kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
monitory LCD a wzrok
Czy rzeczywiście są mniej szkodliwe?. Kilka faktów.
Gdzie w monitorach LCD da się upchnąć coś co się zwie „ekranem ochronnym”
Ech, jak widać, nawet fakty mogą mieć różną definicję. Czy w ogóle wiesz, jak działa CRT i LCD?
W dużym skrócie CRT to działo elektronowe (a właściwie trzy), które bombarduje ekran (luminofor) strumieniem elektronów, dzięki czemu ekran świeci. W LCD nie masz strumienia elektronów i luminoforu, ale lampy fluorescencyjne, których światło jest w różnym stopniu przepuszczane przez ruchome kryształy w subpikselach matrycy (ich ułożenie zmienia się pod wpływem napięcia). A zatem nie trzeba filtrować strumienia elektronów, bo go nie ma. Owszem, we współczesnych CRT filtry są dość skuteczne, ale raczej nie dlatego, że CRT są takie duże. Gdzie bowiem w CRT jest tyle miejsca na ten ekran ochronny? Tylko nie mów, że przed luminoforem — wtedy chyba by nie świecił :) Miejsce jest, owszem, ale od strony użytkownika, w szklanej szybie — ta faktycznie jest gruba (i nie jest to zwykłe szkło!) i zatrzymuje także promieniowanie rentgenowskie.
Co do LCD, dla oczu byłoby groźne promieniowanie UV, ale blokują je nawet soczewki kontaktowe, więc brak miejsca nie jest problemem. Co do promieniowania elektromagnetycznego, jest minimalne.
Super muchołapka. Nie wiem jaki jest zakres, ale oceniając po wyglądzie tego światła obstawiałbym 380-420 nm
Jest niebiesko-fioletowe i daje charakterystyczną "otoczkę" wokół oświetlonego punktu/przedmiotu. I nie spodziewałbym się tam światła o fali krótszej niż 380 - choćby dlatego, że wszystkie laboratoryjne lampy UV jakie widziałem były 2-zakresowe: osobna świetlówka do 320nm i osobna do 380.
Nawet jeżeli nie moża zapobiec emisji szkodliwego promieniowania, to można je pochłonąć Trzeba się kiedyś przejść na dyskotekę z płytą CD, linijką i blokiem technicznym w kieszeni Taki zestaw wystarczy do wykonania koniecznych pomiarów.
BTW, pamiętam, jak kiedyś byłem w laboratorium z laserem UV (podczas prób fluorescencji czegoś) Dostaliśmy instrukcję, że bez względu na wszystko nie wolno siadać ani się schylać, aby oczy nie znalazły się na wysokości wiązki, ale ewentualne refleksy nie stanowią zagrożenia, ponieważ światło jest całkowicie pochłaniane przez rogówkę. fotografia w świetle UV. Potrzebuję informacji na temat fotografowania w ¶wietle UV na miejscu zdarzenia.
W szczególno¶ci potrzebuję porady na temat zabezpieczenia fotograficznego odcisków linii papilarnych ujawnionych proszkami fluorescyncyjnymi na miejscu zdarzenia.
Witaj Mazibos;
Trochę zdzwił mnie fakt posługiwania się na miejscu zdarzenia proszkiem fluorescencyjnym...technicy zazwyczaj posługuj± się argentoratem albo ferromagnetykiem. Je¶li już przytrafiło ci się "ciemne" podłoże (podejrzewam ,że wła¶nie takie Cię interesuje) najlepiej użyć fluorescencyjnego magnetyka a nie proszku lekkiego. W praktyce wystarczy lampa UV i ustawienie przesłony w aparacie.
Inn± prostsz± metod± jest wysyłka takiego przedmiotu do wizualizacji- eksperci zazwyczaj dysponuj± odpowiednimi ¶rodkami fluorescencyjnymi na podłoża chłonne i nie chłonne. W razie pytań służę pomoc±.
Pozdrawiam fotografia w świetle UV. Mam w walizce dwa proszki ferromagnetyczne fluoroscencyjne (zielony i różowy), ale ich nie używam. Lepiej - tak jak powiedziała Anavera - ferromagnetyki: czarny i srebrny (Nie łykajcie argentoratu !)
Po, co sobie utrudniać życie
A je¶li chodzi o fotografię to zależy od o¶wietlenia. Jak ujawnisz takim proszkiem ¶lad w dzień możesz sfotografować go bez lampy UV.
Inaczej w ciemni. Lampa UV niezbędna.
Witam Cię Czyżol
W zasadzie macie rację - po co sobie utrudniać życie, ja poprostu nie chcę się zatrzymać na poziomie "argentoratu". Wydaje mi się, że my technicy powinni¶my się rozwijać i i¶ć do przodu. Ja znam ogólne zasady posługiwania się proszkami fluorescencyjnymim i fotografi±. W moim pytaniu miałem raczej na my¶li fotografię UV z wykorzystaniem filtrów.
Ja w swojej walisce posiadam cały zestaw proszków od seledynowego poprzez ferromagnetyki fluorescencyjne różnych kolorów. Zależało mi bardziej na podpowiedzi różnych metod fotografii w ¶wietle UV a przedewszystkim zastosowaniu odpowiednich proszkó i filtrów do nich.
Posiadam latarkę blumaks do wizualizacji ujawnionych ¶ladów z filtrem pomarańczowym w zakresie fal 350-500.
Wiem, że najlepiej to zwalić wszystko na biegłego i niech on się zajmie ujawneniem ¶ladów np. za pomoc± cyjanoakrylu, ale to samo możemy zrobić my technicy na miejscu zdarzenia i umie¶cić to w protokole. ¦wiadczy to międzyinnymi o fachowo¶ci technika i znajomo¶ci tematu. Pozdrawiam i liczę na pomoc w tym temacie. POMOCY ,znikajacy plyn chlodniczy. Nie lej środków bo to badziew jest. lepiej kupić specjalny płyn fluorescencyjny i poszukać wycieku lampą uv ale to Cię bęzie kosztowac więcej niż naprawa tego w serwisie. Możliwe też że ci uszczelka poszła i do silnika leje. Sprawdź czy na zagrzanym silniku kopci bardzo na biało i czy masz w misce olejowej galaretke zamiast oleju. jeśli tak no to uszcelka KLIMATYZACJA PROBLEM SYCZENIE. Byłem dziś na diagnostyce klimy. Ilość odessanego czynnika: 0g. Ilość odessanego oleju: 0g. Układ dokumentnie pusty!
Test szczelności azotem: przy 20 atm. po 30 minutach ciśnienie spadło o 1,2 kreski na manometrze. przy 10 atm. układ wydawał się szczelny - brak zauważalnego spadku ciśnienia.
Jak to gościu stwierdził: wycieku wzrokowo ani w jakikolwiek inny organoleptyczny sposób nie zlokalizujemy. Trzeba po prostu dobić układ czynnikiem z UV i po kilku dniach przejechać lampą i zlokalizować uszkodzenie. Z tym, że nie dają gwarancji, że je znajdą, bowiem zarówno olej mineralny, płyn hamulcowy, olej do wspomagania ma właściwości fluorescencyjne, a poza tym uszkodzenie może być zlokalizowane w niedostępnej dla lampy (np. parownik) częsci pojazdu.
Zastanawiam się co zrobić, bowiem bez klimy nie da się żyć w pewnych momentach (urodziłem się w grudniu - klima u mnie chłodzi nawet przy 18*C na zewnątrz). Czy pogodzić się z faktem, że po prostu co roku trzeba dobijać (ale to minimum 100 - 150 PLN), czy rozbierać pół samochodu aby cokolwiek sprawdzić...
Na razie nie dopłeniałem - przymierzam się do swapa silnika i najprawdopodobniej w przeciągu miesiąca to powinienem zrobić, zatem tak czy siak nabijanie teraz nie miałoby sensu. Zamierzam przeczyścić z brudu, oleju i kurzu wszelkie przewody od klimy, a także uszczelnić sprężarkę klimy, bo potnieje olejem.... wyciek płynu od chłodzenia silnika MCS 05'. Jeśli chodzi o trudne do zlokalizowanie wycieki płynu , polecam specjalne, fluoroscencyjne środki do lokalizacji wycieku. Powinni je mieć w obsłudze klimatyzacji samochodowej , to nic wielkiego ... co jest fajne... mozna go mieć długo w obiegu i czasem poświecić lampą UV i sprawdzić czy gdzieś nie cieknie ...a to kilka info :
Wykrywanie nieszczelności przy pomocy
lampy UV
Do lokalizowania najmniejszych nieszczelności w układach
chłodzenia, olejenia silników Diesla i benzynowych, skrzyń
biegów oraz układów wspomagania.
Sposób użycia
Wprowadzić dodatek fluorescencyjny do obiegu.
Następnie sprawdzić nieszczelności w przewodach przy pomocy
lampy UV. Promienie ultrafioletowe powodują efekt fluorescencji
w miejscach, w których specjalny dodatek wydostaje się na zewnątrz.
Dodatek fluorescencyjny może pozostać na stałe w układzie po
zakończeniu sprawdzania nieszczelności. Umożliwia to regularne,
okresowe sprawdzanie układu.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatki fluorescencyjne
do wykrywania nieszczelności
Barwniki do wykrywania nieszczelności
przy użyciu lampy ultrafioletowej.
● Zastosowanie przy naprawach i serwisowaniu
samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów
i silników stacjonarnych.
● Do szybkiego i dokładnego wykrywania wycieków
i mikro nieszczelności.
● Nieszczelności, które uwidaczniają się tylko pod
ciśnieniem mogą być wykryte, gdy ciśnienie w układzie
jest obniżone.
● Możliwość zastosowania na brudnym i zaolejonym
silniku.
● Zawartość jednego kartusza wystarcza na jeden
samochód.
● Dodatek może pozostać w testowanym układzie po
zakończeniu badania.
● Odpowiedni do olejów mineralnych i syntetycznych.
● Łatwa i szybka aplikacja preparatu.
Korzyść:
● Oszczędność czasu i obniżenie kosztów.
● Nie wymagane jest stosowanie urządzenia do
serwisowania klimatyzacji.
Korzyść:
● Praca w dowolnym miejscu.
● Prosta obsługa.
Korzyść:
● Łatwe szkolenie osoby obsługującej. Co to jest ?. qrde no ja sie tam nie znam to jest lampa UV ale chyba świetlówka fluorescencyjna tez to można nazwac w takim razie gadula był pierwszy no a jezeli to co innego to wygral kornik więc jaki werdykt?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|