Jana Skrzetuskiego znowu jest motyw 'biednej waćpanny'
To samo masz w Quo vadis? i Krzyżakach. Sienkiewicz po prostu napisał sobie jedną książkę i potem tylko zmieniał oprawę historyczną, cały czas operując na tych samych motywach. Ja np. czytałam Potop już po Quo vadis? i w połowie zasypiałam marząc żeby się wreszcie skończyło. Ponoć nowele ma dużo lepsze, nie wiem czytałam tylko Latarnika. Klasyka polska. Nie znoszę Krzyżaków:P w ogóle nie trawię Sienkiewicza, nie mówiąc o Żeromskim. Obydwaj piszą nudne ksiązki, jedynie nowela tego pierwszego "Latarnik" mi się podobala, ale to może dlatego, ze kojarzy mi się ze "Starym człowiekiem i morze" Hemingway'a
A wrócę do Krzyżaków- nawet nie przeczytałam. Pierwszą stroną czytałam 5 razy, a za każdym razem kiedy szłam na druga nic nie kumałam. Poza tym opisy scen walki.. i przygotowan:P, np. "niebo było niebieskie, a ten niebieski był niebieski, taki głeboki niebieski, a chumrki były białe, miały nieregularne kształty i wyglądała pięknie na tym naprawde niebieskim niebie" i tak przez 10 stron. nuuda. hyhy, za to "Syzyfowe prace" przeczytałam chociaz ostatnie 50 stron czytałam w wodzie, zeby nie zasnąć:P woda byla lodowata, ale ksiazke skonczyłam:P Śmieszne sytuacje w szkole i w domu. Dzięki kierunką i bohaterem powieści Issy przypomniały mi się dwie śmieszne sytuacje u nas w klasie
1.
Taka Monika, która aktualnie chodzi do OHP na geografi kiedy została spytana o kierunki geograficzne zaczęła szukac pomocy wśród klasy, no wiec wszystkim sie chciało smiac, ale zaczelismy jej szeptac po cichu, a ze dobrze nie usłyszalam to do pani pokazując na wschód:
-Tu jest południk!
Pani sie na nia dziwnie popatrzyła, my w smiech, a ona kontynuuje, pokazując na zachód:
- A tu jest północnik!
Cała klasa w śmiech
2. W tym roku perzy okazji omawiania noweli Sienkiewicza "Latarnik" pani zrobiła nam test. Pytania były dośc łatwe, a Partyk napisał, że głównym bohaterem powyeści był "Henry Sienkiewicz", który urodził się w Afryce J. polski. mam napisać rozprawkę na temat: "W jaki sposób H. Sienkiewicz składa hołd poezji A. Mickiewicza".
na podstawie "Latarnika" mamy to napisać i w formie rozprawki.
Napisałam coś nie coś, ale nie wiem czy to ma tą formę. ;C
Gdyby był ktoś tak miły i przeglądnął to i wprowadził potrzebną korektę, to byłabym wdzięczna. :)
(akapit) H. Sienkiewicz w noweli "Latarnik" składa hołd poezji A. Mickiewicza. Ukazuje postać latarnika Skawińskiego, zgorzkniałego samotnika, w którym budzą się uczucia i wspomnienia pod wpływem lektury "Pana Tadeusza".
(akapit) Przebywający na obczyźnie starzec żyje z dala od Polski, gdzie zostawił swą młodość, siły i uczucia patriotyczne. Czuje się zmęczony i tak naprawdę nie wie, gdzie jest jego miejsce na ziemi. Otrzymawszy egzemplarz "Pana Tadeusza", który "pachnie" Polską, doznaje szoku. Zaczytany w lekturze zapomina nawet o swoich obowiązkach.
Ogromne wzruszenie i przyspieszone bicie serca dowodzą, że zrozumiał kim jest i, że jego ojczyzną jest Polska. Dzięki poezji przed oczyma staje mu dzieciństwo, młodość oraz wspomnienia związane z rodzinnymi polskimi stronami. Bardzo za nimi tęskni.
Chociaż Skawiński trzaci pracę przez swoje zaniedbanie, nie czuje się już samotny. Wyrusza w dalszą tułaczkę trzymając pod pachą swojego wiernego przyjaciela- "Pana Tadeusza".
(akapit) Moim zdaniem, H. Sienkiewicz znalazł doskonały sposób, aby ukazać wpływ i rolę twórczości A. Mickiewicza w życiu człowieka. Poezja przesiąknięta miłością do Polski potrafiła skruszyć zatwardziałe serce latarnika i pomogła odzyskać mu siły, i chęci do życia. Henryk Sienkiewicz. Sienkiewicza poznaje sie poprzez czytanie lektur. Wiele jego dzieł należy do kanonu szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Jednak tylko 'Quo Vadis' przeczytałam od początku do końca. Podobała mi się tematyka, podobał mi się styl, nakreślenie fabuły, zarys postaci. Inne powieści czytane były po dwa rozdziały. Niby 'Potop' mi się spodobał... ale nie miałam ochoty czytać. 'Krzyżaków' w zasadzie też nie ruszyłam. 'W pustyni i w puszczy' - zaszłam daleko, prawie do połowy o.o
Nowele czytałam, 'Janko' 'Sachem' 'Latarnik', tylko dlatego że były krótkie... właśnie takie jak jeden rozdział. Ale nie podobały mi się.
Dlaczegóż tak słabo? Może dlatego, że owe książki mimo, że wartościowe, dobrze napisane, mają 'przypinkę' lektura, co u mnie wywołuje reakcje wsteczną
(podobnym przykładem był 'Inny Świat' zaczęty z ciekawości, gdy doszłam do połowy i dowiedziałam, że to lektura... przez dwa tygodnie ledwo przez niego przebrnęłam...) Henryk Sienkiewicz. Z noweli czytałam "Janka","Latarnika" i "Sachema". Te dwie pierwsze są moim zdaniem jeszcze do przyjęcia, ale "Sachem" absolutnie mi się nie podobał. Ani trochę.
"Potop"
Pamiętam, że bardzo mi przypadł do gustu, chociaż podchodziłam do niego z ogromnym dystansem. Jednak byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Ciekawe postacie, fabuła, wspaniała obrona Częstochowy. Tak, to jedna z niewielu powieści, która porwała mnie od samego początku.
Miałam również ambicje, żeby przeczytać pozostałe dwa tomy trylogii, ale jakoś mi do tej pory nie wyszło. W sumie dalej chcę je przeczytać, mam nadzieję, że znajdę na nie czas i ochotę.
"Quo vadis"
Czytałam dwa razy. W gimnazjum i liceum. Spodobała mi się tematyka, bohaterowie. Wspaniała przemiana Winicjusza, spojrzenie na chrześcijaństwo i pokazanie niezłomnej i bardzo głębokiej wiary pierwszych chrześcijan. Petroniusz i Neron; postacie całkowicie odmienne, intrygujące, a ich poczynania są naprawdę godne uwagi
"Krzyżacy"
Tego już za bardzo nie kojarzę. Niby mam w pamięci jakiś zarys akcji, ale nic poza tym. Pamiętam, że czytałam to a raczej męczyłam się z tym. Nie doczytałam do końca. Jakoś nie wyszło. Przerwałam coś koło bitwy pod Grunwaldem. Później szybko zapomniałam i skończyła się przygoda z Krzyżakami. Jedno jest pewne. Nie zamierzam więcej sięgać po tę pozycję.
"W pustyni i w puszczy"
Coś mi się kołacze po głowie, że to przeczytałam, ale nie jestem w stanie nic powiedzieć o tej książce. Absolutnie nic nie pamiętam a akcję kojarzę tylko dzięki filmowi. Latarnik. "Latarnik" to nowela autora wielkiej trylogii - Henryka Sienkiewicza.
W małym miasteczku Aspinwall,niedaleko Panamy w dziwnych okolicznościach ginie latarnik.Na jego miejsce nie ma wielu chętnych,gdyż praca ta jest trudna i odpowiedzialna.Po jakimś czasie zgłasza się jednak starszy człowiek nazwiskiem Skawiński.Jest to zasłużony żołnierz i podróżnik,pracujący w wielu miejscach na świecie.Teraz jego życie latarnika upływa spokojnie i monotonnie.Codziennie zapala on swoją latarnię rozświetlając drogę statkom.Pewnego dnia nadchodzi przebudzenie.Na łodzi przywożącej wodę i żywność Skawiński zauważa paczkę.Znajdują się w niej polskie książki.Wczytując się w ich treść przypomina sobie ojczyznę.Przed oczyma ukazują mu się piękne krajobrazy-jego ukochana Polska.W wielkim wzruszeniu pada na ziemię.Zauważa go wtedy Johns- strażnik portowy.Zaniepokojony jego zachowaniem,budzi go, uświadamia,że zapomniał zapalić latarnię i jeden ze statków rozbił się.W ten sposób Skawiński traci posadę latarnika i rozpoczyna się jego dalsz tułaczka. Powiedzonka - zasłyszane a ciekawe, śmieszne, zaskakujące -. Garść z humoru zeszytów:
Siedziała na ganku z rojącą się rodziną i słuchała szmeru ptaków śpiewających.
Sienkiewicz pisał tylko powieści, ale jak mu co ślina na język przyniosła, to tworzył nowele.
Skawiński (to ten latarnik) rozwinął paczkę i zobaczył leżącego pana Tadeusza.
Skawiński byl prawdziwym Polakiem, gdyż wszystko było mu obojętne.
Skawiński nie zapalił latarni, ponieważ tak go zaciekawił "Pan Tadeusz", że usnął.
Skawiński upadł na piasek i zaczął tęsknić za ojczyzną.
Skawiński usiadł na brzegu wyspy i z zainteresowaniem zaczął połykać kartki "Pana Tadeusza".
Skawiński wziął i zaczął czytać, a wtedy przyszła do niego miłosc do ojczyzny i stanęła mu prosto przed oczami. [AUDIOBOOK] H.Sienkiewicz - wybrane nowele. Dzieła H.Sienkiewicza
Zamieszczono tu kilka Wybranych dzieł Sienkiewicza w wersji audio
- Latarnik
- Wspomnienie z Maripozy
- Sachem
- Orso
- Zagłoba - Swatem http://rapidshare.com/files/95173890/Sienkiewicz-nowele-audio_book.rar Konkursik: Co to jest??. A ja dedukuje drogi Watsonie że rzezbę tą stworzył człek młody, uczeń, który zapoznawszy się z lekturą "Latarnik" pozostał pod jej ze wszechmiar ogromnym wpływem i jednocząc się duchowo z bohaterem noweli postanowił stworzyć własną "latarnie morską na skale". Jak wiadomo najbardziej dostępnym i prostym w formowaniu tworzywem jest śnieg, więc nie czekając ani chwili zamknął okładkę a za nią drzwi zewnętrzne swojego lokum i popędził przed blok aby eksplodować swoją fantazją twórczą. [AUDIOBOOK] H.Sienkiewicz - wybrane nowele. [AUDIOBOOK] H.Sienkiewicz - wybrane nowele
Dzieła H.Sienkiewicza
Zamieszczono tu kilka Wybranych dzieł Sienkiewicza w wersji audio
- Latarnik
- Wspomnienie z Maripozy
- Sachem
- Orso
- Zagłoba - Swatem
Kod:
http://rapidshare.com/files/95173890/Sienkiewicz-nowele-audio_book.rar H.SIENKIEWICZ-NOWELE. H.SIENKIEWICZ-NOWELE H.SIENKIEWICZ-NOWELE Kilka Wybranych dzieł Sienkiewicza w wersji audio - Latarnik - Wspomnienie z Maripozy - Sachem - Orso - Zagłoba - Swatem Kod: http://rapidshare.com/files/95173890/Sienkiewicz-nowele-audio_book.rar Coś tu się bardzo nie zgadza!. Witam! Dzis do listy błędnych spraw przyprawiających o zawrót głowy dodam fragment książki "Gdzie latarnie morskie migocą", do której tekst napisała pani Grażyna Murawska. Sprawa została opisana w rozdziale poświęconym latarni morskiej na Rozewiu. jak wiadomo jest to latarnia im. Żeromskiego. istnieje tylko legenda o pisaniu w niej przez Żeromskiego trylogii morskiej (m.in. "Wiatru od morza") bo jak wiadomo nigdy w tej latarni nie nocował, nie pisał, a samo dzieło nie powstało nawet tak do końca na Pomorzu. Legendę wymyslil latarni z Rozewia Leon Wzorek, aby m.in. przyciagnąć turystów itd. itp. Więc przy okazji opisywania związków Żeromskiego z pomorzem pani Murawska pisze dalej tak:
[...] Nieprawdą jest również, że postać miejscowego latarnika zainspirowała pisarza do stworzenia najpiękniejszego bodaj z jego opowiadań - "Latarnik" (!!!) Badacze liteatury dowiedli że pierwowzorem bohatera noweli był niejaki Siellawa, zamorski emigrant, dziwak, podróznik, który w swym niezwykłym życiu pełnił także obowiązki latarnika na samotnej wysepce [...] w Panamie. Ponoc utracil tę pracę gdy zaczytany w polskiej ksiązce zapomniał o zapaleniu latarnia, przyczyniając się do zatonięcia statku. Żeromski zapoznał się z historią Siellawy podczas podrózy do Ameryki i wykorzystał ją później w swoim opowiadaniu, wielce i pięknie ją ubarwiając.
Hm... Żeromski? Nowela "Latarnik"... W szkole uczy się nas o "Latarniku" Sienkiewicza i takąż lekture czytałam ale jak widać autorstwo tejże książki nie jest takie oczywiste:)))
zadziwiła mnie ta historia, bo gdby dotczyła mało znanego dzieła, jakiejś zapomnianej książki itd. nie powinno ale mogło sie przydarzyć omyłkowe przypisanie komuś autorstwa. Ale w tym przypadku? Po prostu mnie zamurowało... Pozdrawiam! J. polski. Prosze czy ktoś mógłby mi pomóc w napisaniu rozprawki na temat "Skawiński człowiek wygrany czy przegrany?" lub "Udowodnij, że Skawiński jest patriotą"? nowela "Latarnik" H.Sienkiewicz
Bardzo prosze o szybką pomoc bo to praca na jutro. Ulubione książki. A ja przeczytałem "Latarnika - Henryk Sienkiewicz i mi się takie nowele podobają szczerze móiąc... a nie że się rozpisze autor ma być krótko i na temat Ulubione książki. Cytat: A ja przeczytałem "Latarnika - Henryk Sienkiewicz i mi się takie nowele podobają szczerze móiąc
Mój Latarnik :lol:
Ale nowele są zazwyczaj jednowątkowe, więc nie ma o czym ciekawym czytać.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|