Strona główna
  Łacina Łanowski

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Wiek Jednego Nauczyciela I Informacje Nt. Klasy C. Witam serdecznie i na początku wszystkich gorąco pozdrawiam (bo potem mogę zapomnieć )

Jestem jeszcze w gimnazjum, ale bardzo chciałbym w niedalekiej przyszłości dołączyć do zacnego grona uczniów klasy C III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej.

Z opinii wielu uczniów i absolwetnów wiem, że zdecydowanie najlepszym polonistą w tej szkole jest prof. Marek. Uczy on jednak chyba już dość długo i bardzo ciekawi mnie ile ma lat i czy aby nie wybiera się już na emeryturę... Z pewnością mógłbym wiele stracić, gdyby nie uczył mnie ten, bądź co bądź, wspaniały nauczyciel. Może więc ktoś z Was orientuje się ile lat ma pan profesor?

A tak ogólnie, to bardzo ciężko jest w klasie C? Czy trzeba mieć dużo punktów, aby się dostać? Wiem, że jedną z cech charakterystycznych tej klasy jest język łaciński jako przedmiot obowiązkowy, ale ja bardzo chciałbym uczyć się go już w liceum, bo marzę o studiach na filologii polskiej, gdzie bez łaciny ani rusz!

Z czego najwięcej się trzeba uczyć w tej klasie?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Czy średniowieczne było niepotrzebne?. Witam;
Furiusz : z tymi jednostkami które odkrywały czy zdobywały - zgoda, lecz później czy wcześniej należały one, czy podlegaly największym potęgom. W średniowieczu zaś świat był bardzo mocno ograniczony. Sama zaś epoka to w kwestiach wiedzy ścisłej - odkrywanie kiedyś zapomnianego.
Uwaga w kwestii Słowiańszczyzny jako takiej - tutaj jestem skłonny się zgodzić, to że ma taką a nie inną kulturę, taki a nie inny system wartości to wynik [nie wiem czy pisać osiągnięcie czy nie...] średniowiecza. Dokładniej jego mentalności, wierzeń i polityki. W zasadzie można by nazwać Europę Środkową - tworem wieków średnich - ze wszystkimi wadami i zaletami tego okresu. Wadą była religijność -pojmowanie świata jako czegoś grzesznego, czegoś strasznego - z drugiej zaś łącina jako język ówczesny uniwersalny pozowlil na zaznajomienie się z tym co było dawniej i dalej od nas. Do tego jako swoiste pogranicze dwóch kultur i systemów religijnych [prawosławie i katolicyzm], ów język łaciński pozwalał czuć się nam w pewnym sensie lepszymi. ŁĄaina, religia [dokładniej pewien zespól wartości] to dziedzictwo tych wieków...
pozdr
Języki starożytne. Od dwóch lat uczę się łaciny. Idąc do liceum zależało mi na tym, by taki przedmiot jak język łaciński był realizowany. Uczę się już drugi rok i powiem tak- o ile nabrałam jakiegoś wyczucia w używaniu sentencji czy zwrotów, poznałam wiele słów, to z gramatyką miewam problemy. Jestem zadowolona z tego, jak łacina jest prowadzona. Można się dużo nauczyć. Książki mam też fajne- wydawnictwo PWN. Niesamowite jest to, jak wiele z łaciny czerpią inne języki! Poza tym, na tych lekcjach poznaje elementy kultury antycznej. Muszę do łaciny po prostu po trzech latach nauki przysiąść, zebrać gramatykę i słowa w jedną całość, odświeżyć pewne rzeczy- na studiach będzie już łatwiej- taki mam plan po zakończeniu swojej edukacji licealnej.
[przeczytane] "Sekretny wątek" Kylie Fitzpatrick.
Główna bohaterka otrzymuje do przetłumaczenia łaciński rękopis, który w miarę tłumaczenia okazuje się pamiętnikiem jednej z twórczyń haftu.
A gdzieś tam ktoś wyjaśnił, jak to się stało, że jedenastowieczna hafciarka pisze pamiętnik używając łaciny? :hmm: Mam dziwne wrażenie, że powszednie to nie było...

JĘZYK ŁACIŃSKI. W jaki inny sposób, oprócz naszego Forum, można utrzymywać kontakt z łaciną, pogłębiać jej znajomość, a co najważniejsze dla mnie, nie zapomnieć?
W jaki sposób żyć życiem klasyków, nie będąc już studentką?

Podzielę się z Wami mądrością życiową: niełatwy moment przeżywacie teraz, albowiem letnia sesja trwa egzaminacyjna. Zaprawdę, uwieżcie mi, zatęsknicie jeszcze za temi czasami. I mnie onegdaj podobnie mówiono, i ja nie wierzyłam. A teraz już wiem, że prawdę znali ci, którzy tak rzekali.

Wierzę w pomysłowość filologów i oczekuję kreatywnych propozycji.
Witamy kandydatów.
hejka:) jak wyglada sprawa językow obcych na prawie???? mam nadzieje ze sa zejecia chocby z 1. jezyka. Pierwszym językiem obcym jest język prawniczy, drugim język prawny, a trzecim (jak kto woli - język łaciński albo łacina)
FAQ - pytania.
W semestrze zimowym I roku do wyboru jest zdaje się tylko łacina zwana patetycznie "Językiem łacińskim",
Tak, tak.. Karola lubi robić zamieszanie

nie chcę was martwić ale wszelkie informacje jakie otrzymaliście tutaj na temat waszych zajęć od studentów wyższych lat w najbliższy piątek mogą okazać się (i na 99% okażą) nieaktualne. a to na skutek głosowania uchwały Rady Wydziału w sprawie wdrażania od roku akademickiego 2008/2009 programu opartego o tak zwane minima programowe. Jedno co mogę zdradzić tzw. język łaciński nie będzie już przedmiotem do wyboru
Łacina. Ok, jeżeli ktoś będzie mieć jakieś problemy, prośby, notatki, materiały związane z przedmiotem Język łaciński, pisać tutaj Wydaje mi się, że choć trochę uporządkuje się panujący tutaj chaos
lost highway. łaciński jest fajny! i w sumie bardzo prosty.
jako, że ja kiedyś z klasy biologicznej, to się uczyłam w LO łacińskiego przez jakiś czas. ale, że to było już dość dawno a od tamtego czasu jakoś za bardzo łaciny nie ruszałam, znowu nic ułożyć nie potrafię....
Propozycje na nazwę gidlii (część: II). http://stronyslawka.ovh.org/lacina/index.php
Macie tu jakis slownik polsko lacinski. Wpisujcie moze cos niezlego znajdziecie. A sam z siebie proponuje North Star, tudziez Hussars Of Glory.
Pytania.
biologiczno-chemiczna
nauczane języki obce: angielski, drugi język do wyboru (niemiecki lub łaciński )


Marionetko, piszesz o łacinie, dlatego chciałabym wiedzieć jeszcze jedną rzecz. Co jeśli wybiorę niemiecki? Czy łacina w jakiś sposób jest przydatna na biologi (np. nazwy roślinek )? Na jakiej zasadzie odbywają się lekcje tych języków, które wybierają sobie uczniowie: ci co wybrali niemiecki gonią na niemca, a reszta w tym samym czasie na łacinę? Pytam w sumie o banały, ale po prostu chcę wiedzieć na co się decyduję
Msza łacińska..
Fantasia napisał/a:
Dzisiaj np poczynił kolejny kroczek nn drodze do pojednania między różnymi odłamamami i wprowadził spowrotem możliwosc oficjalnego korzystania z mszału trydenckiego w języku łacińskim. To odwołanie do wielowowego bogactwa Kościoła i ukłon w stronę redemptorystów.
IMO naprawdę sie stara by jego pontyfikat był bogaty w ważne decyzje wzmacniające Kościół.

Obrządek łaciński powinien zostać przywrócony powszechnie.

przypominam, że został zniesiony ze wzgledu na niezrozumiałość mszy dla przecietnego smierltenika mimo nie zaprzeczalnego piękna tego języka i odwołania do korzeni, nie jest to wyjście do wiernego ale krok w stecz. Ku zhermetyzowaniu instytucji jak ma byc msza po łacinie to niech łacina będzie uczona już w podstawówkach
Język sindariński czy sindarski?. Hyalmo, ja zawszę powtarzam, że języki słowiańskie są takie piękne, bo są też bardzo elastyczne i słowotwórczo przebogate. Warto eksperymentować, warto odkrywać możliwości naszych języków, choć też mi się wydaje, że rosyjski jest jeszcze bogatszy pod tym względem od polskiego (u nas jest tendencja, żeby wielu rzeczy nie odmieniać, trudno przychodzi adaptacja, np. wciąż piszemy o nickach, a nie o nikach).

Na Hobbitonie (tutaj) dopisałem coś jeszcze a propos odpowiedzi Sylwany:

Jedna najważniejsza uwaga: Agnieszka omija w swojej odpowiedzi to, co jest sednem, czyli że zinterpretowała słowo sindarin jako przymiotnik zbudowany na zasadach angielskiego słowotwórstwa (z końcówką -in), gdy tymczasem tak nie jest! Sindarin to w intencji Tolkiena słowo obce (w Dodatkach zapisywane kursywą), zbudowane na zasadach słowotwórstwa quenejskiego (badałem tę sprawę wczoraj jeszcze raz: otóż sindarin to raczej quenejski rzeczownik, a nie przymiotnik!).

Przymiotnik polski od rzeczownika sindarin 'język Sindarów' to jak najpoprawniej sindariński. Słowo sindarin musi być traktowane w polszczyźnie tak samo jak inne rzeczownikowe nazwy języków: łacina (od przymiotnika łac. (lingua) latina; łacina : łaciński), greka, suahili, esperanto (esperanto : esperancki), parsi, koine itd.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • losegirl.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Łacina tłumaczenie zdań ćwiczenia
     : Łacina Deklinacja I Ćwiczenia
     : Lacina Aforyzmy Przyslowia
     : Łacina zabawne cytaty
     : Łacina sentencje Muzyka
     : lacina strefa pl
     : łacina medyczna tłumacz
     : łacina medyczna on line
     : Łacina deklinacja ćwiczenia
     : łacina kościelna Słownik
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT