Strona główna
  lato 2007 Pogoda długoterminowa

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

UK- pogoda na lato. UK- pogoda na lato
  pogoda dlugoterminowa, szukalam i szukalam w necie i nie znalazlam!
mieszkam w walii, w 2007 wiosna i lato byly strasznie ulewne, tylko 3 tygodnie bylo cieplo ;( podobno bylo to najzimniejsze lato od 1960 roku.

kto wie jaka bedzie pogoda na wiosne i w lecie w tym roku?
albo dzie to sprawdzic?
Pogoda Na Sezon Zimowy 2009/2010. Znalazłe bardzo interesujący artykuł dotyczący ciepłej zimy pt. "Dlaczego mamy ciepłą zimę" Oczywiście nie jest to moje dzieło. Napisany został w 2007 roku.
Lepiej się módlmy, aby nie było zimy takiej zimy jak w 2007 roku! To byłaby katastofa dla przyrody i dla przyszlego sezonu narciarskiego. A lato prawdopodobnie byłoby chłodne i mokre. Od zimy 2006/2007 do obecnej która sie rozpocznie mamy raczej trend dość ciepłych zim powyżej normy wieloletniej (wyjątkiem jest ubiegłoroczna, która raczej zapisała sie jako w normie, ale nie wszędzie i nie była to w pełnym słowa znaczeniu "prawdziwa zima". Kto wie czy własnie teraz nie mamy kolejnego cyklu ciepłych zim?!? A Królowa pisała (jeszcze na wakacjach), że zimy El Nino bywają śnieżne i mroźne i właśnie taka czeka nas w tym sezonie. A po ciepłym i bardzo wilgotnym lecie też tak jest. A teraz się okazuje, że zimę 2009/2010 prawdopodobnie będziemy mogli zapisać jako jedną z najcieplejszych lub najcieplejszą w historii badań meteorologicznych. Ale no cóż rok temu Królowa pisała,że zima 2008/2009 będzie wyjątkowo ciepła a okazało się, że była w normie lub lekko powyżej normy. Może i w przyszłym roku 2010 też tak będzie? Oto artykuł:



DamianDabrowski - Sb, 06.01.2007 00:52
Temat postu: DLACZEGO MAMY CIEPŁĄ ZIMĘ?
Dlaczego mamy ciepłą zimę?

Ponieważ moim fachem jest fotografia (to był żart wybuch śmiechu ), miałem napisać oczywiście geografia, a w szczególności meteorologia, pragnąłbym się z Wami podzielić pewnymi spostrzeżeniami na temat obecnej zimy, a właściwie jej braku (tej termicznej rzecz jasna).
Przede wszystkim Moi Drodzy uspokajam Was. Nie ulegajcie tym ekstremalnie przesadnym opiniom słyszanym w mediach, w których ciągle straszą pogodowymi anomaliami, rekordami, ewenementami itd. itd. Spokojnie, wszystko jest pod kontrolą cool

Otóż Kochani, tegoroczna zima jest owszem łagodna (jak na razie). Jednak nie jest to nic nadzwyczajnego. Dlaczego? Polska, jak i cała Europa Środkowa, leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Celowo podkreślam słowo „przejściowy”, bo ono jest tu najbardziej istotne. Jedną z najważniejszych cech naszego klimatu jest tzw. kapryśność pogody. Dotyczy to nie tylko zmienności pogody (nie klimatu!!!) z dnia na dzień, ale i z roku na rok. Leżymy w tej części Europy, w której pogodę mogą kształtować praktycznie wszystkie rodzaje mas powietrza, za wyjątkiem równikowej (Bogu dzięki).
W największym skrócie są to:
PPm (powietrze polarno-morskie) znad Atlantyku, które zimą przynosi pogodę ciepłą i na ogół deszczową.
PPk (polarno-kontynentalne) ze wschodu, które przynosi pogodę suchą i mroźną.
PAm (arktyczno-morskie) – przelotne śnieżyce i mróz
PAk (arktyczno-kontynentalne) – pogoda sucha z siarczystymi mrozami
PZm (zwrotnikowo-morskie) – gwałtowna odwilż i mgły.
PZk (zwrotnikowo-kontynentalne) – zimą akurat nie napływa.

Latem wspomniane masy powietrza dają oczywiście inną pogodę, ale mówimy o zimie. No i co teraz? Tak się "złożyło", że od kilku tygodni utrwaliła się nad prawie całą Europą silna cyrkulacja zachodnia, którą napędza głęboki Niż Islandzki. Póki sytuacja baryczna (rozkład ciśnienia – wyże i niże) nad Europą się nie zmieni i tym samym nie zmieni się typ cyrkulacji, to o zimie możemy zapomnieć. Niestety prognozowanie długoterminowe mija się z celem, gdyż zmienność pogody nad Europą Środkową jest ogromna. Może się zdarzyć tak, że śnieg spadnie dopiero w marcu albo w kwietniu (oczywiście wtedy nie poleży długo z uwagi na silną operację słońca), a może się zdarzyć tak, że za tydzień czy dwa temperatura gwałtownie spadnie o 30 czy 40 stopni i też nie będzie to żadna anomalia.

Kochani, czy pamiętacie serię bardzo ciepłych zim w Polsce w latach 1988-1994??? Pewnie już nikt albo prawie nikt nie pamięta, ale ja pamiętam i to doskonale. Niektóre z tych zim były tak ciepłe, że śnieg był najpierw w listopadzie, a potem go nie było prawie w ogóle ani w grudniu, ani w styczniu, ani w lutym! Dopiero w marcu. A to wszystko przez upartą zachodnią cyrkulację i głęboki Niż Islandzki, który czasem potrafi kształtować pogodę prawie w całej Europie i to przez wiele tygodni nie ruszając się z miejsca.

Gdy mieliśmy te ciepłe zimy, to w Europie mówiono ciągle o ocieplaniu się klimatu, tymczasem tamte lata Amerykanie zapamiętają m.in. z powodu bardzo ostrych zim. Teraz jest podobnie, u nas ciepło, a w USA niektóre rejony zasypane i niemal odcięte od świata.
Dlaczego? Bo ogólny bilans termiczny musi się zgadzać, podobnie jak bilans wodny.

Kiedyś usłyszałem opinię w mediach, że całej Ziemi grozi wyschnięcie! Szok! Co za idiotyzm mam mętlik w głowie Woda nigdzie w kosmos przecież nie ucieka, jej ilość na Ziemi nie zmienia się, część wód hydrosfery ciągle bierze udział w obiegu. Oczywiście w niektórych rejonach Ziemi może dojść do ogromnych susz, ale za to w innych będą występować potężne ulewy.

Wróćmy do pogody. Nie sugerujmy się zachowaniem zwierząt, a tym bardziej roślin, bo one tylko reagują na obecną pogodę (temperaturę), ale jej nie przewidują.

Ile razy słyszymy bzdury o ciągle pobijanych rekordach temperatury. Albo że najstarsi górale nie pamiętają, że coś tam coś tam... No cóż, to właśnie najstarsi mają największą sklerozę, dlatego też nie pamiętają wybuch śmiechu

Po tej serii ciepłych zim 1988-1994 nastąpiła w latach 1995-2006 seria chłodniejszych zim i kto wie, czy ta obecna nie zapoczątkuje serię znowu cieplejszych zim. Mam nadzieję, że nie, bo osobiście kocham zimę i jej potrzebuję, jak każdej innej pory roku język

Pamiętacie poprzednią zimę? Wtedy była inna cyrkulacja, niż islandzki prawie nie istniał, ciągle mróz nawet poniżej minus 30 i miejscami pół metra śniegu, jak na przykład na Górnym Śląsku. Za to w ogóle nie było słychać o ostrej zimie w USA. Teraz w Polsce jest zupełnie inna zima, ciepła i deszczowa. I tak to jest, zima zimie nie równa, podobnie jak lato. Rok temu straszyli, że lipiec będzie paskudny, zimny i deszczowy? A jak było? Patelnia przez cały miesiąc, nawet nad morzem, za to w sierpniu było zimno i deszczowo przez większą część miesiąca. Potem mówiono o wczesnej srogiej zimie no i widzimy, co mamy.

Tak więc Kochani, biorąc pod uwagę średnią wieloletnią mamy oczywiście odchylenie od normy, ale nie jest to żadna anomalia i tragedia. Wszystko już kiedyś było.

Na koniec przypomnę tylko, że rekordy zimna i ciepła w Polsce były zanotowane jeszcze przed II wojną światową i do tej pory nie zostały pobite!
+40,2 st. w Prószkowie k.Opola (29 lipca 1921)
-40,6 st. w Żywcu (10 lutego 1929)

Pozdrawiam i przepraszam, że tak dużo mi się napisało, ale musiałem się wygadać wybuch śmiechu zawstydzony

Damian

PS. Ja chcę zimy!!!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • saga.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : lato-kazimierz przerwa-tetmajer
     : Lato z Polskim Radiem Kielce
     : Lato z Radiem melodia na telefon
     : Lato 2000-tekst piosenki
     : lato but waw pl
     : Lato muminków-płyta z Muzyka
     : lato tapety na pulpit komputera darmowe
     : Lato z Radiem Słuchaj w USA
     : lato polskie jeziora zdjęcia
     : lato piosenki Teksty
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT