Strona główna
  Lampa antydepresyjna

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Lampa Antydepresyjna. Z uwagi na ogólne przynębienie zaczołem szukać różnych informacji po internecie i natknołem się na takie cos jak:

'lampa antydepresyjna'

Z tego co wyczytałem działają one przy jesienno-zimowej depresji spowodowanej brakiem światła. Nie wiem czy warto kupić coś takiego. Widze po opiniach różnych osób, że są zadowolone. Będe wdzięczny za waszą opinię.

Andrzej
Jesnienna chandra - odczuwacie ?. Nie odczuwam chandry, siedzę cały dzień w pracy przed trzema świecącymi na biało (od Visuala) monitorami, a jak przyjdę do domu to co robię?
Siedzę w internecie aż zachce mi się spać. I tak co dzień.
Jaki to ma związek z nastrojem? Ano taki że te monitory działają jak lampy antydepresyjne.
Tylko wzrok się psuje i brzuch rośnie :hmm:

Lampa antydepresyjna. Dziewczyny, co o tym sądzicie?
Zbliżają się jesienne pluchy, może warto by się zaopatrzyć w takie ustrojstwo, żeby nie dopadły jesienne smutki...

Może któraś z Was ma coś takiego?
Nie daj się jesiennej depresji. Jesteś smutna, przygnębiona i ciągle zmęczona. W ogóle nie masz energii do życia. Zastanawiasz się, co ci dolega. Może nic. Poza tym, że brakuje ci światła słonecznego.

To właśnie jesienią, gdy dni są pochmurne i coraz krótsze, niektórym z nas dokucza sezonowe obniżenie nastroju związane z brakiem naturalnego światła. Jego objawami są apatia, senność, brak chęci do działania, rozdrażnienie, trudności z koncentracją i uczucie lęku. Na szczęście z sezonową depresją możesz sobie poradzić, wykorzystując proste sposoby na poprawę nastroju. Gdyby jednak nie poskutkowały i obniżenie nastroju trwa dłużej niż 2 tygodnie, skorzystaj z pomocy psychiatry. Depresja może być bowiem przyczyną myśli samobójczych.

Godzina na powietrzu

Sezonowej depresji ulegają najczęściej osoby, które spędzają dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego podczas jesiennych i zimowych dni staraj się spędzić trochę czasu na dworze. Naturalnego światła płynącego spod największego "klosza" - nieboskłonu, nie zastąpi zwykłe sztuczne oświetlenie.

Pobyt na dworze połącz z ruchem:
- codziennie spaceruj chociaż przez 30-60 minut
- uprawiaj sporty; także zimą szukaj okazji do aktywności fizycznej na powietrzu (np. lepienie z dzieckiem bałwana)
- gdy pogoda jest brzydka i zniechęca do wyjścia z domu, chodź na pływalnię lub siłownię. Wysiłek fizyczyny powoduje wzrost stężenia endorfin, hormonów szczęścia.

Polowanie na światło

Słońce to potężny eliksir życia. W jego promieniach rozkwitasz, tryskasz energią. Jesienią i zimą masz go zdecydowanie za mało.

Możesz to sobie zrekompensować na kilka sposobów:

- kiedy wstajesz rano, włącz jak najwięcej lamp, żeby w mieszkaniu było bardzo jasno; taki zabieg dodaje energii, daje bowiem efekt sztucznego wschodu słońca ;

- łap każdy promyk słońca. Gdy wyjdzie zza chmur, wyjdź na krótki spacer (jeśli to możliwe). Wystarczy pogrzać się w jego promieniach 15-20 min, by nabrać sił witalnych
postaraj się, aby rano w pracy twoja twarz była dobrze oświetlona - ustaw więc biurko przy oknie;

- zafunduj sobie od czasu do czasu światłoterapię w gabinecie odnowy biologicznej. Naświetlanie lampami (minimalne natężenie światła to 2500 luksów, najlepsze - 10 000 luksów) zapobiega sezonowej depresji, a także ją leczy. Poprawa nastroju następuje zazwyczaj już po 3-5 seansach;

- możesz też kupić lampę antydepresyjną do domowego użytku i codziennie się nią naświetlać.

Źródło: Naj
Solarium - tę przyjemność trzeba dawkować. Po kilku minutach spędzonych w solarium masz lepsze samopoczucie i nabierasz wigoru. Skóra zaś staje się złota, jak po pobycie na plaży. Ale ze sztucznego słońca korzystaj z umiarem, by nie zaszkodziło.

O tej porze roku prawie każda z nas coraz dotkliwiej odczuwa brak słońca, którego promienie pobudzają wytwarzanie endorfin - hormonów szczęścia. Chodzimy smutne, nie mamy chęci do działania. Usiłujemy więc poprawić sobie nastrój, dodać energii, korzystając z namiastki słońca - łóżka opalającego.

Lepsze opalanie na plaży

Seanse w solarium, choć potrafią przegnać przygnębienie i uczucie znużenia, mają wiele minusów, dlatego dermatolodzy są ich zdecydowanymi przeciwnikami. Uważają, że bezpieczniejsze jest opalanie się na plaży, bo lampy w solarium emitują większą dawkę promieniowania UVA niż słońce. Podczas 15-minutowego seansu dostajesz taką ich porcję, jak przez cały dzień plażowania. A jest to niebezpieczny rodzaj promieniowania, bo dociera w głąb skóry właściwej. Niszczy znajdujące się w niej włókna kolagenu i elastyny, dlatego wcześniej pokrywa się ona zmarszczkami, traci jędrność i elastyczność.

Korzystając często z solarium, szybciej się zatem starzejesz. I tracisz pieniądze wydane na kosmetyki, bo promieniowanie UVA niweczy ich odmładzające działanie. Ponadto może ono spowodować nadwrażliwość na słońce, a także stać się przyczyną raka skóry.

Zdarzają się też przypadki uzależnienia od solarium. Nosi ono nazwę tanoreksja (od ang. tan - opalać się). Osoby, które dotknął ten nałóg, pozbawione "sztucznego" słońca przez kilka dni nie dają sobie rady z pracą, są rozdrażnione, a nawet popadają w depresję.

Środki ostrożności

Jeśli nie potrafisz zrezygnować z solarium, odwiedzaj je nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu, najlepiej co 2 tygodnie. Niedopuszczalne jest opalanie dzień po dniu. Seans nie powinnien trwać dłużej niż kilka minut (od 3 do 10). Czas naświetlania uzależniony jest od twojej karnacji. Im jaśniejszą masz skórę, tym powinien być krótszy. Przed opalaniem stosuj kosmetyki przeznaczone do solarium (te na słońce się nie nadają), które pielęgnują skórę i uławiają opalanie, np. Soleo.

Sztuczne słońce nie dla każdego

Nie powinnaś korzystać z solarium, jeśli:
- jesteś w ciąży lub karmisz
- masz dużo znamion i piegów albo cierpisz na bielactwo skóry
- dokucza ci trądzik; solarium go nie leczy, lecz nasila
- zażywasz leki światłouczulające (antykoncepcyjne, antydepresyjne, przeciwgrzybicze, z wyciągiem z dziurawca). Odczyn alergiczny mogą też wywołać niektóre antybiotyki lub - maści na chore stawy
- cierpisz na schorzenia serca, nerek albo płuc
- jesteś przed lub po zabiegach kosmetycznych, takich jak: depilacja laserem, głębokie peelingi, zamykanie laserem naczynek krwionośnych.

Źródło: Naj
Lampy antydepresyjne :). Zaczynam nowy temat na temat lamp do fototerapii pot. antydepresyjnych. My z mężem zdecydowaliśmy się na zakup tego urządzenia, ze względu na tutejszą szkocką pogodę, która niemiłosiernie zabiera nam energię i siłę, nic nam się nie chce robić, nigdzie wychodzić i po prostu mamy pogodowego doła . Szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Bardzo dużo czytałam na temat takich lamp. I z tych komentarzy (które dość ciężko znaleźć, bo niewiele osób używa tych lamp), które czytałam jestem przekonana co do wydania tych pieniędzy na ten sprzęt. Zobaczymy, czy zadziała. Wklejam Wam ciekawy artykuł na temat tych lamp. Jak już ją kupię i wypróbuję, to na pewno napiszę o efektach


Dni stają się coraz krótsze, często pada deszcze i jest szaro. Nie sprzyja to ani dobremu humorowi i samopoczuciu, ani nie ułatwia nam koncentracji. W medycynie alternatywnej fototerapia pomaga leczyć depresję sezonową, bóle głowy oraz działa uspokajająco. Światłolecznictwo używane jest także jako środek przeciw stresowy.

Jeśli odczuwasz zbytnią senność, nadmierny apetyt na słodycze, długotrwały brak dobrego nastroju, zmniejszenie aktywności ruchowej oraz brak koncentracji znaczy, że prawdopodobnie cierpisz na depresję sezonową. Wpływ na to mają sezonowe zmiany długości dnia oraz intensywności światła słonecznego, gdyż ono właśnie jest najsilniejszym synchronizatorem rytmów biologicznych człowieka.

Dlatego właśnie fototerapię stosuje się m.in. w przypadku depresji lub zaburzeń snu. Terapia jasnym światłem, regulując mechanizm wydzielania melatoniny w organizmie reguluje wewnętrzne rytmy biologiczne i przywraca zdrowie. Metoda ta jest skuteczna u 60-70% pacjentów. Poza tym strumień światła koi także bóle przedmiesiączkowe oraz pomaga walczyć z bulimią. Fototerapię stosuję się także w leczeniu chorób skórnych (np. łuszczyca) jak również w gojeniu otwartych ran.

Terapia światłem polega na uzupełnianiu koniecznej dziennej dawki światła słonecznego poprzez światło sztuczne. Powszechne lampy używane do oświetlania pomieszczeń mają natężenie 500 luksów, czyli biorąc pod uwagę, że natężenie światła naturalnego w słoneczny dzień wynosi ok. 100000 luksów, to o wiele za mało, by zwykła lampa mogła je zastąpić. Specjalistyczne urządzenia antydepresyjne emitują światło z mocą od ok. 5000 do 10000 luksów. Tak więc do uzupełnienia niezbędnej dawki światła słonecznego wystarczą dwie 40 minutowe sesje naświetlenia dziennie.

Strumień światła dociera do oczu, a dzięki specjalnym filtrom promienie ultrafioletowe są wyeliminowane. Stąd też korzystanie z takiej lampy jest w pełni bezpieczne. Często solarium jest mylnie kojarzone z poprawą samopoczucia w okresie ograniczonego działania światła naturalnego. Lampy w solarium działają na skórę, ponadto w solarium trzeba używać okularów, jako ochrony przed działaniem szkodliwych dla oczu promieni ultrafioletowych. Nie ma żadnych dowodów naukowych na działanie przeciwdepresyjne opalania w solarium, w przeciwieństwie do fototerapii. Duńczyk Niels R. Finsen. w 1903 roku za swoje osiągnięcia w dziedzinie światłolecznictwa otrzymał Nagrodę Nobla.

Z leczniczego działania lampy emitującej światło można korzystać w domu. Jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, gdyż, pozwala stosować fototerapię o dowolnie wybranej porze, np. w trakcie codziennych zajęć. Takiej lampy można używać podczas czytania, oglądania telewizji, czy pracy przy komputerze. W Skandynawii lampy są dostępne we wszystkich ośrodkach zdrowia, portach lotniczych i wielu biurach. W Polsce nie są jeszcze tak popularne, jak na zachodzie, ale mają coraz więcej zwolenników. Koszt takiego urządzenia waha się od 600 do kilku tysięcy złotych. (napisała Alicja Kielan)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bezpauliny.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Lampa UV Do farb UV
     : lampa bakteriobójcza czy można po niej spać
     : LAMPA TYLNA FORD TRANSIT
     : Lampa tylna przeciwmgielna uniwersalna
     : lampa solux ile minut
     : Lampa Oświetlenie warsztatowa 24 V
     : lampa z kierunkami do roweru tanio
     : lampa Bioptron duży Zestaw
     : lampa lewa MG ZR
     : lampa Bioptron Cena Allegro
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT