kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Kulik wielki (Numenius arquata). " />Kulik wielki (Numenius arquata) - duży ptak brodzący z rodziny bekasowatych.
Cechy gatunku Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, jednak samice większe od samców. W upierzeniu przeważa kolor szarobrązowy. Wierzch ciała okryty ciemnymi, podłużnymi lub okrągłymi plamami. Spód białawy, również w górnej części pokryty ciemnymi plamami. Kuper biały. Ogon jasnobrązowy z poprzecznym, ciemnym prążkowaniem. Bardzo charakterystyczny długi, wygięty łukowato ciemny dziób o jaśniejszej nasadzie. Nogi czarne. N. a. orientalis jest bledszy, ma boki zazwyczaj pozbawione cętek, a prążkowanie na ogonie jest gęstsze. Wymiary średnie dł. ciała ok. 50-65 cm rozpiętość skrzydeł ok. 80-110 cm waga ok. 470-1360 g Biotop Wilgotne łąki, bagna i stepy. Gniazdo Na ziemi, lub w suchej kępie turzyc. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu (w Polsce w kwietniu) 4 jaja. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres 26-30 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po kilku dniach, jednak nadal pozostają pod opieką rodziców. Zdolność do lotu uzyskują w wieku 5 tygodni. Pożywienie Głównie bezkręgowce, ale zjada również drobne kręgowce, a jesienią także owoce i nasiona. Ochrona Gatunek chroniony. Zagrożeniem dla tego ptaka jest niszczenie siedlisk. Źródło: Wikipedia 1.
2.
Rzepołuch "Carduelis flavirostris". Rzepołuch „Carduelis flavirostris”
Mały ptak z rodziny łuszczaków. Inna jego nazwa to makolągwa żółtodzioba. Dorasta do 14cm. Występuje w północnej Europie i Azji. W Polsce gatunek przelotny i zimujący. Jego biotopem są: otwarte torfowiska, mokradła, łąki. Można go spotkać w stadzie siedzące na jednym drzewie. Od makolągwy odróżniamy go po intensywniejszym kreskowaniu i różowym kuprze.
Żywi się głównie nasionami roślin, gdyż jest ziarnojadem. Jako dodatek czasem zjada owady.
Wygląd: we wszystkich szatach ptaki te są ubarwione tak samo, tak wiec nie zmieniają ubarwienia. Na całym ciele widoczne kreskowanie, kolor ciała płowy. Młode nie są aż tak kreskowane. Samca od samicy można rozpoznać po tym, ze samiec ma różowy kuper. Dziób latem szary, a zimą żółty.
Głos: ostre, nosowe nawoływanie.
Ptaki te budują gniazdo zazwyczaj krzewie. Samiczka składa do niego 4 – 7 jaj, które sama wysiaduje przez przynajmniej 2 tygodnie. Młode szybko się pierzą i po ponad 2 tygodniach opuszczają gniazdo.
Podobne gatunki: makolągwa (należą do tej samej rodziny Carduelis).
Ptak ten jest objęty ochroną.
http://www.orientalbirdimages.org/birdi ... ily_ID=168
Korzystałem z: wikipedia.pl Potrzos "Emberiza schoeniclus". Potrzos "Emberiza schoeniclus"
Mały ptak z rodziny trznadlowatych, należy do łuszczaków. Zamieszkuje prawie całą Europę (na wschodzie lęgowy, na zachodzie zimuje, jak i w Turcji, na innych terenach stały). W Polsce liczny gatunek lęgowy. Jego biotopem są: mokradła, ogrody, trzcinowiska, bagna, łąki, pola uprawne. Dorasta do 16cm długości i żywi się nasionami traw, krzewów i chwastów jak również owadami – w lecie.
Wygląd:
Samiec: posiada czarną głowę, z którą pięknie kontrastuje biały wąs i obroża. Wierzch ciała brązowy, ciemno kreskowany. Spód ciała biały.
Samica: podobna do samca poza tym, że nie posiada czarnej maski, białej obroży i wąsa, za to ma na głowie dość wyraźny rysunek. Samca tak samo jak samiec posiada na brzegach ogona białe pióra.
W szacie spoczynkowej samiec podobny do samicy.
Ptaki te budują gniazdo n ziemi. Jest ono bardzo dobrze ukryte i trudno je znaleźć w kępie trawy. Samica składa do niego 4 – 6 jaj, które wysiaduje przez 2 tygodnie. Po co najmniej 12 dniach młode opuszczają gniazdo.
Głos: seria kilku jakby jąkliwych dźwięków.
Podobne gatunki: poświerka.
Gatunek ten jest pod ochroną.
http://www.hlasek.com/emberiza_schoeniclus_da5452.html
Korzystałem z: wikipedia.pl Drobnin, pow. leszczyński. DROBNIN POWIAT: LESZCZYŃSKI WŁAŚCICIEL: STEFAN PONIKIEWSKI
1929 - W starodawnych kronikach polskich znajdujemy już w Xlii wieku wzmianki o osadzie Drobnin. Należała ona wówczas do Comes'a Bogumiła, w XIV do Bawora Wyskoty, w XV do Kostków, w XVI i XVII do Borek Gostyńskich i do Lubiatowskich, w XVIII i XIX stuleciu do rodzin Węgrzewskich, Szczerskich i Miłkowskich. Od roku 1851 do Rychłowskich. Wreszcie w 1902 roku, drogą działów rodzinnych przeszedł Drobnin na własność rodziny Ponikiewskich. Obecnym właścicielem Drobnina jest p. Stefan Ponikiewski. Gdy w r. 1844 nastąpiła regulacja stosunków włościańskich, włościanie otrzymali 268,25 ha. roli i łąk, majątkowi pozostał obszar 432,5 ha.
Kultura majątku, wybitnie zwrócona w kierunku wielkich plantacji buraczanych, przerabianych w cukrowni gostyńskiej, jest intensywnie postępowa. Drobnin pozatem posiada własne replantacje i reprodukcje oryginalnych zbóż, ziemniaków i nasion cukrowego buraka.
Piękny dwór, pochodzący z XVIII stulecia w roku 1850 został powiększony a w roku 1911 gruntownie przebudowany. Ozdobą i chlubą majątku jest wielki park urządzony na sposób angielski.
Adres majątku: Drobnin, poczta i telefon Krzemieniewo 2, stacja kol. Gąrzyn, pow. Leszno.
Bibliografia (spis)
Złota Księga Ziemiaństwa... Masowy wysiew konopii przemyslowej. Taka ktos propozycje rzucil w pociagu, gdyby tak kupic pareset kilo ziarna konopii przemyslowej (to jest legalne) i rozsiac - po polach, lakach, trawnikach, przed komenda policji... no doslownie wszedzie. W kazdym miescie na kazdym skwerze rosnie konopia. Nad rzeka, w parku, na cmentarzu... wszedzie gdzie warunki w miare odpowiednie, a nawet jak nie odpowiednie - to tez siac jak to sie ma do naszego prawa? jak siac zeby wyroslo? co w ogole sadzicie o pomysle? bo na oko malym kosztem mozna duzo osiagnac.
pomysł jest dobry
Do naszego prawa ma sie to tak samo jak palenie.Ale nietrzeba odrazu kupować naraz paruset kilo
Wyobrazcie sobie 20 dużych Polskich miast, w każdym wystarczy stu zapaleńców, każdy kupuje po kilka paczek pokarmu dla kanarków i rozrzuca nasiona ;troche tu troche tam, w drodze do szkoły,sklepy itd.
jak już wyrośnie (napewno nie wszystko ale wystarczy) to 80% mundurowych będzie "pielić" ośiedla!!!
A takie marnotrawienie bublicznych pieniędzy zauważą wszyscy, nawet grupa tuska czyt. liberalna opozycja, nie puści okazji wytkniecia tego kaczorom. JESTEM ZA ZA ZA !!!
i ZAPRAWDE POWIADAM WAM ŁACZCIE SIĘ W TĄ AKCJE A BĘDZIE KROK PIERWSZ UCZYNIONY EUrokolchoznicy-gotowi?. Polacy do boju, bo nie ma takiego zlego aby nie moglo byc jeszcze gorzej albo nie ma takiego dobrego aby nie moglo byc jeszcze lepiej. Pamietam jak udupino polska wies. Bylem w kraju 6 lat temu, rozmawialem z gospodarzem ktory hodowal co sie dalo dla wlasnego uzytku a nadprodukcje sprzedawal, jak jajka, mleko, baranine czy cos z grzedy. Mowil mi ze nic mu sie juz nie oplaca teraz, nawet dla siebie hodowac bo kupi taniej dojrzale niz nasiona i jeszcze trzeba przy tym pracowac. Po lakach sie zajace scigaly a gdzie kiedys roslo zyto chwasty po pachy..Aby byc w biznesie welnianym musial by zakupic od UE barana zarodowego jako male jagniatko-chyba nie trzeba juz dalej nic tlumaczyc-powiedzial. Przykro ze tak was wydutkano(na wasze wlasne zyczenie) ale wierze w europejczykow(lepiej zrozumiec pozno niz wcale) bo w amerykanow absolutnie nie wierze. Amerykanie juz sie kisza dobre 3 lata i nic, znosza biede bo kazde protesty sa naznaczane etykieta terroryzmu.Uwierzyli szybciej rzadowi niz wlasnej Konstytucji. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wielka- ... omosc.html Wciąż mnie dobija... stosunek ludzi do zwierząt. Ciekawe czy to tak faktycznie w praktyce jest. Wydaje mnie się, że to bardziej skomplikowane. Np las należy do państwa lub osoby prywatnej i nie mamy nic do gadania. Poza tym ciężko mi w to uwierzyć, że powiedzą kto wystąpił o wycięcie drzew (ochrona danych osobowych).
Fakt faktem problem jest przykry ale w Polsce jego skala jest i tak minimalna. Niektórym wyda się to dziwne, a niektórzy się ze mną zgodzą , ale bardziej martwi mnie wycinka lasów amazońskich, lasów w Chinach , itd.
Jeśli chodzi o samą Polskę to najbardziej uciska mnie podobny problem jaki ma miejsce w Hiszpanii - łąki, pola, po ogrody - chemia, gmo , karczowanie wszystkiego jak popadnie, nie ma już ostów, maków i innych ziół oraz kwiatów polnych (chwastów) czyli jesiennego pokarmu ptaków. To dla ptaków jest najgorsze obok problemu z brakiem miejsc na gniazdowanie. W okresie bodajże czerwca - lipca w Hiszpanii miliony ptaków leży porozrzucanych na drogach , dosłownie jeden obok drugiego i umierają w ten sposób nawet przez kilka dni. Jest to efekt corocznych oprysków w miejscach lęgów tych ptaków. Taki widok występuje chyba tylko w Hiszpanii, całe cmentarzyska młodych, otrutych ptaków w jednej chwili i nikt nie może ruszyć tej sprawy. Wiem, że biadolę ale te nasze Polskie, sztuczne, plastikowe ogródki, Roundup(!), zagrabione liście i pozbierane gałęzie , skoszone trawniczki - wszystko co daje im naturalne miejsce do życia zniszczone plus pozbywanie się z ogrodu starych dziuplastych drzew , rodzimych gatunków kwiatów, drzew i krzewów na rzecz zagranicznych , które są bezużyteczne i niejadalne dla naszych ptaków, na dodatek rośliny te są bardzo trudne w prowadzeniu i chorują w naszym klimacie... i po co to? Ptaki, jeże czy wiewiórki świetnie by sobie poradziły w takim "zapuszczonym" ogrodzie. Ludzie nawet nie wiedzą ile zwierząt palą na żywca w liściach. Wpierw zagrabiają, tam wchodzi jeż, a później to palą. O zimujących w liściach owadach nie wspomnę... A to są przecież takie rzeczy , takie drobnostki , które bez żadnego problemu można by zmienić na lepsze odrobiną pomyślunku i dobrej woli, a dzieje się gorzej. Poza tym natura wie lepiej i nie bez powodu trawy wydają nasiona na jesień, a liście przykrywają ziemię. Dziurawiec?. " />Hej Seg , wklejam info o dziurawcu.
Dziurawiec (Hypericum), rodzaj z rodziny dziurawcowatych obejmujący ok. 350 gatunków roślin zielnych lub drzewiastych rosnących głównie w obszarach o klimacie subtropikalnym, rzadziej w strefach umiarkowanych. W Polsce 9 gatunków, z których najważniejszy ze względów użytkowych jest dziurawiec zwyczajny ( świętojańskie zioło, polna ruta) - (Hypericu perforatum). Rośnie na suchych łąkach, ugorach, skrajach lasów, rzadko jako chwast pól uprawnych. Jest to bylina o łodygach do jednego metra wysokości, dołem zdrewniałych. Niewielkie wydłużone, osadzone naprzeciwlegle liście posiadają przeświecające punkty, które są zbiorniczkami olejków eterycznych. Od czerwca do sierpnia, na szczytach pędów tworzą się gęste kwiatostany z licznymi żółtymi, pięciopłatkowymi kwiatami.
Roślina posiada korzenny zapach i cierpki smak. Wobec dużego zapotrzebowania na ziele dziurawca uprawia się go na plantacjach. Ziele ścina się na początku kwitnienia odrzucając części zdrewniałe. O leczniczych właściwościach dziurawca decydują zawarte w nim substancje - hiperycyna (czerwony barwnik), flawonoidy, działający moczopędnie hiperozyt oraz rutyna i kwercetyna, uszczelniające naczynia włosowate, działajace przeciwbiegunkowo i bakteriostatycznie garbniki. Ziele dziurawca zawiera również, olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A i C. Nasiona zawierają hyperforynę posiadającą antybiotyczne właściwości.
Dziurawiec znany był już w starożytności a w średniowieczu przypisywano mu lecznicze właściwości magiczne. Do dzisiaj w lecznictwie ludowym uważany jest za lek uniwersalny. Współczesne ziołolecznictwo potwierdziło wielostronne działanie dziurawca używanego w postaci naparów, wyciągów, mieszanek i preparatów ziołowych. Stosowany wewnętrznie rozszerza naczynia krwionośne narządów wewnętrznych, działa żółciopędnie, moczopędnie, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i tonizująco przy ogólnych osłabieniach. Zewnętrznie stosowany jest przy odmrożeniach, oparzeniach, leczeniu trudno gojących się ran i chorób skórnych. Dziurawiec powinien być stosowany rozważnie i z umiarem gdyż wywołuje zwiększenie wrażliwości skóry na promienie słoneczne.
Biala Dziurawiec?. " />Hej Seg , wklejam info o dziurawcu.
Dziurawiec (Hypericum), rodzaj z rodziny dziurawcowatych obejmujący ok. 350 gatunków roślin zielnych lub drzewiastych rosnących głównie w obszarach o klimacie subtropikalnym, rzadziej w strefach umiarkowanych. W Polsce 9 gatunków, z których najważniejszy ze względów użytkowych jest dziurawiec zwyczajny ( świętojańskie zioło, polna ruta) - (Hypericu perforatum). Rośnie na suchych łąkach, ugorach, skrajach lasów, rzadko jako chwast pól uprawnych. Jest to bylina o łodygach do jednego metra wysokości, dołem zdrewniałych. Niewielkie wydłużone, osadzone naprzeciwlegle liście posiadają przeświecające punkty, które są zbiorniczkami olejków eterycznych. Od czerwca do sierpnia, na szczytach pędów tworzą się gęste kwiatostany z licznymi żółtymi, pięciopłatkowymi kwiatami.
Roślina posiada korzenny zapach i cierpki smak. Wobec dużego zapotrzebowania na ziele dziurawca uprawia się go na plantacjach. Ziele ścina się na początku kwitnienia odrzucając części zdrewniałe. O leczniczych właściwościach dziurawca decydują zawarte w nim substancje - hiperycyna (czerwony barwnik), flawonoidy, działający moczopędnie hiperozyt oraz rutyna i kwercetyna, uszczelniające naczynia włosowate, działajace przeciwbiegunkowo i bakteriostatycznie garbniki. Ziele dziurawca zawiera również, olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A i C. Nasiona zawierają hyperforynę posiadającą antybiotyczne właściwości.
Dziurawiec znany był już w starożytności a w średniowieczu przypisywano mu lecznicze właściwości magiczne. Do dzisiaj w lecznictwie ludowym uważany jest za lek uniwersalny. Współczesne ziołolecznictwo potwierdziło wielostronne działanie dziurawca używanego w postaci naparów, wyciągów, mieszanek i preparatów ziołowych. Stosowany wewnętrznie rozszerza naczynia krwionośne narządów wewnętrznych, działa żółciopędnie, moczopędnie, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i tonizująco przy ogólnych osłabieniach. Zewnętrznie stosowany jest przy odmrożeniach, oparzeniach, leczeniu trudno gojących się ran i chorób skórnych. Dziurawiec powinien być stosowany rozważnie i z umiarem gdyż wywołuje zwiększenie wrażliwości skóry na promienie słoneczne.
Biala
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|