Strona główna
  ładowarki solarne akumulatorów

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Bateria słoneczna - jaka?. Dla paneli solarnych stosuje się dedykowane regulatory ładowania z zabezpieczeniem przed rozładowaniem i nadmiernym naładowaniem akumulatora. Solar 30 W jest zbyt słaby dla akumulatora 100Ah. Czas ładowania takiego akumulatora wyniesie około 100 godzin (słonecznych godzin). Inna sprawa jest przy panelu o mocy 130 W. Jeśli 30 W wystarczy, to nie ma sensy zastosowanie aku. 100 Ah. wystarczy 30 Ah.
Wiatrak + prądnica + akumulatory. Taaa, na doświadczeniu ...
Doświadczenie mówi, że z akumulatora 100Ah da rady "wyciagnąć" najwyżej 100Ah, a często znacznie mniej. Czy przez "doświadczenie" rozumiesz uczenie się na własnych błędach, zamiast wykorzystanie tego, co już zrobili inni?

Niepowodzenia inżynierskie najczęściej mają swoje źródło w projektowaniu opartym na nadmiernym optymiźmie, dlatego najlepsze konstrukcje są projektowane "w/g najgorszych warunków", wówczas rozczarowanie może być tylko miłe ...

Panel solarny 30W sztywno ustawiony da 2A przez 3 godziny (napięcie ładowania 14,4V!), co zapewnia ok. 8% ładunku akumulatorowi 50Ah. Po 2 tygodniach czystego ładowania (codziennie słoneczko przez 2 tygodnie!) masz akumulator naładowany. Lodówka 40W to ''zeżre" w ciągu 15 godzin - do "zera".

Taszczenie akumulatora 12V/50Ah nie jest łatwe, to jest 20 kilo! Może zrezygnować z tej lodówki, zostawić tylko radyjko i przejść na aku motocyklowy 6V/7Ah? Wiele radioodbiorników zasilanych bateryjnie jest właśnie na 6V? Takim akumulatorem możesz pograć kilkadziesiat godzin.
A do oświetlenia romantyczna naftówka? 1/2 litra nafty wystarcza też na kilkadziesiąt godzin.
Ładowanie baterii 9V 6F22 baterią solarną. sorka rzeczywiście jak najbardziej źle napisałem chodzi o ładowanie akumulatora 9V 6F22 NiMH.

co do wiedzy Pani prowadzącej to ogranicza się do tego że " masz zrobić i tyle nie obchodzi mnie jak" a i że to jest moja inwencja twórcza.

Całość ma być wykonana w jednym pudełku znaczy się bateria ma być zamknięta w środku a na zewnątrz mają wychodzić tylko przyłącza do dowolnego urządzenia zasilanego z Akumulatora 9V. Na obudowie ma znajdować się bateria solarna wykonana z 60 ogniw 30mm na 13mm (tak jak w parametrach podałem) połączonych w sposób umożliwiający ładowanie akumulatora znajdującego się w środku.

jeśli jeszcze jakieś info potrzebne to dopisze

dziękuję za zainteresowanie

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

czy można by to wykonać w połączeniu z taką ładowarką jak kolega z forum opisał

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1009140.html#5117816

do opisanego układu z jednej strony podłącze ogniwa a z drugiej akumulator i od akumulatora poprzez zwykły przełącznik odłączał bym ładowarkę od akumulatora a podłączał akumulator do odbiornika ?????
Instalacja solarna - przemyślenia. Powoli przymierzam się do stworzenia namiastki instalacji solarnej.
Na początek prosty układ - panel, akumulator i kilka diód mocy.

Mam panel (20W 1.2A przy 17V), przymierzam się do akumulatora.
Na allegro jest wysyp różnych modeli od wynalazków po firmowe.
Znalazłem trzy ciekawe oferty:
Panasonic 42Ah za 200zł (wychodzi 5,70 za Ah)
SSB 33Ah za 175zł (wychodzi 5,30 za Ah)
YUASA 24Ah za 135zł (wychodzi 5,62 za Ah)

cena za akumulatory wraz z kosztem przesyłki. Koszt / Ah wychodzi bardzo zbliżony. O ile o Panasonicu słyszałem, to reszta firm nic mi nie mówi. Ktoś miał do czynienia/może się wypowiedzieć czy warto zainwestować w np. w Panasonica (chociaż cena podejrzanie niska)?

Pojemność nie ma narazie kluczowego znaczenia, bo jeśli system zacznie działać poprawnie pewnie dołoże jeszcze troche fotoogniw...

Żeby połączyć ze sobą panel i akumulator potrzebny jest regulator ładowania. Na allegro jest znów wysyp różnych. Ale ceny zaczynają się od 99zł. Czy można taki regulator zbudować samodzielnie?
Czy dobrze rozumiem że ów regulator ładowania to poprostu troche bardziej rozbudowana ładowarka akumulatorów żelowych?

Dziękuje za wszelkie wypowiedzi/podpowiedzi
ładowanie pakietu akumulatorów z baterii solarnej. witam

prosił bym bardzo o podpowiedz dotyczącą czy ma to sens istnienia i działania a mianowicie:

posiadam pakiet akumulatorków i chciałbym je ładować z 60 ogniw fotowoltaicznych wytwarzających napięcie około 0,5V i około 50 mA ( przy bardzo dobrych warunkach pogodowych). Moje trzy propozycje to:
- 5 akumulatorów paluszków AA połączonych szeregowo czyli wytwarzają około 6V
- 6 akumulatorów paluszków AA połączonych szeregowo czyli wytwarzają około 7,2V
- Akumulator 9V 6f22
najbardziej się skłaniam ku pierwszej opcji ze względu ze jest wystarczająca dla mojego projekciku ale niestety nie wiem jak i gdzie szukać schematu do ładowarki dla takiego pakietu. Trzecie rozwiązanie najbardziej pesymistyczne stanęło narazie na etapie tego czy ogniwa wydolą z taką ładowarką opisaną już na forum

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1009140.html#5117816

nie jestem pewien czy to zadziała bo w tym przypadku musiał bym połączyć dwa pakiety po 24 ogniwa połączone szeregowo i później obydwa pakiety połączyć równolegle a i tak uzyskam w najlepszym wypadku 12V i 80 mA co wydaje mi się za mało dla ładowarki podanej w linku.
Proszę o podpowiedz jak rozwiązać mój problem (temat ten już poruszałem na dziale energii odnawialnej ale niestety brak odzewu)

dziękuję bardzo z góry za poświęcony czas pozdrawiam
Zasilana wiatrem stacja ładowania pojazdów EV w Chicago.
Chicago znane jest pod różnymi potocznymi nazwami, jednak tą najbardziej rozpoznawalną jest wietrzne miasto lub miasto wiatru. Jednym z głównych wyjaśnień i genezą powstania tejże nazwy jest właśnie pogoda. W minionym roku Chicago zasłynęło z uruchomienia jednej z pierwszych solarnych stacji ładowania pojazdów EV. Dziś dowiadujemy się, że powstanie tam także jedna z pierwszych stacji zasilanych siłą wiatru. Stacja powstanie w oparciu o technologię dostarczoną przez firmę Carbon Day Automotive, dystrybutora Coulomb Technologies. Źródłem energii będzie prywatna elektrownia wiatrowa, należąca do współpracującej z lokalnym dostawcą energii firmy prawniczej. Przedstawiciele Coulomb Technologies mają nadzieje na stworzenie ogólnokrajowej sieci stacji ładujących dla pojazdów EV. Stacji, na których niezależnie od marki i typu ładować będzie można akumulatory samochodów hybrydowych, jak i elektrycznych.


Źródło:
http://www.physorg.com/news185643735.html
Naprawde mini bateria słoneczna lub elektrownia wiatrowa. ... i koszt baterii 10zł na jedno ładowanie?

Może nie przez cały czas będziecie w tym "kanu"? Telefon ładuje się raz na kilka dni,
pełne ładowanie trwa parę godzin - może raz na parę dni będzie okazja, by naładować?

Inne możliwości: ogniwo słoneczne od lampki "solarnej" - różne bywają, pewnie można
mieć z niego pełne naładowanie przez 40-50 godzin "na słońcu" - można doładowywać,
żeby na dłużej starczyło, ale jak będzie kilka pochmurnych dni, to się rozładuje, i nawet
nie naładujesz - ładowanie przez ogniwo wystarczy tylko na bieżące zużycie...

Większe ogniwo słoneczne to większy koszt. Widziałem kiedyś na Allegro ładowarki
słoneczne - nie wiem, czy aktualnie są - może by się znalazło coś sensownego?

Dynamo (ale takie lepsze, montowane na osi) od roweru - może razem z rowerem?
Daje prąd wystarczający do naładowania 2 komórek naraz przez 2-3 godziny jazdy.
A potem przez kilka dni spokój, jeśli komórki mają w miarę dobre akumulatory.
Panel słoneczny. Witam!
Punktem wyjścia są dane statystyczne: w Polsce jest ok. 1500 godzin słonecznych w ciagu roku - średnio 4 godziny dziennie, 2 godziny w zimie i 6 godzin w lecie (bo dzień dłuższy).
Akumulator samochodowy 12V/50Ah gromadzi energię 600wH = 0,6kWh.
Jeżeli twoje oświetlenie i alarm będą pobierały średnio 5W, to energia zawarta w akumulatorze wystarczy na 120 godzin zasilania, czyli 5 dni bez przerwy. Jeśli zasilanie bedzie potrzebne przez kilka godzin na dobę, to oczywiście taki zapas energii wystarczy na odpowiednio dłużej. Nie jest to zapas nadmierny, bo przy niedoładowaniu i dłuższej niepogodzie może Ci prądu zabraknąć, zanim się rozpogodzi.
Akumulator samochodowy akceptuje ładowanie prądem C/10, czyli 5A przy 50Ah. Aby zapewnić zasilanie akumulatora taką mocą, musisz dysponować panelem solarnym o mocy nominalnej ok. 80W - tyle mocy może dać panel o powierzchni 0,5m2.
Ładowarka zasilana solarem powinna zapewnić ograniczenie napięcia ładowania akumulatora na poziomie 14,4V - to jest najwyższe napięcie dopuszczalne dla akumulatorów bezobsługowych. Najkorzystniejszy, ze wzgledu na sprawność, by był układ przetwornicy impulsowej, układów takich na Elektrodzie było mnóstwo, można zrobić dosłownie na kilku tanich elementach (w cenie 1 czteropaka Żywca).
Akumulator 12v a zmniejszenie napięcia na 6v - jak to zrobić. Witam

Kwestia ładowania słonecznego jest chyba ciekawa i mam rozwinięcie tej kwestii.

Od zakupu z marketu lampek solarnych ogrodowych odpuszczam, bo szkoda pieniędzy!


Poszperałem trochę na Allegro i znalazłem takie drobiazgi:
1. akumulator 6v 12Ah //36zł + 18wysyłka
2. panel słoneczny 2V 200 mA 0,40 W // 20zł + 8wysyłka (zakładam, że 5szt paneli)
3. dioda pomiędzy akumulatorem a zestawem paneli (co by prąd z akumulatora nie pchał się do solarów) - gratis!

czyli sumując: 160zł za całość

Co sądzicie o takim zestawie, czy sama dioda wystarczy w tym układzie. Zakładam, że prądy jakie będą płynęły z paneli słonecznych nie będą w stanie przeładować akumulatora!

pozdrawiam


ładowarka solarna do pakietu 7,2V. witam
Na wstępie zaznaczam ze zajmuje się przetwórstwem metali nie elektroniką i elektryką wiec wybaczcie jeśli strzele jakaś głupotę.

moim zadaniem jest wykonanie ładowarki opartej na baterii słonecznej ( na 60 ogniwach fotowoltaicznych) która naładuje pakiet 6 akumulatorów AA a oto moja propozycja jak by to zrobić


czy takie coś zadziała, znaczy się czy naładuje mi pakiet akumulatorów przy pełnym słońcu
co do wartości napięcia i natężenia wytwarzanej przez ogniwa to jest to pojęcie względne zależne od nasłonecznienia dlatego też napisałem że zakres od 5V do 11V mniej więcej

jeśli potrzebne by były jeszcze jakieś informacje to proszę pisać to dopisze

pozdrawiam i dziękuję
Ładowarka solarna. Te urządzenia są tak naprawdę akumulatorem z możliwością ładowania energią słoneczną co sprzedawcy skrupulatnie piszą na końcu opisu a dlaczego? Ponieważ wydajność prądowa samych ogniw słonecznych jest jeszcze przerażająco mała i przy podanym na jednej z aukcji prądzie 80mA ładowanie wyłączonego telefonu (piszę wyłączonego bo telefon nie uruchomił by się przez kilka godzin) trwało by kilkanaście godzin. Ale producenci takich gadżetów doskonale o tym wiedzą i wsadzają w obudowę ogromne akumulatory rzędu 1,5Ah i opisują jako ładowarki solarne, chodź tak jak piszę to ostanie ogniwo tego łańcucha jeszcze z takimi parametrami. Więc większość ludzi (reszta pewnie wyrzuci to) zapewne ładować będzie normalnie z gniazdka i nosić przy sobie akumulator w razie rozładowania tego w telefonie co oznacza, że można nabyć drugą oryginalną baterię do swojego telefonu i naładować ją przed wyjście z domu. Bo do tego to się wszystko sprowadza i mam nadzieję że tego nie kupisz

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : ładowanie telefonu przez USB rozładowany
     : Ładowanie rozładowanie kondensatora przez opór
     : ładowanie mz etz 150
     : Ładowarka samochodowa do kamery SONY
     : ładowarka do telefonu Sagem mxy-7
     : Ładowacz czołowy TUR do URSUSA
     : Ładowarka samochodowa do laptopa Warszawa
     : ładowarki Siemens ME 45 Wrocław
     : ładowanie kartusza Twinmaster z butli
     : ładowarka niklowo -wodorowa Schemat
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT