Strona główna
  Lampion adwentowy

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Kalendarze adwentowe i pomysły na wieczory adwentowe. Na wieczory adwentowe mamy w planie: tematyczne kolorowanki (z netu wydrukowane, chyba z opoki), naukę i śpiewanie kolęd, produkcje pierników, produkcje kartek świątecznych, kilka książeczek i opowiadań do przeczytania, pogonienie tatusia, zeby dokończył lampion na roraty i rozmowy
Zbliżają się święta. Veni Creator wyjaśnia nam znaczenie Adwentu. Może tylko trochę uzupełnię.

Adwent wprowadzono do kalendarza kościelnego w V w. i był wtedy okresem dwutygodniowym. W 999 r. synod w Orleanie ustalił długość adwentu na 4 tygodnie. Podczas adwentu księża odprawiają nabożeństwa w szatach fioletowych, symbolizujacych czas pokuty. Wyjątkiem są roraty, do których kapłan zakłada białe szaty liturgiczne. W trzecią niedzielę adwentu liturgia może być sprawowana w szatach różowych, symbolizujących radość w okresie pokuty.
Roraty są to msze odprawiane ku czci Matki Boskiej we wszystkie dni adwentu z wyjątkiem niedziel i świąt, najczęściej przed wschodem słońca. To polska tradycja. Dawniej na roraty nosiło się kolorowe lampiony. Nazwa roraty pochodzi od słowa hymnu rozpoczynającego nabożeństwo: Rorate coeli de super - "Niebiosa, rosę spuście..."
Świeca roratna "Roratka" zapalana na ołtarzu podczas rorat, symbolizuje Matkę Boską. Ta dodatkowa, wyższa od pozostałych, biała lub jasnożółta świeca przewiązana białą lub niebieską wstążką oznacza czystość.
Świece w wieńcu z gałązek drzew iglastych lub liści laurowych symbolizują radość oczekiwania. Zapalane są - jedna po drugiej - w kolejne niedziele adwentu. W ostatnią niedzielę płoną wszystkie świece wieńca.
Obrzedy i Rytuały adwentowe na podst.ksiązki Rytuał rodzinny. LAMPIONY ADWENTOWE

Innym przejawem adwentowej liturgii światła jest lampion. Przygotowuje się go najczęściej z brystolu lub kartonu. Stanowi on formę czworoboku zamkniętego, którego ścianki, podklejone od wewnątrz kolorową bibułką, przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi.

Wewnątrz umieszcza się świecę, która zapalana jest w czasie modlitw lub wieczornic adwentowych. Lampiony umieszcza się w domu na widocznym miejscu. Idąc na roraty, dzieci zabierają je ze sobą do kościoła. „W niektórych parafiach zachował się piękny zwyczaj, że ludzie gromadnie i ze światłami śpieszą na roraty" - wspomina w swoim przemówieniu papież Jan Paweł II. Lampion adwentowy umieszczony w domowym sanktuarium jest dobrą ilustracją do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które zabrały oliwę do naczyń i z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca (Mt 25,1-13).
Spowiedz Święta.
ale znalazlam sobie kosciol dominikanow


Dominikanie are the best!!!

Udało mi się w okresie Adwentu uczestniczyć w roratach organizowanych właśnie przez dominikanów i było po prostu niesamowicie. 6 rano, w kościele ciemno i tylko lampiony i świeczki... : ) - atmosfera niesamowita. Muszę koniecznie to powtórzyć w przyszłym roku!


A co do tego chrztu - to nie mam zielonego pojęcia co z tymi nieżywymi istotkami.. : /
Zbliża się adwent - lampiony. Powoli zbliża się czas adwentu, dla mnie piękny czas, czas oczekiwania, spokoju, nawet przyroda coraz krótszym dniem dostosowała się jakby do słow pieśni: "wołał w nocy głębokiej...".
Tak sobie pomyślałam, że skoro wymyślamy różne świąteczne cudeńka, to czemu nie pomyśleć o adwentowych lampionach itp.
Może czas spędzony nad szydełkiem, będzie jednocześnie czasem adwentowej zadumy i refleksji, w końcu "czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałe Boga czyńcie".
Pozdrawiam
Rozważania adwentowe. Kiedyś widziałem w TV (chyba w Raju) taki reportaż o roratach. Kilku chłopaków wstawało wcześnie rano, kiedy jeszcze miasto spało i i autobusem dojeżdżali do jakiegoś kościoła młodzieżowego. Wczesna godzina ranna, w kościele przygaszone światła i pełno palących się lampionów. To oczywiście młodzież na roratach. Później mały krótki poczęstunek po mszy. Z samego rana coś tak wspaniałego! To było naprawdę budujące zobaczyć coś takiego! Super by było tak przeżywać adwent!
Rozważania adwentowe. pamiętam, że jak byłam młodsza to Rodzice zrobili dla mnie i dla mojego rodzeństwa takie drzewko adwentowe, do którego gałęzi przywiązane były małe paczuszki z drobiazgami. zawsze po roratach Rodzice dawali nam po jednym prezenciku oczywiście jeżeli stwierdzili, że byliśmy w danym dniu grzeczni wieczorem chodziliśmy wszyscy razem na roraty (mój lampion był zrobiony z latarki bo przez świeczke zawsze byłam ubabrana woskiem ). Przychodziło strasznie dużo dzieci, prawie cały kościół ludzi, a po Mszy było losowanie osoby, która weźmie do domu żłóbek z Jezusem. I na następne roraty znowu przynosiło się żłóbek do kościoła i znowu było losowanie.
I jestem ogromnie wdzięczna Rodzicom, że w czasie Adwentu chodzili z nami do kościoła i przez to mieliśmy prawdziwe oczekiwanie i radość z Bożego Narodzenia
I przykro mi, że tak mało dzieci przychodzi teraz na roraty...
RORATY. O ja...jak pomysle o moim lampionie poezja^^ zawsze mój ś.p.dziadek przygotowywał mi świecącego kwiatka a jak byłam baardo grzeczna to nawet bukiecik^^(tylko ten bukieck to raz miałąm nie wiedzieć czemu )


dlatego to magiczny czas.
Odkąd byłam już że tak powiem "kumata" to wiedziałąm że czas adwentu -> roraty to czas zmiany ,czas pomocy drugiemu człowiekowi.To cos typu wieeelkich drzwi które sa zamknięte i by móc je otwirzyć trzeba "zasłuzyć" tyle że to nie jest tak że będę posłuszna,pomocna a przyjda święta i po świetach i cały czas adwentu szlak trafii nie nie chodzi o to że jak te drzwi sie otworza to sa początkiem tego cosmy zaczęli.
Nasze dzieci kochane !!!. Moja 8-letnia kuzynka (już DUŻA przecież ) wróciłam dzisiaj z Mszy Św. na godz 11, dla dzieci No i jest pierwsza niedziela adwentu, więc ksiądz dużo mówił o czekiwaniu na przyjście Pana Jezuska, o tym, że dzieci będą chodziły na roraty i że mają przynosić lampiony.. nO więc Iza wpada do domu, szczęśliwa cała, że będzie miała kolorowy lampion, i tylko w kółko o tych lampionach nadaje.. No to ja jej pytam, co było na Mszy, o czym ksiądz mówił i taki tam,żeby sprawdzić, co poza głupawym śmiechem z koleżankami moze robić moja kuzynka w Kościele i czy w ogóle wie, co sie dookoła niej dzieje.. i zadaje Izie takie nabanalniejsze pytanie z możliwych:
- Izuś, no to powiedz mi na co my teraz będziemy czekać? W tym adwencie?
A IZa dumna odpowiada:
-Na lampiony !!!
Myślałam, że posiusiam się ze smiechu.. Moja kuzynka będzie czekac na lampiony..
(oczywiście, żeby nei było moja kochana mama ją później wyprowadziła z błedu i wszystko dokładnei wytłumaczyła..)
Roraty wczoraj i dziś.... tak pozatym odnośnie tego co wcześniej pisałem o porannej eucharystii w czasie adwentu...chciałbym dodac, że RORATY to Msza św. ku czci Matki Bożej odprawiana we wszystkie dni Adwentu najczęściej wcześnie rano. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa (w języku łacińskim) pieśni śpiewanej na wejście w czasie tej Mszy św.: „Rorate caeli desuper” (Spuśćcie rosę niebiosa z góry). W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę, symbolizującą Maryję. Na początku Mszy w kościele panuje mrok - zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony - a światło zapala się dopiero po akcie pokutnym, na śpiew „Chwała na wysokości Bogu...”
RORATY. gram na roratach o 7:00, natomiast 6:30 mam godzinki zawsze przed masz roratnia, piesni Maryjne i Adwentowe,

jest zwyczaj poczatka mszy bez swiateł tylko same lampiony, oczywiscie powinny byc dzieci z lampionami - niestety ich brak, ale za to babki uzupelniaja szeregi (oczywiscie z lampionami)
ADWENT. Wspominaliśmy już troszeczkę o naszym przygotowaniu adwentowym – naszych serc , ale są też tradycje, zwyczaje, które może jeszcze funkcjonują w naszych rodzinach, a które również w sposób szczególny pomagają nam dobrze spędzić ten czas.
U mnie w domu tradycja, która jeszcze funkcjonuje to są roraty, na które uczęszczamy. Pamiętam jak byłam dzieckiem robiłyśmy z siostrą a rodzice nam pomagali - lampiony – sprawiało to nam wiele radości, było to niesamowite uczucie, gdzie przychodziło się rano do ciemnego kościoła tylko te lampiony świeciły, a na słowa: Chwała na wysokości… zapalane były światła w kościele.
Wiele jest takich towarzyszących – symbolicznych elementów, ciekawa jestem jak to u was wyglada.

ps. U mnie w parafii podczas niedzielnej Mszy św dla dzieci, ksiądz poświęcił adwentowe wieńce, które dzieci przyniosły wraz z rodzicami. Taki wieniec towarzyszy im przez cały adwent gdzie w poszczególnych tygodniach zapalana jest kolejna świeca aż wszystkie cztery są zapalone.
Zapala się te świece podczas wspólnej modlitwy, podczas wspólnych posiłków, które bardzo rodzine zespalają i integrują. Uważam, że jest to też niesamowity symbol adwentowy o głębokim przesłaniu. Bo im bliżej świąt Narodzin Jezusa - Jego przyjścia tym „widniej” więcej świec jest zapalonych.

[ Dodano: 2008-12-04, 12:48 ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • saga.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : lampion InO zdjęcia
     : lampiony na świeczkę na taras
     : lampion Wrocław
     : lampiony zrob
     : lampion z bibuły
     : Lampion ze słoika
     : lampiony nagrobne
     : lampion Zrób sam
     : Lampiony na balkon
     : łamacz haseł MBD
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT