Strona główna
  lampa rtęciowo jodowa

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Gnijące roślinki. Ostatnio pojawiły się na rynku akwarystycznym świetlówki o lepszych napyleniach (trzyskładnikowych, a nawet pięcioskładnikowych), dzięki czemu wydzielają więcej fal świetlnych jednakowej długości niż klasyczne lampy tego typu. Słyszałem że są też stosowane lampy jodowe i rtęciowe ale głównie w głębokich akwariach morskich.
zwykłe żarówki. Nie nadaja sie. Zainwestuj w głupie zarowki kompaktowe i bedzie git. Groszowa sprawa...


"Dobór lampy
Zwykłe żarówki przekształcają 95% energii elektrycznej w cieplną, a niewielką tyko część w energię świetlną. I chociaż mają dobrą dla roślin barwę światła (długość fal) ich wydajność (strumień świetlny) jest zbyt niska (używaj ich tylko w ostateczności). Do naszych celów nie nadają się również żarówki halogenowe i świetlówki.
Jednym z rozwiązań w tej sytuacji to wysokoprężne lampy gazowe: lampa rtęciowo-jodowa (niebieskie światło) i lampa sodowa (czerwone światło). Najlepszy stosunek tych lamp to 1:3 (1 lampa rtęciowa i 3 sodowe) - zapewnia on optymalne widmo światła i wystarczającą energię świetlną. W rzeczywistości (szarej - do momentu "skosztowania" owoców pracy) okazuje się, że nie jesteśmy w stanie określić strumienia świetlnego otrzymywanego z naszej "instalacji świetlnej" - musimy więc przyjąć pewne uproszczenia:
1. Im jaśniej tym lepiej!
2. Im jaśniej tym cieplej!
3. Im jaśniej tym drożej! "



Źródło:
https://hyperreal.info/node/1226
Sztuczne światło. Witam

Temat jest niebagatelny , ponieważ próbujemy w sztucznych warunkach wytworzyć oświetlenie o rozkładzie widmowym jak najbardziej zbliżonym do tego jaki daje promieniowanie słoneczne. Drugim ważnym czynnikiem jest jego natężenie , co dodatkowo komplikuje sprawę. Trzeci aspekt to czas dziennego naświetlania , który również ma istotne znaczenie poniaważ poszczególne rośliny mogą reagować różnymi fazami rozwoju na różne czasy naświetlania. Dla przykładu : naświetlając jakiś okaz tylko 7 godzin dziennnie stymulujesz jedynie jego wzrost , podczas gdzy przekraczając ten czas drzewko rozpoczyna okres kwitnienia ( co w nieodpowiednim czasie może być dla niego bardzo niekorzystne ).

W kwestii światła:
W widzialnej dla człowieka części widma promieniowanie o najwiekszej długości fali (650 - 760 nm) ma barwe czerwoną, a o najkrótszej (400 - 425 nm) - fioletową. Pomiedzy tymi skrajnymi barwami widma znajdują sie pasma o barwie pomaranczowej (595 - 650 nm), żółtej (575 - 595 nm), zielonej (490 - 575 nm) i niebieskiej (425 - 490 nm).

Z jednych źródeł wiem że : "Fotosynteza zachodzi najefektywniej w świetle pomaranczowym i jasnoczerwonym, a nastepnie w fioletowym i niebieskim. Pozostałe barwy światła są znacznie mniej przydatne"

Inne żródła bardziej precyzują: Dla zapewnienia poprawnej fotosyntezy w warunkach domowych potrzebujemy dwóch rodzajów światła. Jedno to niebieskie , o długości fali 445 nm , a drugie to czerwone , o dług. fali 650 nm.

Żarówka - co prawda - daje obydwa te rodzaje światła ale w tragicznie znikomych ilościach ( około 95% energii tracimy na wytwarzanie ciepła , i niebezpiecznie nagrzewanie naszej roślinki).

Rozwiązaniem naaszego problemu mogłaby być bateria lamp rtęciowo-jodowych ( niebieskie )oraz sodowych ( czerwone ) , w stosunku 1:3 ( czyli na 3 lampy sodowe ( o wartości x [W] ) jedna rtęciowo-jodowa ( również o wartości x [W]). Moc x zależna jest od ilości naświetlanych roślin i zajętej przez nie powierzchni. Jednak dobrać ją ( tę moc )można jedynie indywidualnie dla danego gatunku ( próby i błędy ). Wadą tego rozwiązania są duże moce wymienianych lamp

Co do lamp "FLORA" , to są one najprawdopodobniej droższe ale wytwarzają obydwa rodzaje promieniowania , od razu. Nie są jednak tak wydajne , a ich moc jest niższa ). Nie stosowałem ich , ale z przeczytanych opinii wnioskowac można że najczęściej stosowany jest typ "FLORA COLOR #33" ( produkcja OSRAM ). żarówki te są bowiem wytwarzane w różnych typach ( możliwe że różne rośliny mają trochę odmienne preferencje co do dokładnego widma promieniowania ).

Mam nadzieję że rzuciłem Ci trochę ŚWIATŁA na sprawę

Narka !

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • revelstein.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Lampa UV Do farb UV
     : lampa bakteriobójcza czy można po niej spać
     : LAMPA TYLNA FORD TRANSIT
     : Lampa tylna przeciwmgielna uniwersalna
     : lampa solux ile minut
     : Lampa Oświetlenie warsztatowa 24 V
     : lampa z kierunkami do roweru tanio
     : lampa Bioptron duży Zestaw
     : lampa lewa MG ZR
     : lampa Bioptron Cena Allegro
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT