kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Pomoc techniczna. ok - jutro zabieram sie do tego;) prosze trzymac kciuki:) zreasumujemy:
1. laser przetrzec szmatka nie zostawiajaca wloskow (np. ta co dolaczaja do telefonu SONY ERICSSON T610)
2. do prowadnic jakis smar (wlasnie: napiszcie dokladnie jaki. bylem w sklepie elektronicznym i nic nie mieli. w drugim sklepie komputerowym gosciu powiedzial ze mozna uzyc takiego smaru co sie maszyny do szycia smaruje(?). wiec co? nivea? prosze o dokladne dane)
3. talerzyk trzymajacy plyte. wlasnie ... co tu? beznyna ekstakcyjna? wiem ze jak guma jest zakurzona to robi sie "sliska". po przetarciu benzyna powinna byc taka szorstka co nie? a moze cos innego? doradzcie cos.
4. chcialbym tez nasmarowac prowadnice od kieszonki - tu tez smar jak w pkt2? a moze nie smaruje sie tego?
5. AVErsis co rozumiesz pod pojeciem "wyczyscic cala optyke"?
1.Taka szmatka jak najdardziej , najlepsza do Cd . Ale jak dmuchniez tez starczy
2.Moze byc i krem , byle tlusty . Zadne oleje taki co sie leja .Ja zawsze stawialem na wazeline techniczna , moze byc silikon taki specjalny .
3.Benzyna zmyjesz ta gumke ;) LOL , poprostu namocz szmatka woda i wyczysc Mozesz takze kupic nowy talerzyk za 8zl na allegro ;)
4.Prowadnica pod tacka ? Taka zebatka ? Zeby nie czeczalo ? Tak jak w Pkt.2
5.Aversis rozumie wyczyszczenie calego lasera dokladnie , ty jutro tylko soczewke dmuchniesz, wsrodku sa in pod zespoly optyczne - oj na fizyke sie nie chodzilo co :P
Propozycja ślepego testu sieciówek przy okazji AS. Namagnesowanie płyty, jakiekolwiek by nie było, nie ma wpływu na odczyt jej zawartości. Odczyt jest laserem a więc optyczny. Proszę więc wziąć jakiś mocny magnes i spróbować odchylić lub zakrzywić nim światło latarki. Nie uda się, bo pole magnetyczne jest nie widoczne.
Oczywiscie Ale latwiej pokazac chlopaka, ze w ogole plyta nie jest namagnesowana (10^-9 T to pikus) to moze zrozumieja i pieniadze na biedna dziatki wplaca Zauwaz ze jak pokazalismy na palcach ze namagnesowanie to sciema to wyszlo naelektryzowanie. Ciekawy jestem co jeszcze mozna wymyslec. Przynajmniej podstawy fizyki sobie mozna przypomniec 110. rocznica urodzin Dennisa Gabora - Google.
Pewnie pamiętacie logo z przed kilku sekund.
Wiki: Dennis Gabor (ur. 5 czerwca 1900 w Budapeszcie, zm. 9 lutego 1979 w Londynie) â mieszkający w Anglii węgierski fizyk pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1971. Studiował w Berlinie. W 1933 roku musiał opuścić Niemcy i udał się do Wielkiej Brytanii. Profesor Imperial College w Londynie. Członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie i Węgierskiej Akademii Nauk. Prowadził prace w zakresie elektroniki i optyki elektronowej. W roku 1948, próbując udoskonalić mikroskopię elektronową, stworzył pierwsze, niedoskonałe jeszcze hologramy. Gabor w latach 1948âÂÂ1951 opracował metodę otrzymywania obrazów trójwymiarowych (holografia), która jednak mogła być zastosowana w praktyce dopiero po wynalezieniu lasera w 1963. Za badania nad holografią w 1971 otrzymał Nagrodę Nobla. Ciekawostki. Politycy chcą zakazać używania symbolu swastyki, tymczasem naukowcy odkrywają szczególne właściwości, związane z jej kształtem - informuje serwis "AlfaGalileo".
Swastyka to symbol wywodzący się ze starożytnej Azji. Swastykami zdobiono kiedyś nawet synagogi w północnej Afryce i Palestynie. W Indiach do dziś uważana jest za symbol szczęścia tyle, że ustawiona prosto, a nie pod katem 45 stopni, jak na hitlerowskich sztandarach.
Dr Darren Bagnall z University of Southampton odkrył, że wzór złożony z dziesiątek tysięcy złotych swastyk umieszczonych na powierzchni milimetra kwadratowego tworzy nowy metamateriał optyczny. Potrafi on zmienić polaryzację światła, "skręcając" je zgodnie z kierunkiem ramion swastyki. Wpływając na to "skręcanie" można kodować informację, transmitowaną za pomocą światła.
Zdaniem dra Bagnalla, "kwadratowość" swastyki i występowanie tylko pionowych oraz tylko poziomych linii sprawiają, że jest to kształt idealny do eksperymentów optycznych.
Zjawisko to może znaleźć zastosowanie w optoelektronice, fizyce laserów i komunikacji optycznej, a także w kryptografii kwantowej - metodzie tworzenia szyfrów, jakich nie da się złamać.
PAP, MFi
Hitler pewnie też wpadł na ten sam pomysł :mrgreen: Współczesne Chiny?. " />Jeśli już jesteśmy przy temacie Chiny vs USA to mam takie jedno pytanie, kto waszym zdaniem byłby w tym konflikcie agresorem Chiny zaatakowałyby swój największy rynek zbytu czy USA zapragnełoby rozgromić kraj w którym znajdują się kluczowe fabryki największych koncernów Amerykańskich. A co do przewagi techniczej to zgadzam się ze w dzisiaj wygrywa ten, kto ma bardziej zaawansowaną technologicznie broń na użyciu lecz nie do końca, otóż istnieje udokumentowany przypadek zniszczenia w Iraku dwóch czołgów M1 Abrams uznawanych za szczyt technologiczny broni pancernej przez armatę przeciwpancerną MT-12 Rapira ukrytą w zasadzce ogniowej, która ostrzelała czołgi pociskami podkalibrowymi ze stalowym rdzeniem. Gdyby do takiej zasadzki użyte zostały nowoczesne ppk zapewne systemy czołgu wcześnie wykryłyby wiązkę lasera oświetlającego cel, lub zakłóciłyby system naprowadzania rakiety w czasie jej lotu i uniknęłyby zniszczenia, ale przestarzała armata miała celownik optyczny i pocisk którym kierują tylko prawa fizyki dlatego odniosła wtedy sukces. Nie powinno się całkowicie negować starszego lecz sprawdzonego sprzętu gdyż przy dobrej taktyce nadal stanowi niezwykle groźną broń czasami nawet lepszą niż ta najnowocześniejsza. wykrywacz snajperów - "Antysnajper". " />hym...
TEORIA 1
według mnie to coś powinno wysyłać promyczek lasera i liczyć na jego wielokrotne odbicie w układzie soczewek obiektuwy wykrywanego urządzenia
trzeba by się spytać biegłego fizyka-optyka czy może istnieć taka fala (długość światła) która w układach achromatycznych całkowicie się odbije
TEORIA 2
wiele z dzisejszej optyki w aparatach i celownikach kożysta z dalmierzy może tylko o to chodzi
TEORIA 3
może można zmusić (pobudzić) do jakiegoś promieniowania (świecenia?) warstwy anty refleksyjne ze wspułczesnych układów optycznych
hym...
POZDRAWIAM Nowa era w optyce. Najmniejszy laser półprzewodnikowy.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley poczynili wielki krok naprzód w dziedzinie fizyki laserowej poprzez stworzenie najmniejszego na świecie lasera półprzewodnikowego, zdolnego do wytwarzania światła widzialnego w przestrzeni mniejszej niż jedna cząsteczka białka.
Ten przełom otwiera nowe możliwości w dziedzinie optyki. Zespół UC Berkeley nie tylko z sukcesem zmieścił wiązkę światła w tak małej przestrzeni, ale również znalazł nową metodę na zabezpieczenie energii wiązki przed jej rozproszeniem podczas jej wzdłużnego ruchu, osiągając tym samym efekt działania lasera.
To osiągnięcie pomoże rozwijać innowacje w dziedzinie nanolaserowych sond, manipulacji i charakteryzacji molekuł DNA, technologii telekomunikacyjnych znacznie szybszych od istniejących, opartych na optyce, czy też technologii komputerowych, w których światło zastępuje układ elektroniczny co skutkuje skokiem szybkości i mocy przetwarzania.
Podczas gdy tradycyjnie przyjęto, że fala elektromagnetyczna, również światło laserowe, nie może ogniskować się poza połowę rozmiaru jej długości fali, zespół naukowców z całego świata znalazł sposób kompresji światła do kilkunastu nanometrów wiążąc je w elektrony oscylujące na powierzchni metali. Ta interakcja między światłem i oscylującymi elektronami jest znana jako powierzchnia plazmonowa.
Źródło:
http://www.physorg.com/news170862487.html "Nie świeć po oczach bo oslepniesz". ŚWIATŁO LASERA, NAWET O TAK NIEWIELKIEJ MOCY 5mW MOŻE USZKODZIĆ SIATKÓWKĘ I TO NAWET NIEODRWRACALNIE!
(...)Dlaczego tak mała moc jest niebezpieczna? Wydawałoby się, że 5 mW w wersji podstawowej to wielkość śmieszna i nie mogąca zrobić krzywdy nikomu. Było by tak gdyby nie to, że laser emituje wiązkę liniową. Właśnie to skupienie jest groźne. Wyobraźmy sobie, że świecimy na ścianę laserem 5 mW z odległości 2 metrów. Na ścianie zobaczymy zielony punkt o wielkości ok. 4 mm czyli oświetlonej powierzchni 12,5 mm kwadratowego. Aby móc przeliczyć odpowiednio wartości musimy założyć iż laser świeci z centralnego punktu kuli o średnicy 4 metrów. W każdym kierunku zakładamy więc, że mamy 2 metry. Pole powierzchni kuli o takim rozmiarze wynosi więc 50 265 482 mm kwadratowych, a więc punkty w który świecimy stanowi 1/4 000 000 powierzchni kuli. Efektywnie więc oświetlając punkt laserem 5 mW ( 5 mW * 4 000 000) uzyskujemy ten sam efekt gdyby w środku kuli świeciła światłem rozproszonym âŸzwykłaâ żarówka o mocy 20 000 W.(...). Źródło informacji wprawdzie dotyczy zielonego lasera, ale tu NIE O BARWĘ wiązki chodzi, lecz o jej MOC: http://astrocd.pl/index.php?id=107
Natomiast mocniejsze lasery niewłaściwie używane â np. w czasie pokazów â też są bardzo niebezpieczne â w ich przypadku groźna może okazać nie tylko wiązka pochodząca bezpośrednio z generatora, ale w pewnych warunkach nawet światło odbite â o czym przekonali się pechowi uczestnicy pewnej imprezy w Rosji:
http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Laserem-w-oczy,663,10.html
* * *
Ogólnie laserów nie trzeba się bać, tym bardziej że są one coraz powszechniejsze w życiu codziennym, a naukowcy wciąż pracują nad nowymi typami laserów o ich zastosowaniami, jak np. badanie zjawisk w na poziomie molekularnym za pomocą laserów femtosekundowych... (generują one ultrakrótkie impulsy rzędu 0,000000000000001 sekundy!)
Z laserami jest tak, jak z wieloma wynalazkami człowieka. Na przykład takim nożem można przecież kroić chleb jak i popełnić zbrodnię. Wskaźnik laserowy właściwie używany jest bezpieczny i pozwala wykonać nawet w domu wiele ciekawych doświadczeń z fizyki i optyki: przykładem może być doświadczenie z rozpraszaniem wiązki przechodzącej przez (pół)przeźroczyste kryształy, np. kalcytu. Kolokwium z fizyki - optyka. " />1). Jak zmieni się długość fali de Broglie'a: a). jeśli podwoimy energię kinetyczną cząsteczki (masę uznajemy za stałą)? b). jeśli podwoimy prędkość cząstki?
2). Atom wodoru znajduje się w stanie o liczbie kwantowej n=4. Do jakiego stanu powinien przejść elektron (podać liczbę kwantową) aby:
a). wyemitować światło o najdłuższej możliwej długości fali? b). wyemitować światło o najkrótszej możliwej długości fali? c). pochłonąć światło o najdłuższej z możliwych długości fali?
3). Z ilu podpowłok i z ilu stanów elektronowych składa się powłoka o n = 3 ?
4.Co to jest emisja wymuszona. 5.proton i deutron mają taką samą Ek=3MeV,który z nich ma większe prawdopodobieństwo przejścia przez bazierę E=10MeV.Uzasadnij?(proton ma 2 razy mniejszą masę od deutronu). 6. Z podanych stanów energetycznych wodoru wybierz te które są dozwolone:
n=1 l=2 m1=0 n=2 l=3 m1=1 n=4 l=3 m1=-4 n=5 l=5 m1=0 n=5 l=3 m1=-2
7. Foton A ma dwa razy większą energie niż foton B a) czy pęd fotonu A jest zmniejszy równy czy większy od pędu fotonu B b) czy długość fali związana z fotonem A jest mniejsza równa czy większa od długości fali związanej z fotonem B 8.Czy energia stanu podstawowego protonu uwięzionego w jednowymiarowej nieskończonej studni potencjału jest większa czy taka sama czy mniejsza od energii elektronu uwięzionego w tej samej studni ? Wyjaśnij dlaczego 9.Jak działa laser helowo-neonowy? 10 . Które z stwierdzeń dotyczących zjawiska fotoelektrycznego jest prawdziwe: a) im większa jest częstość padającego światła tym większy jest potencjał hamujący b) im większa jest praca wyjścia tym większa jest częstość progowa zjawiska fotoelektrycznego c) im większa jest praca wyjścia dla materiału tym tarczy , tym większy jest potencjał hamujący Wyjaśnić dlaczego 11. Jak zmieni się energia stanu podstawowego cząstki po dwukrotnym zwiększeniu szerokości studni potencjału : 4 ,2 ,0,5 czy 0,25 razy 12. Co to jest absorpcja i emisja spontaniczna promieniowania?
Prosze odpowiedzieć na te pytania i do każdego pytania prosze napisać uzasadnienie odpowiedzi
-- 27 maja 2009, 16:06 --
13. Metalowa płytka jest oświetlona światłem o pewnej częstości. Który z poniższych czynników wpływa na to czy elektrony będą uwalniane z płytki: a)natężenie światła b)czas naświetlania c)materiał z jakiego jest wykonana płytka Wyjaśnij dlaczego.
14. Jeden elektron znajduje się w studni potencjału o szerokości 200 pm, a drugi o szerokości 100 pm. Dla którego elektronu stan podstawowy ma większą energię? Wyjaśnij dlaczego.
15. Wypisz wszystkie liczby kwantowe dla stanów tworzących podpowłokę n=3 i l=2 Babie Doły betonowe podstawy na podwórku :?. " />Po spotkaniu jakoś ten temat nie daje mi spokoju. To co napisał darecki moze byc prawdą (albo i nie, he he, bo teorii było wiele, jednak to jest udokumentowane w ksiązce). To mogły być fototeodolity. Do czego?
[za Encyklopedia PWN online]
(http://encyklopedia.pwn.pl/74604_1.html)
TEODOLIT [ang. < gr.], geod. instrument do pomiarów kątów poziomych i pionowych; składa się z podstawy (spodarki), umożliwiającej ustawienie teodolitu w pionie, koła poziomego, złożonego z limbusa (koła z podziałką kątową) i poruszającej się względem niego alidady (koła lub listwy, zaopatrzonych w kreskę wskaźnikową); do alidady jest przymocowana luneta, służąca do dokładnego nastawienia teodolitu na cel, i koło pionowe, składające się również z limbusa i alidady; koła poziome i pionowe są wyposażone w poziomice, służące do poziomowania przyrządu, a także w urządzenia odczytowe (noniusze, mikroskopy lub mikrometry opt.); koła te są wzajemnie prostopadłe i połączone z lunetą celowniczą w taki sposób, że każdemu położeniu lunety odpowiadają określone odczyty na obydwu kołach (kątów poziomych na kole poziomym, kątów pionowych na pionowym). Teodolit sprzężony z kamerą fot. nazywa się fototeodolitem; sprzężenie jest wykonane w ten sposób, że przy zerowym odczycie na limbusie oraz poziomym ustawieniu lunety osie optyczne teodolitu i kamery są równol. i leżą we wspólnej płaszczyźnie pionowej; fototeodolit służy do wykonywania fotogramów dla fotogrametrii naziemnej; teodolit wyposażony w dalmierz optyczny, umożliwiający pomiar odległości, nazywa się tachymetrem. Obecnie stosuje się też teodolit: laserowe, w których oś celową zastępuje wiązka widzialnego promieniowania laserowego, stosowane do automatycznych pomiarów geod.; noktowizyjne, wykorzystywane do pomiaru położenia obiektów emitujących promienie podczerwone lub nimi oświetlanych; giroskopowe, zawierające urządzenia giroskopowe, stosowane do bezpośrednich pomiarów azymutów geograficznych.
(http://encyklopedia.pwn.pl/22495_1.html)
FOTOGRAMETRIA [gr.], nauka o metodach odtwarzania kształtu, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów na danym terenie na podstawie zdjęć fot. tego terenu (fotogramów), wykonywanych za pomocą specjalnych aparatów fot.; dzieli się na fotogrametrię naziemną (terrofotogrametrię) i fotogrametrię lotniczą (aerofotogrametrię); zależnie od sposobu wykorzystania zdjęć rozróżnia się fotogrametrię płaską (1-obrazową) i fotogrametrię przestrzenną (2-obrazową), zw. również stereofotogrametrią, w której uzyskuje się przestrzenny model sfotografowanego przedmiotu lub terenu na podstawie stereogramu, tj. pary zdjęć wykonanych z dwu różnych punktów przestrzeni (stereofotografia, stereoskopia). Metody fotogrametryczne, oparte na teorii rzutu środkowego, wyzyskuje się do mierzenia brył, wyznaczania powierzchni zmieniających się w czasie oraz do wyznaczania torów ciał będących w ruchu; są stosowane w geodezji do wykonywania map topograf. i badania odkształceń budowli, w geologii do sporządzania map geol. i poszukiwań surowców miner., w górnictwie do mierzenia kubatur urobku, w architekturze do inwentaryzacji zabytków arch., ponadto w archeologii, astronomii, balistyce, kryminalistyce, medycynie, meteorologii, leśnictwie i in. Pierwsze naziemne zdjęcia fotogrametryczne wykonał 1859 kamerą pomiarową A. Laussedat w Paryżu; podał on także sposób ich odczytywania. Pierwsze zdjęcia lotn. (z balonu na uwięzi) wykonano 1858 również w Paryżu. W Austrii ok. 1900 niem. fizyk C. Pulfrich zastosował w fotogrametrii metodę stereoskopii, co umożliwiło dokonywanie pomiarów na przestrzennych modelach terenu i opracowywanie map przedstawiających wzajemne rozmieszczenie elementów terenu i poziomice; 1901 zbudował on (we współpracy z Zakładami Zeissa w Jenie) pierwszy przyrząd stereofotogrametryczny, tzw. stereokomparator. Po 1920 rozwój lotnictwa przyczynił się do rozwoju fotogrametrii lotniczej. Obecnie większość map topograf. jest sporządzana ze zdjęć fotogrametrycznych, wykonanych z samolotów lub statków kosmicznych. W Polsce inicjatorem wykorzystania fotogrametrii był K. Weigel, który 1918 zastosował stereofotogrametrię do oprac. topograf. mapy części Tatr; wykonano ją 1924–34 w skali 1 : 20 000. Obecnie mapy topograf. większej części obszaru Polski są sporządzane metodami fotogrametrycznymi.
Z definicji wynika też dlaczego byłyby 2 takie urządzenia.
Oraz fotki, jesli ktos nie widział urządzenia 9a pewnie wielu widziało tylko nie wie, że to to )
Może ktoś coś więcej wie na temat tych urzadzeń, zna się na tym i może potwierdzić lub wykluczyć? Dla mnie to całkiem sensowne wyjaśnienie i dość prawdopodobny sposób wykorzystania.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|