kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Jaki Rodzaj aktywności? Nordic Walking to jest to ....!!. Jaki Rodzaj aktywności? Nordic Walking to jest to ....!!
Pozostaje więc pytanie: JAKI RODZAJ AKTYWNOŚCI?
Pływanie jest popularne wśród ludzi starszych. Świetne dla płuc, mięśni, serca i mobilności – tak jak jazda na rowerze. Niestety żadne z nich nie uczyni niczego dla twoich kości. W obu przypadkach masz wsparcie, są nimi bądź woda bądź rower. To właśnie dlatego ludzie otyli mogą pływać.
Społeczny aspekt jakiejkolwiek aktywności ma dla ludzi starszych podstawowe znaczenie. Spacer, taniec czy kręgle są dla nich nieocenione. Uzupełniają pływanie
i jazdę na rowerze..
Chodzenie jest idealne, szczególnie pod górę, lecz oczywiście nie z brodą na piersi i oczyma wlepionymi w stopy i ramionami ledwie poruszającymi się w rytm marszu. Efekt obciążenia postawy jest ograniczony do części ciała, które pracują. A co z ważnym obszarem między łopatkami? Odległość między nimi jest oznaką starzenia się. Ekstremalnym momentem jest tzw. wdowi garb. Może spowodować zmianę środka ciężkości twojego ciała i wywołać zapalenie stawów kolanowych.
Nordic Walking jest odpowiedzią. Uprawianie tej formy aktywności zmniejsza problemy z kolanami
i aplikuje nam sensowną ilość wysiłku, dostosowaną do potrzeb. Jeśli możesz maszerować, możesz maszerować z kijkami i od momentu, w którym opanowałeś technikę działa on na całe twoje ciało. Poprawia się sylwetka..
Celem tych ćwiczeń jest poprawa i utrzymanie zdolności do wykonywania czynności codziennych, takich jak prace domowe, praca w ogrodzie itp. Staje się to tym ważniejsze im bardziej „dojrzewamy”.
Tak więc, bez poświęcania dodatkowego czasu na walkę
z łamliwością kości, po prostu naucz się techniki Nordic Walking i uruchom całe swoje ciało. Rozwiniesz pewność siebie, odwagę do zmierzenia się z czymś nowym lub do realizacji dawnych planów i marzeń, a być może kiedyś spróbujesz wspinaczki, salsy czy jazdy na go-kartach. Pomyśl!
Za Tonym Pattisonem, instruktorem NW z Leeds
Tłum. Małgorzata Borzeszkowska CHOROBY PAZNOKCI - zbior informacji.. Dot.: CHOROBY PAZNOKCI - zbior informacji.
Przyczyny zaburzeń
Wzrost i wygląd paznokci zależą od odżywiania. Jeśli organizmowi brakuje witaminy B, na płytce paznokciowej tworzą się bruzdy, natomiast brak wapnia może powodować wysuszenie oraz łamliwość paznokci. Niedobory witaminy C lub kwasu foliowego mogą być jedną z przyczyn zanokcicy, czyli zapalenia wału paznokciowego, znajdującego się u ich nasady. Kiedy ilość tlenu we krwi jest zbyt mała, kolor paznokci zmienia się (np. w astmie). Białe plamki na paznokciach mogą być wywołane brakiem cynku. Działanie chemikaliów może wysuszać płytkę paznokciową, przez co staje się słaba i podatna na złamania. Grzyby, wywołujące grzybicę stóp, mogą również atakować płytkę paznokciową. Grzyby rozwijają się w butach i skarpetach atakować płytkę paznokciową. Grzyby rozwijają się w butach i skarpetach spoconej stopy i mogą zaatakować najmniejszą szczelinę paznokcia.
Jakie preparaty mogą pomóc?
Wiele preparatów wzmacnia płytkę paznokciową. Trzeba cierpliwie prowadzić kurację przez 8 tygodni, zanim zaobserwujemy jej skutki. Witaminy z grupy B, przede wszystkim biotyna, współdziałają z witaminami C i E w budowaniu keratyny i innych białek potrzebnych do wzmocnienia paznokci. Do budowania paznokcia, podobnie jak do tworzenia szkieletu kości, jest potrzebny wapń i wiele innych pierwiastków, które znaleźć można w zestawach witamin i minerałów budujących kości. Oleje rybne (lub olej lniany) oraz olej z wiesiołka dwuletniego zawierają dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywiają one paznokieć i zapobiegają złamaniom. Jeśli na paznokciach widoczne są białe plamy, należy zażywać dodatkowo cynk (15 mg dziennie, najlepiej z dodatkiem miedzi). Niektórzy lekarze przepisują swoim pacjentom krzem, żeby wzmocnić słabe paznokcie, ale skuteczność takiej terapii nie została jeszcze oceniona przez lekarzy klinicystów.
Bardzo trudno jest leczyć paznokcie zarażone grzybicą. Witaminy C i E wzmacniają odporność i pomagają walczyć z zakażeniami. Można też nacierać paznokcie 2 razy dziennie przez kilka miesięcy olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem czosnkowym lub maścią z nagietka.
Co jeszcze można zrobić?
lNie wycinać skórek. Chronią one przed grzybami i bakteriami.l
lPodczas wykonywania prac domowych zakładać rękawiczki, zwłaszcza gdy używa się środków chemicznych. Po dłuższym moczeniu rąk należy nakładać na paznokcie preparaty z ropy naftowej.l
lKrótko obcinać paznokcie, ponieważ długie łatwo się łamią. Po obcięciu zawsze je opiłowywać, żeby nie pękały i nie łamały się.l
Objawy
lPaznokcie stają się suche, łamliwe, pękają i wolno rosną w wyniku niedoborów pokarmowych.l
lZgrubiałe, żółte paznokcie mogą być objawem grzybicy.l
lZanieczyszczenia gromadzące się pod paznokciami mogą zmusić do usunięcia płytki paznokciowej.l
lZmiany koloru paznokci, ich kształtu lub struktury mogą być oznakami choroby.l
Zgłoś się do lekarza, jeżeli...
Zauważysz zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej; może to sygnalizować wiele poważnych zaburzeń, np. białe smugi wzdłuż paznokci mogą oznaczać zaburzenia pracy serca. Zmiana koloru paznokcia ze zdrowej różowej płytki na błękitnawą, może wskazywać na astmę lub odmę płucną.
PAMIĘTAJ: Zanim zaczniesz stosować któryś z wymienionych preparatów, skonsultuj się z lekarzem.
Rozmaitości:lŻeby poprawić stan paznokci, można pić herbatkę z owsa, skrzypu polnego lub liścis pokrzywy. Zioła te zawierają dużo krzemu oraz innych pierwiastków potrzebnych do budowy paznokcia.l
lŻelatyna nie wzmacnia paznokci ani nie wpływa na ich wzrost, choć często przypisuje się jej takie właściwości. Białka zawarte w żelatynie nie zawierają mieszanki aminokwasów niezbędnych do wzmacniania i kształtowania się paznokci.l
Źródło: Reader's Digest
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|