Strona główna
  Lasy deszczowe w Malezji

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Efektywność ochrony lasów deszczowych na całym świecie. Okazuje się ze najlepiej chronione lasy deszczowe są w Indochinach oraz Ameryce środkowej. Miejsca gdzie ochrona lasów praktycznie nic nie daje to Afryka środkowo wschodnia oraz północna cześć Ameryki południowej.

SKUTECZNOść OCHRONY LASóW DESZCZOWYCH

DOBRA: Malezja, Tajwan, Jamajka, Kostaryka
NIEWYSTARCZAJąCA: Nikaragua, Kamerun, Peru, Ekwador, Wybrzeże kości słoniowej, Madagaskar, Boliwia
TRAGICZNA: Sierra Leone, Kambodża, Gwatemala, Parawaj



źródło: http://news.mongabay.com/2007/0709-wright_fires.html
W lasach deszczowych Borneo zostało tylko 13 nosorożców. Ekolodzy z organizacji WWF doliczyli się 13 ostatnich nosorożców zamieszkujących lasy deszczowe wyspy Borneo. Większość zagrożonych wyginięciem zwierząt zginęła z rąk kłusowników - twierdzi WWF.
Podczas ubiegłorocznych badań eksperci WWF znaleźli ślady jedynie 13 rzadkich nosorożców sumatrzańskich. Wszystkie w północnej prowincji wyspy - Sabah.

Według wcześniejszych szacunków ekologów na Borneo miało znajdować się 30-70 pozostałych przy życiu nosorożców. Okazały się jednak zbyt optymistyczne. Nosorożce z drugiej malezyjskiej prowincji Borneo - Sarawak oraz z indonezyjskiej części Borneo najprawdopodobniej już wyginęły - twierdzi WWF. Niegdyś liczna populacja nosorożców na Borneo została zdziesiątkowana przez kłusowników. Rogi tych zwierząt osiągają bardzo wysokie ceny na czarnym rynku, gdyż stanowią cenny składnik tradycyjnych azjatyckich medykamentów.

WWF ocenia, że na świecie pozostało mniej niż 300 żywych osobników nosorożców sumatrzańskich. Są uznawane za jedne z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt.
"Wciąż jednak wierzymy, że ich populacja mogłaby się odrodzić, jeśli wyeliminowanoby presję ze strony kłusowników" - uważają ekolodzy.
Sumatrzańskie nosorożce (Dicerorhinus sumatrensis) występują tylko na Półwyspie Malezyjskim oraz na wyspach Borneo i Sumatra.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1281134,16,1,0,120,686,item.html
Lasy Równikowe. :D Lasy równikowe

Cechy lasów tropikalnych, ich fauna i flora oraz charakterystyka klimatu.


lasy równikowe




Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią jedna trzecią powierzchni wszystkich lasów na świecie. Lasy równikowe rosną na terenach gdzie jest bardzo wysoka temperatura i występują obfite opady deszczowe, dzięki takim warunkom atmosferycznym, lasy te bardzo szybko rosną i mają bujna roślinność. Nawet na jednym hektarze lasu równikowego może występować aż dwieście rodzajów drzew.

W lasach tropikalnych żyje ponad połowa gatunków zwierząt i roślin, mimo iż same lasy zajmują niespełna 6% powierzchni Ziemi.

Lasy równikowe jak sama nazwa wskazuje rosną w strefie równikowej i skupiają się na trzech głównych terenach: zachodnia i środkowa Afryka, Ameryka Południowa (dorzecze Amazonki), Indonezja i Malezja oraz północno wschodnia Australia.

Zielone płuca Ziemi - tak również określa się lasy deszczowe ze względy na ich znaczący wkład stabilizacyjny w klimat ziemski. Jako największy producent tlenu oraz schronienie dla milionów zwierząt i roślin lasy równikowe zostały objęte ochroną. Stosunkowo niedawno człowiek zdał sobie sprawę z roli jaką odgrywają lasy deszczowe i wraz z przestaniem ich wycinki rozpoczął ich powolna odbudowę.
Wszystko O Lasach. Nie znam dokładnych regionów w państwach, ale najwięcej ibszarów chronionych znajdują się w Brazyli i Indonezji.

-W południowej wenezueli znajduje się renezrwat Biosfery "Orinoko-Casiquiare" 83 000 km2

-W północno-wschodnim Madagaskarze jest wiele parków takie jak "National Park Masoala", "Reserve Forestiere d'Amplioroa" "Parc National de Zahamena"

-W Brazyli ejst ich wiele, ja znam tylko kilka: "Capivara", "Sete Cidades", "Neblina Peakę", "National Research Institute of Amazonia" i największym parkiem w Ameryce Pd. jest "Jau National Park"

-W środkowej afryce znajduje się park "Wirunga" Na pograniczu Konga Rwandy i Ugandy

No i poza tym jest wiele Rezerwatów i Parków Narodowych w tych pozostałych krajach gdzie występują lasy deszczowe, czyli np: Nowa Gwinea, Peru, Malezja , Wietnam, Filipiny, Boliwia , Paragwaj, Kolumbia, Nowa Zelandia itp.
Filmy przyrodnicze w TV i czasem "ptasie" audycje. Poniedziałek 18.01

TVP1
14.25 Godziny szczytu na Antarktydzie odc.1

TVP2
12.05 Lasy deszczowe Malezji

Animal Planet
17.00 Planeta Ziemia
18.00 Dzika Europa
19.00 Rekordy zwierząt
20.00 Zadziwiające życie bezkręgowców

National Geographic
16.00 Kryminalne zagadki ze świata zwierząt
17.00 Alcatraz dla niedźwiedzi polarnych

Planete
15.35 Skarby leśnego królestwa
16.15 Szkraby
Filmy przyrodnicze w TV i czasem "ptasie" audycje. Poniedziałek 25.01

TVP1
14.20 Godziny szczytu na Antarktydzie odc.2

TVP2
12.00 Lasy deszczowe Malezji odc.2

Animal Planet
17.00 Planeta Ziemia
18.00 Dzika Europa
19.00 Rekordy zwierząt
20.00 Zadziwiające życie bezkręgowców

National Geographic
16.00 Polowanie na myśliwego
17.00 Okrutne lato

Planete
16.15 Szkraby
Filmy przyrodnicze w TV i czasem "ptasie" audycje. Czwartek 4.02

TVP2
11.25 Lasy deszczowe Malezji
19.30 Nieznana Afryka

TVPolonia
11.10 Pomorskie krajobrazy
18.25 Pomorskie krajobrazy

Animal Planet
15.00 Białe lwy - Król królów
16.00 Narodziny pandy
17.00 Dziwaczne stworzenia
18.00 Życie na krawędzi
19.00 Życie ssaków
20.00 Obcy wśród niedźwiedzi
20.30 Gdy zapada mrok
21.00 Życie zwierząt - Rzeki

National Geographic
16.00 Polowanie na myśliwego
17.00 Piekielne zwierzęta

Planete
16.15 Szkraby
18.50 Padlinożercy oceanów
Filmy przyrodnicze w TV i czasem "ptasie" audycje. Czwartek 11.02

TVP2
11.25 Lasy deszczowe Malezji
19.30 Nieznana Afryka

TVPolonia
11.10 Pomorskie krajobrazy
18.25 Pomorskie krajobrazy

Animal Planet
15.00 Lwy i olbrzymy
16.00 Moi sąsiedzi pawiany
17.00 Dziwaczne stworzenia
18.00 Życie na krawędzi
19.00 Życie ssaków
20.00 Obcy wśród niedźwiedzi
20.30 Gdy zapada mrok
21.00 Życie zwierząt - Pustynie

National Geographic
16.00 Polowanie na myśliwego
17.00 Na ratunek polarnym niedźwiedziom
Wszystko O Lasach. Hmmm, postaram się jakoś, pomóc a więc.

Wstęp
------------
Lasy równikowe położone są wokół równika Ameryki Środkowej i Południowej, srodkowej i zachodniej części Afryki oraz Azji na wyspach Indonezji i Malezji. Las równikowy dzieli się na trzy główne strefy po obu stronach równika: Am. Środkowa i Południowa (z Amazonią), w centrum i w zachodniej Afryce oraz w Azji dżungla indomalezyjska sięgająca nawet do północnych i wschodnich częsći Australii. Las równikowy rośnie także w strefach gdzie, prawie przez cały rok występują obfite opady i gdzie stale panuje wysoka temperatura. Rejony te znajdują sie w poblizu równika, nie zaznaczają sie tam wyrażne pory roku, panuje tam wieczne lato. Dlatego też las równikowy jest wiecznie zielony.

Ciąg dalszy lasów równikowych.
--------------------------------------
Głównie, to człowiek przyczynia się do tych, zagrożeń ponieważ niszczy bogactwo gatunkowe. Poza tym lasy równikowe sposród wszystkich innych lasów są najbardziej zagrożone wyćięciem, a także wprowadzenie zanieczyszczeń chemicznych do atmosfery, hydrosfery i gleby.
Świat przyrody poniósł najdotkliwsze straty w wyniku niszczenia lasów równikowych, w których żyje około 50% gatunków roślin i zwierząt świata. Lasy tropikalne są najbogatszym i najbardziej produktywnym biomem świata. W strefie umiarkowanej najbardziej zróżnicowanymi środowiskami są tereny wodno-błotne (rzeki, bagna, mokradła, lasy łęgowe). Tymczasem pozyskiwanie terenów na pola uprawne powoduje osuszanie obszarów podmokłych uważanych za nieużytki i często osuszane.
Głównym zagrożeniem dla lasów, oprócz nadmiernego wycinania, jest skażenie atmosfery. Dwutlenek węgla i siarki, powstające między innymi przy spalaniu węgla, dostają się do powietrza i łączą z wodą. Tak powstają kwasy docierające do powierzchni ziemi w postaci kwaśnych deszczów. Wyrządzają one wielkie szkody lasom, zwłaszcza szpilkowym. Ocenia się, że to właśnie w Polsce kwaśne deszcze były przyczyną największych strat.
Powierzchnia lasów gwałtownie kurczy się na obszarach, gdzie rozwija się przemysł, rolnictwo i powstają miasta. Dobitnym przykładem tego jest zanik deszczowych lasów równikowych, które giną w zastraszającym tempie.
Tajlandia cz 1. Zasmakowaliśmy już na dobre w zwiedzaniu świata. Zobaczyliśmy Europę, Afrykę, teraz ciągnęło nas do dalekiej Azji.
Dużo słyszeliśmy o przepięknych i ciekawych krajach takich jak Chiny, Japonia, Indie, Kambodża, Tajlandia, o odległej kulturze, obyczajach i wierzeniach. Chcieliśmy zobaczyć coś innego, nowego, egzotycznego. Wybór padł na Tajlandię. Wyjazd zaplanowaliśmy z Biurem Globtroter, które w między czasie zmieniło nazwę na Rainbow Tours


03

Tajlandia położona jest w południowo- wschodniej Azji, na obszarze 513,115 kilometrów kwadratowych. Graniczy z Myannmarem (Birmą), Laosem, Kambodżą, Malezją. W kraju tym mieszka 61 milionów ludzi. Mniejszości narodowe stanowią Chińczycy, Malajowie, Khmerze, Laotańczycy, Wietnamczycy, Hindusi.

Jest to monarchia konstytucyjną, jej król Bhumibol Adulyadaj, jest dziewiątym władcą z dynastii Chakri, założonej w 1782 roku. W skrócie jest zwany Ramą IX. Jest on według konstytucji głową narodu, religii, sił zbrojnych. Jest najdłużej panującym władcą Tajlandii. Tajowie otaczają rodzinę królewską niezwykłą czcią. Oficjalną religią wyznawaną przez ponad 90% jest buddyzm.

Jest krajem o klimacie tropikalnym. Pora deszczowa trwa od czerwca do października wtedy wilgotność powietrza wynosi 70 %. Pora chłodna (odpowiednik naszego lipca) trwa od listopada do lutego, zaś gorąca od marca do maja.

Najlepiej odwiedzić Tajlandię między listopadem a marcem, gdy występuje mało opadów i panują znośne temperatury w granicach 24 do 34 stopni Celsjusza. Na północy kraju noce mogą być chłodne



Współczesna flaga Tajlandii o barwach: biało, niebiesko, czerwonym symbolizuje trzy siły. Buddyzm - biała, monarchię - niebieska, naród - czerwona. Tajlandia nie była podbita przez żadne europejskie mocarstwo kolonialne.

Kraj dzieli się na 4 regiony i 76 prowincji (czangwady). Regiony mają różną topografię. Północ to górzysty, zalesiony obszar zamieszkały przez plemiona górskie. Na południe ciągnie się wąski Półwysep Malajski, którego linia brzegowa ma 2500 km. Długości, a górzyste tereny porastają lasy równikowe.
Między tymi dwoma skrajnymi regionami leży Nizina Menamu, żyzny obszar uprawy ryżu i zarazem kolebka tajskiej cywilizacji. Znajduje się tu stolica kraju Bangkok.

Zupełnie odmienny jest czwarty region północno – wschodniej Tajlandii zwany powszechnie Isan. Jest to najbiedniejsza część kraju zamieszkała przez społeczność rolniczą na bardzo jałowych terenach.

Barwna lśniąca architektura, żywa, różnorodna kultura oraz szczodrzy i gościnni ludzie – wszystko to sprawia, iż od wieków Tajlandia jest fascynującym krajem dla podróżników z całego świata.

Pomarańczowe szaty mnichów buddyjskich spacerujących przez zielone pola ryżowe, lazurowe wody obramowane białymi plażami oraz niezwykłe piękno lasów deszczowych to trwałe obrazy oddające wspaniałość tego starego królestwa.

W domach z tekowego stojących na palach mieszkają ludzie, którzy stworzyli wspaniałą kulturę, a wyroby ich rzemiosła, nawet te codziennego użytku, to dzieła sztuki. Odpowiednikami ludowych rzemieślników, są artyści na dworze królewskim, którzy zbudowali świątynie, pałace i pomniki o niezwykłej piękności, zdobiąc je laką, srebrem, brązem i złotem.

Jednakże to mieszkańcy Tajlandii nadają tej ziemi wyjątkowy koloryt W pamięci pozostają na długo ich łagodne uśmiechy, nawet gdy inne wspomnienia powoli wyblakną. Ta ziemia o bogatej historii i ciekawej kulturze to prawdziwe serce Azji. Postanowiliśmy to wszystko zobaczyć.
Odkryto nowy gatunek pantery. 2007-03-15
Nowy gatunek pantery

Pantera mglista, która żyje na Borneo i Sumatrze to odrębny gatunek – donosi międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Naukowcy badający tego drapieżnika stwierdzili, że pantery mieszkające na obu wyspach różnią się od tych, występujacych na stałym lądzie.


Według US National Cancer Institute różnica między panterami mglistymi z wyspy a tymi, które występują na stałym lądzie jest taka jak między lwem a tygrysem. Ma to być wynik ich izolacji. Nastąpiła ona ponad milion lat temu. Potwierdziły to testy DNA wskazujące aż 40 różnic między badanymi panterami. Dlatego naukowcy mówią o nowym gatunku pantery mglistej.

Pantery mgliste z wyspy wyróżnia także wygląd zewnętrzny – przede wszystkim układ cętek na ich futrze – bardziej szarym i ciemniejszym od sierści ich krewniaków ze stałego lądu. Jednak ta różnica nie była wystarczająca do zidentyfikowania nowego gatunku. Dopiero badania DNA dowiodły jego istnienia.

Po raz pierwszy świat nauki usłyszał o panterach mglistych w 1821 roku. To wtedy angielski przyrodnik Edward Griffith opisał nowy gatunek - Neofelis nebulos. Obecnie mówimy już o dwóch gatunkach pantery mglistej – tym, który odkrył Griffith (pantery żyjące w Azji kontynentalnej) – i drugim z wysp Borneo i Sumatra - Neofelis diardi.

Pantera mglista występuje na terenach leśnych, od wybrzeża po strefę gór. Głównym składnikiem jej pożywienia są małpy i różne gatunki jeleni, chociaż pantery z Borneo nie gardzą też ptakami i gadami. Wśród innych drapieżnych kotów wyróżniają je kły - najdłuższe w stosunku do rozmiaru ich ciała.

Istnienie pantery mglistej jest uzależnione od przetrwania tropikalnych lasów deszczowych. Niestety puszczy na Borneo i Sumatrze jest coraz mniej. W tej sytuacji największym zagrożeniem dla pantery mglistej na obu wyspach staje się człowiek. Szczególnie na Borneo, gdzie ludzie wycinają lasy w zastraszającym tempie.

Szacuje się, że na tej trzeciej co do wielkości wyspie świata występuje od 5 do 11 tysięcy panter mglistych – są one największymi drapieżnikami na Borneo. Na Sumatrze jest ich od 3 do 7 tysięcy. Szansą na ocalenie pantery mglistej jest projekt WWF “Serce Borneo”. Zakłada on szczególną ochronę obszaru lasów tropikalnych na tej wyspie, rosnących na pograniczu Indonezji, Malezji i Brunei. Obecnie “Serce Borneo” to największa ostoja pantery mglistej.

Nowy gatunek pantery nie jest pierwszym odkryciem w tym rejonie Azji - mówi Ireneusz Chojnacki, Dyrektor Naczelny WWF Polska. - Szczególnie niezwykła z punktu widzenia ilości wciąż odkrywanych gatunków jest wyspa Borneo. Tylko w ubiegłym roku naukowcy stwierdzili występowanie 52 nowych gatunków roślin i zwierząt. Nie możemy pozwolić, aby człowiek zniszczył tę niezwykłą “arkę przyrody”.

Źródlo


A tu można obejrzeć filmiki z panterą w roli głównej

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • myszka-misiu.keep.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : lasy przy ZOO w Oliwie poszukiwania
     : Lasy Państwowe nieruchomości sprzedaż
     : lasy i sawanny strefy podrównikowej
     : lasy Amazońskie drapieżny ptak
     : lasy równikowe - Człowiek i gospodarka
     : Lasy liściaste klimatu umiarkowanego
     : lasy równikowe są płucami Ziemii
     : lasy iglaste strefy umiarkowanej
     : lasy galeriowe na Wyżynie Brazylijskiej
     : lasy równikowe rodzaje roślin
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT