Strona główna
  Ładowanie rozładowanie kondensatora przez opór

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Lepiej 1F dobrej firmy czy 3F "toxic'a" ?.
Rezystancja szeregowa
Idealny kondensator ma zerowy opór doprowadzeń i okładzin, w związku z czym przepływowi prądu towarzyszącemu zmianom napięcia (przeładowywaniu kondensatora) nie towarzyszą straty energii na ciepło Joule'a. W rzeczywistym kondensatorze zarówno doprowadzenia elektryczne jak i okładki charakteryzują się pewnym oporem; na schemacie zastępczym rzeczywistego kondensatora ten dodatkowy opór połączony jest szeregowo z kondensatorem idealnym. W odróżnieniu od strat energii powodowanych upływnością, straty związane z oporem szeregowym mają znaczenie jedynie podczas ładowania lub rozładowywania kondensatora, a zatem przy przepływie prądu między kondensatorem a układami zewnętrznymi.

Opór szeregowy ma szczególnie duże znaczenie w przypadku kondensatorów, z których okresowo pobierany jest duży prąd (np. kondensatorów przeciwzakłóceniowych lub zasilających lampy wyładowcze).


Za tym co przytoczył lord wiader.

Wzmacniacz tak prosty jak to tylko możliwe,byle nie prostszy. Znalazłem w pobliskim sklepie kondensatory Kendeil 22000uF/40V po 28 zł. więc nawet tanio. Zastanawia mnie tylko ich wielkość. Znalezione w TME.pl kondki BC Components 22000uF/63V mają wymiary 105 x fi 40mm (ok.50 zł/szt.), a te Kendeile ok. 50 x fi 30mm więc są ok. 2 razy mniejsze.
1) - Skąd taka różnica Te Kendeile są takie dobre czy BC takie kiepskie

2) - Dlaczego właściwie warto stosować duże pojemności Skoro kondki tłumią tętnienia napięcia to czy pojemniejsze będą robić to lepiej

3) - Czy lepiej zastosować dwa (lub np.cztery) mniejsze czy jeden duży Czy będzie różnica w szybkości ładowania/rozładowania a w konsekwencji szybkości narastania sygnału

4) - Gdzie jest granica rozsądku przy 1F

5) - Czy ktoś spotkał się z potencjometrami firmy Piher Nie ukrywam, że ich cena (ok.25zł/szt.) jest atrakcyjniejsza niż niebieski Alps (w akkusie ok.80zł/szt.). Za czarnego trzeba dać już 200. A jest też wersja za 2000 robiona chyba na orbitalnym laboratorium

6) - Gdybym miał zamiar zrobić pasywny przedwzmacniacz to z jakim oporem potencjometr będzie lepszy 10, 50 czy 100 k

Wiem, że może powinienem się z moimi pytaniami przenieść na lukara lub elektrodę ale jestem jakoś przekonany, że tu też znajdę fachową pomoc.
Co powinien pokazywać kondensator z elektroniką?. " />zacznijmy od tego czy ten kondensator jest podlaczony do jeszcze czegos innego np miernika.
jesli tak to nic dziwnego poniewaz miernik posiada jakas rezystancje przez ktora sie kondensator rozladowuje zgodnie z charakterystyka (laduje i rozladowuje sie wykladniczo zgodnie ze stala czasowa tau=RC gdzie R to opór a C to pojemnosc kondensatora) wiec nic dziwnego ze napiecie na nim zmalalo.
natomiast jesli kondensator nie jest podpiety do rzadnego odniornika to tez nie ma nic dziwnego poniewaz gdyby kondensator po naladowaniu mogl sluzyc jako bateria to by za to zlusyl a tak nie jest wiec i bez obciazenia nastepuje rozladowanie ktore oczywiscie trwa.
Npięcie na wyjściu.
Kondy zmienione. Jednak napięcie cały czas się pojawia.
Przed włączeniem zasilania kondensator C19 jest rozładowany. Po załączeniu musi się naładować do jakiegoś napięcia. Wymaga to przepływu przez niego prądu. Prąd ten powoduje powstawanie napięcia na rezystorze obciążającym lub słuchawkach.
Rezystor ma opór duży w porównaniu do słuchawek i dlatego bardziej ogranicza prąd. Przez niską rezystancje słuchawek kondensator ładuje się dokładnie tak samo, ale szybciej (większy prąd). Czas tego ładowania policzysz ze stałej czasowej RC (w przybliżeniu).
Zjawiska tego nie wyeliminujesz, ale możesz je obejść. Osobiście preferuję metodę wtykania słuchawek z opóźnieniem (też mam słuchawkowca z kondensatorem separującym).
Na pewno skuteczne byłoby zwieranie wyjścia do masy i rozwieranie po załączeniu napięcia anodowego na ciepłe lampy. Być może działałoby też powolne narastanie anodowego, ale mnie to jakoś nie przekonuje.
SG4S i SG3S.
Otoz problem mam nastepujacy - jak to jest z tym kondensatorem filtrujacym i stabiliwoltem ?

Ciagle slysze, zeby uwazac na dobor kondensatora. Domyslam sie dlaczego. O ile dobrze pamietam zagadnienia z I Pracowni Fizycznej ze studiow, to taki uklad kondensatora, opornika i neonowki (albo iskiernika) stanowi piekny przyklad generatora relaksacyjnego pily. No swietnie, ale ja nie chce "migacza", tylko zailacz o niewielkich tetnieniach.

Podszedlem do problemu z 2 stron, wykonalem obliczenia i bardzo prosze o slowo korekty.

Podejscie 1)
Zalozenia
1) Neonowka (stawiliwolt) zapala sie przy Uz
2) Neonowka gasnie przy Ug
3) Znane (i latwe do wyprowadzenia) sa wzory na tz, tg i okres drgan takiego generatora
4) Jesli kondensator nie rozladuje sie ponizej Ug, neonowka nie zgasnie. Nie bedzie zatem drgan.
5) Za to, jak szybko rozladowuje sie kondensator, odpowiada opornik szeregowy neonowki, wyznaczajacy maksymalny prad, jaki mozna odebrac z ukladu (pomijajac 5mA dla samej neonowki)


Opornik szeregowy neonówki ładuje kondensator, rozładowuje się on przez neonówkę, której opór jest w stanie zapalenia bardzo mały. Czyli jak chcesz coś tabilizować neonówką to nie dawaj żadnego kondensatora, ewentualnie dopiero za neonówką daj filtr RC.
jackx's-oiler ;). hej kary1610
Chętnie pomogę. Miło że są naśladowcy
Odpowiadając na pytania:
1. Skrętkę kupowałem najtańszą wiec, kurcze, może być drut... sprawdzę. Coś mi tam ostatnio nie łączyło i pomogło poruszanie kablami.

A od czego masz ten elektrozawór? jak od pneumatyki silnika to ma duża przepływność i radze zastosować jakieś zwężki na przewodzie oleju. Układ elektroniczny stroi się banalnie jeden z kondensatorów odpowiada za długość całego cyklu pracy włącz - wyłącz. im mniejsza pojemność tym krótszy. Dwa rezystory odpowiadają za zmianę proporcji czasu włącz- wyłącz. Po prostu im większe opory tym dłuższy czas ładowania/rozładowania kondensatora.

2. wrzuciłem odpowiedz w wątek http://f650gs.pl/viewtopic.php?f=16&t=997&p=7592#p7592
coby trzymać się tematów
Lepiej 1F dobrej firmy czy 3F "toxic'a" ?.
Ale NA PEWNO NIE MA w obwodzie buforowym
Jeśli już to obwód prądowy - ten powinien mieć jak najmniejszą rezystancję czyli nie powinno być w nim przekaźnika.

Innego sposobu jak ładowanie kondensatora przez "opór" nie ma (oczywiście można ładować kondensator przez modulację PWM ale w aucie tego się nie zrobi). Można kondensator naładować przez np. żarówkę i tak naładowany kondensator podłączamy "na sztywno" w układ prądowy zasilania.
Jeśli nie mamy możliwości ładowania kondensatora za każdym razem, a kondensator ma na tyle duży prąd upływu, że w widocznym stopniu rozładowuje akumulator to można zastosować układ z równoległymi przekaźnikami.
Najpierw załącza się jeden przekaźnik z szeregowo wpiętym rezystorem (może być nieliniowy np. żarówka) który ładuje kondensator małym prądem. Po naładowaniu kondensatora do pewnego napięcia (zazwyczaj roboczego, czyli potencjały na akumulatorze i kondensatorze się wyrównają, a prąd ładowania zmaleje do zera lub będzie niewielki) załącza się drugi przekaźnik, którego prąd znamionowy zestyków jest równy lub większy od prądu znamionowego obciążenia. Wtedy rezystancja obwodu prądowego jest powiększona o wartość rezystancji przekaźnika (nawet dla tanich przekaźników dużo mniejsza od 100mΩ).
Jeżeli załączanie i wyłączanie przekaźnika odbywa się bez obciążenia, to zjawisko erozji zestyków przekaźnika pod wpływem działania łuku elektrycznego praktycznie nie występuje. Także prądy płynące przez przekaźnik są na tyle małe, że nie wystąpi zjawisko odskoku elektrodynamicznego zestyków.
Krótko mówiąc, jeśli przekaźnik jest włączany i wyłączany bez obciążenia to jego rezystancja przez wiele lat pozostanie na podobnym poziomie.

Łączenie równoległe kondensatorów małej pojemności - jak najbardziej słuszne. Nie tylko zmniejszy się wypadkowy ESR takiej baterii, ale też każdy z kondensatorów będzie obciążony mniejszym prądem.


Osobiście uważam, że zamiast kupować drogi kondensator lepiej jest dać akumulator żelowy gdzieś w pobliżu wzmacniacza nawet kosztem cieńszych kabli prądowych.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • anulka69megan.pev.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : ładowanie mz etz 150
     : Ładowarka samochodowa do kamery SONY
     : ładowarka do telefonu Sagem mxy-7
     : Ładowacz czołowy TUR do URSUSA
     : Ładowarka samochodowa do laptopa Warszawa
     : ładowarki Siemens ME 45 Wrocław
     : ładowanie kartusza Twinmaster z butli
     : ładowarka niklowo -wodorowa Schemat
     : ładowarko koparki zarobki w Anglii
     : Lark firebird 5.1 Parametry ładowarki
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT