kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Podsumowanie obozy do Bułgarii - wszytskie biura, terminy,hotele ! LATO 2009. Dot.: Podsumowanie obozy do Bułgarii - wszytskie biura, terminy,hotele ! LATO 2009
1) Złote Piaski
2) Diana
3) 11.08-23.08.09
4) Watra Travel Lublin
5) 8292897
6) obóz studencki :) Lublin stolica kultury. Hmm... Nie to, że nie jestem lokalną patriotką, ale spójrzmy na to obiektywnie - Lublin naprawdę zasługuje na to miano?
A dlaczego ma nie zasługiwać? Czym Gdańsk jest lepszy od Lublina? Tym, że ma kase z portu? A Warszawa? Bo metro państwo jej wybudowało? Z takim podejściem to miasto się nie zmieni i zostaną w nim jedynie studenci i emeryci. A zasługuje między innymi tym: (skopiowane z wiki)
Projekty logotypów Lublina, obmyślone przez BNA, pierwsze z użyciem czcionki Leonarda Da Vinci, a drugie linearne
Noc Kultury - Manifestacja Kulturalna Miasta
Projekt Lublin. Nieziemskie klimaty - akcja billboardowa w Warszawie, wykorzystano elementy powiązane z Lublinem, w tym freski z Kaplicy Św. Trójcy na Zamku Lubelskim.
Projekt Lublin. Wielkie dzieje się' - akcja Billboardowa która jest kontynuacją Nieziemskich Klimatów, tym razem plakaty były scenami z Festiwalu Sąsiedzi, na pierwszym billboardzie pojawiła się aktorka ze spektaklu "Kuba" słowackiego Teatru Lalek na Rozdrożu, na dwóch kolejnych aktorzy teatru Wolny z białoruskiego Brześcia, w tym przypadku również skorzystano z wmontowania zabytkowych fresków z Kaplicy Trójcy Świętej.
Wirtualne Wędrówki po Lublinie - ponad 70 animacji sferycznych, pogrupowanych w 12 kategorii;
Koncepcja Miasta Lublin Renesans Inspiracji
Bądź wolny. Studiuj w Lublinie - wykonany w całości przez urzędników z Lubelskiego Biura Marketingu Miasta, projekt spotkał się z odzewem ze strony społeczeństwa, pojawiły się dziesiątki przeróbek tego billboardu, przeważnie w internecie, Urząd Miasta poszedł za ciosem i ogłosił otwarty konkurs na najlepszy pastisz.
Projekt "Lublin - 40 minut stąd"
Lubelszczyzna - legenda i przyszłość - prezentacja Lublina w Parlamencie Europejskim
System identyfikacji wizualnej miasta (patrz logo).
Budowa Portalu kulturalnego Europejskiej Stolicy Kultury, lublin2016.eu
Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony decyzją Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (UNESCO) - rozdanie prestiżowej nagrody teatralnej "Złota Maska" (po raz 47) przez lubelski oddział Związku Artystów Scen Polskich, w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Billboard zaprojektowany przez lubelskiego artystę plastyka Jarosława Koziarę (twórcy m.in. scenografii WOŚP czy Voo Voo)
Flagi zaprojektowane przez Jarosława Koziarę zawieszone na Placu Litewskim, w Lublinie
"Lublin - Pamięć Miejsca" (pamiecmiejsca.tnn.pl) - portal o dziedzictwie kulturowym Lublina prowadzony przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Otwarty Konkurs na Logo promujące Lublin - wyłoniono 34 projekty
Marszałek województwa lubelskiego oraz Prezydent Miasta, o północy w czasie Nocy Kultury podpisali porozumienie dotyczące kandydatury miasta Lublin do tytułu Europejska Stolica Kultury 2016.
Stowarzyszenie Kocham Lublin 2008, opracowało film "Kocham Lublin" - miasto ujęte okiem deskorolkowca.
Lublin - Lwów wspólne piękno Europy -wystawa multimedialna, poświęcona dwóm miastom Wschodu - Lublinowi i Lwowi. Wspólny projekt Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Centrum Kultury i Fundacji Ochrony Promocji Dóbr Kultury Nike.
Jarmark Jagielloński
Kozienalia - Lubelskie Dni Kultury Studenckiej
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie - organizuje akcję Lato dla dzieci, podczas której dzieci z biedniejszych rodzin mogą bezpłatnie uczestniczyć w przedstawieniach organizowanych przez ten teatr lalkarski
Traviata - najsłynniejsza z oper Giuseppe Verdiego. Będzie wystawiana od listopada 2008, w Hali Globus. Będzie promować Lublin jako potencjalną europejską stolicę kultury. Reżyserią zajmuje się Waldemar Zawodziński.
Słowo daję - opowieści, baśnie, legendy - Festiwal Opowiadaczy
Rozstaje Europy - Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" organizowany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Strefa Inne Brzmienia - Międzynarodowy Projekt muzyczny, festiwal muzyki łączący Lublin i Lwów.
Jak na 350-tysięczne miasto to mało? Wiem, że do Lublina nie zjeżdża się z połowy Polski tłum ludzi, aby wydać 100 zł i obejrzeć jakiś musical, ale wszystko może się jeszcze zmienić. Po prostu wystarczy chcieć.
BTW, Kuba nie ma neo Do studentow i nie tylko;))). Oto moje dzieło sklecone w gorączce i chorobie w deszczowe południe.
Dlaczego Bieszczady są mekka studentów?
Bieszczady - dziś dla wielu ludzi są synonimem ciszy, spokoju, aktywnego wypoczynku. Malownicza kraina charakteryzująca się połaciami, przyciagających amatorów naturalnego piękna, połonin. Do Bieszczad ciągną ludzie świadomi wartości tego miejsca - pierwotna dzikość, spokój, wolność, przestrzeń.
Bieszczady były obszarem niepoznanym, dzikim, tajemniczym jeszcze do końca 1 połowy XX wieku. W czasie II wojny światowej Bieszczady stały się areną walk pomiędzy wojskami niemieckimi, słowackimi, radzieckimi, a także polskimi. W bieszczadzkich lasach schronienie znajdowały nieregularne oddziały partyzanckie. Walory turystyczne tego miejsca zostały docenione dopiero z początkiem lat pięćdziesiątych. Pierwsi studenci pojawili się tu już w 1952 r. , nim jeszcze pojawiła sie idea zakładania znanych Studenckich Kół Przewodników Beskidzkich. Dopiero po studentach (wbrew powszechenej opinii) przez te rejony zaczęli przewijać się harcerze. W ten sposób na początku lat siedemdziesiątych garstki młodych zapaleńców poczęli odnajdywać w Bieszczadach miejsce, którego szukali podświadomie. Dzika przestrzeń, z dala od zgiełku miasta, czystość stanowiła dla nich bardzo atrakcyjną alternatywę dla zatłoczonych, popularnych górskich kurortów. Dodatkowym czynnikim była skomplikowana sytuacja Polski. Włączona po II wojnie światowej w strefę wpływów ZSSR, posiadała ograniczone wolności i prawa. Jednak dla studentów narzucony socjalizm kończył się tam, gdzie zaczynały się dzikie, górskie szlaki.
Pierwsze Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie powstało już w 1957r. Następne koła po wydarzeniach grudnia 1970r., inspirowane głównie zamiłowaniem do gór (a także chęcia konspiracji) powstały w Rzeszowie (1970r.) i w Lublinie (1971r.). Jednakże samo zamiłowanie nie wystarczyło. W górach trzeba było zorganizować noclegi. Stało się to genezą utworzenia pierwszych chatek studenckich i baz namiotowych. W ten sposób w 1972r. postwał Klub Otrycki i znana w Bieszczadach Chata Socjologa.
Stowarzyszenie to powołane zostało początkowo do opieki nad Chatą. Z czasem rozmach i zakres działalności stowarzyszenia przerósł wszelkie oczekiwania. Na Uniwersytecie Warszawskim Klub Otrycki prowadził dość aktywną działalność wydawniczą wydając wiele tytułów ówcześnie niedostępnych a poszukiwanych. W chacie organizowano letnie obozy studenckie, wyjazdowe seminaria naukowe, konferencje. W okolicznych wsiach urządzano masowe imprezy dla niezwykle skonfliktowanej miejscowej ludności, na których niejednokrotnie bliscy sąsiedzi po raz pierwszy zaczynali ze sobą rozmawiać. Przez lata chata wykształciła specyficzną kulturę, na którą składają się różne obrzędy i rytuały towarzyszące codziennemu życiu jej bywalców.Po przełomie 1989 roku Chata powoli zaczęła zmieniać swój charakter. Znikła, tak silna dotąd, konieczność tworzenia alternatywnego, wobec realnej rzeczywistości, mikroświata. Możliwość swobodnego wyrażania opinii sprawiła, iż ilość organizowanych wyjazdów naukowych spadła niemal do zera. Przestano tu przyjeżdżać, by swobodnie porozmawiać, a zaczęto przyjeżdżać, by odpocząć od pośpiechu i hałasu wolnorynkowego życia. Powstała nowa potrzeba alternatywy wobec cywilizacyjnego pędu i pośpiechu.
Inaczej przedstawia się historia budowy bazy namiotowej w Dolinie Łopienki. Tam studenci zostali zaangażowani przez jednego z działaczy i historyka sztuki Olgierda Łotoczko, przy odbudowie zniszczonej i rozkradzionej po wojnie, zabytkowej cerkwi. Jednak po śmierci na jakiś czas zamarły prace konserwacyjne. Dopiero w 1982 r. Akademicki Klub Turystyczny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego założył w dolinie Łopienki bazę turystyczną. Tam zaczęli sie zbierać studenci (i nie tylko), którzy chcieliby ratować świątynię.
Działalność harcerska (akcja"Bieszczady 40") w rejonie Rabego w 1974r. dała początek kolejnej bazie studenckiej. Pozostałości po "hoteliku harcerskim" zostały wykorzystane przez eks - harcerza Grzegorza Suligę do założenia bazy namiotowej w 1976r. Do 1980r. Baza Rabe niepodlegała żadnej organizacji, była wręcz nielegalna. Na początku lat osiemdziesiątych coraz bardziej przybierały na sile niepokoje społeczno-polityczne. Baza stanowiła miejsce gdzie jednocześnie zbierało się dużo młodzieży akademickiej (rajdy, obozy), w związku z czym uznano ją za niebezpieczną (możliwość prowadzenia konspiracji). W efekcie tego pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem 1980 roku spalony został âŸDom na Górnym RabeâÂÂ- dokonali tego âŸnieznani sprawcyâ (Urząd Bezpieczeństwa w Krośnie). Jednak już latem 1982r. baza została oficjalnie poprowadzona przez PTTK nr 4.
Dziś działalność Studenckich Kół Przewdoników wiąże się nie tylko ze szkoleniami, ale także z innym rodzajem działalności powodowanej zamiłowaniem do Bieszczad. Studenci to autorzy wielu publikacji. SKPB Warszawa od początku lat siedemdziesiątych wydaje dwa roczniki: "Połoniny" i "Magury". Pierwszy z nich początkowo był poświęcony Bieszczadom i przestał się ukazywać w 1992 roku. Po 10 latach przerwy udało się reaktywować "Połoniny", które od 2002 roku są publikowane jako pismo o całych Beskidach Wschodnich. Natomiast "Magury", rocznik krajoznawczy poświęcony Beskidowi Niskiemu, po przerwie w latach 1994-95, ukazuje się regularnie. SKPB Lublin do września 2001r. wydawało biuletyn zawierajacy informacje o kole, opisy wypraw i inne przydatne informacje pt. "Siwerniak".
Beskidy stały się mekką - Krzyształową Górą studentów. To co łączy wszystkich miłośników i przewodników to nieustająca radość i spokój czerpany z przebywania tam, zdobywanie nowych przestrzeni, poczucie swobody, świetna zabawa, i dzielenie się tym wszystkim z innymi. Wszytsko to podparte zwarta strukturą organizacyjną budowaną od niemal pół wieku przez innych zapalonych studentów.
The end.
Może być??
A tak w ogóle to sredecznie dziekuję wszystkim za pomoc.:smile:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|