kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Samsung R580 - Intel Rapid Storage. O.K. Ten dysk, to na USB, czy E-Sata? Tak ogólnie to mam 2 wątpliwości: czy zajrzałeś do linka, który podrzucił Lobo? Czy masz problemy z j.angielskim?
Ten cały bajer to funkcja robienia mirrorów głównego dysku twardego. Czyli na bieżąco obrazów dysku+ aktualizacje/synchronizacje danych w locie. Cały bajer polega pewnie na tym, że jest do tego czip sprzętowy, więc operacja taka odbywa się z minimalnym obciążeniem CPU i systemu operacyjnego. Automatycznie, bo raz ustawia się w sterowniku i ma to działać. Jest to dodatkowa opcja mostka południowego (od ICH-7 do nowszych) + specjalny sterownik + specjalny soft Żeby funkcja była aktywna, komputer:
Hard Drives Required: 2 Czyli wymagane są 2 dyski twarde. Ten dodatkowy to na kopię- obraz głównego. Być może opcja ta współpracuje jakoś z Samsung Recovery Solution. Być może jest jakaś szansa (ale sam w to wątpię), że działa również z zewnętrznymi dyskami na E-Sata (Intel nic na ten temat nie pisze). Opcja ta działa oczywiście tylko przy aktywnych dyskach SATA ustawionych w Biosie. Być może jeszcze dodatkowe opcje w Biosie do macierzy RAID trzeba aktywować.
I po tym "krótkim" wprowadzeniu odpowiedz sobie na 3 pytania, czy: 1) Masz w laptopie 2 dyski twarde? 2) Potrzebujesz tej funkcji? 3) (przy założeniu, że zadziała z E-Sata) Czy masz potrzebę w domowych warunkach posiadania lustrzanej/bliźniaczej kopii dysku twardego? Zazwyczaj posiadacze zewnętrznych dysków, w domowych zastosowaniach, wolą je wykorzystać na składowisko dodatkowych danych, ewentualnie samodzielnie bakapować potrzebne dane, a nie cały dysk. Toshiba X200-21K czy może Toshiba Qosmio G40-11D?. RAID sam w sobie podnosi wydajność systemu dyskowego, co w moim przypadku jest mile widziane
Ale po raz kolejny zastanawia mnie sens macierzy RAID w laptopach ...
Poza tym ... stwierdzenie "RAID sam w sobie podnosi wydajność systemu dyskowego" jest nieprawdą. Musi zaistnieć jeszcze co najmniej jeden warunek ...
Pełnia zalet ( a tylko taka ma sens ) macierzy RAID ma miejsce tylko wtedy, gdy :
1. Kontroler RAID jest kontrolerem sprzętowym a nie software'owym. Nie wiem jak jest w Toshibie ale nie podejrzewam jej o posiadanie kontrolera sprzętowego. 2. Dyski w macierzy są szybkimi dyskami ( np. 10000 rpm ;-) ) 3. Stosowany jest wydajny ( co nie oznacza najszybszy ) interfejs.
I tyle. Dla mnie osobiście stosowanie macierzy RAID w laptopach to taka sama "marketingowa papka" jak zwiększanie rozdzielczości matryc w aparatach cyfrowych bez zwiekszania ich fizycznych wymiarów. Jakie dyski twarde do Alienwara aurory m9700 ?. Witam, chciałbym dowiedzieć się jaką maxymalna pojemność dysku moge wsadzić w druga kieszeń? mam jako dysk pierwszy 80GB natomiast w druga chcialbym wsadzic 320GB ale czy laptop będzie go widział ? czekam na odp znalałem coś takiego -
W naszym egzemplarzu testowym zainstalowany był twardziel marki Hitachi Travestar o pojemności 80 GB, charakteryzujący się prędkością 7200 obr./min. Jego wydajność jest całkiem do rzeczy: odbywający się pędem transfer danych i krótkie czasy dostępu mówią same za siebie.
Mankamentem było jednak ciągłe i wyraźne "piłowanie" twardziela.
W laptopie tym mamy do czynienia z dwiema kieszeniami przeznaczonymi na dosztukowanie dysku twardego. Ogólna przestrzeń dyskowa może więc wynosić 320 GB (2x160 GB 5400 obr./min.) lub 200 GB (2x100 GB, jeśli wybierzemy dyski 7200 obr./min.). W każdym wypadku możliwa jest konfiguracja macierzy RAID1 (odbicie lustrzane - połowa pojemności przeznaczana jest dla przechowywania kopii zapasowej danych).
z tego mam rozumieć że mogę wasadzić dysk góra 160GB z predkoscią 7200rpm ? dysk SSD. Co do żywotności dysków SSD ja bym się bynajmniej nie przejmował. Na stronach producentów można znaleźć informacje, że ich trwałość to 10-15 lat, (10.000 cykli zapisu i kasowania danych w każdej komórce przy technologi MLC). Co więcej ponieważ nie maja części mechanicznych trudniej je uszkodzić w wyniku upadku (oczywiście dla chcącego nic trudnego).
Co do ich charakterystyki to wypadają lepiej przy losowym odczycie i zapisie małych porcji informacji, jest to spowodowane szybkim czasem reakcji, nie ma w końcu głowic i talerzy, które muszą się odpowiednio, że tak powiem ustawić. Jednak przy odczycie dużych plików ich przewaga nad tradycyjnymi konstrukcjami nie jest już tak znacząca. Dużo osób stosuje dyski SSD jako partycje systemową. Zasadniczą i podstawową wadą tych dysków to póki co kosmiczna cena! Za takie pieniądze może stworzyć macierz dyskową z tradycyjnych dysków, której wydajność nie będzie jeszcze długo osiągalna dla technologi SSD. Jednak pytanie dotyczy laptopa, w których macierze nie wchodzą w grę. Tutaj dyski SSD to ciekawa alternatywa, bardziej odporny na uderzenia, jednak moim zdaniem cena dyskwalifikuje tego typu rozwiązania.
Co do laptopa to ten ASUS to solidna i wydajna maszyna. laptopik. Jednak zgodzisz sie ze laptop ma tu gorsze mozliwosci niz PC. Chocby ze wzgledu na brak mozliwosci tworzenia maciezy dyskowych.
A Dzin zarzucasz gadżetomanię
Komu potrzebne są tak naprawdę w codziennym użytkowaniu macierze?
laptop pozostawi pewien niedosyt. Chocby dlatego ze nie bedzie taki jaki chce tylko taki jakim go zrobila Toschiba
Są producenci typu dell, alienware, czy cizmo, którzy wpakują Ci do środka co chcesz. A reszta ma takie spektrum do wyboru, że nie widzę problemu w wybraniu tego, co Ci pasuje. Problem może być tylko z zapłaceniem, Luvaglio podobno do miliona dolarów dociągnęło
Apropo wydajnosci - laptop uniemozliwia podkrecanie procesora A overclocking daje calkiem niezle zyski w wydajnosci
Jak nie można, jak można Może nie wszystkie, ale część się daje. Ale można też po prostu kupić szybszego procka
Komp mi nie co zwolinił niż zwykle.... W OTL wywołaj funkcję CleanUP.
mam laptopa i skróty takie jak z klawiszem FN albo dotykowy panel na lapku, to raczej potrzebne akurat to od klawiatury Razer'a, i wykorzystuje, podświetlenie wyłączam nim, bo panel się zepsuł sad.gif I znowu ciekawe, posiadam mysz Logitech G5 - a czułość jest mi potrzebna, używam na 2 poziomie od góry biggrin.gif [bo jest akurat 5 czułości [tzn. szybkość]
Toteż to zostało wypunktowane, byś zdecydował sam czy używane czy nie.
a tego nie zrozumiałem, czy przy jakich dyskach spiętych, posiadam podpięty WD 500GB pod kompa, i jest mi potrzebny
Macierz RAID mam na myśli.
2. Dziennik zdarzeń działa [eventvwr.msc] po klikałem i nie było problemu z wejściem w jakiś dziennik, no fakt, pełno błędów w nim
A czy zapisy informacyjne na pewno są z marca? Czy aby tam nie kończą się odczyty wszędzie na styczniu? Jeśli tak by było = Dziennik nie działa prawidłowo i nadal aplikują się procedury z linka.
jesteś pewna, że nic się nie sypnie po instalacji Frog ASPI ?? nigdy nic nie instalowałem ala drivers, a może trzeba wykasować poprzedni ??
Jestem pewna, że nic się nie sypnie. Przecież to tylko jeden plik DLL. Plikowi zmieniasz nazwę i wstawiasz w katalog systemowy. Ja się coś będzie działo, plik usuwasz. Po sprawie. Prędzej bym przypuszczała "sypnięcie" na sterowniku Adaptec, który tu widzę - totalny lamus z roku 2002. Nawiasem: "nigdy nic nie instalowałem ala drivers"= to skąd tu ASPI z roku 2002 = to nie jest składnik Vista i musiałeś to sam sobie wpuścić.
np to, pobrałem film na HDD programem 'Online Video Hunter Professional' i się nie do końca nie pobrało, a program po jakimś czasie sam się zamknął, i teraz nie można usunąć pliku video, a w procesach nie widnieje ów program
Zastartuj do Trybu awaryjnego z linią poleceń (bez powłoki explorer.exe), a w linii komend daj:
DEL "ścieżka dostępu do pliku\plik.avi"
+ dodam, że nie mogę wejść do tych katalogów Moje video/moja muzyka/moje obrazy w folderze Dokumenty - jest odmowa dostępu
Oczywiście. To jest naturalny składnik Vista. To są linki symboliczne zapewniające wsteczną kompatybilność. Skróty są zabezpieczone i tak ma być.
. Komp dla Photoshopowca, jaki?
do ok. 6 tyś. Jeśli RAID na SSD to tylko RAID0. Raczej w budżecie nie zmieścisz 2x256GB Dysków SSD :) O przyśpieszczeniu przez SSD rozumiem 2x30GB dyski SSD na tylko i wyłącznie partycję systemową, na której raczej nie trzyma się ważnych danych i ewentualna awaria (na którą masz 1% szansy) nie spowoduje jakichś strat, co najwyżej kilka godzin na reinstalację systemu.
Cóż RAID 0. Nie rozumiem dlaczego na forach mówiąc o RAID'zie mówi się o 2 dyskach i RAID 0 ewentualnie RAID 1. W mojej opini od RAID 1 lepszy jest RAID 1+0. Kupuje się np. 8 małych dysków i ma zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo plus czterokrotnie zwiększoną prędkość. A cena jak za 256GB SSD tyle że szybsze i bezpieczniejsze. Osobiście miałem w starym domu macierz 6 dyskową (zwykłe talerzowe dyski) i bardzo polecam. Jedynie 6 dyskową ponieważ do tamtej płyty mogłem podłączyć 6 dysków, a w tej można 10 :) )
Jeśli zdecydujesz się na normalne dyski, to najlepsze wyjście kupić dwa duże na prace (jeden do aktualnych, drugi archiwum) a na system kupić jakiś mały a szybki. Pozatym nie popadajmy w paranoję z awarią :) Ile znasz osób którym kiedykolwiek padł dysk? Ja znam dokładnie sztuk 1 - dysk w laptopie Acera... po upadku z wysokości 1,5m. Od kilkunastu lat używam dysków, od pierwszego 40MB do dzisiejszych i nigdy nie miałem żadnej awarii z dyskiem. Ale wiadomo że lepiej się ubezpieczać, więc mimo wszystko i tak rzeczy zarchizowane lecą na osobny dysk albo na dvd. Nie trzeba montować kilku dysków i bawić się w Mirroring :)
Ja trochę znam. Niestety. Ale fakt, nie zdarza się to często. W RAID to ja bym się jak ty to nazywasz "pobawił" bo odkąd postawiłem swój pierwszy nie wyobrażam sobie życia bez niego ;) (głupie laptopy ;/ ) Spokój ze względu na bezpieczeństwo i szybkość pracy. Jeżeli RAID 0 to proponuję przynajmniej 4dyski. Mogą być o mniejszej pojemności. Tak tak wiem. Prawdopodobeństwo awarii wzrasta proporcjonalnie do ilości dysków stąd moje RAID 1+0.
Ten post był edytowany przez dreki dnia: 16 Styczeń 2009 - 19:17 Toshiba X205-SLI2 Satellite 17" - cena 3400PLN !. Witam,
Do sprzedania mam laptopa moj znajomy przyjechal ze stanow i przytaszczyl z podrozy go tutaj i posrednicze w sprzedazy.
Laptop jest znacznie lepszych parametrów ani żeli X205 proponowane w Europie (typu x205-s7483) prosze dokladnie przyjżeć się danym - swietny procesor T8100 2.1GHz (Cache L2 to 3MB !) gdzie u nas proponowana rodzina to T5xxx a w wyzszych modelach to T7xxx ale ich ceny to minimum 5700zl. Macierz dyskowa 2 x 160GB, Nowa matryca o konstrukcje zarewzerwowanej tylko dla x205-slix, High-Definiotion DVD, karta grafiki NVIDIA? SLI dual GeForce? 8600M GT z obsługą technologii TurboCache 512MB GDDR3 + 255MB(!), 4glosniki + Subwoofer Harman-Kardon, zlacze HDMI, S/PDIF do sterowania kinem domowym etc, wszystko przy wadze 4.2kg!
Z tego co mi wiadomo laptop jest jeszcze na gwarancji - bede wiedzial dokladnie poczatkiem pryszlego tygodnia ale pewnie cos kolo pol roku. Gdzies przy gniezdzie monitora analogowego jest male pekniecie ale wszystko dziala bez najmniejszych problemow
W zestawie: -Laptop -orginalna Bateria 6000mAh Li-ion -Ladowarka orginalna
Porownywalny w polsce produkt to Satellite X200-21K cena 6100zl
Promocja laptopa na stronie toshiba
Dane techniczne ( http://www.vicioushost.com/satellite_X205-SLi2.pdf ) * Enhanced Intel? Centrino? processor technology with Intel? Core?2 Duo mobile processor T8100, Intel? PM965 chipset, Intel? Wireless Wi-Fi Link 4965AGN network connection (802.11a/b/g/n) and extended battery life capability * 2GB PC2-5300 DDR2 SDRAM memory for multitasking power, expandable to 4GB; 800MHz frontside bus, 3MB L2 cache and 2.1GHz processor speed * High-definition DVD?RW/CD-RW drive with read support for next-generation HD DVD-ROM; double-layer support using compatible DVD+R DL and DVD-R DL media; also supports DVD-RAM
* The next-generation Intel? Core?2 Duo processor is based on the innovative Intel? Core? microarchitecture, so it runs faster and is more energy-efficient for cooler, quieter operation * 17" WXGA+ TFT-LCD widescreen display with TruBrite technology and 1440 x 900 resolution; native support for 720p content * 320GB Serial ATA hard drive capacity (2 x 160GB; 5400 rpm) * Fingerprint reader for secure access to sensitive information * NVIDIA SLI Dual GeForce 8600M GT with up to 512MB GDDR3 discrete graphics memory (up to 255MB additional shared memory with TurboCache); S-video output and HDMI output; 4 built-in Harman Kardon stereo speakers and 1 subwoofer * CD/DVD control buttons, including play, stop, previous track and next track; one-touch Internet button launches your default Web browser * Built-in Web cam and microphone make it easy to chat with friends and family * 5-in-1 bridge media adapter supports Secure Digital, MultiMediaCard, Memory Stick, Memory Stick PRO and xD-Picture Card * i.LINK (IEEE 1394) interface and 6 high-speed USB 2.0 ports for fast digital video, audio and data transfer * Built-in Bluetooth 2.0 + EDR technology; 10/100/1000 Mbps Ethernet LAN with RJ-45 connector; 56 Kbps modem * Weighs 9.4 lbs. (ok 4.2kg) and measures 2.1" thin for portable power; lithium-ion battery and AC adapter * Microsoft Windows Vista Home Premium Edition operating system preinstalled; software package included with Toshiba HD DVD Player, Ulead DVD MovieFactory, Microsoft Works 9.0 and more * Learn more about Windows Vista
CENA 2900zl
kontakt 0 667148700 lub komoniewski@wp.pl
Odbior osobisty Pszczyna (trasa Bielsko-Katowice) lub Wrocław istnieje rowniez mozliwosc wysylki SERWISY KOMPUTEROWE - KTÓRY NAJLEPSZY?. "Teraz nasuwa sie pytanie ile osob na tym forum wie jaki serwis posiada eetthhoo. Ja nie wiem. Nie napisal jak nazywa sie serwis, wiec to nie jest reklama."
chociaż jeden myslacy;) Na pewno żaden z wymienionych w ankiecie.
"A co do serwisow, jezeli mam byc szczery to zadnemu tutaj nie mozna ufac. Kolega poszedl zdiagnozowac problem z systemem. Wieszal sie co jakis czas. W serwisie powiedzieli, ze przeinstaluja system i bedzie wszystko dobrze. System dalej sie zawieszal, a wystarczylo przetestowac wszystkie podzespoly i wykluczyc te dobre. Okazalo sie, ze RAM-y byly uszkodzone. W serwisie zgarneli kase za instalacje systemu, a wystarczylo wymienic pamieci."
Kwestia doświadczenia i mentalność bystrzyckich serwisantów. Moge Ci poopowiadać jeszcze gorsze historie, aż byś się zdziwił że niektóre firmy istnieją tyle lat. Nie chce wymieniać konkretnej firmy bo nie wypada, ale ich poziom jest żenująco niski, a sposób działania : zapłać a ja zrobie wrażenie, że coś naprawiłem. Ja kiedy nie rozwiązuje problemu, to nie biore pieniędzy, nawet miałem przypadek zwrotu pieniedzy, chociaz to winien był klient bo nie pozwolił mi odpowiednio zabezpieczyc komputera, przec co ciagle sie infekowal, a mi przez to zarzucali ze nie naprawilem go. Człowiek też się myli i popełnia błędy, jak ma sie dużo napraw, to w moim przypadku jedna diagnoza na kilkadziesiąt może okazać sie błedna, też tak bywało... A co do najłatwiejszej drogi naprawy, czyli reinstalacji systemu, jestem ciekaw co by zrobił taki serwisant, jak by popracował w większej firmie, gdzie kluczem do sukcesu jest unikanie reinstalacji, bo nie ma na to czasu, bo istnieje ryzyko utracenia danych ( a często byli to prezesi firm, którzy mieli bzika na punkcie swoich laptopów), w ogóle gdzie zakres działania jest o wiele szerszy niż tylko pc domowy, dochodzą serwery typu blade, ups'y, macierze dyskowe, routery. Tam naprawde liczy się doświadczenie i szybka reakcja. Na problem z nieuruchamiającymi się aplikacjami .exe nie można wyskoczyć : a to ja panu zrobie reinstalacje, tylko rozwiązać problem tak szybko jak się da, a w tym przypadku zajmuje to około 3 minut edytując rejestr. Ja akurat trudniłem się laptopami, gdzie diagnostyka wygląda zupełnie inaczej niż w pc, bo nie masz do dyspozycji testowych podzespołow, plyta glowna koztuje 600zl w zwyz (w jednej serii laptopow potrafia sie znaczaco roznic,a co dopiero w roznych modelach, chodzi o wciecia do obudowy i konstrukcje), teraz pomnoz to razy iles tam modeli... Musisz bazowac na swojej wiedzy inaczej sobie nie poradzisz, bo nikt nie da Ci dziesiatki modeli roznych plyt glowbych, matryc etc... W pc masz raptem kilka standardow, wydajesz 1200zl i masz paltforme testowa na niemal kazda awarie. Jak już jesteśmy przy laptopach pewien serwisbystrzycki stwierdzil, ze wymnienil swietlowki w matrycy do hp, kiedy HP nie wydaje takich elementow zastepczych, bo tam wszystko jest opisane za pomoca tzw spare number, to numer identyfikujacy dany element laptopa, w przypadku matrycy hp wydaje cala matryce, bo spare number jest przypisany do calej matrycy. Mozna kupic jakies podroby, ale jak sie je zle dopasuje to po matrycy. Do tego modelu wypuszczone byly dwie serie matryc rozniace sie napieciem. Ot drobna roznica;) Serwis skasowal kase za niewykonana prace, bo matryca nie byla nawet rozbierana, nawet nie wymontowali jej, jak ktos rozebral ponad setke laptopow to widzi takie rzeczy golym okiem, zwlaszcza ja kiedy pracowalem w autoryzowanym serwiesie hp. Jak dla mnie tylko jedna firma na rynku bystrzyckim jest ok i to widac golym okiem.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|