Strona główna
  lampowy wzmacniacz słuchawkowy DIY

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

stereo. Eee tam. Ja bym od razy podzielił na więcej kategorii, takie wzmacniacze chociażby:

1. Przedwzmacniacze pasywne
2. Przedwzmacniacze lampowe słuchawkowe
3. Przedwzmacniacze hybrydowe słuchawkowe
4. Przedwzmacniacze tranzystorowe słuchawkowe
5. Przedwzmacniacze tranzystorowe słuchawkowe z dwoma dziurkami
6. Przedwzmacniacze lampowe phono MM
7. Przedwzmacniacze lampowe phono MC
8. Przedwzmacniacze hybrydowe phono MM
9. Przedwzmacniacze hybrydowe phono MC
10. Przedwzmacniacze tranzystorowe phono MM
11. Przedwzmacniacze tranzystorowe phono MC
12. Liniowe przedwzmacniacze lampowe
13. Liniowe przedwzmacniacze hybrydowe
14. Liniowe przedwzmacniacze tranzystorowe
15. Przedwzmacniacze DIY

potem wydzieiłbym podkategorie forum dla końcówek mocy stereo, monobloków, brydżowanych końcówek, a także końcówek do bi-ampingu.



Myślę, że od razu ludziom by się zachciało dyskutować, bo wtedy to już nikt by na pewno nie chrzanił głupot, tylko pisał precyzyjnie na temat.
Niedrogie kable do wzmacniacza słuchawkowego.. Witam
Szukam interkonektów do wzmacniacza słuchawkowego DIY lampowego. Wzmacniacz gra z Sennheiserami HD555 i jego brzmienie jest naprawde reweleacyjne. To moja perwsz przygoda z lampą i przyznam, że taki charakter grania odpowiada mi.
Jednak chciałbym nabyć interkonekt, który zdejmie troszkę wyższy bas i doda góry. W tej chwili dźwięk z HD 600 jest ok ale jak gram na swoich HD 555 meczy troszke podbicie basu sennheiserów. Chciałbym też uzyskac czystrze wysokie tony. Myślalem o jakimś kablu z dodatkiem srebra.
Kwota do dyspozycji to 100-150 zł. Niewiele, ale moze sie coś znajdźie.

Słuchał moze ktos kabli ooeviar audio sprzedawanych na allegro, rasowo wyglądają ale czy grają?
Budżetowy system słuchawkowy (HD 555). Czołem,

Przez najbliższy okres czasu nie mogę hałasować zbytnio w domu więc muszę zbudować tani system słuchawkowy - liczę więc na Wasze rady.
Moje wymagania są następujące:
- wygodne nauszniki - NIE ZAMKNIĘTE,
- dźwięk pozwalający się odprężyć po 8h pracy (żadnych kłujących w uszy sopranów),
- muzyka, to niemal każdy rodzaj, np. U2, Norah Jones, Duffy, Diana Krall, Stańko, Możdżer, EST...).

System chciałbym oprzeć na HD 555 z kilku powodów:
- piekielnie wygodne (chyba najwygodniejsze w tym przedziale cenowym),
- cena jak najbardziej na miejscu,
- barwa dźwięku jak na taką cenę jest dla mnie jak najbardziej akceptowalna.

Problem, to wybór źródła dźwięku i ewentualnego wzmacniacza słuchawkowego.

Niestety mój budżet na teraz jest dość ograniczony i na wszystko mogę wydać na ten moment max 600 PLN. Słuchawki to koszt mocno poniżej 300PLN. Jeśli jest taka możliwość, to w pierwszej fazie chcę zrezygnować ze wzmacniacza słuchawkowego - w późniejszym czasie chcę złożyć coś DIY (SOHA II lub jakiś półprzewodnik). Ponieważ sensowne odtwarzacze CD zaczynają się od pieniędzy znacznie większych szukam dobrze grającego DVD (jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma ) Starego CDP nie kupię, bo nie chcę tracić nerwów i pieniędzy na naprawy i kilkutygodniowe doprowadzenie go do stanu używalności.

DVD za jakieś 400PLN chyba dostanę. Pytanie tylko jakie? Zdaję sobie sprawę, że za te pieniądze, nie mam HD650, naima i wzmacniacza lampowego, niemniej jednak proszę o poradę na jakim obszarze się skupić. Jeśli ktoś ma podobną konfigurację proszę o rady.

Pozdrawiam,
John
[projekt] Wzmacniacz na 2xPCL86 - proszę o porady. Witam!

Od kilku dni projektuje mój pierwszy wzmacniacz lampowy, projekt oparłem w dużej mierze na poniższym schemacie: http://www.fonar.com.pl/audio/diy/audio ... /schem.gif

Jednak wprowadziłem do niego kilka zmian, a m.in. zastosowałem inne transformatory, żarzenie prądem stałym, prostownik na lampach i parę innych zmian.
Mój schemat jest w załączniku - na schemacie nie jest jeszcze dokończona część cyfrowa, jednak z nią nie będę miał problemów.

W związku z tym że jest to pierwszy mój wzmacniacz lampowy mam kilka pytań:

1) czy układ żarzenia jest rozwiązany poprawnie, czy można to zrobić jakoś inaczej? - rezystory przy lampach mają być 5W, aby wytracić odpowiednią ilość ciepła.

2) kondensatory C34 i C35 zmieniłem z 1nF na 10nF - czy taka zmiana wpłynie pozytywnie (lub nie wpłynie) na dźwięk wydobywający się z głośników.

3) Czy prostownik na lampach 6D22S jest wykonany prawidłowo? - czy na wyjściu po przejściu przez dławiki (po około 48ohm oporności) i rezystor R5 napięcie będzie prawidłowe czyli +285V?

4) Jak podłączyć transformator głośnikowy (uzwojenie wtórne) aby przy takim transformatorze wszystko działało poprawnie (wyjście 4ohm/8ohm/słuchawkowe).

5) jakie wartości powinny mieć rezystory r35 oraz r38 - na schemacie na którym się wzoruję nie były wpisane.

6) W których miejscach powinienem zamontować rezystory większej mocy, a gdzie wystarczą standardowe 0.25W?

PS. Transformatory dopiero będą wykonane więc możliwe są jeszcze zmiany w ich budowie.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i sugestie.
[kupię] lampa (gazotron) Lamina DR-1/10. Kupię lampę Lamina DR-1/10 , potrzebna do lampowego wzmacniacza słuchawkowego DIY, niestety jako jedyny element nie przetrwała transportu.
[kupię] lampa (gazotron) Lamina DR-1/10.
Kupię lampę Lamina DR-1/10 , potrzebna do lampowego wzmacniacza słuchawkowego DIY, niestety jako jedyny element nie przetrwała transportu.


Niewesoło, że nie przetrwała transportu, bo jest to gazotron, zdaje się - rtęciowy
Gramofon i "Komp" inaczej.... Dziękuję wszystkim za pomoc!
Chyba zdecyduję się na rozwiązanie przez USB (0202), bo uniezależni mnie to od komputera syna (sam mam notebooka Fujitsu-Siemens Lifebook serii E), a więc podłączę do USB i powinno być OK.

Co do gramofonu - stareńki (z przełomu lat 70/80) Technics 1410 (pracowałem wtedy w Holandii na Uniwersytecie w Delft i dla Philipsa w dziale audio - tak w ogóle jestem fizykiem). Wkładka Ortofon MC 25 FL (taki dość budżetowy MC). Maszynka jest w idealnym stanie (pewnie już zauważyliście, że jestem "picuś") i ma motor Direct Drive ze sterowaniem zrobionym przez Technicsa "na piechotę" - ogromna płyta elektroniki, obroty stabilizowane kwarcem - a wyjście z wkładki bezpośrednio (na szczęście). Ramię i reszta oryginalne.

Co do reszty - o magnetofonie (REVOX A77) z tych samych czasów już pisałem.

I tu kończy się mój sprzęt fabryczny. Cała reszta - moja własna robota (czyli DIY). Mam trochę lat - zaczynałem od Techniksa, potem doszedł Revox (stare dobre czasy...). Następnym etapem był Cambridge Audio (kilka różnych klocków - został mi jeszcze tuner T500 do słuchania "dwójki" oraz dekoder do DVD V500, którego moje dzieci używają do kina z projektorem). Etap kolejny to próby znalezienia czegoś lepszego (od NAD poprzez Linn do Ancient Audio) zakończone "przygodą z lutownicą" (mam hobbystyczny warsztacik w piwnicy). Zacząłem od przedwzmacniacza (dość wyrafinowany, realizujący "po mojemu" funkcję obwodu Haflera ale to chyba nie ten wątek), po roku powstał CD (na napędzie kupionym od Philipsa - znany chyba wszystkim CD Pro2 - stosowany w wielu konstrukcjach między innymi w Lektorach J.Waszczyszyna), potem wzmacniacz (a właściwie trzy - jeden PP / EL34, jeden SE EL34 - biampling) oraz jeden słuchawkowy. Wszystko oczywiście w technologii lampowej.
Na końcu kolumny - też DIY - podwójna linia transmisyjna (projekt własny) - smoki: wysokość 180 cm masa własna 120 kg/szt. Pokój ma ok. 60m2 i 4 m wysokości. Przetworniki - różne (Tonsil / Focal / Vifa). Razem 7 lat pracy - ale efekt mi się podoba (dźwiękowo - choć niekoniecznie wizualnie). Znajomym też (mam nadzieję, że mi nie "kadzą", bo wielu ma sprzęt z bardzo wysokich półek).
Trochę gram (fortepian - mam w domu ale w innym pokoju), kiedyś spiewałem półzawodowo w chórze, dużo słucham (najczęściej w Filharmonii).
Zdjęcia można zobaczyć na http://www.aba.krakow.pl/Extra/extra.html.

Uff, to chyba wszystko mam nadzieję, że nie zanudziłem - sam chciałeś, Raczer
Barbie, jaki masz gramofon, i resztę do niego?
i jeszcze raz dziękuję wszystkim za cenne i konkretne porady!

PS. Jedną z moich prac dla Philipsa był udział w zespole opracowującym szlif igły gramofonowej dla odtwarzania kwadrofonicznego - ale to już bardzo dawne czasy...
Techniki cyfrowej nie lubię - dinozaur ma pewne prawa!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • saga.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : lampowe combo gitarowe schemat
     : lampowy piec indukcyjny
     : lampowce.prv.pl
     : lampowy OTL
     : Lampowe amplitunery
     : Laboga Wzmacniacz
     : Lato z Radiem Słuchaj w USA
     : lampowy wzmacniacz gitarowy PCB
     : lampowe wzmacniacze gitarowe do 2000zł
     : lampowy wzmacniacz do bluesa
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT