kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
usg kolana lewego. witam,
Proszę o przetłumaczenie na bardziej "chłopski: język. Czy powinien się obawiać jakie może być skuteczne leczenie żebym mógł wrócić z powrotem do gry w piłkę nożną.
" Zwiększona lateralizacja rzepki w bad. dynamicznym. Pogrubiała przerośnięta błona maziowa okołołąkotkowa w zachyłku bocznym oraz przyśrodkowym, w przyczepie udowym torebki stawowej oraz pasma głębokiego więzadła piszczelowego zmiany zejściowe bliznowate na obszarze 30X7 mm, podobne zmiany od stroby bocznej z gęstym wysiękiem w okolicy ścięgna m.podkolanowego oraz dwugłowego. Łąkotka przyśrodkowa bez cech uszkodzenia, łąkotka boczna podciągnięta na zewnątrz z rozwarstwieniem od strony rorebki o wym 3x4 mm. Chondromalacja chrząstki szklistej II stopnia w obrębie kłykcia przyśrodkowego oraz bocznego kości udowej w miejscu największego obciążenia. Objaw uciskowy ujemny. Obszar pozostałych więzadeł, dół podkolanowy bez cech patologii."
proszę o pomoc Ortopeda. Dzień dobry Mam uszkodzoną chrząstkę pod rzepką, do czego przyczyniło się zbyt gwałtowne rozpoczęcie uprawiania intensywnie sportu (biegi, joga, rower). oto wyniki badań Badanie RTG: Poza wyostrzeniem dolnych biegunów rzepek o charakterze przeciażeniowym, obraz kostny stawów kolanowych zachowany jest w granicach normy rtg. USG: Poza dyskretnie zaznaczonym przerostem błony maziowej w zachyłkach bocznych jamy stawowej obu stawów kolanowych - najpewniej jako wyraz zmian przeciążeniowych oraz dyskretnym wyostrzeniem na krawędzi guzka bocznego wyniosłości międzykłykciowej obu stawów. Innej patologii badaniem USG nie uwidoczniłam. Zarysy chrząstki stawowej gładkie. MRI: Lewy staw kolanowy bez cech zwiększonej zawartości płynu. Więzadła poboczne piszczelowe i strzałkowe i więzadło krzyżowe tylne oraz przednie o prawidłowej morfologii sygnału, bez uchwytnych zmian pourazowych. Łękotka przyśrodkowa i boczna o prawidłowej wysokości bez cech zmian pourazowych. Zmiany o charakterze chondromalacji I/II stopnia widoczne na bocznej powierzchni rzepki. Cechy lateralizacji rzepki. Cechy bocznego przyparcia rzepki. Okrywa chrzęstna powierzchni stawowych kości udowej i piszczeli jednorodna bez zmian ogniskowych. Dół kolanowy bez cech patologii płynowej.
Chciałabym się dowiedzieć, czy to schorzenie może się cofnąć i jak duże prawdopodobieństwo jest, że się pogłębi. Objawy to głośne trzaski przy wchodzeniu poschodach, kucaniu, wymachach nogą. Bólu dużego nie odczuwam, czasem tylko kolano mnie pobolewa i lekko piecze pod rzepką. proszę o poradę.
lanuvo@gmail.com Problemy z kolanami - jakie pedały?. " />Chondromolacja tkanki szklistej II stopnia i lateralizacja rzepki
zalecenia: uważać na siebie ;)
Co bardziej obciąża kolana, SPD czy platformy?
Mam SPD i są całkiem fajne (chociaż i tak zanim wyjadę z Warszawy to się nie wpinam, strata czasu...) ale nie wiem czy nie obciążają mi bardziej kolan. Logika podpowiada, że nie (mniejszy nacisk poprzez pracę drugiej nogi "w górę"), ale lepiej zapytać :) Modelowy przypadek. " />http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... mwOIxeHcBg
Tu jest boczne przyparcie rzepki. Nie widzę zadnej lateralizacji u GI... A co do zestawu ćwiczeń - bardzo mądre i godne polecenia niezależnie od diagnozy:)) Modelowy przypadek. " />Werciu, Moniko - przesunęłam posty związane z ćwiczeniami Werci do jej wątku http://www.kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=203. Werciu, trzymam kciuki .
Moniko, czyli jak rozumiem, lateralizacja rzepki oznacza jej przesunięcie (podwichnięcie), a boczne przyparcie to... przyparcie , czyli coś w rodzaju lekkiego obrotu wokół osi bez przesunięcia? Wydawało mi się, że lekarze dość zamiennie używają tych pojęć - w każdym razie w moim przypadku używali obu. Zapewne mogą być połączone. Ale w sumie chyba obie te rzeczy leczy się podobnie - przynajmniej na etapie rehabilitacji? W przypadku wyraźnego przesunięcia rzepki zapewne są większe wskazania do leczenia operacyjnego (przecięcie troczków bocznych, plastyka przyśrodkowych, osteotomia). Warto abyśmy to sobie uporządkowali, więc popraw mnie proszę, jeśli trzeba . Moja historia.... " />Wiem ze podciecie troczkow wykonujesie przy lateralizacji rzepki ale ta cala reszta to nie wiem. Sprobuj skonsultowac sw jeszcze z innym lekarzem. Ja osobiscie moge polecic doktra wojciecha zbiewskiego. Moze za milym czlowiekiem to nie jest ale zna sie na rzeczy i na pewno nie ukryje nic przed pacjentem tylko wali prosto z mostu do czego moze dojsc jezeli czegos sie nie zrobi. Niestety przyjmuje on albo w szpitalu dzieciecym na kopernika ( raczej nie dla ciebie ;p) albo prywatnie w enel-med'zie na gilarskiej (szpital enelmedu na zaciszu), albo jeszcze w przychodni enel-med'u w arkadii. Wizyta ok 150zl ale mysle ze warto jest jeszcze dosc dobry dr TRAMŚ ale nie wiem jak on przyjmuje ale tez w enel-medzie wiec info na stronie albo po prostu trzeba zadzwonic. Moja historia.... " />marzenko jeśli chodzi o rzepkę to także jestem "szczęśliwą" posiadaczką lateralizacji i bocznego przyparcia, ale mój ortopeda nie jest zwolennikiem robienia artroskopii od razu, bez spróbowania innych metod - wysłał mnie na rehabilitację (ćwiczenia + taping) i po pół roku naprawdę widzę efekty, bo od 2 lat z kolanami nie było tak dobrze jak jest teraz. nie powiem, że w ogóle nie bolą, bo bolą, ale już się przyzwyczaiłam żyć z tym bólem, poza tym nie jest on bardzo dokuczliwy i nie jest najgorzej. na początku nie podobało mi się, że mam się z tym męczyć - wolałam iść na operację i mieć to "z głowy", ale teraz dziękuję lekarzowi za to, że mi na to nie pozwolił. u Ciebie jest trochę inna sytuacja bo masz jeszcze jakieś dodatkowe problemy (w sprawie których niewiele wiem, także nie pomogę), ale może warto spróbować znaleźć dobrego rehabilitanta, który przygotowałby Ci zestaw ćwiczeń i spróbować rehabilitacji, bo a nuż pomoże.
jeśli chodzi o lekarza to mogę Ci jeszcze polecić Ortopedikę i dr Świerczyńskiego, bo widać, że jest dobrym fachowcem i zna się na rzeczy.
pozdrawiam, zdrowia i wytrwałości życzę Witajcie :). " />Witajcie ponownie
Dziękuję, Ewo. Byłem u dr Zbiegniewa Czyrnego na USG. Skierował mnie na rehabilitację.
Oto najważniejsze cytaty z mojego wyniku:
">Kąt górnej częsci udowej stawu rzepkowo-dowego - 141 stopni. Norma: 140-160 stopni. Ustawienie boczne rzepki prawidłowe statycznie, z cechami lateralizacji (8mm) przy napięciu mięśnia czworogłowego uda. Rzepka podatna na medializację. Cechy obecności miernego wysięku/obrzęku o kaletce pasma biodrowo-piszczelowego - zejście zapalenia/podrażnienia najpewniej w przebiegu wzmożonego tarcia pasma o nadkłykieć boczny k. udowej.
Pozostałych zdań nie wypisuję, bo są prawidłowe (bez cech patologii).
Martwią mnie trochę te cechy lateralizacji (8mm) jednak jeśli ustawienie boczne rzepki jest prawidłowe statycznie, to nie jest chyba tak źle... co sądzicie?
Doktor dał mi wizytówkę do kliniki rehabilitacyjnej (Ortoreh, Solec, Warszawa) i w poniedziałek zaczynam... mówił coś o jakimś rozciąganiu, że to pomoże... mam nadzieję...
Pozdrawiam Desperacja zabieg czy dalsza rehabilitacja = co byście zrobili ???. " />Witam , kiedyś się już wypowiadałam na tym forum , ale to było już z pół roku temu . Teraz ponownie coś napisze ja również mam boczne przyparcie rzepki , znaczy się na rezonansie jest napisane jakom lekka lateralizacja , no ale mniej więcej coś w ten deseń. Chodziłam na rehabilitacje , ćwiczę po dziś dzień praktycznie codziennie. Ogólnie jest ok , nie boli .ale moim problemem który mnie bardzo męczy jest właśnie takie jakby przeskakiwanie rzepki.I to nie meczy mnie w sensie fizycznym , bo tak naprawdę jakbym się w to nie wsłuchiwała to prawie bym tego nie czuła , tylko psychicznie , naczytałam się o tego typu rzeczach , ze się chrząstka niszczy itp i dlatego nie daje mi to spokoju .Szczególnie jak wychodzę na górę po schodach to jak stawiam nogę i ja obciążam to wtedy ta rzepka nie zawsze pracuje idealnie gładko. jak przyłożę rękę to czuć, że tak nierówno trochę idzie, albo czasem nawet to czuje bez dotykania .Po wizycie u fizjoterapeutki , jak mnie porządnie rozmasuje i porozluznia te troczki to przez kilka dni jest super , wszystko idealnie, a potem znowu to samo. A jak jest u Ciebie aniu121, jakie dokładnie jest to przeskakiwanie rzepki, czujesz je tylko przy dotyku czy również bez dotyku ze tam nierówno ta rzepka chodzi ? i w jakich sytuacjach? Desperacja zabieg czy dalsza rehabilitacja = co byście zrobili ???. " />No powiedzmy że mniej wiecej rozumiem.Chociaż z tego wynika ze boczne przyparcie to początek , a gorsze coś co może następować w następnej kolejnosci to podwichniecie. Więc dlaczego lekarze często wymieniają jedno i drugie po przecinku, jako dwie jakby oddzielne rzeczy? I jeszcze jedno pytanie Lateralizacja jest synonimem podwichnięcia rzepki, tak? Desperacja zabieg czy dalsza rehabilitacja = co byście zrobili ???. " />z tego co ja wiem to boczne przyparcie to jest pochylenie się rzepki do boku, a lateralizacja/podwichnięcie, to przesuniecie sie rzepki do boku. Gdzieś jeszcze był temat dotyczący tego co to lateralizacja, a boczne przyparcie. Temat brzmiał chyba "boczne przyparcie a lateralizacja" czy cos takiego, jutro znajde ten temat. Robert kolano prawe. " />Tak troche nie w temacie będzie;) Przeczytałam Twój post Ewo i napisałaś ze niewielką lateralizację zapewne można by uznać za normę.Widzę ogółnie że zawsze sie okresla to w mm , ze norma do 10 . ja natomiast nie mam nic takiego w wyniku rezonansu , tylko napisane samo stwierdzenie , że własnie wystepuje niewielka lateralizacja w stawie rzepkowo- udowym. i nic wiecej.Wiec juz sama nie wiem czy naprawde jest problem z tym bocznym przyparciem czy nie...i badz tu madry.Ale z drugiej strony jesli chodzi o przeskakiwanie rzepki i chrupanie to je czuć, strasznie to zagmatwane wszystko. kachaa. " />Dzielna z Ciebie dziewczyna, Kasiu! Oby wszystko dalej tak dobrze szło. Tylko bądź ostrożna i jednak nie przesadź z ćwiczeniami . Wycieli Ci też ten fragment rzepki, tak?
Potwierdza się fakt, że lateralizacja rzepki nie jest taka łatwa do zdiagnozowania (a może po prostu nie wszyscy to potrafią). W każdym razie u mnie też jedni widzą przyparcie do boku, inni nie, a ktoś nawet stwierdził, że mam rzepkę przypartą do przyśrodka . Diagnozowano to różnymi metodami (zdjęcie w pozycji Merchanta - zwykłe osiowe odrzucono), dotykowo, w USG i ciągle nie mam jasnego obrazu ani pewności. Dr Adamczyk w Carolinie pokazał mi jak odczytać to na zdjęciu a dr Kozieł na zginającym się kolanie (porównał nawet ze swoim, w którym rzepka rzeczywiście zachowywała się inaczej) - to było bardzo ciekawe, ale inni zaprzeczają. I jest to cokolwiek frustrujące. Nie wiem, czy dojdziesz jak było naprawdę i dlaczego wcześniej Ci tego nie wykryto... Teraz najważniejsze, aby kolanko się dobrze zagoiło i miejmy nadzieje, że tym razem lekarze znaleźli i naprawili wszystko, co trzeba, a Ty wrócisz szybko do sprawności.
Trzymaj się dzielnie
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|