kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Spacerownik. Od Łagiewnik do Wenecji
Redakcja
2007-05-30, ostatnia aktualizacja 2007-05-30 20:12
W czwartek w Gazecie kolejny, trzeci "Spacerownik", czyli subiektywny przewodnik po Łodzi. Tym razem Ryszard Bonisławski i Joanna Podolska zapraszają na spacer szlakiem Jana Pawła II i łódzkich świętych.
Okazja jest niebywała: zbliżająca się 20. rocznica wizyty Ojca Świętego w Łodzi. Opisujemy też m.in. miejsca związane z patronką naszego miasta św. Faustyną, błogosławionym Rafałem Chylińskim i innymi postaciami wynoszonymi na ołtarze, które miały związki z Łodzią. Odwiedzamy razem dawny park Wenecja, ale też wędrujemy do Łagiewnik, gdzie do dziś stoją stare kapliczki św. Antoniego oraz Rocha i Sebastiana, którzy chronili od moru i chorób zakaźnych. Czy oni też mieli coś wspólnego z Łodzią? Zobaczymy.
Nasz niedzielny spacer zaczniemy o godz. 15 przy klasztorze ojców Franciszkanów w Łagiewnikach. Tym razem zabezpieczamy się i przed słońcem, i przed deszczem. Zapraszamy!
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź Kościół św. Antoniego w Łagiewnikach. Odświeżanie ołtarzy w kościele św. Józefa przy Ogrodowej i klasztorze w Łagiewnikach
15.11.2006
Konserwatorzy zabytków pracują przy renowacji dwóch barokowych ołtarzy w XVIII-wiecznych świątyniach: drewnianym kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej i klasztorze oo. Franciszkanów w Łagiewnikach.
- Konserwacja polega m.in. na uzupełnianiu ubytków w drewnie, odnawianiu polichromii i złoceń - tłumaczy Marzena Otto z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prace zakończą się w połowie grudnia. Miasta wyłożyło na nie 300 tys. zł.
(hod.) - Dziennik Łódzki Kapliczki w Łagiewnikach. Tablice z kapliczek czekają na renowację
14.09.2006
To jedno z ulubionych miejsc turystów
Konserwacja czterech zabytkowych tablic wotywnych z kapliczek św. Antoniego i św. Rocha w Lesie Łagiewnickim stanęła pod znakiem zapytania.
- Od wojewódzkiego konserwatora zabytków otrzymałem odpowiedź, że nie można określić zakresu prac konserwatorskich, ponieważ miasto i leśnictwo nie są właścicielami tych tablic - mówi Dariusz Wrzos, kierownik Leśnictwa Miejskiego - Łódź, które od 2003 roku zarządza kapliczkami. - Czy dlatego muszą niszczeć?
W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków przyznają, że na przeszkodzie stoją względy proceduralne.
- Postaramy się rozwiązać ten problem - zapewnia Maria Kornicka z działu zabytków ruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.
Drewniane tablice pochodzą z XVIII wieku. Przechowują je teraz ojcowie franciszkanie. Do klasztoru trafiły dwanaście lat temu po kradzieży zabytkowego obrazu św. Rocha, który zdobił ołtarz. Kopię dzieła można będzie zobaczyć 14 września podczas uroczystego poświęcenia odnowionych ołtarzy. Kapliczki chroni teraz monitoring i są zamykane na noc.
To jedno z ulubionych miejsc turystów
(hod.) - Dziennik Łódzki Niedzielne spacery PTTK. Weekendowe spacery
24.07.2009
Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze zaprasza na niedzielne spacery po Łodzi z przewodnikiem. Dzięki współpracy z urzędem miasta udział w cotygodniowych pieszych wycieczkach jest bezpłatny. Zwiedzanie rozpoczyna się zawsze o godzinie 11 w wyznaczonym miejscu.
Na najbliższą niedzielę zaplanowano poznawanie Księżego Młyna. W sierpniowe weekendy będzie można odwiedzić m.in. miejsca pamięci - Park Ocalałych i Stację Radegast oraz poznać ukryte w lesie łagiewnickim budowle sakralne - klasztor oraz kapliczki: św. Rocha i św. Antoniego.
W programie na rok 2009 przewidziano także spacery po łódzkich parkach: Staszica, Klepacza, Poniatowskiego oraz Helenowskim i Staromiejskim. Zaplanowano również wizyty na cmentarzach - żydowskim przy ul. Brackiej, św. Rocha, na Dołach oraz Starym przy ul. Ogrodowej. Będzie również można bliżej poznać zabytkowe obiekty w centrum Łodzi, m.in. przy ulicach Piotrkowskiej, Gdańskiej czy placu Wolności.
PTTK organizuje także wycieczki piesze i rowerowe najbardziej atrakcyjnymi szlakami turystycznymi w okolicach Łodzi. (AnK)
Źródło: www.uml.lodz.pl Muzyka w Starym Klasztorze. Letnie muzykowanie
2007-07-03
Miłośnicy muzyki organowej, kameralnej i chóralnej podczas wakacji będą mogli posłuchać utworów ze światowej skarbnicy artystycznej. Przez kolejnych dziesięć piątkowych wieczorów w barokowych wnętrzach kościoła św. Antoniego w Łagiewnikach, odbędzie się cykl koncertów XX edycji „Muzyka w starym klasztorze”. Skrzypkowie, śpiewacy, zespoły chóralne i kameralne, a przede wszystkim organiści zaprezentują swoje muzyczne umiejętności. Podczas tegorocznych spotkań znajdziemy jak zwykle dużo muzyki z epoki baroku, a szczególnie wiele będzie dzieł wielkiego mistrza D. Buxtehudego. Koncerty zakończy prezentacja krakowskiej grupy artystycznej „Piwnica św. Norberta”, która swój program oparła m. in. na poezji Karola Wojtyły. Cykl spotkań „Muzyka w starym klasztorze” potrwa do 7 września br. (J.Cz.)
ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl Muzyka w Starym Klasztorze. Skarbnica artystyczna
2007-08-09
Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Muzyka w starym klasztorze”. Odbędzie się on 10 sierpnia o godz. 19. Tym razem posłuchamy muzyki organowej w wykonaniu Marka Toporowskiego, Marca Caudle’a i Ewy Piaseckiej.
Cykl imprez rozpoczął się 29 czerwca koncertem inauguracyjnym Joachima Grubicha. Już od ponad miesiąca miłośnicy muzyki organowej, kameralnej i chóralnej mają okazję posłuchać utworów znamienitych twórców. Kolejne piątkowe wieczory odbywają się w zachwycających, barokowych wnętrzach kościoła św. Antoniego w Łagiewnikach, gdzie skrzypkowie, śpiewacy, zespoły chóralne, kameralne, a przede wszystkim organiści, dają prawdziwy popis swoich umiejętności. Spotkania potrwają do 7 września, a zakończą się prezentacją krakowskiej grupy artystycznej „Piwnica św. Norberta”. (op)
ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl Łagiewniki. dane adresowe:
Łódź, ul. Okólna 185, tel. (0-42) 659-02-02
dane adresowe kancelarii:
Parafia rzym.-katolicka sw. Antoniego
91-520 Lodz-Lagiewniki
ul. Okolna 185
tel. 659 02 02
nie pamietam dokladnie godzin otwarcia, ale Ojciec Marian (z ktorym my wszytsko omawialismy) jest tam we wtorki i czwartki w godzinach 10-12 i 16-18.
za ceremonie, organiste i przystrojenie kosciola zaplacimy 600 zl. warto miec przy sobie zaliczke, kiedy dokonuje sie rezerwacji terminu.
jezeli chodzi o wystroj kosciola, to dominuje kolor bialy. przy lawach stoja biale, ok. metrowe wazony, a w nich biale kwiaty. postaram sie niedlugo jakies zdjecie wkleic. Kościół. Witam
Polecam Kościół pw św. Antoniego w Łagiewnikach.
Klasztor przepiękny i bardzo romantyczny.
W kościele liczne epitafia, obrazy, rzeźby, w większości barokowe, także barokowa ambona i kropielnica u wejścia. Z kościołem łączy się budynek piętrowego, murowanego klasztoru z lat 1733-1748. Dzwonnica też murowana, dwukondygnacyjna, czworoboczna z 1843 r.
Piękny - naprawdę!
Sama miałam tam swój ślub oraz kilku moich klientów.
Pozdrawiam
Adriana Kowalska
Konsultant ślubny zaproszenia szczako. dziekuje w imieniu Artysty.
fajnie, ze sie Wam podobaja.
Magda, tekscik byl dyskutowany w moim kaciku kiedys. oto on:
By obyczajom prastarym zadość uczynić, wszem
i wobec ogłaszają, że dnia 23 września 2006 roku
o godzinie 17.00 w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego,
w Łodzi-Łagiewnikach przy ulicy Okólnej 185
ślubować sobie będą miłość i wierność małżeńską
Dagmara
i
Michal
Na uroczystość tę mają zaszczyt zaprosić
Rodzice i Narzeczeni
Będzie nam miło, jeżeli zamiast kwiatów przyniosą nam Państwo przybory szkolne lub książeczki dla dzieci, które przekażemy spragnionym wiedzy pierwszoklasistom.
W dniu tak uroczystym
wielki zaszczyt mamy
i Was na wesele nasze zapraszamy.
W chwili tak radosnej bądźcie przy nas bliżej
bawcie się wesoło, adres jak poniżej.
Rezydencja Madame Synowiecka
przy ul. Woskowej 1 w Łodzi
a na okladce jest cytat Bruno Schultza 'czy to nie jest wielka - rzecz znaczyc dla kogos wszystko?' OTWARTE MISTRZOSTWA WARSZAWY 01-02.09.2007. Jakbyście nie wiedzieli gdzie go dostarczyć to przesyłam adres:
----------
W dniu 1 września 2007 roku o godzinie 14.00
w Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Antoniego w Łodzi
przy ul. Okólnej 185
(klasztor Franciszkanów w Łagiewnikach)
-----------
A gdyby komuś było mało informacji to zapraszam na stronę:
http://www.marcinderengowski.republika.pl/
Będzie im na pewno miło, choć zamiast kwiatów poprosili wszystkich gości o maskotki
Robert ŚLUB. W dniu 1 września o godzinie 14.00 w Parafii Rzymsko - Katolickiej św. Antoniego w Łodzi (Klasztor Franciszkanów - Łagiewniki)
odbędzie się uroczystość Zaślubin Anity Janiszewskiej z Marcinem Derengowskim
na którą zapraszają rodzice i narzeczeni.
http://www.marcinderengowski.republika.pl Tour de Kalonka. 21 września 2001 roku odbył się I Amatorski Rowerowy i Pieszy Rajd TOUR DE KALONKA. Sam rajd jak i jego wdzięczna nazwa to pomysł proboszcza parafii pod wezwaniem św. Ojca Pio w Kalonce, księdza Pawła Stołowskiego, który wymarzył sobie, aby w tak ciekawy i niepowtarzalny sposób uczucić pierwszą rocznicę isteniania parafii w Kalonce. Pierwszy Rajd Tour de Kalonka pokazał, że mogą ją uprawiać wszyscy, tak naprawdę wiek nie ma znaczenia, a i jakość posiadanego sprzętu to rzek całkowicie drugorzędna. Do organizacji rajdu włączyła się dyrekcja Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, łódzki oddział PTTK, UG Nowosolna, parafianie i mieszkańcy gminy.
TOUR DE KALONKA 2006
16 września 2006 r.
Zaprfaszamy na Tour de Kalonka!
V edycja Amatorskiego Rajdu Rowerowego i Pieszczego Tour de Kalonka odbędzie się jak co roku w ostatnią sobotę lata.
W tym roku wypada ona 16 września.
Rozpoczęcie rajdu godzina 11:00 na miejscu przyszłego Centrum Ojca Pio przy ul. Głównej w Kalonce.
Zapisy od godz. 10:00.
W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają przewodników tras oraz gorący posiłek.
Na miejscu do nabycia koszulka okolicznościowa oraz możliwość wzięcia udziału w loterii fantowej.
Do wyboru będzie kilka tras rowerowych i jedna piesza:
1. Grodzisko wczesnosłowiańskie i iwaszkiewiczowskie Byszewy (trasa żółta - ok. 17 km)
2. Po krawędzi Wzniesień Łódzkich (trasa czarna - ok. 26 km)
3. Do kapliczek św. Antoniego i św. Rocha w Lesie Łagiewnickim (trasa niebieska - ok. 23 km)
4. Szlakiem bitwy pod Dobrą (Powstanie Styczniowe 1863) (trasa czerwona - ok. 19 km)
5. Do rezerwatów przyrody i Sanktuarium Maryjnego (trasa zielona - ok. 26 km)
6. Trasa piesza - niespodzianka
Serdecznie zapraszamy miłośników rajdu. Tour de Kalonka. V Tour de Kalonka - Rowerzyści i piesi na start!
15.09.2006
Z roku na rok liczba uczestników Tour de Kalonka wzrasta. W ubiegłym roku było ich około 600.
Już jutro, w sobotę, odbędzie się V edycja Amatorskiego, Rowerowego i Pieszego Rajdu Tour de Kalonka.
To jedna z największych imprez rowerowych w województwie. Uczestnicy będą mieć do wyboru 5 tras rowerowych oraz 3 trasy piesze.
- W pierwszym rajdzie, w 2002 roku wzięło udział około 230 osób. Od tego czasu liczba uczestników stale wzrasta, w ubiegłym roku było aż 600 osób - mówi ks. Paweł Stołowski, proboszcz parafii św. Ojca Pio, organizator Tour de Kalonka.
W tym roku ranga podłódzkiego rajdu jest jeszcze większa niż zwykle, ponieważ został on wpisany na listę imprez organizowanych w Łodzi w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęła Ewa Sowińska, rzecznik praw dziecka, która dla najmłodszych uczestników rajdu przygotowała upominki.
Zapisy na rajd będą przyjmowane od godziny 10 na placu przy ul. Głównej w Kalonce. Wpisowe jest niezmienne od pięciu lat i wynosi 5 zł. W tej kwocie jest przewidziany ciepły posiłek na zakończenie rajdu (zalewajka ze skwarkami i żytnim chlebem) Uroczysty, wspólny start nastąpi o godz. 11. Łodzianie, którzy chcieliby wziąć udział w Tour de Kalonka mogą przyjechać rowerem na plac Dąbrowskiego. Rano autobusy linii 88A kursujące do Kalonki wyjątkowo będą przewoziły także rowery. Tak samo będzie można wrócić do centrum Łodzi. Zakończenie całej imprezy przewidziane jest około godziny 14 - 15.
* * * * *
Trasy rowerowe:
1. Grodzisko wczesnosłowiańskie i iwaszkiewiczowskie Byszewy (ok. 17 km).
2. Po krawędzi Wzniesień Łódzkich (ok. 26 km).
3. Do kapliczek św. Antoniego i św. Rocha w Lesie Łagiewnickim (ok. 23 km).
4. Szlakiem bitwy pod Dobrą (ok. 19 km).
5. Do rezerwatów przyrody i Sanktuarium Maryjnego (ok. 26 km)
Z roku na rok liczba uczestników Tour de Kalonka wzrasta. W ubiegłym roku było ich około 600.
(mal) - Express Ilustrowany Kapliczki w Łagiewnikach. Łagiewnickie kapliczki czekają na pątników
Joanna Podolska
2006-09-14, ostatnia aktualizacja 2006-09-14 19:53
Zabytkowe ołtarze w kapliczkach św. Antoniego oraz św. Rocha w lesie łagiewnickim zostały wczoraj ponownie poświęcone. - Były w całości zamalowane białą farbą olejną. Dopiero po zdjęciu kilku warstw przemalowań zobaczyliśmy polichromie z XVII wieku - opowiada konserwator Bogumił Olawa vel Olawiński. Teraz oba ołtarze prezentują się doskonale.
- Były w całości zamalowane białą farbą olejną. Dopiero po zdjęciu kilku warstw przemalowań zobaczyliśmy w nich polichromie z XVII wieku - opowiada konserwator Bogumił Olawa vel Olawiński. Teraz odrestaurowane ołtarze prezentują się doskonale. Na kolumnach oprócz malowanych dekoracji są złocenia i srebrzenia. Z centralnej górnej części ołtarzy na wchodzących patrzy oko Opatrzności.
Ołtarz św. Antoniego Padewskiego, w którego środku znajduje się współczesna kopia obrazu przedstawiająca świętego, przypomina nieco marmur. Zaskakują odkryte pod warstwami farby geometryczne, współczesne formy. W tym roku kapliczka obchodzi 330 lat. Pierwotnie stała na wzgórzu, gdzie teraz jest klasztor ojców Franciszkanów. Na obecne miejsce przeniesiono ją około 1779 roku. We wnętrzu znajduje się słynne źródełko wodne, z którego łodzianie czerpią leczniczą wodę. - To dla mnie miejsce szczególne. Kiedy umierała moja matka, moja córka pobierała wodę ze źródełka św. Antoniego, wierząc, że jej pomoże - wyznał Zbigniew Lechowicz, który mówił o badaniach archeologicznych prowadzonych wokół kapliczek. - Robotnicza Łódź była bardzo związana z tym miejscem. Znaleźliśmy trzy tysiące fragmentów z naczyń pątników z Łodzi, m.in. flasze pielgrzymie z symbolem Matki Boskiej Częstochowskiej - podkreśla.
Druga kapliczka - stojąca naprzeciwko - pochodzi z początku XVIII wieku, nosi imię św. Rocha i Sebastiana. Najpewniej była to pustelnia. Teraz to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku. W odrestaurowanym ołtarzu jest eksponowana kopia obrazu św. Rocha skradzionego w 1994 roku. Został namalowany z zachowanego zdjęcia przez Elżbietę Łuniewską.
- Często spaceruję tu po lesie i bardzo się cieszę, że kapliczki są teraz takie piękne. Boję się jednak, czy wandale ich znowu nie zniszczą - mówi Irena Krawczyk, emerytowana nauczycielka, która wzięła udział w uroczystości poświęcenia ołtarzy.
Święci Antoni, Roch i Sebastian chronili od moru i chorób zakaźnych. Może ochronią też kapliczki przed zniszczeniem.
ŹRÓDŁO: www.gazeta.pl/lodz
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|