Strona główna
  laminowanie sklejki forum

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

[ATM] Puchacz - dziennik budowy teleskopu [optyka] budowa mojego teleskopu.
Dodam jeszcze, że co do bafli, otworów i tym podobnych spraw, kompozyt ma tę zaletę, że można takie rzeczy wlaminować. Laminat szklany jest szeroko używany przy budowie jachtów więc na stronach o tej tematyce można zasięgnąć języka.
Tutaj odnośnik do takiej strony:link


Tak do budowy jachtów to może rzeczywiście laminowanie się nadaje, ale jako warstwa utwardzająca sklejkę i zabezpieczająca przed dostawaniem się wody.

Patrząc na nakład pracy, czas i ilość materiałów, które są potrzebne do wykonania rury z kompozytu wyjdzie taniej, jeśli zamówię sobie rurę aluminiową.

W związku z niewielkim zainteresowaniem tematem innych użytkowników forum i braku innych wpisów mówiących za tym, żeby wykonać rurę z kompozytu, obstanę przy swoim i zrobię tubus z aluminium.

jak zrobic skima piankowego. " />czyli ze jak? kupuje kilka cienkich warstw jakiegoś styroduru i potem sklejam 1 na drugiej? tak jak sklejke z fornirow sie robi? i jednoczesnie formujac taa?? no to mam jeszcze kilka pytan:
1. czym sklejac te warstwy
2. czym potem pomalowac, jak juz posklejam, uformuje, wytne itp. bo tu: http://www.kiteforum.pl/forum/viewtopic.php?t=20730 pisze, ze najlepiej jakims ces-em a jak chce dać kolor desce, to przed laminowaniem?

bylbym wdzieczny, jakby ktos opisal krok po kroku, jak to zrobić i czym
Projekt i wykonanie jachtu motorowego. " />Witam chciałem się przywitać jestem nowy na forum.
Czytam to forum od kilku miesięcy.

Od kilku lat po głowie krąży mi pomysł budowy jachtu pełnomorskiego motorowego 2 silnikowego o długości 12-15m. Od kilku lat zajmuję sie projektowaniem konstrukcji (niestety nie szkutniczych) w oprogramowaniu CAD. Technicznie raczej był bym w stanie zaprojektowąc kadłub jachtu aby był stateczny (wieloletnie doświadczenie w modelarstwie). Myślę nad konstrukcją szkieletową obita jakąś sklejką wodoodporną i laminowaną 6-7 warstwami laminatu. Zamierzam rozpocząć budowe za około rok środki na budowe około 200tysięcy zł powinny wystarczyć na budowe oraz zabudowę jachtu. Mam kilka lat doświadczenia w stolarstwie dlatego taka technologia została przezemnie wybrana. Chetnie posłuchał bym rad i sugestii co do mojego pomysłu i proszę żeby nie pisać "daj sobie spokój"
I jakie jest prawdopodobienstwo ze uda mi się to legalnie wprowadzić na wody.

Jest jescze możliwośc wykonania formy i stworzenia skorupy laminatowej ale ni ejestem zbyt przychylny tej metodzie
Jak naprawić laminat na sklejce?. " />Witam Kolegów.
W związku z tym, że mam podobny problem, nie będę zaczynał nowego wątku, ale przykleję się do tego (mam nadzieję, że Kolega się nie obrazi). Moje kanu zostało wykonane ze sklejki 6,5 mm i sklejone żywicą epoksydową wymieszaną z pyłem drzewnym (takimi drobnymi trocinami). Obecnie jestem na etapie szlifowania, a niebawem przejdę do laminowania. I ten etap jest dla mnie czarną magią. Autor planów sugeruje pokrycie kadłuba tak grubą warstwą żywicy, aby tkanina wtopiła się w nią. W miejscach, gdzie ewentualnie tkanina nie "napije", należy dodać żywicy. Wydaje się to o tyle trudne, że po położeniu tkaniny na kadłubie nie będzie mozliwości jej odklejenia i dokonania poprawek. Natomiast przeglądając internet natrafiłem na relację z budowy łódki, gdzie tkaninę układano na suchą sklejkę, a następnie całość malowano żywicą. Czy taka technologia jest dopuszczalna? Problem polega również na tym, że łodka zostanie przykryta tkaniną w dwóch kawałkach, trzeba zrobić zakładkę i łatwiej byłoby na sucho. Czy posiadacie jakieś doświadczenia w tej materii?
Kolejne pytanie dotyczy lakierów poliuretanowych (chodzi o filtr uv), bo jeśli wszystko będzie wyglądać ładnie to chciałbym użyć lakieru bezbarwnego, a jeśli nie, no to będzie kolor
Jeśli uważacie, że jest sens lub istnieje zapotrzebowanie na takie relacje, to bardzo chętnie zamieszczę na forum opis budowy kanu (oczywiście jak skończe, a łódka nie pójdzie na dno
Pozdrawiam

Adam
naprawa sklejkowego jachtu. " />Witam

Zgadzam się z Młodym - wymień całe poszycie bo tego wymaga, i wtedy podejmij decyzję czy zostawić drewno czy laminować. Co do pokładu - zostaw sklejkę 8 mm, jak dojdziesz do etapu kładzenia maskownicy teakowej - będziesz wiedział czy ci kasy na to starczy wtedy możesz 4 mm połozyć - po szlifowaniu będzie ok. Aha - jak nie użyjesz teaku - pomyśl o innym drewnie egzotycznym (irocco, aruba) ewentualnie dąb olejowany - ale nie sosna .
Skontaktuj się ze slawosz z forum - prowadził stronkę o Misiach
żaglówka - jaki to typ. " />witam
to mój pierwszy post na tym forum
jestem posiadaczem od maja tego roku takiej żaglówki jak widać poniżej
interesuje mnie co to za typ łódki i z jakiego okresu budowy może pochodzić
jest to żaglówka z sklejki laminowanej długości około 5 metrów szerokość 1,9 metra

[ Dodano: Nie 09 Wrz, 2007 08:26 ]
nie mogę zamieścić poprawnie zdjęć




raf_79//Pozwoliłem sobie uzupełnić temat co by było bardziej przejrzyście


suleq//Dodałem lepszej jakości zdjęcia na prośbę autora tematu i poprawiłem błąd
Renowacja/konserwacja łódki wiosłowej. " />Witam
Poruszyłeś temat rzekę.
Sklejkową łódkę można oblaminować (mata lub tkanina + żywica) najlepiej z wykorzystaniem żywicy epoksydowej. Radzę zajrzeć na "konkurencyjne" (alternatywne?) forum: www.sailforum.pl i przeszukać tematy.
Krajowe żywice epoksydowe to Epidiany z firmy "Organika Sarzyna". Do laminowania może być np. Epidian 52 i utwardzacz Z-1.
Sama żywica epoksydowa może być użyta do nasączenia sklejki (najlepiej rozcieńczona) ale musi być pomalowana, bo jest nieodporna na UV.
Żywica nadaje drewnu (sklejce) bardziej żółty kolor ale patrz wyżej.
Oblaminowanie dna tak, ale musi być ono odtłuszcone, wyrównane, wyszpachlowane (nie ma mowy o pozostawieniu wspomnianej łaty). Może trzeba wymienić kawałek poszycia?
Są też inne sposoby, można sklejkę zabezpieczyć specjalnymi olejami (np. Owatrol) i lakierami, bardzo dobrze chronią drewno ale do tego nic już się nie przyklei.
budowa proa trimaranu. " />Witam,
śladem innych również się pochwalę - buduję proa albo trimaran o długości 4,8m albo 7,1m. Brak precyzji nie jest spowodowany moim niezdecydowaniem, tylko możliwościami różnej konfiguracji tej łódki. Buduję według książki Gary`ego Dierkinga Building Outrigger Sailing Canoes. Projekt Wa apa, można obejrzec na stronie Gary`ego.
Początkowo chciałem budowac coś innego - Weekender wg. Stevenson Projects, ale po dokladnym poczytaniu postow o ciekawej zresztą i popularnej konstrukcji zdecydowałem, że mam inne potrzeby żeglarskie i że Wa`apa to będzie właśnie TA ŁÓDŹ.
No i mam chwilkę czasu, bo pada deszcz i w piwnicy 75% wilgotności, w garażu 85% wilgotności, czyli nie warto rozrabiac żywicy epoksydowej. No a laminowac w części mieszkalnej to by było jednak zbyt awangardowo - ja sam źle znoszę ten upojny zapach epoksydu, lepiej nie eksperymentowac na rodzinie.
Co by tu jeszcze napisac... Budowa ze sklejki 6 mm, poczatkowo planuje zbudowac kadłub dwusegmentowy o długości 4,8 m, jako pływaka użyc rury PCV 160mm z doklejonym "dziobem" z oblaminowanego styropianu, do sterowania specjalne wiosło sterowe, żagiel w stylu hawajskim na maszcie od windsurfingu. Jak do tej pory wydaje mi się, że konstrukcja jest bardzo prosta. Jedynym problemem jak do tej pory było to, że nie buduje się na żadnej ławie montażowej czy jakimś stelażu, tylko "w powietrzu" - no ale z drugiej strony to znacznie przyspiesza. Ale tak naprawde to najtrudniej było przywieźc arkusze sklejki na dachu samochodu.
zdjęcie umieszczę, jak mi się uda je zmniejszyc, coby sie na forum miescilo w 2Mb, cokolwiek to jest.
Pozdrawiam wszystkich budujących jak tez wszystkich myślących o budowaniu - faza rozmyślań i decyzji jest nie mniej istotna (i męcząca ) od fazy wykonywania,
Grzegorz

*****

i zdjęcieZałącznik:lodka2.jpg
Budowa Pasji 375. " />Witam Wszystkich to mój pierwszy post . Moja przygoda z wodą była jeszcze w latach młodzieńczych no i po długiej przerwie powracam na wodę ( teście wyprowadzili się do Iławy )
Wczasy teraz co roku to nad Jeziorakiem no ale co tam robić jak nie żeglować ! Po miesiącu zastanawiania się , szukania ofert sprzedaży żaglówek i czytaniu forum stwierdziłem a czemu by nie zbudować ? Zdecydowałem się na Pasję 375 p. Janusza Maderskiego . W tym tygodniu dostałem upragniony projekt ( garaż już uporządkowany na przyjmowanie materiału do bud.)
Jako ,że nigdy nie budowałem żaglówki pomijając fakt z lat młodzieńczych ,pomaganiu jako wodniak przy budowie kanadyjek , chciałem was Prosić o pomoc , dziś jak i w późniejszym czasie w trakcie mojej pracy przy tworzeniu obiektu moich marzeń . Aktualnie studiuję plany oraz sprawdzam na necie ceny i możliwości zakupu materiałów ( przyszły tydzień zakupy ).

Mam pierwsze wątpliwości co do skrzynki mieczowej , chodzi po prostu czy przed zbiciem jej w jedną całość najpierw ją zabezpieczyć lakierem przed wilgocią ?? Ok tam przecież jest sklejka w-o ale są też listwy sosnowe a co z nimi ?? Jak to jest lakierować czy może laminować ją ?
Druga to jak to jest z masztem drewnianym ? Wyczytałem , że po sklejeniu trzeba go jakoś zabezpieczyć przed skrzywieniem się . A może normalny zakład stolarski dał by radę taki maszt wykonać ( duże ułatwienie co do likszpary ) No właśnie a co do lik szpary nie spotkałem się ale może wiecie czy są jakieś specjalne likszpary np. dokręcane do masztu ?
I czy ewentualnie żeby wzmocnić maszt można go na koniec częściowo zalaminować na długość ?
No i na razie ostatnie moje pytanie choć do tego jeszcze daleko . Jak to jest z szotem grota ewentualnie z talią jak najlepiej bom połączyć ? Szukałem na zdjęciach w necie ale ciężko się dopatrzeć no a w planach są tylko narysowane dwie linie i dwie rolki . Może ktoś z was pośle rysunek lub foto najprostszego i efektywnego rozwiązania .

Bardzo się rozpisałem ale z góry Dziękuję za okazaną pomoc
Pozdrawiam Adam Woźny
e-mail : adamwozny@wp.pl
Budowa małej żaglówki. " />
">Elementy ze sklejki wyciete, listwy zamowione, heling zmontowany. Tutaj nasuwaja mi sie pewne pytania, mianowicie:
1) ile warstwa laminatu? Tzn. czy wystarczy jeden pasek maty szklanej na łącza, czy nalezy ich polozyc kilka ( tworca Ardy mowi w opisie budowy o macie szklanej do laminowania o gramaturze 450 g/m2, ale nie mowi, ile warstw mam jej polozyc)
2) jaka szplachlowka bylaby najlepsza do wykonczenia zaglowki. Sam nie mam zamiaru jej przyzadzac i wole kupic gotowa. Tylko sie zastanawiam jaka bylaby odpowiednia biorac pod uwage cene i jej wlasciwosci.

A co do kosztow, narazie wydalem na sklejke- 650zł, na klej- 30zł, listwy- 150zł, reszte potrzebnego drewna (np. do helingu) zalatwilem za free, narzedzia, wkresty,drut (strug, wyrzynarka, sciski i inne....)- 400zł. Laminat (tutaj sie wciaz zastanowic czy kupic zywice epoksydowa, czy tansza poliestrowa).
Natomiast czas, to nie jest zle, szczegolnie jak sie robi to we dwojke. Polaczenie arkuszy sklejki oraz wykreslenie i wyciecie potrzebnych elementow to zajelo ok. 35 roboczo godzin.
pozdro to all


Witaj,

Chętnie czytam Wasze opisy. Ja też tam gdzieś w marzeniach mam moją łódke
Opisz proszę wszelkie prace które przy łódce robisz. Miło by było gdybyś prowadził coś w rodzaju bloga Może być na naszym forum w osobnym temacie :] A jeszcze jakby foty były byłoby po prostu z-a-j-e-b-i-ś-c-i-e (cholerna cenzura )

Co do maty szklanej. Jeśli jest to mata o takiej gramaturze wystarczy zupełnie jeden pasek (oczywiście odpowiednio szeroki - tak jak to przewidział konstruktor.

Szpachlówka szczeże byle jaka Wystarczy tylko wypełnić szczeliny pomiędzy arkuszami sklejki. I tak te połączenia będą przecież laminowane.

Pozdrawiam serdecznie!
Budowa małej żaglówki. " />Witam!

Dzisiaj zamontowałem skrzynkę mieczową i środkową gródź. Wiercenie otworów i zszywanie powierzyłem mojemu młodszemu bratu, a sam tylko naniosłem ostatnie poprawki. W ogóle, to staram się jak najbardziej wysługiwać braćmi;) Ale klejenie, trasowanie, wycinanie elementów pozostawiam tylko sobie, tak że odpowiedzialność za znaczne pomyłki obciążyła by mnie. Taka generalna rada, jakiej się postanowiłem trzymać, to najpierw każdy etap budowy rozpisać sobie na kartce krok po kroku (rysunkami, które są czytelne jedynie dla mnie;), potem zrobienie tego na „sucho”, naniesienie poprawek, a dopiero wtedy zmontowanie elementów. Wydłuża to czas znacznie, ale praca ta jest miła, moje doświadczenie słabe, a tak przynajmniej spokojnie śpię. Chodź stres przy sprawdzaniu , czy kolejne elementy pasują do reszty w rzeczywistości potrafi być spory. Tym bardziej, że nie zakupiłem dodatkowych arkuszy sklejki, na tego typu wpadki. Najbardziej jednak stresujące jest improwizowanie, np. zastąpienie gwoździ wkrętami, poniżej wyjaśniam w czym rzecz.
Przy budowie żaglówki, największe moim zdaniem problemy pojawiają się w sferze logistycznej, a nie rzemieślniczej (chodź może się okazać, że w trakcie budowy zmienię zdanie;) Np. skąd wytrzasnąć mosiężne gwoździe. 1,2 x 20 mm, albo gdzie znaleźć drut miedziany o grubości 1mm, gdzie maszt, materiał na żagle (czy może dać do zrobienia specjaliście) itp. Kolejne pytanie czy można stosować zamienniki, czy np. zamiast gwoździ mosiężnych 1,2 x 20mm użyć gwoździe ocynkowane? Ja np. gwoździ mosiężnych nie znalazłem i stosuje wkręty z stali nierdzewnej 3mm x 16mm, tyle że wiertarką nawiercam niewielki wgłębienie, co by się w nich mogły schować główki wkrętów. Potem mam zamiar to zaszpachlować.
Gelorad, ja też się cieszę, że spotykam ludzi z podobną pasją i żyłką ryzykanckiej beztroski. W moim opisie budowy, Pan Radosław Werszko napisał: „Należy używać albo przeznaczonych do laminowania żywic epoksydowych (np. krajowe żywice Epidian 51 lub 53 - żywica Epidian 5 jest zbyt gęsta), albo preakcelerowanych, czyli zawierających przyspieszacz żywic poliestrowych (np. krajowa żywica Novol)”
Ja będę używał żywicy poliestrowej ze względu na cenę. Ponadto łódki tej nie mam zamiaru prezentować w spadku swoim wnukom, traktuje tą budowę jako naukę, a łódka ma być zabawką dostarczającą wielu emocji.
Myślę, że forum to jest ciekawym miejscem gdzie można wymienić się doświadczeniem. Ja postaram się wszelkie rady, wskazówki, które ja zauważyłem podczas swojej budowy prezentować na forum.

pzdr to all

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • comawhite.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : łamacz haseł gg forum
     : laserowe usuwanie żylaków forum
     : Łamanie haseł gg Forum
     : lampka nad lustrem w łazience Forum
     : laserowe usuwanie kurzajek Forum
     : Ładowarka Accucell 6 Forum
     : Landrover Discovery forum
     : lampa kempingowa forum
     : Lazer Vertigo forum
     : laparoskopia w CZMP Forum
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT