kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
jaki automat schodowy jeżeli do łącznika jest tylko skrętka?. Po co mi to?
Żeby domownicy mogli czasem w środku nocy właczać cyrkulację ciepłej wody (bez schodzenia piętro niżej bo wtedy nikt nie będzie z opcji korzystał).
Jak cyrkulacja działa całą noc to potrafi wyziębić 200 litrów ciepłej wody z zasobnika, więc jest uzasadnienie usprawnienia. Dodatkowo budynek nie ma kanalizacji tyko zbiornik bezodpływowy - prawie minutę zlewać zimną czekając na ciepłą wodę jest bez sensu.
Układ dotychczasowy to pompa cyrkulacji 230V mniej niż 50W, podłączona przez programator czasowy, który wyłacza pompę pomiedzy 21-szą a 5 rano (+ parę krótszych okresów w ciągu dnia).
Póki co znalazłem:
- zasilacz montowalny w puszce
http://www.amtek.pl/pl/towar/tiw-06-105-zasilacz-ac/dc-przykrecany-szczelny-1-wyj-5w/
- z kupieniem/doborem przekaźnika nie będzie problemu
- montowalny w puszce AUTOMAT SCHODOWY ASP-02
http://www.zamelcet.com/index.php?lang=pl&menu=ext&folder=5&id=8
mam
- kabel telefoniczny 5-parowy - leży podtynkowo
- łącznik "dzwonkowy" natynkowy na pietrze
Czy można znaleźć prostsze rozwiązanie? Wybór wyłącznika światła.. Witam
Mam mały problem z wyborem wyłącznika do światła.
Kupiłem podwójny wyłącznik światła natynkowy, ale niestety okazuje się że nie będę mógł zmieścić wszystkich przewodów. Elektryk do dwóch lamp i zasilania doprowadził mi po 3 przewody. W ten sposób mam 9 przewodów wychodzące na zewnątrz deski. Czy są wyłączniki światła z dodatkowymi listwami do łączenia ? Wyłączniki muszą być natynkowe. Sprawdzenie prawidłowości połączenia schematu. poprowadziłem przewód 4,5 mm i podłączyłem opaską do rury głównej od wody.
Nie słyszałem o takim przekroju przewodu.
Pan " ELEKTRYK " z administracji, powiedział żeby się uziemić do głównej rury od wody w bloku.
O! mamusiu - może to nie Pan i nie elektryk tylko hydraulik teoretyk.
Teraz zostało mi połączyć to wszystko pod korki, ale chce dołożyć wyłącznik główny 25A, i różnicówke 30mA.
Po co Tobie ten główny wyłącznik w w mieszkaniu (to nie domek jednorodzinny), i taki duży 25A - taki lub 20A to Ty masz na zabezpieczeniu przedlicznikowym.
Po za tym powinieneś dać dwie roznicówki jedna na gniazda druga na światło
Po co różnicówkę na oświetlenie - obwód stwarza jakieś zagrożenie ?
Ile razy dotykasz żyrandol, plafon czy kinkiet ?
W budynkach mieszkalnych nie ma takiej potrzeby.
Tyle pytań a konkretnej odpowiedzi nie ma.
Myślę, że to co Tobie podam będzie tak wyglądało u Ciebie.
Materiał:
- Wyłącznik różnicowonadprądowy P 312 B 16A/30mA (dwa pola)
- wyłącznik nadprądowy S301 B 10A (jedno pole)
- Rozdzielnia natynkowa Obudowa S-4 z szybą lub Obudowa S-6 z szybą (Elektro-Plast)
Powodzenia
wyłącznik schodowy na kablu. Witam.
Planuję zainstalować w pokoju dwa kinkiety podłączane bezpośrednio do gniazdka. Chciałbym, żeby z każdego wisiał przewód wraz z przełącznikiem, ale co ważniejsze, aby dowolny przełącznik włączał oba kinkiety i dowolny wyłączał.
Rozumiem, że potrzebuję dwóch wyłączników schodowych. Pytanie moje jest takie, czy można je dostać w formie "na kabel", podobnych do np. przełącznika od lampki wolnostojącej. W necie widzę jedynie standardowe, natynkowe.
Pozdrawiam. Instalacja elektryczna na komine. Instalacji po kominach się nie puszcza - wiadomo. Czy jednak dotyczy to również przypadku, kiedy natynkowy osprzęt (wyłącznik i może z metr przewodu, moge dać w rurce osłonowej, jeśli to potrzebne) baaardzo by mi pasowało umieścić na obudowie komina systemowego, w dodatku od strony, w której są kanały wentylacyjne, a nie dymowy? Można, czy nie można? Czy taką instalacje można wykonać w świetle obowiązujących przepisów? Co na to odbiór kominiarski, czy ew. inspektor ubezpieczeniowy? O ile dobrze pamiętam, "warunki techniczne" mówią tu po prostu o przewodach kominowych, w żaden sposób tego nie precyzując, czy zewnętrzna obudowa przewodu kominowego jest również przewodem kominowym.
J.
Garaże. Nie po prostu mogli zamontować kontakty tak jak pozostałe na zewnątrz pomieszczeń tak aby każdy miał do tego dostęp a nie jak zrobili teraz że kontakty są w garażach a my puzniej za :NIEUŻYTECZNY: prąd będziemy musieli oczywiście zapłacić.I po co to marnować tyle prądu
Po pierwsze :
Kontakt = łącznik instalacyjny w przypadku garażu natynkowy IP44 Prąd = energia elektryczna
Po drugie :
1. W każdym garażu powinien być łącznik 2. Rozwiązanie oświetlenia w garażu moim zdaniem jest do bani , powinny byc czujki ruchu i nie było by problemu Kable głośnikowe - na raz czy na "raty". Wszystkie profesjonalnie instalowane systemy wielokanałowe mają kable łączone. Kabelki prowadzi się w peszelkach ,a gniazdka zazwyczaj natynkowe. Z purystycznego punktu widzenia audiofila , jest to oczywiście degradacja jakości.Z mojego punktu widzenia, a raczej słyszenia nie ma różnicy. Różnica jest natomiast w estetyce, bo nic tak nie psuje końcowego efektu jak plątanina kabli pod nogami.
Jest fajny przykład "myśli audiofilskiej". Z jednej strony nawiedzony audiofil, jak najbardziej dba o droge sygnału do kolumny stosując rewelacyjne w swojej jakości kable, z drugiej strony ten sam audiofil chętnie stosuje szpilki czy banany będące niczym innym jak właśnie łącznikiem, zupełnie niepotrzebnym w drodze sygnału. Podwójny schodowy + dwa pojedyncze. Nawet naginając przepisy (brak przewodu PE) braknie jednego przewodu. Jedyne wyjście to łączniki dzwonkowe i przekażniki. Przekażnik nie zmieści się w puszce pod łącznikiem więc trzeba go gdzieś umieścić, puszka natynkowa lub wkuć w ścianę. Automatyzacja sterowania istalacją c.o i c.w.u. Dzień dobry,
Od pewnego czasu zmagam się z problemem wyboru urządzenia sterującego do układu c.o i c.w.u. Gotowe rozwiązania są niestety dosyć drogi i zbyt rozbudowane jak na moje potrzeby. Dlatego właśnie zacząłem zastanawiać się nad prostym układem sterującym DIY opartym na modułach DIN. Wstępnie pomysł przedstawia się następująco:
1. Obudowa natynkowa( x8 ) z szyną DIN,
2. Sterownik pompy c.o. na szynę DIN(230V) z możliwością ustawienia temperatury załączania i histerezy,
3. Wyłącznik nadprądowy na szynę DIN,
4. Stycznik na szynę DIN - 12A; 5,5kW,
5. Programator czasowy na szynę DIN,
Całość miałaby funkcjonować następująco. Główny przewód zasilania, w kotłowni, zostaje rozdzielony na 2 obwody I i II. Do I podłączam sterownik pompy c.o, następnie wyjście ze sterownika podłączam bezpośrednio do pompy i cewki stycznika. Obwód nr II puszczam przez stycznik do programatora czasowego, a następnie na zewnątrz puszki, gdzie będzie zakończony pojedynczym gniazdem natynkowym. Zależy mi na uzyskaniu następującego efektu. Rozpalam piec c.o; temperatura rośnie do ok. 45 st. C, wtedy sterownika włącza pompę oraz, pod wpływem napięcia podanego na cewkę stycznika, przerwany zostaje obwód II. Gdy temperatura na piecu, nad ranem, spadnie poniżej 40 st. pompa obiegowa zostaje wyłączona, a stycznik załącza ponownie obwód II. Obwód w którym za stycznikiem podłączony jest programator czasowy, jeśli będzie on jeszcze w trybie ON(druga taryfa) wtedy podaje napięcie na gniazdo do którego podłączona jest grzałka c.w.u.
Proszę o ocenę pomysłu i ewentualne wskazanie dodatkowych elementów, które powinien zawierać jeszcze układ. Radio w Londynie
Banita FM 99.3 MHz. Tak, już dawno myślałem o rozsiewie z kilku nadajników, ale pomysł jest bardzo trudny od strony organizacyjnej, więc to zniechęca.
Teraz też jestem przekonany, że łatwiej popiracić w dużym mieście, ale trudniej tam o słuchacza.
Zwłaszcza obecnie gdy królują radia z pamięciami. Kiedyś to czlek przestrajający się z PR3 na PR4 mógł "zlapać" nas. Teraz ma MEMORY 1 , MEMORY 2 i bez "obwieszczeń" papierowych na ulicach nikt nie przypuszcza, ze pirat nadaje i warto go posłuchać.
A takie "obwieszczenia" są o tyle niebezpiezne, ze przyciagają bardziej uwagę "stróżów moralnosci osiedlowej" (jest taki gatunek człowieka) niż jeszze jedna stacja w eterze na którą nie zwroci uwagi bo "skoro coś nadaje to znaczy - instytucja a skoro instytucja to legalna i zgodna z linią part...to znaczy z porządkierm prawnym PR...wróć RP").
Fajne czasy mamy za sobą. Dobrze było to wszystko przeżyć. Teraz zaś sporo sprzętu profesjonalnego leży i się kurzy, a taki można by pożytek zrobić...
Szkoda, że się wyniosłeś stąd, bo wiosna idzie ;)
Aż mi się przypomniały:
nadajnik nad wisłą na drzewie, czy raczej pod drzewem...
Na skarpie.
Nawet się zdziwilem, przechodząc koło jednego z domu skąd uslyszałem....muzykę nadawaną z mojego samochodu ! Najfajniejsze było to, ze ja z Warszawy juz wyjeżdzałem z włączonym nadajnikiem i aż do Wyszogrodu (pamietasz kryptonim ? "Dobre Miasto") jechalem w włączonym. Kierowcy cieżarówek próbowali mnie wołać na CB (widziałem) bo miałem "długą antenę".
A kumaci ludzie skqanujący pasmo (być może np "Ścigany Płońsk" tam też w okolicach jeździłem) mogli pomyśleć że to Es (jakis czas stacja była a potem poooooojechała - i to jeszcze z efektem "mobilowym" hehe).
Motorolki z Uninetem...
Ty się zając śmiej.... 0-22 628-96-96. Mówi wam to coś towarzyszu ?
Gadanie na 70 mhz...
Ten sam wyłącznik natynkowy służący jako PTT do dziś mam przy jednym z home-made nadajników.
71,0 MHz gadka szmatka i kto pierwszy uslyszy samolot
Samoloty i "co ty mi tu latasz i cisze zakłócasz - ktoś z ziemi się odzywa!"...
A walka z komarami przy VOR Zaborowek ?
Nasłuchy wycieków z kablówki w piwnicy...
Jak mi TVP3 na kanale R1 przeszkadzało to wyjmowałem wkładkę i chowałem w taki schowek za podciagiem betonowym w piwnicy. Z uporem lepszej sprawy "konserwator" AZART przynosil nowy.
A i tak nikt tego tam nie oglądał (no ale ktoś musiał zgłaszać) bo fulll telefonów na 49 Mhz co chwilę robiło morę.
Jak się wyprowadzałem to w schowku znalazłem piękną kolekcję wkładek AZART K51->1.
Może ktoś cche sobie wziąć (miałem to anonimowo odesłać do ADM ale zapomniałem).
W razie czego na priv podam skrytkę. :D
97,1...
A Maciek chciał zrobić Ci RDS o treści : "Tu SP5....." (cenzura) hehe
ehhh fajnie było :)
Ostatnio coś tam z Basetem wspominaliśmy, bo od jakiegoś czasu On też pracuje tu gdzie ja.
A gdzie jeśli wolno zapytać pracujecie ?
vari
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|