kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
marudniko-pochwalnik. A ja nie lubie tych Wallace i Gromitowych bajek nigdy nie widziałam tak od początku do końca, fragmentami bardziej i i tak (albo właśnie dlatego?) mnie zniechęciło wszystko do siebie. O raju - W&G to dla mnie wizualny odpowiednik Pratchetta! "Grand Day Out" - wyprawa na Księżyc w celu odnowienia zapasów żółtego sera (wszak wiadomo z czego jest zrobiony Księżyc ), "Techno trousers" (Wściekłe gacie), Golenie owiec - masa przemyconych smaczków - np. Gromit czytający "Republikę" autorstwa Pluto (zamiast Platona), albo podręcznik "Elektronika dla psów" . Inteligentny humor w najlepszym wydaniu jak dla mnie. Nick Park jest wielki. krążenie ustrojów. " /> ">Platon podzielił dzieje polityczne na krążenie 4 ustrojów: Na początku mamy timokrację- czyli rządy odważnych, lepszych. Timokracja się degeneruje- odważni próbują się nachapać i tworzą arystokrację. Ktoś wprowadza nietrafioną reformę i daje władzę ludowi- mamy demokrację. Rządy motłochu dają pole do popisów populistom. Któryś przejmuje władzę i powstaje tyrania.
Drobna poprawka, na początku mamy arystokrację (rządy najlepszych - aristos = najlepszy, krateÄĹ˝n = rządzić) - to państwo idealne opisane przez Platona.
Potem timokracja, oligarchia, demokracja i tyrania.
Mysle ze Mushashi staje się makiaweliczny ... wykorzystuje teorie z "Politei" ("Republiki") Platona by dokopać po raz kolejny obecnemu systemowi politycznemu na naszym kontynencie („дермокpатиa” jak to dosadnie określił pewien rosyjski polityk).
Jest w tym wszystkim tylko jedno małe ale ... Platon przedstawia cały ten model by pokazać, jak degeneracji może ulec ukochany przez niego system idealnego państwa ... nu ładna ... ale co to za idealne państwo ... eugenika, inwigilacja i naiwne przekonanie o czystości moralnej klasy przywódców ... bardzo to dalekie od tego systemu którego zwolennikiem wydaje mi się Mushashi (a który to system z wielu względów jest mi bliski).
Ale, Platon na forum nastolatek.pl - dzieki Mushashiemu - na pewno ta zasługa będzie policzona w Dzień Sądu. Idealizm - wada czy zaleta?. Taaa i Republika Platona też była idealistyczna, i socjalizm utopijny też...
Tyle że te systemu miały jedną drobniutką wadę - były utopijne właśnie. I albo w ogóle nie miały szans zaistnieć, albo już przy próbie stworzenia zmieniały się w swoje przeciwieństwo czy mroczną karykaturę Podstawowa iluzja umysłu (elementu umysłu).
Przypuśćmy że przed jaskinią stoją osoby. Pierwsza wchodzi sprawdza co jest w środku i odchodzi.
Za to druga osoba nie odważa sie wejść i sprawdzić i zostaje przed. Moze zbudować sobie 100 tysiecy teorii co jest w jaskini .Mozliwości są nieskończone.
Nasuwa mi się analogia do Jaskini Platona: http://www.filozofia-moja.republika.pl/jaskinia.pdf Polska scena polityczna, idee, mity, przyszłość(wydzielone). " />Dla osób twierdzących, że demokracja = republika polecam książkę Ryszarda Małajnego "Trzy teorie podzielonej władzy". Sporo można się tez niej dowiedzieć na temat poglądów "Founding Fathers" na temat demokracji np: nimi kierowało podczas ustanawiania takiej instytucji jak senat itp. .. Można też zaznajomić się z poglądami Cycerona, Polibiusza. Nie wspominając a Arystotelesie i Platonie, myślicielach średniowiecznych i nowożytnych. De republica administranda. " />Nie mogę zrozumieć o co w tym tekście chodzi. czy moglibyście poprawic mi błedy w tym tłumaczeniu bo on jest troche nie logicznie i nie mam pojecia jak powinno brzmieć. Bardzo prosze o pomoć.Bede bardzo wdzięczna.
DE RE PUBLICA ADMINISTRANDA
O rządzeniu państwem
1.Omnino qui rei publicae praefuturi sunt, duo Platonis praecepta teneant: unum (praeceptum) ,ut,quaecumque agunt, ad utilitatem civium omnia referant obliti commodorum suorum; alterum(praeceptum),ut totum corpus rei publicae curent.
-Kto chce w całości kierować państwem powinien trzymać się dwóch rad Platona: pierwsz9rada) jak ktokolwiek rządzi niech rządzi na pożytek wszystkich obywateli zapominając o wygodach swoich: druga(rada) o całe panstwo troszczyć się jak o swoje ciało.
2.Tutela et procuratio rei publicae gerenda est ad utilitatem eorum, qui(huic tutelae) commissi sunt, non ad eorum, quibus (haec tutela) commissa est.
-utrzymanie ochrony I załatwianie państwowych praw jest największą korzyścia
3.Qui autem parti civium consulunt, partem neglegunt, rem perniciosissmam in civitatem inducunt, seditionem et discordiam et pestifera bella civilia.
-KTÓRA ZAŚ CZĘŚC OBYWATELI BEDZIE RADZIĆ SIE STRONY LEKCEWAŻĄCEJ, OKOLICZNOŚĆ BĘDZIE NAJBARDZIEJ SZKODLIWA wprowadzając obywateli w spór i niezgode i zgube doprowadzając do wojny.
4.Quae omnia gravis et fortis civis et in re publica dignus principatu fugiet atque oderit.
Wtedy każdy ciężki i odważny obywatel w republice wart pierwsze miejsce uniknie nienawiści.
5.Vir bonus tradet se totum rebus publicis, ut rem publicam conservet, neque opes aut potentiam consectabitur.
- dobty mąż przekaże swoje państwo, jak zachować republike i nie bogactwo albo moc bedzie mu towarzyszyć Brytyjscy naukowcy odkryli ukryte „sekretne wiadomości” w starożytnych tekstach Platona. Brytyjscy naukowcy odkryli ukryte „sekretne wiadomości” w starożytnych tekstach Platona
Jego prace były badane i dyskutowane przez ponad 2000 lat przez największe umysły w historii. Ale okazuje się że grecki filozof Platon ma jeszcze kilka niespodzianek ukrytych w zanadrzu.
http://img42.imageshack.us/img42/9400/article12905760162f9490.jpg
Platon
W swym niezwykłym odkryciu, brytyjski naukowiec twierdzi, że odkrył szereg tajnych wiadomości ukrytych w niektórych z najbardziej wpływowych i docenianych tekstach starożytnego świata.
Kody wskazują, że Platon był tajnym zwolennikiem filozofii Pitagorasa, i że dzielił z nim przekonanie o tym, że tajemnica wszechświata leży w liczbach i matematyce.
Twierdzenie, że starożytny tekst zawiera "grypsy" powinien być potraktowany z dużym przymrużeniem oka.
Jednak najnowsze badania prowadzone są przez szanowany Uniwersytet w Manchesterze, a ich wyniki zostały zatwierdzone do publikacji przez wiodące czasopisma akademickie. Platon, który zmarł około 347 roku p.n.e, był prawdopodobnie największym ze wszystkich greckich filozofów. Ze swoim mentorem Sokratesem oraz swym uczniem - Arystotelesem, położyli podwaliny zachodniej filozofii i nauki.
Według dr Jaya Kennedy'ego, jedno z najważniejszych przekonań Platona zostało ukryte w jego twórczości literackiej.
„Książki Platona nie tylko odegrały ważną rolę w powstaniu kultury zachodniej, ale są również pełne tajemnic” - powiedział dr Kennedy.
„W starożytności, wielu jego zwolenników wiedziało, że książki zawierały ukryte wiadomości i tajne kody, lecz pogląd ten został odrzucony przez współczesnych uczonych”.
„To długa i ekscytująca historia, w zasadzie załamałem już kod. Konsekwentnie wykazałem, że książki zawierają kody i symbole, a ich odkrycie ujawnia ukrytą filozofię Platona” - dodał. „Rezultat było niesamowity - to było jak otwarcie grobu i znalezienie nowego zestawu Ewangelii napisanego przez Jezusa Chrystusa”.
Klucz do rozwikłania Kodeksu Platona leżał w greckiej skali muzycznej, popularnej wśród zwolenników wcześniejszego greckiego filozofa – Pitagorasa. Dr Kennedy odkrył, że kluczowe frazy, słowa i tematy pojawiają się w regularnych odstępach we wszystkich pismach Platona i pasują do rozstawu w/w 12 notatek w skali muzycznej.
Jego najbardziej znane dzieło - „Republika” na przykład, składa się z 12.000 homeryckich wierszy .
Dr Kennedy stwierdził, że co każde 1000 linii, Platon powraca do tematu muzycznego. W innym dialogu - „Sympozjum” - słowa opisujące harmonię i jedność są regularnie rozmieszczone w tych samych odstępach.
W greckiej skali muzycznej niektóre zwrotki są harmoniczne lub miłe dla ucha. Inne zaś dysonansowe lub zgrzypiące, i powinny być poprzedzone innymi w celu zmniejszenia napięcia muzycznego które tworzą. Informacje harmoniczne w swych dziełach Platon powiązał z miłością i radością, informacje dysonansowe natomiast z wojną lub śmiercią.
Dr Kennedy, którego wyniki badan zostały publikowane w czasopiśmie „Apeiron” uważa że symbolika ta była oczywista dla starożytnych zwolenników Pitagorasa.
„Kiedy czytamy jego książki, nasze emocje wzlatują i opadają jak w skali muzycznej. Platon gra ze swoimi czytelnikami jak na instrumentach muzycznych” powiedział.
Wieki wcześniej Pitagoras oświadczył, że planety i gwiazdy wytwarzają niesłyszalną muzykę, „harmonię sfer”, i że tajemnica wszechświata leży w matematyce.
Obecność i charakter ukrytytego kodu wskazują, że Platon być może był zwolennikiem tego samego poglądu i to 2000 lat przed narodzinami współczesnej nauki, pozostawiając w swoich pismach dowody na to, że to matematyka i logiczne zasady rządzą wszechświatem, nie bogowie.
Dr Kennedy twierdzi, że Platon nie stosował kodu dla przyjemności, lecz dla własnego bezpieczeństwa. Jego nauczyciel - Sokrates został stracony za głoszenie herezji. Tajemnica była czymś normalnym w czasach starożytnych, zwłaszcza w dziedzinie wiedzy ezoterycznej i religijnej, lecz dla Platona była to sprawa życia i śmierci.
Platon prowadził ciekawe życie. Napisał co najmniej 30 książek i założył pierwszy na świecie uniwersytet, zwany Akademią. Pozwolił kobietom na studia w Akademii, a także w w przeciwieństwie do tradycji swych czasów, był jednym z pierwszych obrońców romantycznej miłości - przeciwieństwa aranżowanych małżeństw i bronił homoseksualizmu. Dr Kennedy dodał - „To jest początek czegoś wielkiego. Wszystkie 2000 stron zawiera ukryte symbole”.
Tłumaczenie na podstawie:
Źródło
Użytkownik antietam edytował ten post 03.07.2010 - 15:54
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|