kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Kompletne systemy zasilania LIFEPO4. Do rafx205
Jak dobierzesz pojemnośc i napięcie akumulatora złożonego z ogniw LiFepo4 aby nie przekroczyc nominalnego prądu rozładowania ogniwa to możesz podlączyc silnik elektryczny jaki spełnia te warunki prądowe i napięciowe.
Akumulatory chińskie LiFePo4 są to akumulatory nie do wyładowywania dużym prądem nominalnym przeważnie nie więcej niż 2C także jak masz akku złożone z akumulatorów o pojemności 10Ah to dysponujesz prądem rozładowania do 20A .Przy mocy 1000W musisz dysponowac napięciem 48V aby zachowac parametry pracy ogniwa.
Akumulatory A123 można wyładowywac dużym prądem i szybko ładowac ale jest to kwestia ceny ogniwa.Ja w modelach wyciągam z nich prądy do 65A i maja bardzo płaska charakterystykę wyładowania o niebo lepszą od Lipoli Turnigy Accucel-6. Może ja coś ominąłem
hmm nawet sporo
Kolega myslal, ze min prad ladowania jest 1A - (sila rzeczy nie zaleca sie ladowania lipoli pradem wiekszym niz 1C - czyli stad 1000mah) w rzeczywistosci ta ladowarka ma min prad ladowania 0.1 A czyli mozna ladowac pakiety od 100 mah .
EDIT. Halewer sa pakiety ktore mozna potraktowac nieco ostrzej
Fast Charging - In conjunction with Enerland, the FlightPower EVO 20 range has been qualified for 2C charging as a combination of cell technology and matching by FlightPower at the point of manufacture. This means that an EVO20 1800 mAh pack can be fast-charged at 4.5 Amps (or 4500 mAh). This will result in a pack that is 90% full in around 25 minutes. (All) fast charging of rechargeable chemistry results in a reduction in cycle life, it is therefore recommended that fast charging be done when time is of the essence
Czyli mozna te 2C stosowac (FlightPower EVO 20 ) w sytuacjach kiedy zalezy nam na czasie, ale liczyc sie z tym, ze powoli szlag je zacznie trafiac PolyQuest - prąd ładowania - przesadzony ?. Do tej pory wyznawałem zasadę że LiPole ładujemy tylko i wyłącznie 1C lub mniej. Obecnie szukam sobie fajnego (dobrego) pakietu i znalazłem takie coś :
http://www.hobbycity.com/...?idProduct=5587
gdzie Producent http://www.enerland.com/p...proname=&page=5 podaje prąd ładowania 2C. Marketing , czy po prostu bardzo dobre ogniwa ?
A tak w temacie co wybrać z tych lepszych - RCM / PolyQuest /? jakies inne.
Dodam od siebie że pierwszy mój LiPol to RCM Pelikan 1800 2S kupiony z 1,5 roku temu za (wtedy) chore pieniądze, ale lata non stop i poza drobną utratą pojemności (od kilku miesięcy mam dopiero balanser) pakiet jest nie do zabicia. Więc jestem bardzo "ZA" RCM i chciałbym coś przynajmniej porównywalnego jakościowo. Tzw szybkie ładowanie lipoli. Dla zwykłych lipoli bezpieczny prąd to 1C. Dla niezwykłych lipoli, czyli dobrych firm, o niskim oporze wewnętrznym i z porządnych ogniw prąd ten może być większy. Z reguły jest to 2C - i zawsze jest to wyraźnie napisane na pakiecie!
Jeżeli zależy ci na czasie, to nie musisz czekać do końca ładowania - najlepiej ładowanie przerywać chwilę po osiągnięciu fazy CV, czyli stałonapięciowej, bo w tym momencie pakiet jest już naładowany w 80-90%, Wbicie tych paru brakujących amperów zajmuje stosunkowo dużo czasu ze względu na malejący prąd ładowania. Pakietowi to nie szkodzi, a wręcz pomaga .
Przy okazji zauważyłem, że im lepsze pakiety, tym CV krótsze... Alternatywa dla silnika spalinowego 12,5 ccm - elektryk. "szybkość przygotowania modelu do lotu "
Z tym to Pawełku się nie zgodzę.czas ładowania akumlatorów ,szczególnie lipoli .......
W skrajnym przypadku 20 min., czyli porządne lipole ładowane fazą stałoprądową, co daje ok. 80-90% nominalnej pojemności, prądem 2C. Wystarczą 2 ładowarki, najlepiej z trybem do szybkiego ładowania, bo same oceniają, do kiedy opłaca się ładować kosztem czasu i 3 pakiety, by latac non-stop do "urzygu". Po skończeniu lotów pakujemy zabawki, mówimy "do widzenia" i spadamy do domu
A realne przygotowanie i tak trwa krócej, bo większość przyjeżdża na lotnisko z naładowanymi pakietami. Wystarczy podłączyć, skontrolować model i ziuuuu....!
No ale to już zupełne OT.
EDIT:
- bo zapomniałem o tym:
Li-Ion vs. Li-FePo4 vs. LiPo vs. ...... Lipoli nie wolno ładować takim prądem. Maksymalny prad ładowania to 2C. I to też tylko niektóre typy oznaczone przez producentów.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|