Lampa na podczerwień wikipedia
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
[B]Lampy UV po poszukiwań[/B]. " />Dobrze, że kolega ekskalibur zwrócił uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Nie radzę nieprzemyślanych eksperymentów z lampami mocy UV!
UV ma w zależności od długości fali kilka zakresów (UV-A, UV-B, UV-C).
Promieniowanie UV-A jest mniej szkodliwe niż inne zakresy; uszkadza jednak włókna kolagenowe w skórze, co przyspiesza procesy starzenia. UV-B jest niebezpieczne dla oka i może powodować zaćmę. Długa ekspozycja na działanie UV-B ma związek ze zwiększoną częstością występowania nowotworu złośliwego skóry - czerniaka, a także częstszych, choć mniej agresywnych guzów jak rak płaskonabłonkowy i podstawnokomórkowy . Promieniowanie prowadzi do uszkodzenia łańcuchów DNA. W komórkach dochodzi do szeregu mutacji. W warunkach prawidłowych większość uszkodzeń DNA jest usuwana przez systemy naprawcze. Osoby obarczone wadami tych systemów naprawy bardzo często chorują na nowotwory skóry. Także u osób bez szczególnych predyspozycji promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry.(źródło: Wikipedia)
Może skuteczniejsza do poszukiwań "zamurówek" będzie kamera termowizyjna działająca w zakresie podczerwieni czyli promieniowania cieplnego
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|