kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Orbis latinus on line. Znany słownik łacińskich nazw topograficznych Johanna Georga Theodora Graessego (Orbis latinus, oder Verzeichnis der wichtigsten lateinische Orts- und Ländername, 1861; 2 wyd.: 1909, 3 wyd.: 1922) dostępny jest on line: http://www.columbia.edu/acis/ets/Graesse/contents.html. Digitalizacji poddano wydanie z 1909, co powoduje, że wersja elektroniczna zawiera mocno zdezaktualizowane informacje o przynależności politycznej poszczególnych miejsc i ich dzisiejszej urzędowej nazwie, zwłaszcza w Europie Środkowej. Szkoda, bo poprawiona wersja słownika istnieje, ale dostępna jest tylko w wersji "papierowej": Orbis Latinus; Lexikon lateinischer geographischer Namen des Mittelalters und der Neuzeit, Grossausgabe, bearb. und hrsg. von Helmut Plechl unter Mitarbeit von Sophie-Charlotte Plechl, Braunschweig, 1972; choć i ona wymaga korektur po przemianach lat 90.
Wersji dostępnej w Internecie można jeszcze wytknąć sporadyczne "literówki", ale nie można na docenić faktu, że ten popularny słownik jest dziś w zasięgu klawiatury każdego mediewisty-internauty. 65 rocznica rzezi na Wołyniu [*]. Odniosę się tylko do jednej rzeczy - jakkolwiek z wielką przyjemnością dałbym się obić panu Dyni, pozbawiając go jednocześnie w przyszłości prawa do wykonywania zawodów prawniczych, to chciałem zwrócić uwagę, że incydent, który wywodzi się z łacińskiego incidere - 'zdarzać się', jest synonimem słów zdarzenie, czy zajście. Zwracam również uwagę na to, że w obu postach nazywam jednocześnie rzeź na Wołyniu mordem, bestialstwem, czy też ludobójstwem, więc atak na słowo "incydent", tak jak użyłbym go w wyrażeniu "mało znaczący incydent" czy też "jednostkowy incydent" jest co najmniej nietrafiony, bo w takowym połączeniu go nie użyłem, nie umniejszałem, więc w żaden sposób tego wydarzenia.
http://www.slownik-online...5E1007E985D.php
ze słowinikiem nie wygrasz. Mogłeś napisać "jednostkowy incydent", a mogłeś też napisać "masło maślane".
incydent zdarzenie, zajście, wypadek.
incydentalny uboczny, nawiasowy, przypadkowy, okolicznościowy.
Zdarzenie, zajęście, wypadek ? W sensie spluwa im przypadkowo wystrzeliła ? Bawili się zapałkami i spalili wioskę ? Może to czepianie się słówek, ale użycie tego słowa i cały kontekst bardzo dobrze naświetla Twoje podejście do całej sprawy, które to mnie przeraża. e-Urząd. Panie Burmistrzu, doskonale rozumiem znaczenie słowa "nepotyzm", ale korzystając z Pańskiej nieocenionej rady zaglądnąłem do słownika. I oto co tam napisano:
Nepotyzm (z łacińskiego nepos - bratanek), pierwotnie system uprzywilejowania swoich krewnych przez papieży. W znaczeniu potocznym faworyzowanie krewnych (bliskich przyjaciół) przy rozdziale stanowisk i godności.
źródło: http://portalwiedzy.onet....tyzm,haslo.html
nepotyzm nadużycie zajmowanego stanowiska przez faworyzowanie, protegowanie krewnych a. ulubieńców.
źródło: http://www.slownik-online...56F001CA64E.php
Czy w Pańskim lub posiadanym przez Pana Słowniku to słowo definiowane jest inaczej?
Podobnie jak i Pan, nie pochwalam biernej postawy w kwestii poszukiwania zatrudnienia, jednakże radami w kwestii tychże poszukiwań forumowiczów Pan raczej nie oczarował.
ricoszet, Pan Burmistrz wyraźnie napisał "Mam prawo do doboru kadr i z niego korzystam." niech to będzie puentą dla Twojej wypowiedzi.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|