lateralizacją protruzja krazkamiedzykregowego
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Operacja kręgosłupa - wrażenia. Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędĂźwiowego zwłaszcza w górnym odcinku gdzie widoczna jest tendencja do ustawienia kyfotycznego.
W odcinku lędĂźwiowym kręgosłupa widoczne są pojedyncze drobne guzki Schmorla co przemawia za przebytymi, niewielkimi zaburzeniami kostnienia.
Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzen krawędzi trzonów kręgowych. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe widoczne są także w stawach międzykręgowych w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji powierzchni stawowychn i niewielkiej proliferacji kostnej brzegów powierzchni stawowych.
Nieco obniżona jest tarcza międzykręgowa L4-L5 i L5-S1 z ich dehydratacją.
Na poziomie L4-L5 widoczna jest ok. 5.5 mm szerokopodstawna tylno-poĂśrodkowa z niewielką lewostronną lateralizacją protruzja krążka międzykręgowych z modelowaniem worka oponowego, z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych.
Na wysokoĂści L5-S1 stwierdza się ok. 10.5 mm tylno-poĂśrodkowe z lewostronną lateralizacją wypadanie jądra miażdżystego z modelowaniem worka oponowego. Tylny obrys tarczy leży w bezpoĂśrednim przyleganiu do lewego korzenia nerwowego - korzeń nerwowy lewy jesk uciĂśnięty i przemieszczony grzbietowo-cechy konfliktu. W przyleganiu do dolno-lewobocznego obrysu wypadniętego jądra miażdżystego na poziomie zachyłka korzeniowego lewego i poniżej widoczna jest mierząca ok. 11.5x8.3 mm strefa o sygnale zbliżonym do sygnału tarczy międzykręgowej ( sygnał zmiany jest nieco wyższy w sekwencjach T2 niż sygnał tarczy) , która uciska i przemieszcza grzbietowo korzeń nerwowy lewy- w pierwszym rzędzie obraz MR sugeruje sekwestr jądra miażdżystego. Zmiana leży w bezpoĂśrednim przylewganiu do uciĂśniętego i przemieszczonego bocznie i grzbietowo korzenia nerwowego lewego L5.
Dodatkowo zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych tego segmentu nieco wpuklają się do obu otworów międzykręgowych.
Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w odcinku lędĂźwiowym wynosi ok. 17 mm.
Stożek końcowy rdzenia połozony jest na poziomie L1-L2 o prawidłowym sygnale.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|