Strona główna
  lądolód rysunek

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Wykłady z geologii. Pytania ktore były na egz 31 stycznia
1. wymien pierwiastki crofesimy
2. proces izosjtazji
3. wymien utwory piroklastyczne
4. napisz jakis proces uwodnienia w wietrzeniu chemicznym
5. wymien 4 etapy powstania skały osadowej mechanicznej
6. wymien 2 epoki z jakich skłąda sie czwartorzed
7. przebieg granicy geologicznej ...............(chodzilo granice z rysunku E z intersekcji geologicznej)
8. podział map geologicznych z uwagi na skale
9.10. 2 pytania z działalności lodowców
11. z czego sie skłąda dwudzielna morena denna
12. jak sie nazywa pole piaszczyste utworzone na przedpolu lądolodu - zandr
13. jak sie nazywa proces gdy woda opadowa zostaje czasowo zatrzymana w swym obiegu - retencja
14. podział wód podziemnych ze względu na mineralizację
15. podział zsuwów strukturalnych
16. rysunek odnośnie pływów albo prądów morskich

to tyle chyba, 4 nie pamietam
Geo.. Pytania na geografie.

1. Co to jest bilans wodny?
2.Od czego zależy zasolenie wód? Jakie jest zasolenie w M. Bałtyckim i Czerwonym? Przyczyny zasolenia.
3. Gdzie jest najwięszke falowanie?
4. rysunki pływów: kwadrowy i syzyryjny.
5. Rysunki lodowców : alpejski, himalajski.
6. Mapa - nazwy prądów morskich.
7.Rozpoznanie lodowców i lądolodów.
8. Rodzaje rzek - przykłady.
9. Jakie rzeki (rodzaj) występują w Azji Południowo - Wschodniej? Dlaczego ?
10. Jak powstaje lód lodowcowy?
11. Obieg wody w przyrodzie - rysunek. (transpiracja, parowanie, kondensacja, spływ podziemny)
12. dlaczego na Atlantyku lód pływający sięga 45'N, a na morzu Grenlandzkim 74'N?
13.Wyjaśnij pojęcia :
- granica wiecznego śniegu
- rzeka epizodyczna
- upwelling
- torfowisko wysokie
- rzeka bezodpływowa
14. Jaka jest temperatura wód podziemnych?
15. Czym jest 'ustrój rzeki' i od czego zależy ?
16. Co ma wpływ na zasolenie M. Czerwonego/M.Bałtyckiego.
Praca klasowa (geografia) z działu pdt.: HYDROSFERA. Pływy morskie- powstają w wyniku wzajemnego przyciągania sie Ziemi Księzyca i Śłońca. Księżyc i Słońce przyciągają cząsteczki wody co sprawia ze powierzchnia oceanow w strefie oddziaływania cial niebieskich podnosi sie. Ze wzgledu na blizsze polozenie ksiezyca fala plywowa ktora powstaje w wyniku jego oddzialywania jest wieksza. Po drugiej stronie ziemi rowniez tworzy sie fala plywowa spowodowana sila odsrodkowa. Plywy przesuwaja sie ze wschodu na zachod i wystepuja cyklicznie co 12 godzin 26,5 minut. Plywy mozna zabserwowac tylko przy przegu zwiazane sa z nimi przyplywy i odplywy( to se tam ten)

i rysunek mozna se zobaczyc na 108 stronie

Bardzo duze roznice pomiedzy wysokim stanem wod w okresie monsunu letniego i bardzo niskim stanem wod okresu monsunu zimowego ( Huang HE) Deszczowy monsunowy

Desczowy to nie wiem jaki bo deszczowe sa az 4 ? <zdziwiony>

Jeziorem nazywamy naturalne obniżeniu terenu wypełnione wodą ktore nie podlega swobodnej wymianie z wodami morskimi.

Elementem najwazniejszym jest Misa jezeli misa powstała w wyniku oddziaływania jednego czynnika mowimy o genezie prostej jesli kilku mowimy o zlozonej
Misa moze powstac w wyniku czynnikow krorych zrodło jest wewnatrz Ziemie ( procesy wewnetrzne) badz na jej powierzchni procesy zewnetrzne


jeziora reliktowe- sa czescia dawnego morza ktore stracilo kontakt z wszechoceanem na skutek procesow geologicznych moga tez powstac w wyniku dzialania prosecow zew. np. WIELKIE JEZIORO SŁONE

jeziora polodowcowe powstaja w wyniku akumulacyjnej i erozyjnej dzialalnosci ladolodu lodowcow gorskich oraz wod lodowcowych

wsrod nich
- morenowe - w zaglebieniu moreny dennej duze plytkie o rozwinietej lini brzegowej

Wody wgłębne - wody podziemne (zwane też artezyjskimi) występujące w warstwach wodonośnych pod skałami nieprzepuszczalnymi, pod ciśnieniem hydrostatycznym. Odpowiednie warunki do wytworzenia ciśnienia hydrostatycznego występują najczęściej na obszarach o nieckowatym układzie warstw skalnych. Od wód gruntowych odróżnia je istnienie warstwy nieprzepuszczalnej w stropie. Dzięki tej izolacji są mniej zanieczyszczone.

Temp nie wiem o0 co chodzi


Zasolenie

Prądami Morskimi nazywamy poziome ruchy wody w oceanach. Spowodowane sa ruchami powietrza. Stałe wiatry siła Corolisa oraz rozklad kontynentow sprawiaja ze na powierzchni oceanow wytworzyly sie charakterystyczne uklady krazenia pradow morskich.
Cieple to te ktore sa cieplejsze od wod otaczajacych a zimne to na odwrot
wez ktos dopisz reszte
EFEKT CIEPLARNIANY - TAKI NA MAłY REFERAT. ATMOSFERA co2
/
Prom / promień słoneczny
mień / |
się / |
odbi / |
ja / |
/ |
ZIEMIA |
________________________ _____ |____

RYSUNEK OBOK TO nic innego niż najprostszy schemat efektu cieplarnianego. Pod warunkiem że dorysujemy pare samochodów oraz fabryk, ale to puźniej
Tak naprawde to mały efekt cieplarniany to norma i dzięki niemu żyjemy … tak Dzięki niemu żyjemy !!
Naturalny efekt cieplarniany, jest zjawiskiem bardzo korzystnym dla Ziemi podnosi on temperaturę o około 15°C (choć podawane są różne wielkości i przyczyny tego efektu). W potocznym rozumieniu ten naturalny efekt jest często pomijany.
Analiza klimatu w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat, czyli po ustąpieniu lądolodu z umiarkowanej strefy klimatycznej Europy, wykazała niewielkie fluktuacje temperatury. Jednak w XX stuleciu wyraźnie zaznaczył się wzrostowy trend temperatury na świecie. Przyczyną tego coraz bardziej niepokojącego zjawiska są niewidzialne gazy, które w związku z procesami cywilizacyjnymi zaczęły się w zbyt dużych ilościach przedostawać do atmosfery .

Mamy tu doczynienia z niczym innym tylko tak znanym nam efektem cieplarnianym Postaram się być obiektywny pisząc ten artykuł ale proszę mi wybaczyc jeśli będzie w nim słychac oddźwięk proekologiczny
W „normalnych” warunkach energia słoneczna powinna zamienic się w enerie cieplną na powierzchni ziemi a odbite fotony powinny uciec w przestrzeń kosmiczną ale tak się nie dzieje. Fotony które powinny uciec odbijają się od gazów cieplarnianych i powracają na ziemie niby nic. A jednak ziemia jest oswietlana przez słońce cały. Grosz do grosza i będzie następna . Ale to nie do smiechu powinno nam być. Wyobraźmy sobie ze to zmiernia temp na ziemi codziennie o 0.00000001 stopni C i co się dzieje??
Systematycznie narasta temperatura na ziemi niewiele bo niewiele ale narasta. Ale niwelując gazy cieplarniane mamy taki krajobraz:
średnia dobowa temp. na ziemi wynosiła by -18 stopni świat jest kulą lodową (OCEANY TO WIĘKSZOSC POW ZIEMI
Jeżeli mniej więcej wiemy o co tak naprawdę wszystkim chodzi, możemy przejść do drobniejszej analizy tego problemu.
Każdy z nas wie, co to są gazy cieplarniane. Ale kto pomyślał o tym pierwszy? Otuż już w 1896 roku Svante Arrhenius wskazał na dwutlenek węgla jako przyczynę, z powodu, której na powierzchni Ziemi panuje stosunkowo wysoka temperatura w porównaniu z innymi planetami. Atomoswera składa się w 99% z gazów a 0,33% to gazy cieplarnaine Jak na razie CO2 ma największy wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego i na globalne ocieplenie. Jednak jak pokazuje wykres wpływ innych gazów będzie się stopniowo zwiększał. Będzie tak dlatego, gdyż inne gazy silniej pochłaniają promieniowanie podczerwone. Naukowcy twierdzą, że do 2010 r. te mniej powszechne gazy będą odpowiedzialne za połowę przyrostu temperatury na Ziemi. Co związane jest z rozwojem cywilizacyjnym.
Dwutlenek węgla Metan
Tlenki azotu Freony
Czym jest spowodowany nadmierny efekt cieplarniany każdy wie… przemysł spaliny samochodowe itd. Tym bardziej, że NAJWIĘKSI truciciele USA i Rosja nie przestrzegają międzynarodowych zobowiązań o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
Chciałbym też poruszyc ważną kwestie błędnego koła. Jest ona bardzo poruszająca, bo jak każdy wie w wodzie są rozpuszczone gazy między innymi o2 i co2. Gdy temperatura się ociepli woda straci swoją zdolność do leprzej rozpuszczalności coi w efekcie spowoduje wydzielenie do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych. Co to spowoduje ?
Skutki tego będą katastrofalne
ANOMALA POGODOWE susze/powodzie zmniejszenie się lodowców i ich nagła expansja można wiele takich przypadków przytaczac
NIESTETYU WIELE ZJAWISK JEST ANTAGONISTYCZNYCH I NIE UŻYWAJĄC WYKRESU TRUDNO JE OPISAC
Natomiast cz musimy się tego bac ?? Zauważmy ze klimat na ziemi się zmieniał wielokrotnie w historii więc dlaczegoo mieli byśmy utrzymywac ze to tylko nasza wina ?
Powtórzenie z procesów eolicznych. GEOGRAFIA
1. Wietrzenie fizyczne- rozpad skały bez zmiany jej składu chemicznego i mineralnego. Skały pękają, kruszą się na bloki, gruz i ziarna, w wyniku czego powstają gołoborza i piargi. Wietrzenie fizyczne dzielimy na: - termiczne- silniejsze nagrzewanie się warstw powierzchniowych skały
- mrozowe- zamarzanie wody w szczelinach skał
- solne- narastanie kryształków soli.
Wietrzenie to jest szczególnie intensywne w klimatach charakteryzujących się dużymi wahaniami temperatur dobowych, np. w klimacie subpolarnym lub suchym zwrotnikowym.
2. Gołoborze- rumowisko skalne, zwietrzelina, składająca się z dużych i ostrokrawędzistych głazów, powstała w wyniku rozpadu blokowego wietrzenia mrozowego.
3. Piargi- kamieniste usypiska, powstałe w wyniku gromadzenia się materiału odpadłego ze ścian urwiska.
4. Wietrzenie chemiczne- polega na zmianie składu chemicznego i mineralnego skały wyjściowej, np. utlenianie, rozpuszczanie, itd. Szczególnie intensywnie odbywa się w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności, np. w strefie okołorównikowej i podrównikowej.
5. Wietrzenie organiczne- odbywające się wietrzenie chemiczne przy udziale organizmów roślinnych i zwierzęcych. Obejmuje np. rozsadzanie skał korzeniami drzew.
6. Ruchy masowe- przemieszczenie się materiału skalnego w dół, pod wpływem ciężaru zwietrzałego materiału oraz wskutek działalności wody opadowej, spływającej po stokach (spłukiwanie). W Polsce występują w: Sudetach (g. zrębowe), Karpatach (g. fałdowe), zbocza dolin rzecznych- Płock, Warszawa, Włocławek.
7. Denudacja- całość procesów niszczących polegający na odkrywaniu podłoża skalnego przez osuwanie się powierzchniowej pokrywy zwietrzelinowej.
8. Pustynie: piaszczyste- Gobi (ergi), żwirowe- Sahara (serir), kamieniste-Wlk.P.Wiktorii (hamada).
9. Korazja- proces należący do niszczących wiatru, polega na niszczeniu i polerowaniu powierzchniowych warstw skał.
10. Grzyb skalny- forma skalna, powstająca na skutek niszczącej siły wiatru (korazja). Unoszony wiatrem piasek i inne odłamki skalne uderzają w napotkane przeszkody. Proces, w którym wiatr żłobi skałę u podstawy formy lub jej środku, trwa tysiące lat.
11. Barchan- brak roślin, na pustyniach, ramiona wychylają się zgodnie z kierunkiem wiatru, środkowa część przemieszcza się wolniej niż ramiona. Występuje w gorących strefach, np. azjatyckich.

12. Paraboliczna- rośliny, obszar klimatu wilgotnego, Wolin, ramiona wychylają się odwrotnie niż kierunek wiejącego wiatru, środkowa część szybciej niż ramiona.

13. Erozje: -boczna- bieg środkowy, nurt przesuwa się z jednej strony na drugą, brzegi są podmywane i niszczone, prowadzi do ciągłego poszerzania się dna doliny, powstają meandry, starorzecza.
-denna- wgłębna, w górnym biegu rzeki, przesuwany po dnie materiał skalny, dolina V-kształtna, łagodne zbocza, podstawa erozyjna, bystrza, wodospady.
- ujścia deltowe, lejkowate, estuaria (poszerzone lejkowate) występują w dolnym biegu rzeki
14. Kras powierzchniowy- doliny krasowe, żłobki krasowe, wąwozy, leje, żebra krasowe, polja, doliny krasowe, ostańce, magoty (maczuga herkulesa).
15. Kras podziemny- jaskinie, groty, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie.
16. Wybrzeża: fiordowe- Norwegia; mierzejowo-zalewowe- Polska; szerowe- Szwecja; dalmatyńskie- Chorwacja, Bałkany; riasowe- Hiszp.. Port. Irland.;
17. Działalności wód roztopowych: Sandry, Ozy, Kemy, Pradoliny
18. Rzeźba staroglacjalna- teren środkowej i południowej Polski, rzeźba silnie przemodelowana, pokrywy lessowe przed czołem lądolodu, przedpole Sudetów, Karpat, Wyż. Lubelska, wydmy śródlądowe.
19. Rzeźba młodoglacjalna- teren pojezierzy, na obszarze ostatniego zlodowacenia, lądolód wycofał się najpóźniej, rzeźba nie jest silnie przemodelowana... Wzgórza moren czołowych- Wieżyca 329mnpm, jeziora rynnowe, sandry, ozy, kemy, pradoliny.
20. Formy lodowców górskich- rysy lodowcowe, wygłady lodowcowe, moreny (boczna denna i czołowa) oraz doliny U-kształtne., cyrki lodowcowe.
21. Rysunek zlodowacenia w Polsce
Efekt cieplarniany. Anomalia pogodowe, z którymi ludzie borykają się mniej więcej od 20-stu lat nasuwają przypuszczenie, że Ziemię czeka globalna zmiana klimatu pociągająca za sobą katastrofalne skutki. Nie byłoby to pierwsze w historii naszej planety załamanie warunków atmosferycznych na wielką skalę. Badania minerałów oraz skamielin stały się bogatym źródłem informacji na temat klimatu jaki panował na Ziemi w dawnych wiekach. Odnaleziony na Antarktydzie węgiel, na przykład, jest dowodem na to, że na tych skutych dzisiaj lodem terenach panowały znacznie wyższe temperatury. Węgiel powstaje bowiem ze szczątków roślin, które rosły w warunkach tropikalnych. Wyniki innych badań dowodzą, że z kolei, ze około 300 milionów lat temu olbrzymi tereny pd-wsch regionów Ameryki Pd oraz Afryki, a także Indie i część Australii pokryte były lodem. Skamieniałości dostarczyły dowodów potwierdzonych teorią dryfu kontynentalnego, a co za tym idzie zmiany klimatu na �wędrujących" terenach. Naukowcy twierdzą, że klimat na obszarze, który zmienia swe położenie geograficzne nie może być zawsze taki sam. Z drugiej strony jednak, powolne zmiany �wędrówka" kontynentów nie wyjaśnia przyczyn ostatniej epoki lodowcowej, która rozpoczęła się 1,8 miliona lat temu, gdy kontynenty znajdowały się mniej więcej w tym samym położeniu co obecnie. Nie wiadomo również, dlaczego w ciągu ostatnich dziesięciu tysięcy lat, czyli od momentu wycofania się lądolodu na północ, klimat na kuli ziemskiej jest wciąż niestabilny. Niemożliwe, aby dryf kontynentów był powodem anomalii pogodowych zaobserwowanych na Ziemi w latach 70-tych i 80-tych naszego stulecia. Europę nawiedziły przeciągające się susze, fale niespotykanych na tym terenie upałów, mrozów lub huraganów. W trakcie ostatniej epoki lodowej na półkuli północnej warunki klimatyczne nie były jednolite przez cały okres zlodowacenia. Okresy zwane glacjałami, kiedy to temperatura powietrza obniżała się, a lodowce przesuwały się daleko na południe, przeplatały się z okresami cieplejszymi zwanymi interglacjałami, w czasie których lodowce topiły się i wycofywały na północ. Uważa się że ostatnia epoka lodowa zakończyła się około dziesięć tysięcy lat temu. Badania pni oraz pyłków różnych drzew wskazują na to iż początkowo klimat bardzo się ocieplił, a woda z topniejących lodowców spłynęła do mórz i oceanów. Poziom morza podniósł się wtedy tak znacznie, że wiele obszarów lądu zostało na zawsze zalane. Około siedmiu tysięcy lat temu w Europie panował klimat cieplejszy niż obecnie - w lecie średnie temperatury były wyższe o 2-3 stopnie Celsjusza natomiast w zimie o około jeden stopień. W rezultacie granica wiecznego śniegu w Europie znajdowały się mniej więcej 300 metrów wyżej niż dzisiaj. Około 3000 lat temu nastąpiła kolejna zmiana klimatu, nastały czasy równie chłodne, lecz bardziej wilgotne. Między 400 a 1200 rokiem naszej ery panował ciepły klimat zaś lata pomiędzy 1550 a 1880 to okres zwany małą epoką lodową. Obecne stuleci jest obrazem dalszych zmian. W latach 70-tych i potem w latach 80-tych zanotowano wzrost średnich temperatur o około 0,5 stopnia C. Gorące lata, łagodne zimy, wczesne wiosny, przeciągające się susze oraz gwałtowne burze świadczyły o tym, że klimat na kuli ziemskiej staje się coraz cieplejszy. Wiele osób przypisuje nietypowe zjawiska atmosferyczne zanieczyszczeniu środowiska naturalnego Ziemi, gdyż od czasów rewolucji przemysłowej również człowiek wpływa na zjawiska atmosferyczna na kuli ziemskiej.[1]
Ponieważ liczba ludności stale się zwiększa, a gospodarka rozwija się i wykorzystuje coraz nowsze technologie, zgodnie z przewidywaniami do 2100 roku średnia temperatura wzrośnie o dalsze 1-3,5 stopnia C. Analiza zmian pogodowych na Ziemi w ostatnim stuleciu wskazuje na możliwość lokalnych zmian powodowanych globalnym ociepleniem. Długie i intensywne fale ciepła, będące konsekwencją wzrostu nie tylko średnich wartości temperatur, ale i jej dobowej zmienności, mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie ludzi, prowadząc nawet do zwieszenia umieralności. Taki nagłe wahania temperatur przyczyniają się do niszczenia nawierzchni dróg i jednocześnie przynoszą straty w przewożonych ładunkach wymagających chłodzenia, w skrajnych przypadkach zaś doprowadzą do ograniczenia dostaw energii elektrycznej, a nawet całkowitego jej odcięcia. Proces ten może pogłębić istniejący już problem związany z jakością wody i utylizacja ścieków, erozją gleby oraz odprowadzaniem w miastach wody pochodzącej z ulewnych opadów. Zjawiska te wskazują jak ważne jest poznanie skutków wpływu człowieka na klimat.
Wzrost globalnej temperatury (1880-2040)

Na poprzedniej stronie stworzyłem rysunek o tym czym jest efekt cieplarniany. Chcę przez niego wyjaśnić co dzieje się w punktach A, B, C i D:
A: Światło słoneczne przez przestrzeń kosmiczną dociera do atmosfery ziemskiej.
B: Światło słoneczne wchodzi do atmosfery i uderza o ziemię. Część z niego zamienia się w energię cieplną w formie promieniowania podczerwonego. Ciepło jest absorbowane przez otaczające powietrze i ziemie, które się ogrzewają.
C: Promieniowanie podczerwone, które jest reemitowane do atmosfery jest wyłapywane przez tzw. gazy cieplarniane.
D: Kiedy podczerwień stara się opuścić atmosferę, część jest absorbowana przez gazy cieplarniane i emitowana z powrotem do Ziemi (...).Podczerwień jest reemitowana i ogrzewa ziemię bardziej. Niektóre z naturalnie występujących gazów w atmosferze to CO2 i CH4. To jest droga, którą Ziemia zatrzymuje ciepło wystarczające do ludzkiej egzystencji. To było znane od 1869.
Aktywności gospodarczej człowieka przypisywane jest globalne ocieplenie wywołane wzrostem stężenia w atmosferze gazów cieplarnianych.[4]
Efektem cieplarnianym albo szklarniowym nazywa się mechanizm, którego działanie polega na takiej dystrybucji energii cieplnej, która powoduje że temperatura w obiekcie sterującym wymianą energii ustala się na poziomi wyższym od wynikającego z równowagi energetycznej owego obiektu i jego otoczenia. Uproszczonym modelem efektu cieplarnianego jest szklarnia ilustrująca wymianę ciepła pomiędzy powierzchnią Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Szklarnia w przeciwienstwie do przyziemnych warstw atmosfery, jest zamkniętą przestrzenią uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się ogrzanego powietrza. W swobodnej atmosferze poziome i pionowe ruchy - konwekcje termiczne i wiatry przenoszą bez przeszkód wielkie ilości energii cieplnej. Efekt cieplarniany nie jest zaburzeniem wywołanym tylko przez człowieka, trwa on już bardzo długo i istnieje tam gdzie jest atmosfera, nawet na innych planetach.[5]


Bibliografia:

Wiedza i Życie nr9
Internet "Under Construction"
Encyklopedia Multimedialna PWN

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kfc.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : łatwy rysunek wampira
     : lądolód przekrój
     : lądolód rysunki
     : lablador rysunek
     : Lampa bezcieniowa Producent
     : łącznik Gagarina
     : Lark ukryta partycja
     : lampa rtęciowo jodowa
     : lampy oświetleniowe biurowe
     : Laparoskopia Mięśniaki
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT