lampy zasilane energią słoneczną
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Zasilanie przemienników energią słoneczną. Panowie, dyskusja robi sie akademicka.
Jak narazie w ogniwa słoneczne sa wyposazone omawiane lampy ostrzegawcze na drogach oraz automatyczne stacje meteorologiczne i hydrograficzne, zainstalowane w całej Polsce. Moce baterii tych urzadzeń sa jednak bardzo małe i najcześciej nie przekraczają 200 W. Biorąc pod uwage sprawność akumulatorów, sprawnośc systemów pomocniczych mozna przyjac że z taka siłownia słoneczna może oddac mocy ciagłej skumulowanej na poziomie około 10 do 15 W.
Satelity komunikacyjne używane do przekazów na orbirach geostacjonarnych maja powierzchnie baterii słonecznych od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych i do tego są niemal ciagle ustawione prostopadle do słońca mając zapewnione oswietlenie przwie przez calą dobę. A moce takich satelitów nie sa takie małe, wynoszą nawet kilka kilowatów mocy elektrycznej.
Pamiętajmy ze nawet zasilanie przemiennika radiowego/telewizyjnego/radiokomunikacyjnego o mocy wyjściowej 100W to pobór na poziomie około 500W ze żródeł zasilania o do tego jest zasilanie całej pomocniczej infrastrukturu. Jeżeli moce zaczynaja rosnac pojawia się problem odprowadzania ciepła, co wcale nie jest takie proste i też wymaga energii.
Dlatego przychylam sie do opinii, ze taniej jest zbudowac linie zasilającą lub nawet dowozic paliwo do agregatu niz zapłacic za baterie słoneczne zapewniające określone moce odbierane.
Sprawności nadajników radiowych są bardzo małe najcześciej od 7 do 20% wliczając wszelkie urządzenia związane z praca podstawowego nadajnika...
Pomysł na zasilanie energią słoneczną. Hej
mam pomysł na baterie słoneczne dlatego proszę komentujcie ile sie da
Pomysł jest wzorowany na torbach słonecznych firmy Omnimodo co mają baterię słoneczną,czasem mozna je kupić na allegro za 300-400zl w torbie jest bateria słoneczna która ładuje akumulatorek (jest ukłd prostowniczy) który ma służyc za ładowarkę do każdego rodzaju telefonu,z tym ze zaznaczają...układ sluży tylko do doładowania baterii ...podobnie jak w telefonach Solar LG
http://www.allegro.pl/item935948474_omni_modo_torba_pro_solar_warszawa_ipod_iphone.html
Troche chodzilem sobie po Castorama i Obi jest promocja na sloarne lampki ogrodowe
kosztuja nawet 5 zl albo i 4.50 konstrukcja totalnie uproszczona: fotobateria akumulatorek typu paluszek 600mA i jasna biala dioda LED jak w lapkach rowerowych.A co powiecie jak by złaczyc kilkanascie takich fotobaterii wymontowanych z takiej lampy??? Żeby miec zasilanie rzędu kilkudziesieciu volt??? Panele słoneczne zawsze były drogie nawet teraz na allegro takie profesjonalne baterie sloneczne kosztuja po kilkaset zl
Nie mierzylem jeszcze jaki jest prąd ładowania w akumulatorku i jakie napiecie na okładkach fotobatrii ale zmierze...no i jes kilka rodzajow takich lamp w kazdej inna fotobateria o różnych rozmiarach...mogą mieć różna wydajność...
Komentujcie ile sie da Internetowe latarnie. Firma Compliance Technology zainstaluje na dachu szkockiego Uniwersytetu w Abertay sześć specjalnych latarni, które zostaną wyposażone w baterie słoneczne oraz nadajniki bezprzewodowej sieci WiFi.
Jak przyznają przedstawiciele firmy, do końca roku planowane jest rozmieszczenie kolejnych 4 tys. latarni, które swoim zasięgiem pokryją cały kampus uniwersytecki. Bezprzewodowe lampy zasilane są energią słoneczną i oprócz nadajników WiFi wyposażone są również w energooszczędne lampy LED.
Firma Compliance Technology przyznała, że zainteresowanie wdrożeniem nowej technologii zainteresowane są już trzy inne miasta w Szkocji.
Źródło: Ubergizmo/4prees Energią słoneczną można oświetlić ulice.. Skontaktowałem się z firmą wind-solar oferują lampy typu P010 w wysokości 4,5m i 6m ceny 2100 - 2200 Euro (netto), nie jest to chyba cena kosmiczna zważywszy na ceny energii ?
[img]http://www.wind-solar.l/pix/users/Image/0.jpg[/img]
A co do tego co iszesz Bułek. Przecież z owodzeniem w olskich miastach można spotkać arkomaty zasilane energią słoneczną. To czemu nie można by zastosować takich lamp ? [Wrocław] Newsy 2009. [Wrocław]
Firma Lediko została uhonorowana główną nagrodą w ogólnopolskim konkursie Czysty Biznes w kategorii innowacyjny produkt. Chodzi o inteligentne lampy uliczne - Cleveo. Lampy te mają niski pobór energii, przez co rachunki za prąd są mniejsze, są proste w instalacji i mogą być zasilanie energią słoneczną. - To rozwiązanie jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie - tłumaczy Adam Wilanowski, jeden z właścicieli Lediko.
Moduły oświetlenia diodowego LED, produkowane przez Lediko, już od ponad czterech lat upiększają hotel Mariott w Warszawie. Ukoronowaniem dotychczasowej działalności firmy było natomiast dostarczenie modułów LED do Wrocławskiej fontanny multimedialnej. Wykorzystane tam diody musiały sprostać bardzo rygorystycznym wymaganiom.
Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/aktualno ... ,id,t.html H7 Xenon - żarówki
jakie żeby był świetny efekt?. Mimo, że temat zgłoszony do zamknięcia dopiszę kilka zdań na temat żarówek, bo zauważyłem nie do końca poprawne nazewnictwo. To tak dla przyszłych pytających.
W samochodowych lampach rozróżnia się 2 typy źródeł światła:
1. Żarówki halogenowe- posiadają żarnik, czy to H1, H7 czy H4. Wszystkie to bańki, w których żarnik (drucik wolframowy) świeci po podaniu odpowiedniego napięcia. Bańkę wypełnia gaz szlachetny z niewielką ilością halogenu (jodu), który regeneruje włókno wolframowe i zapobiega ciemnieniu bańki. Mają krótszą żywotność, nie są odporne na wstrząsy- nagrzany żarnik łatwo pęka. Temperatura barwowa maksymalnie 3200K (kolor światła zbliżony do żółtego), słaby strumień świetlny. Te, które mają niebieski kolor szkła, mają w założeniu emitować światło zbliżone barwą do światła lamp ksenonowych.
2. Lampy Ksenonowe/ Palniki/ Lampy Wyładowcze- są to bańki szklane, nie posiadające żarnika. Pomiędzy dwoma elektrodami powstaje łuk elektryczny i to on jest źródłem światła. Popularnie nazywane ksenonami (gaz wypełniający to ksenon), jednak bardziej poprawna jest nazwa HID (High Intensity Discharge) jako lampy wyładowczej. Wymagają zasilania z przetwornic, gdyż napięcie zapłonowe wielokrotnie przewyższa napięcie pracy palnika, pełna moc świetlna możliwa jest dopiero po chwili (po rozgrzaniu palnika). Mają mniejszy pobór energii i ponad dwukrotnie większą wydajność świetlną. Temperatura barwowa może być różna- w zależności jakich (i w jakiej proporcji) gazów dodano do ksenonu. Zalecana temperatura barwowa to 4300K, gdyż jest to światło najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Bardzo długa żywotność i odporność na wstrząsy.
"Żarówek" nie wolno dotykać palcami (szklanej bańki), ponieważ pozostają na nich tłuste/ brudne plamy, które odparowując przyciemniają powierzchnię szkła- zwiększają przywieranie par wolframu, jednocześnie powodując ubytek żarnika.
Przenośne lampy solarne LED zamiast lamp naftowych w Afryce. i tak powinno być... trzeba korzystać z tego co natura daje... szczególnie w Afryce.
I to już dawno, dawno temu tak powinno być a ONZ i inne organizacje humanitarne nie kiwnęły palcemu, Już dawno powinny się pojawić w Afryce, wtedy kiedy to solarne lampy były w sprzedaży detalicznej i masowej. Pytanie nr.1 dlaczego tak późno ktoś wpadł na ten pomysł? nr.2 dlaczego baterie słoneczne tak słabo się przyjmują na całym świecie?
Przecież zasilanie solarne takich małych lampek (z własną bateryjką) mogło być nawet znacznikami na trasach przelotowych, autostradach całego świata.
Przecież samochody osobowe, a tym bardziej ciężarowe mogły by mieć wiecznie świecące się krańcówki, znaczniki pozycyjne, oświetlenie wnętrza itd, itd.
Czemu nikt tego jeszcze nie produkuje?
Przypomina mi się głos mego kumpla wodniaka, z przed paru lat.
Kiedyś, ze dwa lata temu, mój znajomy, który pływa po wodach zalewu i jezior na własnym pływadle wspominał z żalem, że nikt nie robi jeszcze małych lamp pozycyjnych zasilanych z własnej bateryjki solarnej umieszczonej w daszku obudowy lampki. Potrzebował takich lampek mocowanych na burcie lub pokładzie łodzi by nie ciągnąć przewodów, nie czerpać energię z akumulatorów, mieć oznaczoną pozycję na wodzie, w porcie, przy dzikiej, ciemnej kei, w krzakach.
Przecież nie musiało by być drogie a żaróweczka zastąpiona ledem z soczewką i odblaskiem w odpowiednim kolorku.
Może ktoś już produkuje ale ja jeszcze nie słyszałem!
A może to pomysł na biznes, zanim Chińczyki się zorientują?
Proste, a miało by wzięcie? Może nawet wzięcie w całej, zgniłej, snobistycznej zachodniej Europie?
Łódek w portach i marinach, maniaków wodniaków co wydają krocie na zabawki jest bardzo dużo. Ale, nie tylko do łódek!
Cześć Nie dowiesz się już, ile wat ma żarówka. Witam. Akurat troszku się zaznajomiłem z tematem oświetlenia ,bo pracowałem w tej branży.
Po pierwsze ,oprócz mocy i jasności źródła światła bardzo ważną cechą jest współczynnik oddawania barw tzw. Ra. Światło słoneczne i żarówka klasyczna posiada ww. współczynnik Ra na poziomie 100, dobrej klasy świetlówka kompaktowa np. Philips posiada ra około 85-89, stąd też oznaczenie barwy źródła światła np. 827 - gdzie pierwsza cyfra oznacza właśnie Ra. (w tym przypadku minimum 80), a dwie następne temperaturę barwy światła ( tutaj 2700 K,czyli żarową ciepłą).
Efekt stroboskopowy występował na lampach o krótkim czasie poświaty zasilanymi klasycznym układem z statecznikiem elektromagnetycznym.
Dzisiejsze lampy mają znacznie dłuższe czasy poświaty a przedewszyskim pracują na statecznikach elektronicznych wysokiej częstotliwości.
Sam w domu posiadam dwie świetlówki linowe Philipsa TLD 18/927 napędzane statecznikiem Philipsa serii HF-Performer , który pracuje na częstotliwości około 400kHz, ale to jest akurat układ przemysłowy stosowany profesjonalnie ( Ra 98 świetlówki o długim czasie poświaty zasilanie w odwróconej fazie o 180%) i światło które mam w pokoju niczym nie różni się od zwykłej żarówki.
Odnośnie świetlówek to jeżeli ktoś kupuje świetlówkę kompaktową w markecie z 2,99 to nie ma się czemu dziwić że ma 'trupie światło ' - najpodlejsza jednopasmowa świetlówka o Ra 45-50 barwy dziennej zasilanej beznadziejnie oszczędnie wykonaną przetwornicą samowzbudną to potem nic dziwnego ,że woli ciepłe światło żarówki.
Dlatego zastanówcię się zanim coś napiszecie odnośnie różnic w źródłach światła .
To tyle odnośnie wyjaśnienia skąd te negatywne opinie o świetlówkach , zresztą Philips prowadził kiedyś coś takiego ,chyba się to 'Klub Światła ' nazywało gdzie można było poczytać dużo ciekawych artykułów na temat światła.
A odnośnie zakazu unii odnośnie produkcji i stosowania żarowych źródeł światła to dotyczy głównie odbiorców przemysłowych ,a nie nas zwykłych ciułaczy , zresztą i tak koncerny produkujące źródła światła obniżyły produkcję żarówek.
Odnośnie podawania światłości tonie jest zły pomysł bo klient będzie miał porównanie że np. 60 watowa żarówka producenta Y daje więcej światła niż 100 W producenta Y.Moc nie zniknie z oznaczenia na pudełku , tylko podstawowym kryterium będzie światłość .
Zresztą producenci mają obowiązek podawania w UE zużycia energii przez ich produkty ,dotyczy to również żarówek .
To tyle gwoli wyjaśnienia.
Pozdrawiam
DarekBytom. uczciwość / moralność miejscowych "polityków". Nasz Burmistrz gdyby mocno chciał, to nawet pozamiatać Piaseckiej i Lotników Polskich nie może-w tym miejscu.Jedna jest krajowa a druga powiatowa.To tak jak by chciał postawić światła pod Zamościem lub Poznaniem.
Uzgodnienia krajowe,wojwódzkie i inne trwaja miesiącami.Potrzebne jest studium przydatnosci ,opinie ,projekt,zatwierdzenia ,zezwolenie na budowę i tysiące innych kwitów.Ale ponieważ sytuacja jest poważna-znowu wypadek śmiertelny , ciągłe niebezpieczeństwo następnych i naprawdę ciężko bez świateł w tym miejscu.Chyba można zrobić prowizorkę,tzn. budowlę przenośną,tymczasową,awaryjną-która nie wymaga tylu kwitów.Kto to ma zrobić nie wiem,
inicjatywa powinna wyjść ze Świdnika jako najbardziej zainteresowanego.Światła bez wykopów,
przewodów, okablowania. Stawia się to w 2dni[oprócz projektu].
Tymczasowo można postawić światła sygnalizacyjne na diodach LED,zasilane ogniwami fotowoltaicznymi[energią słoneczna] sterowanie radiowe systemu powinno załatwić sprawę
[sam zajmuję się między innymi, sterowaniem radiowym różnego rodzaju oświetlenia].
Po wybudowaniu docelowego skrzyżowania z normalnymi światłami,światła przenośne moga służyć miastu do wyznaczania innych niebazpiecznych robót drogowych, jakich wiele jest i będzie w naszym mieście.Gdyby ktoś był zainteresowany to pytanie nic nie kosztuje
PYTANIE
lub
PYTANIE II
Zmieniłbym tylko temperaturę barwową lamp ulicznych na tym skrzyżowaniu aby ogniwa mogły sie ładować i w nocy[na wyższą]
lub dziesiątki innych stron w Googlach.
Konował ma rację w XXI w. nie można wystawiać naszych chłopców radarowców
pod rozpędzone, bez hamulców ruskie Łady,policja ma inne zadania.
Grzegorz
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|