kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Ale głupi ci Rzymianie! Czyli o tym, co nas boli, złości itd. " />Ja powoli zaczynam się rozkładac. Kaszel coraz częściej mnie męczy i mam dni, że leżę z temperaturą. Tylko nie wiem, czy to drugie, to choroba, czy zmęczenie. Właśnie. Permanentne zmęczenie i brak snu to jest to, co mnie prześladuje. O totalnym braku czasu dla bliskich nie wspominam. Prawie zero prywatnego, wyluzowanego życia, bo nawet jak jest trochę wolnego, to mam w głowie mętlik, że tu zaraz kolos, tu łacina, tu coś. Złapałam się na tym, że wracając do domu dzisiaj w głowie powtarzałam sobie wszystkie deklinacje i koniugacje łacińskie. Zaczynam szaleć Języki obce (te lubiane i te nie lubiane). " />Lacina to bulka z maslem, widac, ze greki sie nie uczyliscie Nie ma ruchomych akcentow, deklinacje to male piwo (wszystko jest bardzo logiczne), wyjatkow jak na lekarstwo, krotko mowiac "czyta sie jak gazete". Opanowanie gramatyki to zaden problem- po prostu wystarczy usiaść, troche wkuc, troche zrozumiec i jest. Problemy ze skladnia rozumiem (choc to tez jest do w miare bezbolesnego przejscia), podobnie jak niechec do mechanicznego wkuwania nazw.
Ostrzegam, spojrzenie wyjatkowo stronnicze, bo z perspektywy studenta filologii klasycznej w ramach MISH Sprechen you ruski?. Nauka języków obcych to fajna rzecz.
Ja w przeciwieństwie do mojej przedmówczyni nie lubię angielskiego. Może właśnie dlatego, że większość ludzi go zna, posługuje się nim. Co prawda uczyłam się go trzy lata w liceum, ale za dużo z tego nie wiem i nie pamiętam. Nauczycielka też nie przykładała wagi zbytnio do swojego przedmiotu, tymbardziej, że z niego nie zdawałam matury.
Również od niedawna uczę się łaciny, bo mój kierunek studiów tego wymaga. Powiem, że język ciekawy, ąle niekiedy bardzo trudny pod względem gramatycznym (deklinacja trzecia chociażby:P).
Cóż od przyszłego roku zamierzam się zapisać na język akadyjski. Wiem, że jego znajomość praktycznie do niczego mi się nie przyda, ale właśnie będę mogła się czymś pochwalić. Ciekawi mnie tylko, czy będziemy pisać na glinianych tabliczkach i to trzcinowym rylcem... .
Chętnie zapisałbym się też na hiszpański albo włoski. To takie fajne języki. Dużo osób je zna.
Nie rozumiem dlaczego wiele osób aż tak nie znosi niemieckiego. Dla mnie to język jak język. Uczę się go dziewiąty rok, i jak na razie nie narzekam. Szkoda, że nie jest tak popularny jak angielski... Przezwiska. " />Zaś imiona Amadeus, Teophil, Gotlieb i Bogumił znaczą prawie to samo - miłość Boga, tudzież miłość do Boga...
[ Dodano: 2006-08-29, 15:47 ] A tak właściwie to pokój po łacinie = pax, a pacem to jakaś deklinacja, wiec Sławomir może być tłumaczony jako Gloriapax EGZAMIN ŁACINA [WYMAGANIA] II grupa SB ND konsultacja na dyz. Iwans możesz zwracać się jak chcesz
Mnie wydaje się że chodzi o to, że rzeczowniki tudzież przymiotniki w liczbie pojedynczej nominativu w rodzaju męskim kończą się na -us lub -er i po tych właśnie końcówkach można rozpoznać, że jest to deklinacja II, a reszta końcówek tych co wypisałam jest niezmienna. Więc może być w nominativie liczby pojedynczej rodzaju męskiego -us, -er a reszta końcówek się chyba nie zmienia a jak jest końcówka -um to jest to rodzaj nijaki i końcówki są takie jak tam podałam w którymś poście poniżej tego co cytujesz
[Ja tak sobie to rozpisałam i tak to rozumuję pomijając to że tak na prawdę nic nie wiem z tej łaciny to to udało mi się wywnioskować - jeśli się mylę proszę kogoś o poprawę ] Łacina. viki1990 nie ma za co.
Wydaje mi się, że można zdawać u kogo się chce, ale głowy za to nie dam.
Jeśli chodzi o pytania, to raczej nie będą takie same. Na pewno będzie podział na grupy.
Zaintrygowała mnie wypowiedź o tym, że są rozbieżności dotyczące zakresu materiału z gramatyki! Czego jeszcze wymaga Pani dr Ożarowska-Sobieraj?! Wydaje mi się, że raczej zakres powinien być ten sam.
Jak będą wyglądać zadania z deklinacjami? Otóż, jeśli mnie pamięć nie myli, to będziemy mieć podany rzeczownik i w poleceniu napisane, np. odmień w deklinacji II. Aczkolwiek ja miałem już łacinę na studiach i wyglądało to zgoła inaczej, a mianowicie, był podany rzeczownik w Nominativusie i Genetivusie, i miałem sam rozpoznać jaka to deklinacja, i dopiero wtedy odmienić we wszystkich przypadkach. Ale tak to, jak zaznaczyłem, wyglądało u mnie. Raczej jestem za wersją pierwszą. Jednak radziłbym skonsultować się w tej kwestii z innymi osobami, a najlepiej z szanowną Panią dr Chodań bądź Panią dr Ożarowską-Sobieraj. dr Ożarowska-Sobieraj, łacina. Tragedia. Jak tak patrze na te Wasze wypowiedzi, to załamuje się z każdą chwilą bardziej. Matko "oby zdać" - nie sądziłam, że to powiem przy egzaminie z łaciny, który miał być taki przyjemny. Nie dość , że wyjątki, to jeszcz pełna deklinacja III. Eh... a ktoś pamięta, gdzie będzie można zobaczyć wyniki? Łacina. Hejka Ludziska , mam gorącą prośbę: czy jest ktoś w stanie mi przybliżyć 3 deklinację?? Mamy podane różne koncówki - jak, po czym mam poznać które zastosowac do jakiego wyrazu? Z góry dziękuję korepetytorowi
http://lacina.info.pl/index.php?dzial=g ... cja#dekl_3
tutaj jest fajnie wyjaśnione Łacina. xLenax nie martw się !!
Z tej łaciny też damy radę! Nie tylko Ty jesteś z tego zielona..jest nas 2!!
Ale jak przysiądziemy nad tym na spokojnie, to z pewnością pójdzie nam dobrze
Też słyszałam, że pani profesor pada nam która to deklinacja czy koniugacja, więc w zasadzie pozostaje nauczyć się samych końcówek..i tych nieszczęsnych paremii!!
Sama zauważ, ot, to taka zwykła pamięciówka. Łaciny nauczysz sie na pamięć, logikę musisz zrozumieć, więc ja znacznie bardziej boję się tego drugiego Genepedia - centralna baza linków. " />Witam Jestem bardzo ciekawy rozwiązania szablonów łacińskich.Uczyłem się pięć lat i mam trudności. Jest to język bardzo logiczny i konkretny gdzie nie ma prawie żadnej możliwości interpretacji. Wymaga zupełnie innego systemu myślenia ze względu na inną budowę zdań ,współzależności czasowe .Bardzo rozbudowana gramatyka.Słówka, deklinacje, koniugacje,czasy,wszystko trzeba wbić na pamięć bardzo dokładnie, makabra.Jednak czytanie Owidiusza warte jest tej męki. Zdania tłumaczone w systemie naszym polskim z reguły są nie zrozumiałe i fałszywe. Doradzam zlecić to albo starszemu księdzu który uczył się łaciny lub profesorowi z uniwersytetu. Pozdrawiam i życzę powodzenia Jerzy Na luzie.. łacina by poszła tobie jak z płatka
dla mnie łacina trudna nie była. fakt, odmian, deklinacji i koniugacji jest w pip i jeszcze więcej, ale jesli chodzi o słownictwo, to łacina jako matka języków ma odbicie w większości zagranicnych języków, także skojarzeń i, że tak powiem, zaporzyczeń jest pełno. Ćwiczenie z kartami. " />Hej, wiem, chciałam po łacinie napisać, nie to słówko. MEA MAXIMA CULPA - moi drodzy. Po łacinie faktycznie od sedeo sedere sedi sessum, druga koniugacja; sedes, sedis, femininum, 3. deklinacja (Kumaniecki Twym przyjacielem na wieki wieków). Z pracy pisałam i się pomyliłam. Errare humanum est (że niby), ale błędy nie zostaną Ci wybaczone. (Zresztą wystarczyło w google wrzucić...) Głupio w sumie - jak na magistra filologii klasycznej. Jaka z tego nauka? Nie czytać forum w robocie, ot co. Ale dzięki za szybkie sprowadzenie na glebę. Od razu wiem, gdzie niebo, a gdzie ziemia. Łacina. Uczę się łaciny, a jestem w gimnazjum (językowe, to dlatego).
Łacina to fajny język, ale gramatyka jest dla mnie straszna (nawet nie jest taka trudna, ale jest bardzo dużo różnych końcówek, deklinacji itp.)!
Za to z chęcią uczę się sentencji i przysłów.
Myślę, że jej nauka przyda się zwłaszcza tym, którzy idą na biol-chem. Historia Sztuki 2009 -2012 zaoczniacy. czesc na łacinie nikt ne zaliczył pr0cz Ani(gratulcje) a ha haa yhyh , porażka jednym słowem. a potem 'chyba' zrobilismy 4 i 5 deklinacje i składnie nazw miejscowości...tak bardzo szybko i tez ma byc kolos...cos się mi wydaje ze w tym semestrze nie bedzie tak fajnie.
nawykuwalście sie caaaaaaałej Jastrzebowskiej na pamieć?bo sobota juz niebawem yhy.? Szkoła:/. ehh w sobote egzamin z łaciny
od srody naucyzlem sie 180 pieprzonych slowek zostalo jeszcze jakies 100 czasownikow... ... i troche gramatyki
babka jest powalona wymagajac od nas tyle po 3 miesiacach heh powiedziala nam ze łacina to sens jej zycia
Ja mam kolosa, a w nim wszystkie deklinacje i nieznana ilość słówek... Nie chce mi sie z tego uczyć.
Z poprzedniego kolosa miałem 2, ale poprawiłem na 4. Był z sentencji łacinskich, 88 sentencji. Nauczyłem sie jakieś 30% - dostałem 2, potem doszło jakieś 10% i już miałem 4. panis angelicus, ave verum- prosba o tłumaczenie. " />Witam, spiewam w chórze, a repertuar jest czesto religijny więc często teksty są po łacinie, a ja lubie wiedziec co się spiewa. Niestety nie znam łaciny prawie wcale, a samodzielne tlumaczenie zabiera tyle czasu( sprawdzanie deklinacji itp) a efekt czesto jest mizerny dlatego prosze o pomoc w przetlumaczeniu tych tekstów. Większosc slów znam ale polączyc to w calosc trudniej.
"Panis angelicus fit panis hominum dat panis coelicus figuris terminum.
Ores mirabilis manducat Dominum pauper servus et humilis pauper, pauper servus."
"Ave, ave verum corpus natum de Maria virgine, vere passum immlatum in cruce pro homine.
Cujus latus perforatum unaa fluxit et sanguine. Esto nobis praegustatum in mortis examine in mortis examine."
Jeśli tekst ten gdzies mozna znalezc w internecie gotowy, przetlumaczony bede wdzięczny za link.
Z góry dziekuje, Tomek Przysłówki odprzymiotnikowe. " />Słusznie zauważyłaś, że czasami po odcięciu końcówki nominativu i dodaniu końcówki przysłówka otrzymamy poprawną formę. Jednak nie zawsze Dlatego bezpieczniej - przynajmniej dopóki nie nabierzesz w łacinie dużej wprawy - posługiwać się genetivem; wtedy na pewno nie zrobisz błędu.
Reguła, o której piszesz, nie sprawdzi się np. w felix, -icis (fel-ix, a więc po odcięciu końcówki w nominativie byłoby feliter, a jest felic-iter).
Albo w II deklinacji - mamy pulch-er, Gen. pulchr-i (rodz. męski), więc po odcięciu końcówki nominativu mielibyśmy pulch-e, a tymczasem poprawnie jest: pulchre.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|