lancę do opryskiwania roślin
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Lanca doglebowa (na pędraki). Nowość Marolex #. " />Tak testowałem lancę. To świetny produkt. Polecam go wszystkim. Nie tylko ogrodnikom, fachowcom typu „pogotowie ogrodnicze”, ale też działkowcom. Lanca jest bardzo pomocna przy zwalczaniu szkodników glebowych jak: pędraki chrabąszcza majowego, opuchlaki, turkucie podjadki, komarnice obrączkowe, rolnic, drutowców i wielu innych szkodników. Lancę wbijamy w ziemie pod katem jak zaleca Janusz z PO 30 – 75 stopni przy jednoczesnym otwarciu zaworu na czas 1-2 sekund. Lanca wchodzi w ziemię nawet ubitą bez problemu. Jest ona przystosowana m.in. do zwalczania pędraków glebowych przy pomocy (jak podał mi Janusz z PO) płynnych środków ochrony roślin o działaniu gazowym Pyrinex, Dursban, Diazol. Ponadto lancę można wykorzystywać do nawożenia dokorzeniowego nawozami płynnymi drzew, krzewów, roślin ozdobnych, a nawet warzyw nawozami płynnymi, wprowadzania żelów poprawiających właściwości systemów korzeniowych, środków grzybowych ochrony roślin oraz grzybów mikoryzowych. Siłę wyrzutu cieczy możemy regulować przez ustawienie odpowiedniego ciśnienia w opryskiwaczu. Najważniejsza rzecz to nie zapychanie się otworów, przez które jest wypuszczana ciecz. Lanca nadaje się do opryskiwaczy serii Titan oraz dla działkowiczów z serii Profession. Zaznaczam, że nic wspólnego z Marolexem nie mam, a byłem tylko jedną z osób, do której Admin zwrócił się z prośbą o przetestowanie. Starałem się to zrobić obiektywnie. Pożyczę tą lancę do przetestowania SATI – ma działkę obok mnie by potwierdziła moje słowa. Nowy produkt - LANCA ŁUKOWA - 3 -dyszowa. " />Ta lanca łukowa to świetny pomysł Adminie. Znacznie ułatwi opryskiwanie niektórych roślin, małych drzew... Nowością jest tu regulacja kierunku i strumienia oprysku w różnych płaszczyznach (można jednocześnie skierować strumień oprysku w 3 kierunkach), jak też jest łatwiejszy oprysk od spodu liści roślin. Sad - choroby, szkodniki, pielęgnacja - maryann. " />Witam.
Karate,Decis to pyretroidy.Środki te działają kontaktowo i żołądkowo,na roślinie powierzchniowo.Co to oznacza w praktyce?A no to,że opryskując roślinę musimy albo opryskać szkodnika bezpośrednio,albo tę cześć rośliny na której to, akurat żeruje.W przypadku jak wyżej ,jest to trudne,o ile wogóle możliwe.Mszyce zawinęły się w listkach i o ile ,niemal nie wetkniemy lancy opryskiwacza w każdą taką rozetkę ,o tyle nie możemy liczyć na skuteczność zabiegu.Inne środki np Mospilan,Calypso-działające także wgłębnie lub systemicznie-czyli takie które po opryskaniu,przemieszczają się w roślinie mogą dotrzeć do takiego ukrytego szkodnika.Jednak nie możemy być pewni sukcesu takiego zabiegu.Porazik częściowo uszkadza wiązki przewodzące rośliny i trucizna może do niego nie dotrzeć.Jedynym pewnym rozwiązaniem jest środek o działaniu także gazowym,w tym przypadku Pirimor,ale w warunkach pogodowych jakie podałem.
I ,na zaś:jeżeli bacznie obserwujemy nasze rośliny(prowadzimy częste lustracje)i zauważymy pierwsze osobniki porazika,wtedy na pewno zadziała na nie każdy preparat mszycobójczy(także pyretroidy);jeżeli zauważymy szkodnika gdy zaczyna zawijać się w liście -wtedy pyretroidy moga być nie skuteczne,dajemy Mospilan,Calypso; i wreszcie gdy zagapimy się i zobaczymy na drzewie wiele silnie poskręcanych liści ,młodych pędów-Calypso i Mospilan może wystarczą,ale na pewno zadziała Pirimor.
Wnioski:jeżeli możesz wcisnąć lancę w każdy zwitek-pyretroid,jeżeli możesz bardzo dokładnie pokryć cieczą wszystkie zwitki-M lub C,jeżeli chcesz mieć 100% skutecznośc po jednym zabiegu -Pirimor.
To chyba tyle,Krzyś. Kiedy stosować Roundup?. " />Można też użyć plastykowej osłony na lancę. Oprysk według mnie można wykonać już pod koniec marca lub w pierwszych dniach kwietnia jak ruszy wegetacja roślin. Jak to jest tylko trawa (nie perz) to proponuję zamiast oprysku wykonać nawet teraz głębokie przekopanie trawy na głębokość szpadla. Co do działania Raundapu to niszczy on tylko opryskane rośliny. Nie działa na rośliny niezwilżone tym preparatem, ani na żadne nasiona, które są w ziemi lub wysiane są po oprysku. Opryskiwacz. " />ja jednak stoję na stanowisku,że bezpieczniejsze (dla roślin oczywiście) jest posiadanie dwóch opryskiwaczy: jeden na herbicydy a drugi na fungi- i zoo-cydy. Kiedyś może się nam nie chcieć dokładnie wypłukac pojemnika i lancy ze środka chwastobójczego i możemy sobie (pośrednio) i roślinom (bezposrednio) wyrządzić szkodę.
Kari! w przypadku deszczu bezpośrednio po oprysku prawie każdy pestycyd (z wyjątkiem tych z dodatkiem substancji polepszających przyczepność) jest zmywany z rośliny i dlatego jego działanie jest w dużym procencie ograniczone lub w ogóle zniwelowane, natomiast w przypadku mycia opryskiwacza pozostałości środka w pojemniku (gdy nie będzie bardzo dokładnie wypłukany) ulegają rozcieńczeniu, czyli tylko stężenie jego jest mniejsze.
Jeszcze coś o wnikaniu pestycydów do rośliny - różny jest czas potrzebny srodkom na wniknięcie do rośliny, niektórym wystarczy kontakt z rośliną i proces wnikania w jej system będzie rozpoczęty inne potrzebują troche czasu, dlatego producenci zwracaja uwagę na opady deszczu bezpośrednio po zabiegu.
zwykle godzina bez deszczu po oprysku jest wystarczająca do wniknięcia środka do rośliny
Pozdrawiam Parch i inne tematy - Jerzy_Mi. " />Witam. Dużo pytań,nie wiem czy mi kawy wystarczy . Już na drugi, trzeci dzień widać efekty.Plamy parcha robią się czarne ,suche,tkanka w miejscu plam staje się krucha z części plam później się wykrusza. Generalnie im mniejsze krople tym lepsze pokrycie cieczą roślin,lepsze ich przyleganie do powierzchni pionowych,mniejsze spływanie z roślin...ale znacznie większa podatność na znoszenie przez wiatr i szybsze odparowywanie przy wysokiej temperaturze i małej wilgotności.W opryskiwaczu plecakowym ,ręcznym i tak ciśnienie robocze nie jest stałe w związku z tym przy dyszy drobnokroplistej masz krople i drobne i średnie i tak może być. Co do plecakowego opryskiwacza wentylatorowego.Jego wadą jest :ciężar,hałas,wibracje.Oczywiście dokładność,precyzja ,równomierność i tempo zabiegu jest lepsze.Jednak nie pracowałem taką maszyną,to na temat komfortu pracy się nie wypowiem.Jeśli rozpatrujesz takie rozwiązania to lepszy byłby oryskiwacz wózkowy,robi go np Pilmet.Opryskiwacz wózkowy ma zbiornik 30-120l i lancę na wężu,na zwijadle umieszczonym na wózku.Na pewno komfort pracy takim urządzeniem byłby o wiele wyższy.Na temat kosztów się nie wypowiem,bo nie wiem. A co do ochrony zdrowia. Ubranie ochronne to pikuś.Wystarczy jakieś ubranie robocze które przeznaczymy tylko do tego celu z kurtką przeciwdeszczową cienką z kapturem.Takie piękne ubranka jak widać na obrazkach stosuje się głównie na ....potrzeby tych obrazków i w gospodarstwach posiadających odpowiednie certyfikaty ale narażonych na kontrole.Lub w szklarniach,ale tyż nie wszędzie.Ale oczywiście można je bez problemów sobie nabyć. Najważniejsza jest jednak maska i okulary ochronne.I te środki należałoby stosować bez względu na to jakim sprzętem wykoujemy zabieg.Jeśli nie masz problemów z "płynnością finansową"-polecam pełną maskę na twarz z szybą panoramiczną(nie zaparowuje,koszt koło 500zł).Jeśli wolisz tańsze rozwiązanie to półmaska plus gogle ochronne koszt koło 100zł. Jeden opryskiwacz do wszystkiego?. " />Przynajmniej 3x płukanie,raz zapomniałam rozkręcić lancę z przydłużką mimo 3-krotnego płukania i były uszkodzenia na roślinach i przyhamowanie wzrostu. Lepiej jest mieć dwa opryskiwacze. Profession PLUS - opis opryskiwacza do bielenia i malowania.. " />Profession 12 PLUS - MAROLEX
Opryskiwacz ten oprócz podstawowych funkcji: oprysk roślin, drzew i krzewów znajduje zastosowanie w wielu innych pracach
dzięki dodatkowemu (w stosunku do Profession 12) wyposażeniu go w:
mieszacz cieczy
zawór kulowy o dużej przepustowości
lejek do przecedzania wapna
specjalne dysze do bielenia i malowania farbami wodnymi
przedłużacz 60 cm
dodatkowe uszczelki i smar silikonowy
lanca modułowa (w wersji Profession PLUS nie występuje lanca teleskopowa ze względu na agresywne działanie wapna)
Posiadając wymienione powyżej wyposażenie możecie Państwo dodatkowo wykorzystać opryskiwacz do następujących prac:
do bielenia wapnem lub mieszanką wapna z farbą emulsyjną budynków gospodarczych, obór, chlewni, kurników, szklarni i innych obiektów, gdzie potrzebne jest okresowe bielenie i dezynfekcja powierzchni do zwalczania insektów – specjalna lanca i dysza z regulacją kąta rozpylania do mycia samochodów i maszyn do impregnacji konstrukcji drewnianych do zamgławiania dezynfekcyjnego do nawilżania powierzchni w budownictwie do usuwania skutków po powodzi do dezynfekcji maszyn i pomieszczeń w masarniach, ubojniach
Dane techniczne:
pojemność robocza – 10 litrów
średni wydatek cieczy – 0,3-1,5 l/min
ciśnienie robocze max – 0,35 MPa
masa – 2,3 kg
średnica zbiornika – 220 mm
Opryskiwacz jest wyposażony w dysze z regulacją MR 1,0 i MR 1,5 oraz dysze płaskostrumieniowe MF 4,45 i MF 5,30 do bielenia i malowania.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|