Strona główna
  La Meyze

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Historia Kronik Sejneńskich. " />Pracownia Kronik Sejneńskich to 3 pokolenia młodych ludzi z Sejn, pracujących nad słowem, pieśnią i historią miejsca. Owocem pracy stał się spektakl wyreżyserowany przez Bożenę Szroeder, którego scenariusz powstał w oparciu o opowieści i pieśni starych ludzi, którzy noszą w sobie pamięć wielokulturowych Sejn.

Pokolenia opowiadaczy Kronik Sejneńskich:

1 Pierwszą grupą zebraną przez Bożenę Szroeder byli:

Ewa Adukowska, Magda Andruczyk, Weronika Czyżewska, Ilona Jodzis, Rita Kalinowska, Paulina Lewandowska, Magda Meyza, Adam Adukowski, Michał Gryguć, Darek Miszkiel, Kacper Szroeder, Tomek Wcisło


2 Od roku 2003 opowieści sejneńskie przywoływała druga grupa młodych ludzi:

Ola Tomal, Kasia Moroz, Edyta Rogucka, Diana Janczewska, Dominika Turowicz, Asia Rejmontowicz, Ola Kotarska, Kasia Ostrowska, Kasia Stefanowska, Kuba Ostrowski, Artur Mazewski, Robert Ogurkis, Jakub Turowicz, Bartek Zubowicz, Staś Czyżewski, Michał Pawłowski, Paulina Macianis, Bartek Nazaruk
(gościnnie)

3 Od roku 2007 Kroniki Sejneńskie współtworzy kolejna, trzecia grupa młodych ludzi.

Szymon Anuszkiewicz, Paulina Doroszko, Karolina Dzimitko, Robert Jedynasty, Urszula Kapp, Monika Krupińska, Agata Kukolska, Michał Michalski, Iza Myszczyńska, Piotr Myszczyński, Dagmara Nieszczerzewska, Anna Pawłowska, Aneta Staśkiel, Piotr Szroeder, Ola Szruba, Patryk Zubowicz
Projekt TOLA. " />Hej Krzysztof Meyze!

Bardzo proszę o fotki z inwestycji na e-mail ana2887@wp.pl. Jestem na etapie wyboru projektu i rozważam możliwość postawienia tego domku. Ewentualnie proszę o kontakt na gg: 5677005. Czekam na kontakt i pozdrawiam!

Wolny Konstanty -dzieciństwo i lata młodzieńcze. Dzieciństwo

Ojcem Konstantego Wolnego był Wawrzyniec z zawodu kowal, a Matką Ludwina Jarczyk. Wawrzyniec pochodził z Załęża i wżenił się w Bujaków. Dla Ludwiny, która wywodziła się z Jarczyków z Podlesia, Wawrzyniec był jej drugim mężem. Jej pierwszy mąż Jacob Orzeł (Orzoł) zmarł w 1873 roku. Miała z nim dwoje dzieci, z których pierwsze zmarło po kilku miesiącach po urodzeniu, a drugie Franz Orzeł (ur. 1872 r.) wykształcił się na chemika. Ślub Wawrzyńca (s. Antona Wolnego z Załęża, ur. 1816 r.), z Ludwiną odbył się w dniu 16 listopada 1874 r. w bujakowskim kościółku św. Mikołaja. Około 1884 r. rozpoczyna Konstanty naukę w Katolickiej Szkole Ludowej w Bujakowie. W tym czasie kierownikiem szkoły i organistą w kościele był Karol Wycisk, człowiek jak na te czasy wykształcony, ukończył katolickie seminarium nauczycielskie w Głogówku. Szkołę powszechną kończy Konstanty Wolny na Zawodziu koło Katowic w roku 1888. Mieszka na Zawodziu razem z ojcem u kuzyna Walentego Wolnego. Walenty Wolny (1859 - 1945) żonaty z Konstancją z domu Wróbel (1863 – 1954) mieli siedmioro dzieci: Jana (żonaty z Marią z domu Haroska), Augustyna (żonaty z Klotyldą z domu Razy), Elżbietę (zamężna z Antonim Rainer), Wiktora (żonaty z Marią z domu Ciałoń), Marię (zamężną z Krug), Albina i Eligię. Konstancja otaczała młodego Kostka troskliwą opieką i poświęcała mu dużo uwagi. Wawrzyniec pracuje w tym czasie w swoim zawodzie w Hucie ‟Baildon”. Młody Konstanty uczy się dużo i pilnie. Nauczyciele zwracają uwagę na jego duże zdolności. Ojciec postanawia więc, że pomimo trudności finansowych będzie go dalej kształcić. Naukę podejmuje w katowickim gimnazjum (przy Placu Wolności). Tam poznaje między innymi Wojciecha Korfantego, który przekonał go, że być Ślązakiem to, to samo co być Polakiem. Wspólnie zakładają tajne kółko gimnazjalistów polskich w szkole, która w tym czasie była twierdzą niemczyzny.

Studia prawnicze

Wawrzyniec kształci syna z myślą, że będzie studiował teologię. Po zdaniu matury, jak większość Ślązaków rozpoczyna studia we Wrocławiu i pomimo sprzeciwu Ojca zapisuje się na medycynę, którą po roku porzuca. Mając złe doświadczenia z przegranego procesu o miedzę w Bujakowie, Wawrzyniec długo nie może się pogodzić z tym, że jego syn studiuje prawo. We Wrocławiu studiuje również Korfanty, który zrezygnował z politechniki na rzecz ekonomii i prawa. Korfanty, Wolny, Jan Kowalczyk, Brunon Kudera i kilku innych działają w Towarzystwie Akademików Górnoślązaków. Po rozwiązaniu tej organizacji w 1899r. prowadzą dalej swoją tajną działalność w Związku Młodzieży Polskiej, której patronuje Narodowa Demokracja. Studia zakończył złożeniem 18 grudnia 1901r. egzaminu referendariuszowskiego i w sierpniu 1902 r. rozpoczyna praktykę referendariusza i asesora przy sądach w Trzebnicy, Świdnicy, Zgorzelcu i Wrocławiu. Dnia 14 maja 1907r. zdał ‟wielki egzamin państwowy” w Ministerstwie Sprawiedliwości w Berlinie.
Studiując we Wrocławiu mieszkał Konstanty na stancji, którą prowadziła Aniela Sworowska z domu Kasińska (córka Karola i Marii z Witkowskich). Najchętniej wynajmowała pokoje Polakom, bo znała słabo język niemiecki. Jej mąż Julian Władysław (1852-1902 zm. Świdnica pochowany we Wrocławiu) był właścicielem fabryki cygar, należał do loży masońskiej. Ojcem Juliana Sworowskiego był Dominik (1801- ?), natomiast dziadkiem Mateusz Swora alias Sworowski – handlarz bydła (1774-1856, Niepart. pow. Korbia woj. poznańskie). W domu Sworowskich, Konstanty poznaje ich dzieci: Wandę Leonię, Leona, Stefanię, Marię, Helenę. Wanda Leonia (ur.20.02.1886r. Oława-zm.13.04.1957r. Katowice, komunia 5.03.1894r. Rawicz), absolwentka paryskiej szkoły kosmetycznej, zostaje w dniu 24 czerwca 1911r. żoną Konstantego. Ślub odbył się we Wrocławiu w kościele św. Marii (na Piasku).

Lata 1907 - 1918, adwokatura i I Wojna Światowa

Około 1907r. jako pierwszy polski adwokat osiedla się w Gliwicach, zakłada kancelarię adwokacką przy rynku nr 14. Bezinteresownie występuje przed sądami niemieckimi broniąc Polaków w głośnych procesach politycznych. Między innymi obronę, razem z adwokatami Kobylińskim, Różańskim, Krzyżankiewiczem, członków Towarzystw: Filla i tow., Pindura i tow. oraz Meyza i tow., szpiegowanych przez policję, której udokumentowano prowokację wobec oskarżonych. Dużego rozgłosu nabrała sprawa obrony przez Wolnego polskich gimnazjalistów z Gliwic: Obremby, Skrzypczyka, Gondzika, Ogana, Tomali, Zagrodzkiego, Dzierżonka i Krupy, oskarżonych o przynależność do tajnego związku. Szykanowany był przez policje pruską między innymi też za pracę społeczną, w tym organizowanie ‟Sokoła”. Pracował również w Banku Ludowym, którego dyrektorem był Orlicki. Razem z nim i lekarzem Styczyńskim opiekowali się zakonspirowanym kółkiem gimnazjalistów (Towarzystwem) im. Tomasza Zana (TTZ), założonym przez późniejszego lekarza Kołoczka. Do organizacji tej należał również krewny Wolnego, gimnazjalista Henryk Jarczyk z Podlesia (który wykształcił się na lekarza). We Lwowie w 1939r. pomagał Wolnemu tak jak mógł najlepiej, w tej trudnej, wojennej sytuacji życiowej. W styczniu 1911r. wziął Wolny udział w wiecu, który odbył się w Królewskiej Hucie. Zostaje wybrany do Rady Nadzorczej Stronnictwa Polskiego na Śląsku. W sierpniu 1914r. wybucha I wojna światowa. Władze niemieckie natychmiast przystąpiły do aresztowań działaczy na Śląsku. Wśród aresztowanych znalazł się Konstanty Wolny. Został osadzony w wojskowej twierdzy w Nysie. Na skutek interwencji posłów polskich w Berlinie po 10 dniach zostaje wypuszczony. W roku 1917 powołano Wolnego do wojska pruskiego do służby pozafrontowej. Stacjonuje w Janowie Podlaskim w stopniu szeregowca. Pracuje początkowo w lazarecie dla koni, a następnie jako tłumacz w sztabie. Doskonale włada językiem francuskim, niemieckim i łaciną. Podczas służby wojskowej pomagał tutejszemu społeczeństwu, które w dowód uznania jedną z ulic w Janowie nazwali jego imieniem. Pod koniec listopada zostaje zdemobilizowany. Po pierwszej wojnie światowej Konstanty Wolny wraca na Śląsk i osiedla się w Bytomiu.


Wolny1

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • marucha.opx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : łamacz haseł w archiwach
     : lava aware
     : lack Kleber
     : Łańcut - Powozy
     : Lada 2101
     : Lanos wiązka silnika
     : Łaszczów Kolonia
     : łamie mi się Werbena
     : lampa Len
     : La mujer en el espejo letra
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT