kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Oświetlenie,wymiana lamp parkowych. Witam Wszystkich.
Mam pytanie zwiazane z oświetleniem zewnętrznym.Mianowicie chodzi o wymiane lamp oświetlenia parkowego(4m wysokości).Lampy,które trzeba zdemontować sa całe metalowe i zasilane w układzie TN-C i raczej nie byly uziemione,gdyż podstawe fundamentową maja metalową,która jest wkopana na metr w ziemi.Nowe lampy,które mają je zastąpić maja fundament żelbetonowy do którego jest przykręcony czteroma śrubami słup metalowy ze żródłem światła(4 metry wysokości).
Pytanie jest następujące czy trzeba wbic uziom do każdej lampy,czy też może być zastosowany mostek na obudowe jak to przeważnie ma miejsce w ukladzie TN-C.????
Istniejąca instalacja zasilająca nie będzie wymieniana.
Dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam Oświetlenie metalohalogenkowe w Polsce. Nie, mam aparat kompaktowy z regulacją przysłony.
âŸŚwiatło SchrÄĹ deraâÂÂna Kopcu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia przypadła 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17.00, w "Godzinie W" hołd powstańcom złożyła cała Polska. Odezwały się syreny alarmowe oraz kościelne dzwony. O 21.00 tradycyjnie na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej zapłonął ogień, który został przeniesiony przez âŸsztafetę pokoleńâ z grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie płonął przez kolejne 63 dni, czyli tyle ile trwały walki na ulicach Warszawy. Montaż oświetlenia na Kopcu Powstania Warszawskiego został wykonany na zlecenie Urzędu Dzielnicy Mokotów. Projekt zagospodarowania terenu wykonała firma architektoniczna Abies. Do oświetlenia schodów oraz wyeksponowania powstańczych krzyży znajdujących się wzdłuż całej trasy użyto parkowych opraw Inoa na specjalnych słupach zaprojektowanych dla tej oprawy. W oprawach użyto nowoczesne lampy metalohalogenkowe typu Cosmopolis o mocy 45W i 60W. Natomiast na szczycie Kopca do iluminacji pomnika z symbolem Polski Walczącej zostały zainstalowane cztery naświetlacze metalohalogenowe typu Terra Roma ze źródłami światła 150 W.
[Chorzów] Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.
WPKiW - Czyszczą staw i regatowy kanał
W parku rozpoczęło się pierwsze od kilkunastu lat czyszczenie stawu i kanału regatowego.
- Teraz ze względu na mrozy prace zostały przerwane, ale musimy czyszczenie i rewiatlizację skończyć do końca marca - mówi Andrzej Kotala, prezes Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. - Dzięki temu zniknie także przykry zapach, który unosił się w okolicach tego zbiornika wodnego.
Akcja polega nie tylko na oczyszczeniu dna stawu i kanału, ponieważ odnawiana jest także nawierzchnia nabrzeża. Ładniej będą też wyglądać parkowe alejki. Przy alei głównej już jest nowe oświetlenie, trwa wymiana kostki brukowej. Pełną parą rusza też działalność hali wystawowej Kapelusz. - Planujemy organizować tam nie tylko wystawy czy motoryzacyjne show ale i koncerty - informuje Kotala. Już 15 stycznia odbędzie się pierwszy koncert - w hali zagra zespół Myslovitz. Nie zapomniano o Wesołym Miasteczku: tam także trwa wymiana nawierzchni alejek. - Mamy też projekt oświetlenia, zamiast zwykłych ulicznych lamp będą takie w stylu retro. To na pewno sprawi, że lunapark będzie miał milszy klimat - ma nadzieję prezes WPKiW.
SEK - POLSKA Dziennik Zachodni
http://chorzow.naszemiasto.pl/wydarzenia/944688.html Syrenki odpływają. " />Nie wiem czy widzieliście "nowe" Syrenki? Po remoncie Syrenki z Tysiąclecia staneły na przystani tzw Morlińskiej. Zostały pieknie odnowione i postawianoe na prawie 4 metrowym cokole, przy pomosytach. Jedyna rzecz jaka mnie trochę zdziwiła, to lampa parkowa u stup owych syrenek świeconca jak myślę po w bardzo orginalny a może dość szkaradny sposób? Nie jestem w stanie tego stwierdzić, bo w zasadzie nie widziałem ów Syrenek w nocy ale przy nadażającej się okoazji nie zaniecham spojrzenia i podzielenia się opiną. Oświetlenie metalohalogenkowe w Polsce. No super to wygląda Tylko barwa za żółta albo tak przekłamał ją aparat...
A jaki jest to park
Teren parkowo-rekreacyjny przy ul. Orzeszkowej /ul. Tetmajera w Tczewie
2.1. Stan istniejący i projektowany
Istniejące oświetlenie w znacznej części wybudowane było ok. 40 lat temu. Wymagane normą użyteczne parametry nie są spełnione. Rozmieszczenie latarń nie jest właściwe i występuje duża nierównomierność oświetlenia. Niektóre obszary są niedoświetlone lub całkowicie ciemne. Istnieją obszary prześwietlone, oświetlane nieracjonalnymi wysokimi latarniami ulicznymi z oprawami i lampami o zawyżonych mocach na wysięgnikach 1, 2 i 3 ramiennych. Słupy latarń parkowych są częściowo żelbetowe i częściowo metalowe nie malowane lub malowane z których odpadła farba. Kule mleczne osadzone na słupach nie oświetlają ścieżek gdyż światło kierowane jest do nieboskłonu i elewacji budynków. W oprawach zamontowane są sodowe i rtęciowe lampy o różnych mocach. Powoduje to że oświetlenie to jest nieracjonalne i energochłonne.
2.12. Oprawy i źródła światła
Przy wyborze opraw parkowych kierowano się zasadą aby były to oprawy nowoczesne, harmonijnie łączyły się z otoczeniem zarówno nocą jak i za dnia. Ponadto zastosowane oprawy powinny być âŸwandaloodporneâÂÂ, niekorodujące i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Na słupach parkowych należy zamontować oprawy parkowe z rodziny âŸELGOPARKâ âÂË typ oprawy i moc lampy â ZHD1âÂÂ70 âÂË wykonanie podstawowe â kształt sferyczny, grafit âÂË średnica odbłyśnika - 650 mm âÂË lampa metalohalogenkowa 70W; E27 Klasa ochronności opraw: II. Stopień ochrony: IP54. Źródła światła metalohalogenkowe typ CDM-TT 70W/830. Lampy te przeznaczone są do oświetlenia terenów parkowo-rekreacyjnych. Barwa światła â ciemnobiała. Wysoki współczynnik oddawania barw Ra > 80. Temperatura barwowa Tc = 3000 K. Skuteczność świetlna 90 lm/W. Nie stosować sodowych źródeł światła ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barw. Oprawy z sodowymi źródłami świateł nie podkreślą naturalnej zieleni drzew i terenu w lecie ani też złocistych barw jesieni.
Przebudowa ulic w południowej części Tyńca. Wczoraj (08.03.2007) odbyło się spotkanie w sprawie projektu przebudowy ulicy Kościelnej, Zacisznej Świdnickiej (odcinka przy statym przedszkolu). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biura projektowego, Urzędu Gminy (zastępca Wójta Piotr Kopeć, Rafał Krasicki), Proboszcz, Sołtys, przedstawiciele Rady Sołeckiej (M. Cały, S. Cały).
Dyskusję skupiły się na przygotowaniu większej ilości miejsc parkingowych w okolicy szkoły i kościoła, zaproponowano aby w obrębie kościoła nie tworzyć krawężników (ułatwienie przy parkowaniu i przy procesjach). W obrębie kościoła zaproponowano nawierzchnię z kostki granitowej (do ustalenia z konserwatorem zabytków), w pozostałych miejscach betonowa kostka brukowa. Na placu przed kościołem będziemy dązyć do kolorystycznego wyznaczenia wejścia do kościoła, zostanie też zaprojetkowane dojście do kapliczki pod wierzbą (drobna kostka granitowa).
Projekt ma uwzględnić przeniesienie cieżkiego ruchu (Sokół, Borpelle) z ulicy Kościelnej na ul Boczną.
Ze względu na niewielką ilość miejsca nie będzie wydzielonych chodników. W obrębie szkoły zostaną uztawione znaki "strefa ograniczonego ruchu" a przy wejściu na boisko szkolne od strony Kościelnej zostanie umieszczony próg zwalniający (jedyny w projekcie).
Projekt uwzględni wykonanie kanalizacji deszczowej, i uzupełnienie oświetlenia - ulica wzdłuż lasku przy plebanii. Nowe uświetlenie zostanie zasilone liniami kablowymi (podziemnie). W okolicy kościoła (pominka 800 lecia Tyńca) zostaną przewidziane lampy parkowe w celu rozjaśnienia placu i podkreślenia charakteru miejsca.
Po wprowadzeniu zmian do projektu zostanie zwołane kolejne zebranie przedstawicieli gminy i rady sołeckiej w tej sprawie. Czy ktoś wie, co z remontem ulic w południowej części Tyńca?. Chpdzi mi głównie o remont ulicy Kościelnej i budowę parkingu na placu przed kościołem. Sprawa była omawiana już w wątku ''Przebudowa ulic w południowej części Tyńca'':
Wczoraj (08.03.2007) odbyło się spotkanie w sprawie projektu przebudowy ulicy Kościelnej, Zacisznej Świdnickiej (odcinka przy statym przedszkolu). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele biura projektowego, Urzędu Gminy (zastępca Wójta Piotr Kopeć, Rafał Krasicki), Proboszcz, Sołtys, przedstawiciele Rady Sołeckiej (M. Cały, S. Cały). Dyskusję skupiły się na przygotowaniu większej ilości miejsc parkingowych w okolicy szkoły i kościoła, zaproponowano aby w obrębie kościoła nie tworzyć krawężników (ułatwienie przy parkowaniu i przy procesjach). W obrębie kościoła zaproponowano nawierzchnię z kostki granitowej (do ustalenia z konserwatorem zabytków), w pozostałych miejscach betonowa kostka brukowa. Na placu przed kościołem będziemy dązyć do kolorystycznego wyznaczenia wejścia do kościoła, zostanie też zaprojetkowane dojście do kapliczki pod wierzbą (drobna kostka granitowa). Projekt ma uwzględnić przeniesienie cieżkiego ruchu (Sokół, Borpelle) z ulicy Kościelnej na ul Boczną. Ze względu na niewielką ilość miejsca nie będzie wydzielonych chodników. W obrębie szkoły zostaną uztawione znaki "strefa ograniczonego ruchu" a przy wejściu na boisko szkolne od strony Kościelnej zostanie umieszczony próg zwalniający (jedyny w projekcie). Projekt uwzględni wykonanie kanalizacji deszczowej, i uzupełnienie oświetlenia - ulica wzdłuż lasku przy plebanii. Nowe uświetlenie zostanie zasilone liniami kablowymi (podziemnie). W okolicy kościoła (pominka 800 lecia Tyńca) zostaną przewidziane lampy parkowe w celu rozjaśnienia placu i podkreślenia charakteru miejsca.
Po wprowadzeniu zmian do projektu zostanie zwołane kolejne zebranie przedstawicieli gminy i rady sołeckiej w tej sprawie.
Ostatnio sprawa jakoś uciszyła się i nic nowego niewiadomo w niej. [Legnica] Rewaloryzacja Parku Miejskiego. Rewitalizacja cennego Parku Miejskiego w Legnicy
2006-12-28 14:57:30
Projekt rewitalizacji cennego Parku Miejskiego, dzięki któremu Legnica na początku minionego stulecia zyskała miano miasta parków i ogrodów, przygotowuje legnicki samorząd. Park Miejski, który tworzono od końca XIX wieku, zajmuje prawie 60 hektarów w samym centrum miasta.
Wiele z tamtejszych drzew liczy 150, a nawet 200 lat. „Szacujemy, że koszt rewitalizacji parku sięgnie 10 mln zł. Po sporządzeniu dokumentacji zamierzamy ubiegać się o środki unijne na realizację projektu” - informuje prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski. Według niego, wniosek o dotację unijną powinien być gotowy w trzecim kwartale 2007 roku.
„To ogromne przedsięwzięcie; w ramach rewitalizacji Parku Miejskiego zamierzamy m.in. wymienić nawierzchnię chodników i dróg, przywracając im historyczny charakter. Zadbamy także o uzupełnienie parku roślinami, które będą odpowiadać stylom, w jakich zaprojektowano poszczególne części kompleksu” - podkreśla wiceprezydent Legnicy, Jadwiga Zienkiewicz.
Park Miejski jest podzielony; realizowano w nim założenia parkowe zarówno w stylu angielskim, jak i francuskim, jest także część japońska. W ramach rewitalizacji restaurowane będą elementy małej architektury, muszla koncertowa i zabytkowa palmiarnia.
„Chcemy stworzyć przy palmiarni hodowlę egzotycznych roślin, które latem będą wystawiane i staną się dekoracją różnych części miasta. Planujemy także założyć minizoo. Byłby to powrót do czasów, gdy w sąsiedztwie palmiarni można było zobaczyć pawie, a nawet niedźwiedzia” - mówi wiceprezydent.
W legnickiej palmiarni znajdują się okazy roślin kilkudziesięciu gatunków - m.in. bananowce i figowce.
Jak wynika z dokumentów znajdujących się w legnickim archiwum Służby Ochrony Zabytków, założenie palmiarni datowane jest na 1898 rok. Powstał wtedy obiekt z podgrzewanym stawem i hodowlą roślin egzotycznych, w tym tropikalnych.
Legnica w okresie międzywojennym znana była w Europie jako miasto zieleni, parków i ogrodów. W 1926 roku odbyła się tu Światowa Wystawa Ogrodnicza.
Architektoniczne założenie Parku Miejskiego zostało zrealizowane na przełomie XIX i XX wieku. W latach swojej największej świetności park stanowił połączenie ogrodu botanicznego z miejscem wypoczynku, rozrywki, a nawet zwierzyńcem. Jak podają kroniki, w tym czasie zgromadzono tutaj bogatą kolekcję roślin ozdobnych różnych gatunków i odmian. MSJ
PAP - Nauka w Polsce
http://www.eduskrypt.pl/rewitalizacja_c ... -4055.html
Posted by tecumseh z skyscrapercity
ciekawy artykol z panoramy
WTOREK, 20 listopada 2007
– Przed kilku laty powstał plan rewitalizacji
Tarninowa, który obejmuje takze park
i palmiarnie. To powazny krok, aby móc
uzyskac z Unii Europejskiej pieniadze
na modernizacje. Potrzebne sa jednak
ogromne pieniadze, rzedu co najmniej kilkudziesieciu
milionówzłotych.
– Została juz opracowana wstepna koncepcja
rewitalizacji parku i palmiarni – mówi
Ludmiła Kubicka-Sopel, dyrektorka Wydziału
Infrastruktury Komunalnej Urzedu
Miasta Legnicy. – Do konca tego roku powinnismy
miec juz dokumentacje i na jej
podstawie zlecac projekty.
Plany sa bardzo ambitne. Kozi Staw ma
zostac oswietlony niskimi lampionami. Powstana
przy nim punkty widokowe. Zniknie
obrzydliwa, pokryta asfaltem aleja Orła
Białego biegnaca przez park. Chodzic bedziemy
po kostce brukowej. Bedzie juz
wówczas wybudowany nowoczesny stadion.
Przy alejkach stana stylizowane lampy.
Muszla koncertowa zmieni sie nie do poznania.
Koncertów wysłuchamy bez obawy,
ze zmoczy nas deszcz, bo rozciagniety zostanie
tam dach. Bedziemy mogli potanczyc,
posłuchac róznych zespołów grajacych.
Po spacerze w tak odrestaurowanym parku
wejdziemy odpoczac do palmiarni.
Zmieni sie ona nie do poznania. Lsniace szybywgłównym
budynku zastapia te z tworzywa
sztucznego. Pojawia sie nowe egzotyczne
rosliny i ptactwo. Szklarnia, która teraz
jest zupełna ruina, bedzie odbudowana,
awniej powstana tarasy widokowe i kawiarenka.
W okolicach palmiarni miasto planuje
stworzyc mini zoo z kózkami, sarenkami,
jelonkami, królikami i innymi zwierzetami,
które nie zrobia nikomu krzywdy. Plac zabaw
i mini ogród botaniczny.
Adla koneserów ekskluzywna winiarnia.
Ma powstac w budynku szachulcowym. Teraz
to prawie ruina. Ale za kilka lat zmieni
sie nie do poznania. Dach ma byc kryty
strzecha. Odrestaurowany pruski mur.
A podłoga wyłozona glina.
– Jezeli zdobedziemy pieniadze z zewnatrz
rewitalizacja zakonczy sie za kilka
lat – przypuszcza Ludmiła Kubicka-Sopel.
– Jezeli nie, to zrobimy to małymi krokami,
finansujac prace z budzetu miasta. Ale
na pewno palmiarnia odzyska dawny
blask. • [Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007.... Chojnów Plan inwestycji na lata 2007-2012
- budowa nowych ulic;
- modernizacja ciągów pieszych i nawierzchni ulic;
- budowa i renowacja oświetlenia ulicznego;
- remont elewacji Muzeum Regionalnego;
- budowa infrastruktury technicznej koniecznej do funkcjonowania zakładów w ramach specjalnej strefy ekonomicznej;
- budowa nowoczesnego basenu kąpielowego;
- dalsza modernizacja stadionu miejskiego KS Chojnowianka;
- budowa i modernizacja bazy dydaktyczno-sportowej przy Gimnazjum nr 2;
- modernizacja bazy dydaktycznej w placówkach oświatowych;
- modernizacja bazy Miejskiego Domu Kultury;
- rewitalizacja parku Śródmiejskiego i parku Piastowskiego;
- rewitalizacja otoczenia Rynku;
Aktualnie w mieście realizuje się następujące inwestycje:
Modernizacja kaplicy na Cmentarzu Komunalnym - trwają procedury przetargowe
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej rewitalizacji Rynku w Chojnowie.
Wykonawcą robót będzie: Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu PRZESTRZEŃ z Warszawy - za cenę 141.520 zł.
Adaptacja Domu Szrama (Domu Chemika) na Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji - trwają procedury przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej
Prowadzone są prace przy organizacji terenu rekreacyjno-sportowego przy Miejskim Domu Kultury. Obecnie budowane jest ogrodzenie kompleksu - montowane są słupki i cokół - oraz trwają prace przy wyrównywaniu nawierzchni wraz z uzupełnieniem ziemi humusowej pod boisko treningowe na placu zielonym
Budowa ulicy Łużyckiej - trwają procedury przetargowe (VII-IX.2007)
Trwają prace przy budowie ulicy Tuwima i Broniewskiego. Zakończono już budowę sieci kanalizacyjnej, wkrótce ulice i chodniki pokryte zostaną nową nawierzchnią.
Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe HEMIZ Sp. z o.o. z Prochowic.
Na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie trwają prace przy budowie sieci kanalizacyjnej i wymianie sieci wodociągowej. Wykonawca prowadzi obecnie roboty przy montażu rurociągu z rur PE.
Remont nawierzchni chodników przy ul. Kilińskiego
Wzdłuż Parku Piastowskiego i dalej - na odcinku od ul. Wolności do Wojska Polskiego - wymieniana jest nawierzchnia chodnika. Stare płytki betonowe wymieniane są na kostkę polbrukową.
Wymiana starych opraw oświetlenia ulicznego na nowe energooszczędne lampy sodowe - jest to kontynuacja rozpoczętych w poprzednich latach prac związanych z oszczędną gospodarką energetyczną
Budowa trybun ziemnych na stadionie sportowym w Chojnowie
Wykonawcą robót będzie: PCG-CEBULA, GRATKOWSKI Spółka Jawna z Chojnowa za cenę 449.936 zł.
Zaawansowane są prace projektowe uzbrojenia terenów w rejonie ulic Asnyka, Południowej i Złotoryjskiej w sieć wodociągową, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej. Projekt zakłada dwa etapy wykonania uzbrojenia - w pierwszym poprowadzona zostanie sieć w rejon budynków zamieszkałych, w drugim - uzbrojenie terenów przewidzianych pod budownictwo jednorodzinne.
Inwestycje zrealizowane w IV i V kadencji:
Wymiana stolarki okiennej (z drewnianej na PCV) w Gimnazjum Nr 1 (VIII.2007)
Remont pokrycia dachów budynków A i B w SP Nr 4 (VIII.2007)
Remont budynku kasy biletowej przy stadionie (V-VI.2007)
Wymiana nawierzchni jezdni i chodników ul. Żeromskiego (VII.2007)
Przebudowa dojścia do budynku Przychodni Rejonowej przy ul. Szpitalnej z zamontowaniem platformy dla osób niepełnosprawnych (V.2007)
Boisko wielofunkcyjne z oświetleniem i odwodnieniem przy ul. Małachowskiego - na terenie stadionu
Wybudowano dojazd i parking przy Przychodni Rejonowej
Budowa oświetlenia ulicznego na ulicach Tuwima, Broniewskiego, Matejki, Wyspiańskiego, Orzeszkowej i Konopnickiej
Remont kładki dla pieszych nad rzeką Skorą pomiędzy ulicami Grodzką i Paderewskiego
Budowa budynku wielorodzinnego o charakterze socjalnym przy ul. Złotoryjskiej 13 A
Wymiana nawierzchni chodnika łączącego ulicę Piotra Skargi z Chmielną
Remont nawierzchni chodnika na rogu ulic Reja - Szpitalna
Budowę oświetlenia oraz drogi w ulicy Kazimierza Wielkiego
Budowa ulicy Spacerowej
Zakup samochodu do bezpyłowego wywozu nieczystości stałych (śmieciarka)
Asfaltowanie ciągu pieszo-jezdnego pomiędzy ulicami Łokietka i Gen. Maczka
Asfaltowanie jezdni w ulicy Spacerowej pomiędzy aleją parkową a Pl. Zamkowym
Remont nawierzchni chodników przy ul. Kilińskiego i Poźniaków
Remont elewacji budynków północnej strony Rynku
Kanalizacja ogólnospławna oraz sieć wodociągowa w ul. Żeromskiego
Adaptacja budynku administracji szkół przy pl. Zamkowym 2 na Centrum Edukacyjne (Miejska Biblioteka Publiczna)
Chodniki przy ul. B. Chrobrego oraz przy ul. Kilińskiego
Budowa ul. Samorządowej wraz z odwodnieniem
Boisko przy Gimnazjum nr 2
Remont szatni oraz renowacja nawierzchni boiska piłkarskiego na stadionie KS „Chojnowianka”
UM Chojnów
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|