kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
System szkolnictwa w Hiszpanii. Z okazji rozpoczecia roku szkolnego przedstawiam dla porownania system edukacji w Hiszpanii
Na przestrzeni ostatnich lat co i rusz podejmowane są próby reformy systemu szkolnictwa; politycy nie mogą dojść do zgody, jak właściwie powinno wyglądać szczegółowe prawo w tej dziedzinie. Ogólny zarys natomiast podobny jest do systemu polskiego.
Według ustawy, Hiszpanie mają obowiązek poddawania się nauce do 16 roku życia (u nas – do 1. Edukacja podzielona jest na kilka etapów, z grubsza odpowiadających tym, które znamy z naszego systemu:
· educación infantil – edukacja przedszkolna, podzielona na dwa cykle:
· do 3 lat – żłobek
· 3-6 lat – przedszkole
· educación primaria – szkoła podstawowa, 6-12 lat
· educación secundaria – szkoła średnia, która dzieli się na:
· educación secundaria obligatoria (E.S.O.) – szkoła średnia obowiązkowa (~gimnazjum), 12-16 lat
· bachillerato L.O.G.S.E. – nauczanie maturalne (~liceum), 16-18 lat
lub
· formación profesional de grado medio – coś w rodzaju nauczania zawodowego zasadniczego
· formación profesional de grado superior – nauczanie zawodowe
· educación universitaria – szkoła wyższa
Ponadto w Hiszpanii istnieje także
· enseñanza de rĂŠgimen especial – nauczanie specjalistyczne:
· las enseñanzas artĂsticas – szkoły artystyczne
· las enseñanzas de idiomas – szkoły językowe
Edukacja przedszkolna jest nieobowiązkowa. Już w tym okresie dzieci zapoznawane są pomału z literami i cyframi, a także z językami obcymi. W Hiszpanii nie ma zerówki; obowiązkowa nauka w szkole podstawowej rozpoczyna się w wieku lat 6, a każdą klasę powtarzać wolno tylko raz. E.S.O. to nowość: czteroletnia szkoła w stylu naszego gimnazjum, wprowadzona z zamiarem wydłużenia obowiązku nauki do 16 roku życia (wtedy można zacząć pracować), a także dająca możliwość wyboru dalszego toku nauki – matura i studia bądź nauczanie zawodowe. E.S.O. dzieli się na dwa etapy: pierwsze dwie klasy są ogólne, w trzeciej uczeń wybiera między ścieżką naukowo-humanistyczną (itinerario cientĂfico-humanĂstico) a technologiczną (itinerario tecnológico), w czwartej zaś między naukową, humanistyczną a technologiczną.
Po zakończeniu gimnazjum uczeń ma trzy możliwości: od razu iść do pracy, rozpocząć nauczanie zawodowe lub iść do dwuletniego liceum kończącego się maturą.
Liceum – czyli Bachillerato L.O.G.S.E. (skrót od nazwy prawa edukacyjnego) – jak widać nie jest obowiązkowe. Zajęcia są profilowane pod kątem zainteresowań ucznia lub jego przyszłej drogi edukacyjnej: można wybrać ścieżkę artystyczną (Artes), przyrodniczo-medyczną (Ciencias de la Naturaleza y de la Salud), humanistyczną z naukami społecznymi (Humanidades y Ciencias Sociales) lub technologiczną (TecnologĂa). Podobnie jak w gimnazjum, prócz zajęć wspólnych dla wszystkich istnieją przedmioty do wyboru. Zaliczanie, znów podobnie jak w gimnazjum, to tzw. „zbieranie kredytów”, czyli punktów. Jeden przedmiot, realizowany w wymiarze 3 godzin tygodniowo przez cały rok, daje przeważnie 3 kredyty. Uczeń musi zdobyć łącznie 52 kredyty.
Matura – Prueba General de Bachillerato, P.G.B. – obejmuje część wspólną dla wszystkich i część odpowiadającą poszczególnym profilom, a także język obcy (egzamin ustny i pisemny). Można podchodzić do niej cztery razy. Wyniki honorowane są w całej Unii Europejskiej. Na ocenę końcową, która zostanie umieszczona na świadectwie, składa się średnia ocen z liceum plus ocena na egzaminie P.G.B. Matura niezbędna jest zarówno do starania się o przyjęcie na wyższą uczelnię, jak i do podjęcia szkolenia zawodowego drugiego stopnia.
Szkolenie zawodowe odbywa się w dwóch cyklach: zasadniczy – formación profesional de grado medio – może zastąpić liceum i kończy się uzyskaniem tytułu technika (tĂŠcnico). Drugi - formación profesional de grado superior – jest szkołą pomaturalną i uprawnia do tytułu technika drugiego stopnia (tĂŠcnico superior).
By podjąć naukę na uniwersytecie, należy zdać egzamin – Prueba de Acceso. Trwa on trzy dni, przy czym jego długość każdego dnia nie może przekroczyć 4.5 godziny. Dzieli się na dwie częsci: pierwsza jest ogólna, obejmuje też język obcy, druga zaś zależny od profilu wybranego przez kandydata w liceum. Można wybrać jedną z pięciu opcji:
· VĂa CientĂfico-Tecnológica – egzamin naukowo-techniczny z
· matematyki
· fizyki
· VĂa de Ciencias de la Salud – egzamin medyczny z
· biologii
· chemii
· VĂa de Humanidades – egzamin humanistyczny z
· łaciny
· historii sztuki
· vĂa de Ciencias Sociales – egzamin z nauk społecznych z
· matematyki stosowanej w naukach społecznych
· geografii
· VĂa de Artes – egzamin ze sztuki z
· rysunku artystycznego
· historii sztuki
Rekrutacja odbywa się w dwóch turach: zwyczajnej i nadzwyczajnej. Kandydat może podchodzić do egzaminu cztery razy.
zrodlo-hiszpania-online
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|