Strona główna
  Lampy hql

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Okresowa wymiana lamp.
:D Super Super Dwie różne rtęciówki
Dwie lampy wkręcone tylko do zdjęcia czy na stałe??

To była wymiana lamp w dwóch różnych oprawach.Zdj 1-6 pierwsza oprawa,zdj 7-9 druga.Po dwie wkręcone na potrzeby forum ,już zostały z dwiema lampami.Do pierwszej oprawy wkręciłem :patrząc od komory osprzętu L1-nowy LRF250W rocznik 1996,L2-nowy LRF rocznik 2005.Do drugiej L1-HQL 250W De Luxe Osram,L2-HPL-n 250W Philips.Niestety te lampy nie zdążyły się do końca rozpalić,bo klient stał na dole i krzyczał co tak długo robię na górze
Okresowa wymiana lamp.
Mistrzostwo świata

Nie myślałem, że OSRAM produkuje takie tandetne (made in PRC) lampy rtęciowe HQL De Luxe. Po 3 latach użytkowania ledwo co świeciły na zielono A jedna zapalała i gasła... Chyba najtrwalsze są nasze LRFy
Kiedyś te oprawy w Jaxa Pol na Chemicznej też naprawialiśmy, pamiętam,że był tam jakiś spadek napięcia i nawet nowe lampy gasły.
Dziwne źródła światła. Czy w latach 80. znano już lampy metalohalogenkowe (nie LRJ)?

Moim zdaniem też przychodzi mi myśl, że to mogą być lampy metalohalogenkowe.
Przypomnij sobie, czy to było światło chociaż trochę zbliżone do zwykłej żarówki.
Posiadam rtęciówkę HQL Super Deluxe firmy Osram. Ta lampa, wbrew pozorom, nie daje światła żarówkowego. Jak się porównuje z żarówką, to światło rtęciówki wydaje się nieco bielsze i trochę różowistofioletowe.
Poza tym taką rtęciówkę produkuje się w maksymalnej mocy 125W (nie wykluczone, że kiedyś było inaczej), wiec rtęciówka DeLuxe moim zdaniem odpada, sodówka również, na pewno nie zastosowano White SON do oświetlania sali sportowej .

Czy przypominasz sobie, czy oprawy były otwarte?
Jeżeli były zamknięte, to teoretycznie jest możliwe, że światło jest "zażółcone" przez brud.
lampy HQL. " />
">Witam was,ostatnio natknołem sie na stronie roslinyakwariowe.pl na lampy rtęciowe HQL
O HQL nie słyszałem, a HQI najczęściej stosują "morszczaki", ale są też do slodkowodnych.
Jak ktoś lubi wysokie rachunki za prąd - to proszę bardzo. :mrgreen:

Edit: A i dodam , że lepiej mieć równowartość w samych świetlówkach - można je włączać i wyłączać - co daje mozliwość regulacji. Poza tym i tak z HQI używa się najczęściej świetlówek - bo same to czyste marnowanie energii. Owszem można dodać jedną przy uprawie trudnych roślin - tak dla stabilizacji światła (dają światło ciągłe jak żarówka, a nie migające jak świetlówki ). Poza tym wydzielają dużo więcej ciepła niż świetlówki , stąd nie można ich stosować w zamkniętych obudowach. Wyłącznie do belek oświetleniowych.
oświetlenie w wysokim akwarium. " />Hey!
Mysle ze przy takiej dl. zbiornika mozesz zapomniec o swietlowkach. Tu pomoga jedynie Lampy HQL lub HQI. A co do Skalarow w takim zbiorniku to chyba ma to byc tylko zbiornik tarliskowy dla jednej pary??? Bo 3 skalary dla hodowli w tak malym zbiorniku beda sobie po palcach deptac!!!
Dla dlugotrwalej hodowli...100x40x50 to minimum :!: Tarliskowe Akwa dla Skalarow maja 50x40x50 lub 50x50x50.
Czesc Marcin!
[OÅ‿wietlenie] Bonsai indoor.. Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.
I z góry przepraszam za długość

Przymierzam się do hodowania własnego bonsai. Narazie czytam, nieczego nie kupuję. Chciałbym sprawić sobie bonsai indoor, ale mam bardzo mało światła w pokoju ( północny-wschód ), więc postanowiłem zrobić sztuczne oświetlenie.

Czytałem już posty dotyczące tego oświetlenia, ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak rozumiem najlepsze by było oświetlenie o temperaturze barwowej około 5500K. W takim razie czy musi to być lampa wyładowcza (HQL/HQi) czy może być na przykład świetlówka, która daje taką barwę.
Pytam, ponieważ jest spora różnica w cenie.
Udało mi się znaleĽć lampę HQL z żarnikiem 70W 5500K za około 220zł. Taniej nie ma.
Natomiast znalazłem również świetlówkę OSRAM SkyWhite o barwie 8000K (nie za dużo? Może być?) od 18 do 36W. Cena mała. Za oprawę też.
Czy taka świetlówka się nada? W pokoju mam 22`C więc temperatury nie musi chyba dostarczać oświetlenie?


Mały Edit: Nikt nie odpowiada więc dorzucę jeszcze takie info - znalazłem świetlówkę o parametrach 55W, 6000K, około 4000 lumenów - może taka?

Pozdrawiam,
Marcin.
ciekawe info i pare pytań o oświetleniu. Oczywiście przy HQI trzeba dać szyby jeśli nie chcesz ciągle dolewać wody i "nakręcać" licznika energii el.
Jednak światło jest ładniejsze z lamp HQI lub HQL (18 euro lampa 80/150W) plus oprawa
w zależności od gustu.
Co do głośności to chyba tylko uszkodzony transformator słychać (podobnie jak przy świetlówkach).
Okresowa wymiana lamp. Mistrzostwo świata

Nie myślałem, że OSRAM produkuje takie tandetne (made in PRC) lampy rtęciowe HQL De Luxe. Po 3 latach użytkowania ledwo co świeciły na zielono A jedna zapalała i gasła... Chyba najtrwalsze są nasze LRFy
lampy HQL. " />Witam was,ostatnio natknołem sie na stronie roslinyakwariowe.pl na lampy rtęciowe HQL.Niestety tekst jest dopiero w opracowaniu :? .Co sądzicie o lampach tego typu?Czy ktoś z was je stosuje?
Sterownik do storczykarium/orchidarium. " />Witajcie
Kieruję ten post do wszystkich, a w szczególności tych którzy mają orchidaria i zależy im na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i temperatury.
Jest to mój pierwszy temat na tym forum i mam nadzieję że tutaj można porozmawiać i dojść do konstruktywnych wniosków. Zanim przejdę do rzeczy podkreślam że nie chodzi tu o to że jestem leniwy, bądź lubię wyrzucać pieniądze.
Teraz to co mnie do Was sprowadza, a mianowicie rozmawiałem z Twórcą sterownika akwarystycznego i powiedział mi że jest możliwa modyfikacja i przystosowanie sterownika "Skalar" na potrzeby terrarystyki i hodowców storczyków. Naszym zadaniem byłby tzw koncert życzeń, a mianowicie wypisanie jakich funkcji potrzebowalibyśmy w tym sterowniku.
Dla osób które nie znają tego sterownika strona tego urządzenia ze wszystkimi informacjami dotyczącymi wersji akwarystycznej - http://www.skalar.mcten.pl/
Wg mnie potrzebne funkcje to :
* 24 godzinny zegar z podtrzymaniem bateryjnym
* kontrola i utrzymanie temperatury oraz wilgotności z dokładnością do 0.1°C, ustawiana osobno dla dnia i nocy.
* możliwość ręcznej korekty wskazań czujnika temperatury i wilgotności
* kontrola nad czasem działania głównego oświetlenia terrarium - domyślnie 2 grupy lamp (świetlówki lub HQL) - możliwość ustawienia 4 grup z wykorzystaniem wyjść timerów.
* możliwość wymuszonego, ręcznego załączenia dowolnej grupy świetlnej o dowolnej porze dnia i nocy.
* kontrola oświetlenia nocnego (zmierzchowego) z funkcją świtu (płynnego rozjaśniania i wygaszania)
* 2 dodatkowe programowalne wyjścia dowolnego przeznaczenia dla urządzeń które mają pracować przez zdefiniowany czas w cyklu dobowym np. zraszacz, fogger
* pomiar wilgotności
* funkcja ochrony lamp HQL przed uruchamianiem na gorąco chyba że lampy HQL nie działają tak jak hqi
* kontrola wentylacji (wentylatorów) w terra
* możliwość samodzielnej aktualizacji oprogramowania systemowego przez użytkownika, przy pomocy kabla PC-Skalar (przedłużacz portu LPT)
Wydaje mi się że wystarczyło by zastąpić elektrodę ph-metra urządzeniem (sondą) do pomiaru wilgotności a podnoszenia mogłoby się odbywać za pomocą zraszacza lub foggera natomiast obniżanie za pomocą wentylatora.
Jeżeli myśleliście już o czymś takim i zainteresował Was ten tematy jeszcze raz zapraszam do wypowiedzi. Wiem że dostępne są już takie urządzenia pisano już o tym, ale tu chodzi o przyjemność zrobienia czegoś samodzielnie. Domyślam się także że nie wszystkich zainteresuje ten temat w związku z tym proszę o nie nabijanie postów i oszczędzenie wpisów typu:
-czy ten sterownik będzie prasował itp.

Zapraszam
Żarówki do lamp HQL. Sprzedam 4szt ,,żarówek,, do lamp typu HQL 125W (MBF-U) firmy Osram oraz 1szt firmy Sylvania (oczywiście nowe!). Cena 25zł/szt.
Lampy HQL. Potrzebuje kupi? dwie lampy HQL z mo?liwo?ci? przymocowania ich do sufitu aby zwisa?y nad zbiornikiem
Akwarium-Proszę o pomoc.
Elementy akwarium...
Elementy składowe akwarium (traktowanego jako komplet wyposażenia) można podzielić na:

* podstawowe (urzadzenia na stałe pracujace przy akwarium i sam zbiornik)
* pomocnicze (urzadzenia wykorzystywane okazyjnie przy akwarium)

Elementy podstawowe
Zbiornik
W chwili obecnej najpopularniejsze na rynku sa szklane akwaria klejone (wyparły z rynku tzw. zbiorniki ramowe). Produkuje się także akwaria z tworzyw sztucznych (sa niestety podatne na zadrapania). Akwaria klejone występują w różnych kształtach np. panorama, profilowane, delta, prostopadłoscian, osmiokatne, przelewowe. W większych akwariach (pow. 100 cm) zaleca się stosowanie tzw. listew wzmacniajacych.

Zalecane grubosci szyb w akwariach klejonych
długosć 50 cm 60 cm 80 cm 100 cm 120 cm 150 cm 200 cm
wysokosć
30 cm 3 mm 4 mm 5 mm 6 mm 7 mm 9 mm 10 mm
40 cm 4 mm 4,5 mm 6 mm 8 mm 8 mm 9 mm 11 mm
50 cm 5 mm 6 mm 8 mm 9 mm 9 mm 10 mm 14 mm
60 cm 7 mm 7 mm 9 mm 10 mm 10 mm 12 mm 15 mm

Oswietlenie
Oswietlenie to niezbędny element akwarium. Swiatło jest wykorzystywane przez rosliny do fotosyntezy. Dodatkowo swiatło reguluje procesy życiowe ryb (może być także stosowane do stymulowania okresu rozrodczego).

Najpopularniejsze obecnie rozwiazanie do oswietlenia akwarium to swietlówki. Moc swietlówki dobiera się do pojemności akwarium. Zaleca się stosowanie co najmniej 0,5W oświetlenia jarzeniowego na litr wody (akwarium z roslinami swiatłolubnymi). Swietlówki specjalistyczne. Przy oswietleniu powyżej 0,7W na litr jest konieczne podawanie do akwarium CO2. Akwaria z poziomem wody wyższym niż 60cm:

* powinno się stosować lampy HQL (rtęciowe) lub HQI (metalohalogenowe).

Ogrzewanie
Do ogrzewania: kable grzejne i grzałki (z wbudowanym termostatem i bez).

Termostat jest to urządzenie utrzymujące stałą temperaturę wody. Grzałkę trzeba dobrać do akwarium według pojemności (w zależności od temperatury powietrza należy dobrać moc grzałki termostatycznej).

Filtry
Woda jest filtrowana w akwarium w celu poprawienia jej jakości i uzyskania pełnej klarowności.

Typy filtracji:
* filtracja mechaniczna (usuwanie zanieczyszczeń stałych)
* filtracja biologiczna (przekształcanie przez bakterie nitryfikacyjne amoniaku na azotyny i azotynów na azotany
* denitryfikator (usuwa azotany)
* filtracja chemiczna (usuwanie szkodliwych substancji poprzez specjalne wkłady filtracyjne)

Typy filtrów (wg umiejscowienia):
* filtry zewnętrzne (filtry umieszczone na zewnątrz akwarium)
o filtr kubełkowy
o filtr przelewowy (kaskadowy)
o odpieniacz białek (zewnętrzny i wewnętrzny)
* filtry wewnętrzne (filtry umieszczane w akwarium)
o filtr gabkowy
o filtr elektryczny
o filtr podżwirowy (typ filtra biologicznego umieszczanego pod żwirem)

Napowietrzacz
Napowietrzacz to urzadzenie pompujace do wody powietrze i poruszające jej powierzchnie.

Termometr:
* Termometry paskowe (przyklejane, granica błędu wynosi ok. 2°C).
* Szklane termometry spirytusowe (granica błędu wynosi ok. 1°C).
* Szklane termometry rtęciowe (dokładniejsze od cieczowych)
* Termometry elektroniczne (duża dokładnosć pomiaru)
* Termometry bimetaliczne (dokładnosć zbliżona do termometrów paskowych).

Elementy pomocnicze
Odmulacz

Odmulacz – przyrzad do usuwania resztek i osadów z dna.

Siatki
Siatki – łapanie i transport ryb. Siatki specjalistyczne do przenoszenia żywych ryb.

Czyscik
Czyscik do szyb (tradycyjny i magnetyczny).

Hydrometr
Hydrometr – urzadzenie do pomiaru gęstosci wody (słonowodna akwarystyka).

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gdziejesc.keep.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : lampy LED do samochodów ciężarowych
     : lampy błyskowe do samochodów uprzywilejowanych
     : lampy CLEAR do Audi 80b3
     : lampy przód Rover 600
     : lampy do przyczep samochodowych alegro
     : lampy soczewkowe ROVER 420
     : Lampy elektronowe w aplikacjach audio
     : Lampy tył Polo 86C
     : lampy na zewnątrz domu zdjęcia
     : lampy diodowe do Mitsubishi Colt
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT