laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
LISTOPAD 2006. Dagmarko - tak to właśnie jest z ojcami, że się nie oszczędzają i nie chcą za bardzo leczyć - mam to samo z moim, ale to generalnie chyba cecha wszystkich facetów...
Co do pęcherzyka, to błoto żółciowe jest rodzajem bardzo drobnego piasku. Jest to forma kamicy żółciowej, w której nie tworzą się klasyczne kamienie lub złogi żółciowe (konkrementy). Jeśli Tata ma z tego powodu dolegliwości, to pewnie lekarze zaproponują mu laparoskopowe usunięcie pęcherzyka, jeśli przebiega to bezobjawowo, to zazwyczaj wystarcza obserwacja.
Może faktycznie Twój Tata teraz zdecyduje się przystopować i zająć się zdrowiem, ze względu na wnuka? Trzymam kciuki aby tak było i jeśli tylko w czymś mogę pomóc - pisz śmiało. kamień żółciowy. Myślę że trudno być pewnym od kiedy ów kamień istnieje.Zgaga czy dyspepsja są
częstymi objawami u ludzi i dość często mają czasowy , czynnościowy
charakter.Powszechność tych objawów i różnorodność ich przyczyn powoduje że
trudno obligatoryjnie wiąząc je z kamicą , zwłaszcza że nie są one dla kamicy
typowe.Kamień jest mały ( 7 mm).Najrozsądniej jest wykonać drugie USG , w
innej pracowni, dla potwierdzenia.USG jest badaniem o sporym stopniu
subiektywności ( DZiejo napewno to potwierdzi),ja osobiście często widywałem
złogi mylone z polipami pęcherzyka i na odwrót , a czasam nawet mylnie
interpretowane echa przypadkowe.Terapię dr Clark sobie daruj , to autorka
rzadko spotykanego humbugu.W syruacji nawracających bólów istnieją wskazania
do planowego usunięcia p żółciowego , najlepiej laparoskopowo.7 mm to jednak
niewiele.Co do tzw rozpuszczania na DO , jeśli wierzysz, próbuj....Niemniej
jednak zatkanie przewodu żółciowego kamieniem daje obligatoryjnie żółtaczkę i
szereg istotnych komplikacji.
--
Wysłano ze strony http://forum.dieta-optymalna.info/ co mogę jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego??. mam problem jestem po usunieciu Pęcherzyka żółciowego .. LAPAROSKOPOWO>> jak zobaczylam że nie wolno mi jeśc tylu rzeczy to się zalamalam.. czy ja nie mogę nawet jeśc ciasta z jablami? sera żółtego.. nic smażonego.. Pić kawy prawdziwej.. Przed operacją nic już nie jadlam i teraz myślalam że coś tam jeśc już mogę a tu się okazuje że prawie nic .. Wyniki po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Witam. Mam 28 lat i prawie półtora roku temu usunięto mi laparoskopowo pęcherzyk żółciowy - miałam kamicę. Zgodnie z zaleceniami lekarza po diecie stopniowo powróciłam do normalnego żywienia. I wszystko było w porządku do ostatniego weekendu. Najadałam sie ogórków małosolnych, potem w kolejny dzień alkohol plus pizza a w następny grill - generalnie nie ma się czym pochwalić. Już w trakcie weekendu miałam niefajne bóle - jakby pieczenie w "dołku" Od poniedziałku przeszłam na dietę i dziś zrobiłam badania - GGTp - 135, ALAT 75 i Aspat 37, bilirubina 0,6. W tamtym roku po antybiotykach tez miałam takie marne wyniki.
Moje pytanie: czy to możliwe, że po takim upojnym weekendzie tak mi się pogorszyły wyniki i wątroba sie tak pomału regeneruje, czy powinnam się liczyć z kamicą w przewodach żółciowych (chociaż nie myślałam, ze te kamyki można tak szybko wyhodować). Oczywiście wybieram się również na usg, ale niestety muszę trochę poczekać, a zaczynm sie martwić tym co to takiego może być. Proszę o odpowiedź.
A zapomniałam dodać, że tydzień wczesniej miałam grype i jadłam sporo czosnku i ferwex i od 3 tygodniu biorę krople do nosa ze sterydami. bez woreczka żółciowego. Witam. Nazywam się Ewa, mam 16 lat. Właśnie znalazłam to forum. Niedawno lekarze stwierdzili u mnie kamicę woreczka żółciowego. Złogi są dość okazałe: 21mm, 9mm, 8mm. Kamień (9mm) jest w przewodzie żółciowym i "blokuje" odpływ żółci. Naturalne sposoby pozbycia się kamieni zostały mi odradzone przez lekarzy, jedynym możliwym leczeniem jest usunięcie pęcherzyka żółciowego. Na 11-tego marca mam zaplanowany zabieg cholecystektomii laparoskopowej. Początkowo chirurdzy, którzy pracują w naszym szpitalu dziecięcym bali się podjąć tego zabiegu, dopiero po kilku dniach się przekonali. Czy ktoś może wie, jak dokładnie wygląda taki zabieg??? Na stronach internetowych piszą dużo, ale nie są to pełne informacje. Czego mam unikać przed zabiegiem i po nim??? (jestem już na diecie) Czego i (czy w ogóle) mam się bać???
Błagam pomóżcie!!! polipy woreczka żółciowego.....pomóżcie. "kasiabozek7" <kasiabozek7@tlen.pl> wrote in message
news:d8fg2o$8v4$48@ns41.serveradmin.pl...
Witam wszystkich bardzo serdecznie! mam pytanie.....dwa dni temu
wykryto u mnie na woreczku żółciowym polipa o podstawie 1,3mm-lekarz
pierwszego kontaktu dał mi skierowanie do chirurga i na gastroskopie
,sugerując jednocześnie usunięcie woreczka. Mam 34 lata, pozostałe
wyniki ma ok. OB.8krew ok....cholesterol lekko powyżej górnej
granicy. prosze o pomoc....bardzo się boję! dodam jeszcze że na
moje bóle brzucha świetnie robi przypadkowo podany antybiotyk(była
inna infekcja) a ponowne bóle pojawiły się po wymiotach(gdy się
zdenerwuję czasem wymiotuje...czasem wymiotuję po każdym posiłku a
czasem tylko po jednym...trwa to czasem 2 ,3 dni i mija)Jeszcze raz
prosze o pomoc ....może ktos miał podobny przypadek....z góry
dziękuję i pozdrawiam
--
Wysłano ze strony http://www.DobraDieta.pl/
Kasiu,
Woreczek (bardziej fachowo pęcherzyk) żółciowy jest narządem, bez którego
organizm radzi sobie znakomicie. Kontrowesje na temat jego usunięcia
instnieją tylko w przypadku gdy wykryto w nim kamienie, które nie dolegają
lub tez powodują rzadkie napady bólu (raz do roku).
Poznałem te sprawy po wykryciu kamienia w moim woreczku. Radziłem się u
kilku internistów i wszyscy wydali właśnie powyższą opinię. Jedynie chirurg
zalecał mi operację mówiąc o możliwych komplikacjach.
Znam też kilka osób z wyciętym woreczkiem żółciowym, które czują się
znakomicie.
Obecnie woreczek usuwa się najczęście laparoskopowo: jest to zabieg który
nie zostawia prawie śladu.
Należy tylko wybrać doświadczonego chirurga: jedynym bowiem
niebezpieczeństwem operacji jest jej złe wykonanie, które rzadko, ale
czasami się zdarza.
Twój przypadek wygląda mi na taki, w którym wycięcie woreczka będzie bardzo
korzystne.
Nie ma też żadnych przeciwskazań jeśli chodzi o dietę. Wątroba uczy się
bardzo szybko produkować żółć wtedy, gdy jest ona konieczna (do emusyfikacji
tłuszczu) zamiast gromadzić ją w przeznaczonym wyłącznie do tego pęcherzyku
żółciowym.
Pozdrawiam Olek . Kamień w pęcherzyku żółciowym - 3cm!. Witam,
Mam 32 lata. Od ponad 5 lat wiem, że mam kamień w pęcherzyku żółciowym, w tej chwili po usg okazało się, że ma on już 3cm, urósł przez 5 lat o 0,8cm. Odnośnie objawów to ponad 10 lat już chyba cierpię na okresowe bóle okolicy żołądka. Okresowe tzn, ze jest powiedzmy 2 m-ce bóli z przerwami a potem ze 3 m-ce bez bóli. Gdy są łagodniejsze to cięższe do sprecyzowania skąd pochodzą ale generalnie z okolicy żołądka, gdy przyjmują postać ostrzejszych ataków to wtedy pochodzą ze środkowego podżebrza z promieniowaniem do prawej okolicy podłopatkowej z tyłu. Początkowo mój trop szedł w kierunku jakichś nadżerek bądź wrzodów w żołądku ale poczas 2ch gastroskopii została wykryta jedynie drobna nadżerka przy opuszce dwunastnicy jak i zniekształcenie tej opuszki, był raz chelikobakter. Także to raczej nie to. Dziś wszystko wskazuje na to, że to od kamienia w woreczku, lekarz jak zobaczył 3cm kamień to automatrycznie stwierdził, że to od tego ale ja wcale tego taki pewny nie jestem. Od maja zeszłego roku zmieniłem nieco dietę, przede wszystkim odstawiłem zupełnie kawę (po tym od razu bóle zrobiły się dużo rzadsze), smażonych, tłustych potraw nadal sporo jem ale już są one znacznie świeższe niż przed ów majem kiedy to jadłem namiętnie odgrzewane tłuste mięso wekowane w słoikach. Efekt jest taki, że od maja 2008 miałem raptem ze 2 ostrzejsze ataki i z 5 razy lżejsze bóle. Pytanie dla mnie to czy poddać się operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego, którą mam zaplanowaną na 30 stycznia metodą laparoskopową. Co i ruż czytam, że po operacji wycięcia ktoś ma jakieś komplikacje, bóle na podżebrzu, refluks żółciowy i inne nie mówiąc o konieczności utrzymywania diety. Czy też podczas samej operacji mogą zdarzyć się powikłania, komplikacje. Czy absolutnie w świetle tego wszystkiego powinienem podać się operacji? Sporo już czytałem opinii osób po usunięciu woreczka ale każda opinia takich osób i nie tylko, tu mile widziana.
Pozdrawiam
Jarek Kamica żółciowa. Głównym miejscem tworzenia się kamieni żółciowych jest pęcherzyk żółciowy. Nie do końca poznano mechanizmy tego procesu, ale wiadomo, że duże znaczenie ma zagęszczenie i zastój żółci pęcherzykowej prowadzący do wytrącania się z żółci cholesterolu i bilirubiny niesprzężonej, w postaci złogów.
Głównymi składnikami kamieni żółciowych są w różnych proporcjach: cholesterol, barwniki żółciowe, jony nieorganiczne i białka. Najczęściej występują złogi mieszane cholesterolowo-barwnikowe. Kamienie jednorodne czyli złożone tylko z jednego składnika np. cholesterolu lub barwników żółciowych występują rzadko. Kamienie w pęcherzyku mogą drażnić błonę śluzową pęcherzyka wywołując jej odczyn zapalny prowadzący do wydzielania wapnia, który odkłada się w tych kamieniach. Dlatego długo istniejące złogi są bogato uwapnione.
Powstawaniu kamieni sprzyja:
średni i starszy wiek
płeć żeńska
czynniki hormonalne np. przebyte ciąże
zaburzenia metaboliczne np. otyłość, hipercholesterolemia, cukrzyca
przewlekłe choroby przewodu pokarmowego np. jelita cienkiego i grubego
stan po resekcji żołądka i jelita,
farmakoterapia np. leki antykoncepcyjne.
Objawy
Jeśli kamień zaczopuje przewód żółciowy wspólny i pęcherzykowy dochodzi do zaburzeń w transporcie żółci koniecznej do trawienia, co wywołuje nagły ból w prawej okolicy podżebrowej jamy brzusznej promieniujący do prawej łopatki , nawracające objawy niestrawności, nasilone nudności i wymioty, czasem dochodzi do żółtaczki.
Leczenie
Wśród dostępnych metod leczniczych najczęściej wykorzystuje się chirurgię chociaż są także metody leczenia zachowawczego. Leczenie zachowawcze Niektóre z kamieni – powstające z cholesterolu, mogą zostać rozpuszczone przez stosowanie soli kwasów żółciowych. Tabletki zawierające kwasy żółciowe uwalniają je powodując wyższe ich stężenie w pęcherzyku i rozpuszczenie kamieni ( trwa to czasem kilka miesięcy ). Inną metodą jest kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej generowanej z zewnątrz i wykorzystującej fale ultradźwiękowe. Piasek powstały na skutek rozbicia kamieni jest następnie rozpuszczany przy pomocy leków. Jedną z metod jest wprowadzenie cewnika bezpośrednio do pęcherzyka i podanie roztworu substancji rozpuszczającej kamienie, w wyniku czego nikną one w ciągu kilku godzin. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu całego pęcherzyka żołciowego wraz kamieniami i przeszukaniu dróg żółciowych i usunięciu z nich ewentualnych kamieni ( cholecystektomia z rewizją dróg żółciowych ). Obecnie stosuje się specjalną technikę dojścia do pęcherzyka nazywaną cholecystektomią laparoskopową, w której zminimalizowana jest ingerencja chirurgiczna, a chory wraca do domu po 1-2 dniach po zabiegu.
Ryzyko zachorowania
Kamica żółciowa należy do najczęściej spotykanych chorób. Cierpią na nią co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna. Choroba pojawia się najczęściej dopiero po ukończeniu trzydziestego roku życia i w przypadku połowy osób nią dotkniętych przez cale ich życie nie powoduje dolegliwości. Często kamicę żółciową wykrywa się przypadkowo, wykonując zdjęcia rentgenowskie lub badania ultrasonograficzne. Groźne kamienie. Kolka, nudności, wymioty i wzdęcia to często jej pierwsze objawy. Przez wiele lat może pozostawać w stanie utajonym, w pewnym momencie nie daje się jednak z nią dłużej funkcjonować. Kamica żółciowa dotyczy nawet 20 proc. populacji.
Kamienie żółciowe zwykle są niewielkie, ich średnica nie przekracza często kilku milimetrów, zdarzają się jednak i takie kilkucentymetrowe. Zalegają one w pęcherzyku żółciowym i są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.
Gdzie powstają?
Zwykle powstają w pęcherzyku żółciowym. To taki magazyn żółci, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Kamienie żółciowe powstają w nim z barwników żółciowych, białek, cholesterolu oraz jonów nieorganicznych. Ze względu na składniki, które wchodzą w ich skład są one albo jednorodne (w większości składające się z cholesterolu) albo barwnikowe. Najczęściej dochodzi jednak do powstawania kamieni mieszanych, czyli cholesterolowo – barwnikowych.
Jak już wspominaliśmy, mają one różną wielkość, wbrew pozorom to wcale nie te największe kamienie są przyczyną najpoważniejszych problemów. Często najwięcej przysparzają ich najmniejsze kamienie, ponieważ to one najłatwiej przedostają się do dróg żółciowych.
Dlaczego powstają?
Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, przyczyny ich powstawania mogą być bowiem różne. Czasami przyjmuje się, że powstają w wyniku uwarunkowań genetycznych, na pewno nie bez znaczenia jest jednak aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta, ponieważ na powstawanie kamieni szczególnie narażone są osoby otyłe oraz te, których dieta jest uboga w błonnik, który ułatwia trawienie pokarmów.
Do powstawania kamieni szczególną skłonność mają też osoby cierpiące na cukrzycę, uskarżające się na wysoki poziom lipidów, czy cierpiące na zaburzenia metaboliczne. Większe predyspozycje do powstawania kamieni żółciowych mają też osoby starsze.
Przyjmuje się również, że na powstawanie kamieni żółciowych bardziej narażone są kobiety. Głównie ze względu na kobiecy hormon – estrogen, który ma wpływ na pracę przewodów żółciowych i sprawia, że kobiecy organizm ma cechuje się większą tendencją do powstawania złogów niż organizm męski. Poza tym czynnikami zwiększającymi ryzyko kamieni są przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz przebyte ciąże.
Skąd wiadomo, co nam dolega?
Kamienica żółciowa przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, wówczas trudno jest ją wykryć. Najczęściej jednak choroba ta objawia się tzw. kolką żółciową. Często jednak pomiędzy kolejnymi atakami kolki nic specjalnego się nie dzieje, co usypia naszą czujność.
Diagnoza kamicy żółciowej nie jest jednak trudna. Zwykle konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej, badanie lekarskie, a czasem też badanie laboratoryjne. Najmniej inwazyjnym badaniem jest oczywiście USG, jednak nie zawsze jest ono możliwe do wykonania, wówczas konieczne może okazać się wykonanie badań dodatkowych – prześwietlenia, EKG, tomografii, gastroskopii, czy endosonografii.
Mam kamienie i co dalej?
W zależności od stopnia zaawansowania problemu oraz stanu pacjenta lekarz może zastosować różne metody leczenia. Najczęściej stosowaną metodą jest jednak usunięcie pęcherza żółciowego. Dokonuje się go albo tradycyjnie albo tez metodą laparoskopową, która jest zdecydowanie mniej inwazyjna, jednak nie zawsze możliwa do zastosowania i korzystniejsza dla pacjenta.
Alternatywą dla operacji może być rozkruszanie kamieni ultradźwiękami lub próba ich rozpuszczenia za pomocą odpowiednich leków (często jednak ta metoda okazuje się przynosić najmniej korzystne efekty, a w dodatku jest dość kosztowna i długotrwała).
Źródło-wirtualny poradnik
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|