Strona główna
  Łańcut wystawa storczyków

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Wystawy w Palmiarni. Ogólnopolska wystawa storczyków

Matylda Witkowska

2009-10-15 02:33:36

Włókiennicza Łódź po raz kolejny stanie się polską stolicą storczyków.
Tutejsza palmiarnia organizuje wkrótce pierwszą ogólnopolską wystawę tych roślin. Na początku listopada do Łodzi najlepsi hodowcy przywiozą 300 kwitnących gatunków tych niezwykłych kwiatów.

Impreza nawiązuje do tradycji lat 80., gdy w łódzkim Teatrze Wielkim odbywały się międzynarodowe wystawy storczyków. Wtedy też powstało Polskie Towarzystwo Miłośników Storczyków, które w trzech oddziałach skupia stu członków.
- Hodowla storczyków uzależnia, mój kolega w dwupokojowym mieszkaniu hoduje 200 storczyków - przyznaje Marcin Kaczmarski, który sam dba na co dzień o sto tych niezwykłych roślin.

Hodowla storczyków nie jest łatwa. To kwiatowa elita - wymaga cieplarnianych warunków i osiąga ceny z najwyższej półki. - Dwieście lat temu za storczyka można było kupić rozległą posiadłość - mówi Celina Kozubek-Euejda, kierowniczka Palmiarni. Teraz storczyki hodowane są w szklarniach, więc ich ceny spadły. Ale nagradzane rośliny nadal osiągają ceny kilku tysięcy dolarów. Najtańsze okazy to wydatek około 150 zł.

Storczyki występują w niemal wszystkich strefach klimatycznych, oprócz pustyń i stref polarnych. Około 50 gatunków można spotkać w Polsce.

Jednym z najbardziej znanych jest wanilia. Niestety, są małe szanse, by hodować ją w kuchni i odcinać po kawałku przed świętami. - Do ciast używa się owoców, które po-wstają po zapyleniu kwiatów przez ptaki o wąskich dziobach - opowiada Celina Kozubek-Euejda. - W warunkach domowych trudno wyhodować owoc, chyba że użyje się cieniutkiego pędzelka - dodaje.

Na wystawie pojawią się kwiaty od prywatnych hodowców i z odtworzonej niedawno słynnej storczykarni w Łańcucie.

ŹRÓDŁO: http://lodz.naszemiasto.pl/
Wystawy w Palmiarni. 2009-11-06

Orchidee w oranżerii

Wyjątkowe okazy orchidei przyjechały do łódzkiej Palmiarni z całej Polski. Na I Ogólnopolskiej Wystawie Storczyków można oglądać kilkadziesiąt gatunków tych niezwykłych kwiatów. W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczył prezydent Jerzy Kropiwnicki.

- Moja wiedza o storczykach nie jest duża, ale wiem, że wciąż dokładnie nie ustalono, ile ich tak naprawdę jest. Wiem też, że wciąż są odkrywane nowe gatunki, a kolejne eksponaty są znajdowane na przykład w Puszczy Amazońskiej – mówił prezydent, przypominając przy okazji „krwawe dzieje” tych roślin. – Przed znalezieniem sposobu na ich rozmnażanie bywało, że je kradziono, a nawet mordowano się, żeby je zdobyć.

Wystawę przygotowano, by zintegrować środowisko miłośników i pasjonatów storczyków, zarówno indywidualnych, jak i zrzeszonych w licznych organizacjach oraz przybliżyć fascynujący świat storczyków wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają ich poznawanie i uprawę.

Na specjalnie zaaranżowanych „stoiskach wśród palm” umieszczono dorodne i barwne, ale też całkiem niepozorne odmiany, które właściwie należałoby oglądać przez szkło powiększające. Są kwiaty, które uwodzą zapachem i na przykład takie, które pachną rosołem. By przypomnieć drogę, jaką trafiły do Europy, wiele zgromadzonych w oranżerii orchidei pokazano, używając „morskich” eksponatów. Wystawie towarzyszy kiermasz storczyków oraz akcesoriów do ich uprawy. Botanicy i ogrodnicy chętnie udzielają porad, jak pielęgnować rośliny. Można też zobaczyć kolekcję fotografii tych kwiatów z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego autorstwa Marii Lankosz-Mróz oraz Andrzeja Mroza.

W ramach wystawy zorganizowano konkursy na najbardziej oryginalne stoisko ekspozycyjne oraz najbardziej interesującą roślinę. Zwycięzców „ozdobiono” kolorowymi medalami. Nagrody za aranżację otrzymali: Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi, Muzeum Zamek w Łańcucie, Oddział Łódzki Towarzystwa Miłośników Storczyków.

Ogólnopolskiej wystawie towarzyszy sesja referatowa poświęcona systematyce i nazewnictwu storczyków, zagrożeniom dzikich populacji tych roślin oraz uprawie storczyków w warunkach domowych. Obrady rozpoczną się 7 listopada o godz. 10.30 w gmachu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, przy ul. Banacha 1/3 (sala nr 11, budynek B). Wstęp na sesję referatową jest wolny.

I Ogólnopolska Wystawa Storczyków organizowana jest przez Ogród Botaniczny w Łodzi, Polskie Towarzystwo Miłośników Storczyków, Towarzystwo Przyjaciół Ogrodu Botanicznego oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. (M.Ka.)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • aguilera.opx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Łańcut Najpiękniejsze niejsca
     : Łańcut i okolice mapa
     : lancut-krakow PKS
     : Łańcut ul Dominikańska 9
     : Łańcut zabytki przyrody
     : Łańcut Starostwo Powiatowe
     : Łańcut Rozkład jazdy
     : Łańcut PKP
     : Lancut KURSY
     : Łańcut Polen
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT