kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Lassie. Lassie – sławny pies z serii filmów fabularnych. Pierwszy z filmów - „Lassie wróć” został nakręcony w 1943 roku, ostatni - „Lassie” w 2005 roku. Łącznie nakręcono 12 filmów, w których za każdym razem grał inny pies. Choć Lassie była suką, w jej rolę zawsze wcielały się psy, z uwagi na ich łatwiejsze szkolenie. Największym problemem w zastępowaniu jednego owczarka collie drugim okazała się charakterystyczna podłużna biała plama na czole Lassie. U przedstawicieli tej rasy należy ona do rzadkości. Z problemem tym radzono sobie w dwojaki sposób: zatrudniano potomstwo psów z takim paskiem bądź, co najczęściej miło miejsce, malowano psu białą farbą owy pasek.
Nowości dubbingowe w kinie, telewizji i na DVD. W niedzielę też bodajże na TVNie leciała nowa wersja "Lassie" z 2005 roku, ale nie wiem czy postarali się o (świetny zresztą) dubbing Master Filmu, bo zapomniałem sprawdzić. Ktoś wie? Nowości dubbingowe w kinie, telewizji i na DVD. W niedzielę też bodajże na TVNie leciała nowa wersja "Lassie" z 2005 roku, ale nie wiem czy postarali się o (świetny zresztą) dubbing Master Filmu, bo zapomniałem sprawdzić. Ktoś wie?
Poszedł z lektorem, jak to TVN. BCKino. Będziemy mieć BCKino
W poniedziałek rusza BCKino. W Bytomiu znowu będzie można oglądać filmy na srebrnym ekranie. Kino zagości w Bytomskim Centrum Kultury. Halina Bieda, wiceprezydent Bytomia, mówi, że pomysł uruchomienia kina powstał w gronie prezydenckim. Krystalizować zaczął się na przełomie roku.
W czerwcu zeszłego roku w Glorii odbył się ostatni seans. Kino nie wytrzymało konkurencji z multipleksami i splajtowało. Potem gruchnęła wiadomość, że w miejscu Glorii swoje podwoje otworzy kino Cytryna z Łodzi, które widzom serwuje nie tylko filmy komercyjne, ale i te ambitniejsze. Cytryna jednak się nie otworzyła. Powód? - Mamy kłopoty finansowe - informuje krótko Zbigniew Sieńczewski, współwłaściciel Cytryny.
Ale Cytryna nam już niepotrzebna. Teraz będziemy mieli BCKino. Na widzów czeka odnowiona sala koncertowa BCK i 500 miejsc. - Najpierw chcieliśmy wykorzystać pomieszczenia Glorii, ale właściciele podyktowali nam wysoką cenę. Chcieli około pięciu tysięcy złotych miesięcznie za wypożyczanie sprzętu. Do tego dochodzą koszty utrzymania kina, czyli między innymi sprzątanie i obsługa. A nam nie chodzi o zarabianie, ale o krzewienie sztuki filmowej w mieście - mówi Halina Bieda. - Postanowiliśmy więc wykorzystać to, co już mamy. Bytomskie Centrum Kultury ma krzewienie sztuki filmowej w statucie, ma obsługę, salę - dodaje Bieda. Kopie filmów będą wypożyczane z Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach. Stamtąd pochodzi też projektor do wyświetlania filmów.
BCKino będzie kontynuowało dzieła Glorii. - Będzie funkcjonował Klub Filmowy, bo on w Glorii cieszył się ogromnym powodzeniem - informuje Bieda. - W Klubie Filmowym można obejrzeć filmy inne niż te, które oferują nam kina komercyjne. Będziemy promowali między innymi kino europejskie i azjatyckie - dodaje Anna Papierzyńska, która odpowiada za repertuar BCKina. Na tym nie koniec. Będzie Akademia Kina na Śląsku, w ramach której będzie można zobaczyć filmy śląskich reżyserów, filmy opowiadające o Śląsku. Będzie i program Akademii Filmowej dla Szkół, a tutaj m.in. "Lassie", "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie", "Szatan z siódmej klasy". Będzie i coś dla starszej młodzieży - "Piraci z Karaibów", "Panna Nikt" i wiele, wiele innych. Blok filmowy dla szkół będzie podzielony na filmy dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na uczniów czeka też oferta Kina Lektur, a tu np. "Pan Tadeusz", "Lawa", "Noce i dnie"... Będzie też blok filmowy Historia Filmu Polskiego. To w jego ramach będzie można obejrzeć m. in. polskie filmy przedwojenne, "Zakazane piosenki", "Popiół i diament". - Nie chcemy konkurować z multipleksami. Nasza oferta jest zupełnie inna, a BCKino nie jest nastawione na zysk - mówi Bieda. - Mamy ogromne pole do popisu przy układaniu repertuaru. Będziemy także uwzględniać głosy widowni. Jeśli będzie zapotrzebowanie na określony film, to postaramy się go wyświetlić - informuje Papierzyńska.
Bilety do BCKina są po 10 zł. Karnet na cztery filmy kosztuje 25 zł. BCKino nie zakończy swojej działalności, gdy na placu Kościuszki w Śródmieściu powstanie kino wielosalowe.
Co w programie?
• 26 lutego, godz. 20.00
"Dowód" - dramat (USA) w reżyserii Johna Maddena. Występują: Gwyneth Paltrow i Anthony Hopkins.
Film dostał Złoty Glob w 2005 r. dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Film trwa 99 minut.
• 19 marca, godz. 20.00
"Tajemnica Brokeback Mountain" - dramat (USA) w reżyserii Anga Lee. Występują: Jake Gyllenhaal i Heath Ledger. Film dostał Oskara w 2006 r. za reżyserię, muzykę i scenariusz adaptowany. Film trwa 134 minuty.
• 27 marca, godz. 20.00
"2046" - dramat fantastyczno-naukowy (Hongkong) w reżyserii Wong Kar-Wai'a. Wystepują: Tony Leung i Gong Li. Obraz został uznany za najlepszy film Festiwalu w Cannes w 2004 r. Film trwa 123 minuty.
• 29 marca, godz. 20.00
"Miasto gniewu" - dramat (USA) w reżyserii Paula Haggisa. Występują: Sandra Bullock i Matt Dillon.
Film dostał Oskary w 2006 r. za najlepszy film, montaż i scenariusz oryginalny. Film trwa 113 minut.
Tak więc wszystko dobrze poszło i już w poniedziałek rusza BeCeKino Wybiera się może ktoś na pierwszy seans? Jest tylko 500 miejsc, ciekawe czy można dokonywać wcześniejszych rezerwacji?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|