laparoskopia jajowodów udrażnianie Warszawa
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Histeroskopowe cewnikowanie jajowodów (do Doc. J. Sz.). " />Witam Panie Docencie (do Doc. J. Szamatowicza)
Przeglądając Internet w poszukiwaniu informacji na temat udrażniania jajowodów natknęłam się na interesującą publikację zatytułowaną: "Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej" autorstwa Dr hab. med. Beaty Śpiewankiewicz, dr hab. med. Włodzimierz Sawickiego z II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie (Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii).
Publikacja dostępna jest po zarejestrowaniu i zalogowaniu pod adresem:
http://www.terapia.com.pl//archiwum/pub.html?authback=-1&edition=39&pub=685.
Metoda ta bardzo mnie zainteresowała gdyż podczas laparoskopii, którą przeprowadził Pan w dniu 5.10.2005 została u mnie zdiagnozowana Sterilitas secundaria, a opis badania wygląda tak:
"Macica normalnej wielkości i kształtu. Jajowody na przebiegu wolne, strzępki niezmienione. jajniki normalnej wielkości z widocznym aparatem pęcherzykowym. Nie uzyskano wypływu kontrastu przez jajowody."
Nie miałam okazji z Panem porozmawiać spokojnie, zamieniliśmy tylko kilka słów zaraz po tym jak ocknęłam się ze znieczulenia ogólnego... Wspominał Pan, że nie udało się przepuścić kontrastu i że powinnam zastanowić się nad laparotomią ewentualnie nad in-vitro.
Chciałabym dowiedzieć się, czy możliwe byłoby w moim przypadku wykonanie histeroskopii z cewnikowaniem jajowodów i laparoskopową oceną czy udrażnianie powiodło się? Czy podobne zabiegi wykonuje się w PSK w Białymstoku?
We wspomnianej publikacji autorzy piszą:
"Reasumując, histeroskopowe cewnikowanie jajowodów jest zabiegiem mającym wiele zalet. Główną z nich jest duża skuteczność rozpoznawcza i lecznicza, a w porównaniu do postępowania chirurgicznego minimalna inwazyjność i niski odsetek powikłań."
oraz
"Uzyskiwany dzięki zastosowaniu histeroskopowego cewnikowania ujść macicznych jajowodów i ich odcinków śródściennych odsetek wyleczeń porównywalny jest z wynikami operacji naprawczych wykonywanych drogą brzuszną (3, 12, 19, 21, 24). Dlatego też dla wybranych pacjentek z niedrożnością proksymalną jajowodów zabieg endoskopowy wydaje się być alternatywnym w stosunku do mikrochirurgii sposobem leczenia."
Laparotomia wydaje mi się bez porównania bardziej inwazyjnym zabiegiem, zwłaszcza, że znam "uroki" cięcia cesarskiego (pierwszy poród przed 2 laty, preclampsia), a in-vitro traktujemy z mężem jako ostateczność.
Cykle mam regularne, kiedy prowadzilam obserwacje temperatury to wykresy wskazywały na owulację, owulacja raz potwierdzona monitoringiem usg, 2 razy badany progesteron w II fazie - "naście" czyli wskazujący na to, że raczej owu występuje, raz badana prolaktyna - w normie, badania nasienia partnera - dobre.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|