kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Żegnaj Mistrzu
Gustaw Holoubek zmarł w wieku 85 lat. http://www.onet.pl/_m/6732f674077ae626ab275bea45332574.jpg
6 marca odszedł wielki aktor Gustaw Holoubek. Miał 85 lat.
Był jednym z najwybitniejszych aktorów XX wieku. Choć nie miał urody amanta, czarował głosem i oczami. Wśród ważnych ludzi, z którymi zetknął się w życiu, wymieniał Władysława Woźnika, Kazimierza Dejmka, Tadeusza Konwickiego i Wojciecha Jerzego Hasa.
To niezapomniany Adam Ostrowski z "Księki wielkich życzeń", pensjonariusz domu dla osób starych i przewlekle chorych, doktor Gotard z "Sanatorium pod Klepsydrą", Maks z "Jak daleko stąd, jak blisko", Gustaw z "Lawy". Zagrał w ponad 50 filmach. Wybitne kreacje stworzył na deskach teatralnych i w Teatrze Telewizji. Odszedł jako legenda.........................................................................
..........................................tak pusto
KALENDARIUM CODZIENNE - (z Niemenem w tle). " />
W nocy z 5 na 6 marca 2007 roku zmarł w Warszawie . Urodził się 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie. Gustaw Holoubek - legendarny polski aktor teatralny i filmowy.
ZOBACZ => Temat na Forum Niemena viewtopic.php?f=3&p=15143#p15143
Był jedynym dzieckiem Czecha, który osiedlił się w Polsce po I wojnie światowej żeniąc się z owdowiałą Polką z Krakowa. W 1939 roku Gustaw Holoubek na ochotnika zaciągnął się do wojska i uczestniczył w kampanii wrześniowej. Był jeńcem w obozach w Magdeburgu i Toruniu. Został zwolniony w 1940 r. W niewoli zapadł na gruźlicę, na którą chorował przez wiele lat. Do 1945 roku pracował w krakowskiej gazowni. Po wojnie ukończył w 1947 studia w Państwowym Studiu Dramatycznym w Krakowie (przekształconym później w PWST). W teatrze zadebiutował 1 marca 1947 rolą Charysa w "Odysie u Feaków" w Starym Teatrze. W latach 1949-1956 kierownik artystyczny, reżyser i aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie, został odwołany w styczniu 1983 z powodu konfliktu z ówczesnymi władzami. W filmie zadebiutował rolą Feliksa Dzierżyńskiego w Żołnierzu zwycięstwa w 1953. Zagrał w ok. 50 filmach, m.in. w takich filmach, jak Pętla, Pożegnania, Rękopis znaleziony w Saragossie, Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa, Prawo i pięść, Klub profesora Tutki (jako prof. Tutka), Marysia i Napoleon, Lawa Tadeusza Konwickiego. Był reżyserem jednej z nowel w filmie Spóźnieni przechodnie, a także reżyserem i scenarzystą filmowej wersji Mazepy. W 1967 zagrał rolę Gustawa-Konrada w przedstawieniu Dziady, reżyserowanym przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Zdjęcie tego przedstawienia z afisza w 1968 było przyczyną demonstracji studenckich i zapoczątkowało tzw. wydarzenia marcowe. Od 1994 był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Współpracował z miesięcznikiem psychologicznym "Charaktery". Odznaczony m.in. dwukrotnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Holoubek
(.)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|