Strona główna
  ład przestrzenny przykłady Warszawa

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Centrum - wysokie czy niskie?.


Pani prezydent chce okroić park Świętokrzyski
Michał Wojtczuk2008-06-03, ostatnia aktualizacja 2008-06-03 23:15

Prezydent Gronkiewicz-Waltz jest zdecydowana, by w nowym planie pl. Defilad dopuścić zabudowę parku Świętokrzyskiego w narożniku ul. Emilii Plater i Świętokrzyskiej. To kolejny po przenosinach Stadionu Narodowego pomysł pani prezydent, którego nie popiera praktycznie żaden urbanista.

"Zabudowa w parku Świętokrzyskim stanie. Nie wiem jeszcze, jak będzie intensywna, ale rejon skrzyżowania Emilii Plater i Świętokrzyskiej jest zbyt cenny, by rosły tam tylko drzewa. Zapis umożliwiający inwestycje z pewnością znajdzie się w przygotowywanym planie zagospodarowania Placu Defilad" - powiedziała wczoraj prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz "Życiu Warszawy". Wydzielony fragment parku zamierza sprzedać.

- Proszę mi wierzyć, nikt tego pomysłu nie popiera, dosłownie nikt - denerwuje się Jakub Wacławek, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz członek Rady Architektury I Rozwoju Warszawy działającej przy pani prezydent. SARP wielokrotnie protestował przeciwko próbom pomniejszania parku przy Świętokrzyskiej, m.in. podczas prac nad obecnie obowiązującym planem uchwalonym w ubiegłej kadencji. - SARP, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Rada ds. Architektury - żadna z tych organizacji nie zgodzi się na wycinanie parku - zapowiada Jakub Wacławek. - Jeżeli w tej kwestii pozostanie rozdźwięk między panią prezydent a radą, złożę dymisję.

- Trudno nawet mówić o ignorowaniu naszych rad. My byśmy chętnie doradzali, ale nikt nas o zdanie nie pyta. Ostatnie posiedzenie rady odbyło się chyba dwa miesiące temu - mówi architekt Stefan Kuryłowicz, który również zasiada w radzie przy pani prezydent. Tłumaczy: - Im intensywniej zabudowane jest miasto, tym większą wartością jest urządzona zieleń. Róg Plater i Świętokrzyskiej powinien być ostatnim miejscem branym pod uwagę pod zabudowę. Wolałbym, żeby pani prezydent swoją energię skupiła na tym, żeby stworzyć warunki do inwestowania w rejonie Alej Jerozolimskich - mówi cierpko.

Pani prezydent ostatnio udało się tak zjednoczyć architektów i urbanistów jesienią ubiegłego roku, gdy przekonywała, że Stadion Narodowy należy przenieść z rejonu Stadionu Dziesięciolecia na przykład na Służewiec albo do Wesołej. Pod naporem krytyki z czasem zaczęła twierdzić, że chodziło jej tylko o rozpętanie dyskusji.

Mimo jednogłośnego sprzeciwu fachowców u boku pani prezydent wiernie stoi Paweł Czekalski (PO), szef miejskiej komisji ładu przestrzennego. - Opinii fachowców można wysłuchać, ale to prezydent bierze odpowiedzialność za rozwój miasta. Pani prezydent ma prawo poszukiwać pozabudżetowych dochodów w obliczu prognozowanych niższych wpływów do miejskiej kasy spowodowanych planowaną zmianą skali podatkowej. Poza tym pojedynczy wysoki budynek przy Emilii Plater komponowałby się z pierzeją tej ulicy - przekonuje.


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Urzędniczy horror.
no właśnie, z czego to wynika???
Mieszkając rok w GB musiałam wynająć mieszkanie, zarejestrować się w Council, opłacić lokalne podatki, jednym słowem w urzędach lokalnych bywałam często. Nie znałam ich prawa wcale. I jakoś nikt mi nie kazał iść do radcy prawnego! Po prostu weszłam do budynku, do którego WYDAWAŁO mi się, że powinnam. Na dole dopadł do mnie portier, wypytał, dokładnie powiedział, gdzie mam iść. Okazało się, że na drugą stronę ulicy. Tam mnie zarejestrowali i dostałam własną asystentkę na czas bytności w urzędzie. Jeszcze mnie bardzo pytali, czy na pewno może być anglojęzyczna, bo na polską trzeba poczekać. Potem dziewczyna łaziła ze mną po pokojach, anonsowała co potrzebuję jeżeli wiedziała, że mam coś podpisać albo szła sama, jeżeli można było. Pół godziny i wszytko było załatwione. opisała mnie potem w takim notesiku pod numerkiem, jak przyszłam drugi raz, to tylko wzięli notesik i wszyscy wiedzieli, co ja już mam a co mogę chcieć. Na wyjściu dostałam rozpiskę na pół roku, czego oni MOGĄ chcieć ode mnie (jak przyszło jakieś pismo, to tylko sprawdzałam w rozpisce i odhaczałam) i kiedy muszę się pofatygować sama. Również jakie kwitki mogę potrzebować . Chodzić do tego urzędu to była czysta przyjemność. Dlaczego u nas tak być nie może?


Marzę o czymś takim ehh...

A tu wracamy do naszej rzeczywistości.

Wieża przy ul. Złotej 44, zaprojektowana przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda, miała być wizytówką nowoczesnej stolicy. Ale dla zagranicznych inwestorów stała się przykładem tego, że w Polsce pozwolenie na budowę może być w każdej chwili odebrane. Nawet po postawieniu 17 pięter. Dziś sprawą Żagla zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

Deweloper w kwietniu 2006 r. uzyskał od prezydenta Warszawy warunki zabudowy, a w grudniu 2007 r. – pozwolenie na budowę. 13 maja 2008 r. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski potwierdził, że jest ono prawomocne. – Już po rozpoczęciu budowy wieży siedem osób mieszkających w pobliskich kamienicach odwołało się do wojewody – mówi Aleksandra Kłucińska z Orco Property Group.

Twierdzili, że Żagiel zabierze im światło, zanieczyści środowisko i wartość ich mieszkań spadnie. Wojewoda oddalił skargę, wówczas sąsiedzi wnieśli sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zanim WSA ją rozpatrzył, prace na wieży stanęły. Powód? W połowie maja 2009 r. Orco miało problemy z finansowaniem inwestycji.

Zawiniło polskie prawo

Gdy deweloperowi udało się dojść z bankami do porozumienia, WSA 29 lipca 2009 r. uchylił pozwolenie na budowę.

Uznał, że znajdować się będzie tam ponad 300 miejsc parkingowych zamiast – jak w projekcie – 288, a wówczas niezbędna jest decyzja środowiskowa. Deweloper tłumaczy, że 26 miejsc, które wskazali skarżący, należy do ratusza.

Innym argumentem było to, że w dokumentacji znajdowała się nazwa City Center, a ten budynek został zburzony. Orco wyjaśnia, że to robocza nazwa projektu Złota 44 i mowa w nim o 192-metrowej wieży, podczas gdy centrum miało trzy piętra.

Orco złożyło do NSA wniosek o kasację wyroku. Na wyznaczenie terminu rozprawy firma czekała w kolejce dziewięć miesięcy.

Wstrzymana budowa to dla dewelopera ogromne koszty. Czy będzie żądał od ratusza odszkodowania? – Nie jest winą urzędu miasta, że polski system sądowo-administracyjny pozwala zablokować każdą inwestycję w oparciu o mniej lub bardziej kuriozalne zarzuty – mówi dyrektor sprzedaży i marketingu Orco w Polsce Alicja Kościesza. – Uważamy, że uzyskane przez nas zezwolenia zostały wydane prawidłowo i zgodnie z przepisami. Winny jest system prawny, więc ewentualnego odszkodowania możemy dochodzić od państwa, które ten system stworzyło.

Radni proszą posłów

Kłopoty Żagla zainteresowały radnych Śródmieścia. Chcą wezwać warszawskich posłów, by ci jak najszybciej zmienili prawo. – Chodzi o to, by pozwolenie nie mogło być cofnięte po rozpoczęciu budowy – mówi pomysłodawca apelu, szef śródmiejskiej komisji ładu przestrzennego Grzegorz Walkiewicz (SLD).

"405 dni stoi już budowa wieży, którą ratusz chwalił się w Cannes. Miała być gotowa w 2008 roku"

Inicjatorzy apelu uważają, że ludzie powinni mieć czas na wypowiedzenie się, zanim ruszy inwestycja. – Nie może być jednak tak, że partykularne interesy zatrzymują zaawansowane budowy, a kikuty szpecą później miasto – mówi radny Walkiewicz. – Jeśli nadal będziemy mieli tak absurdalne prawo, w Warszawie zamiast takich architektonicznych pereł jak Żagiel będą stawały tylko blaszane budy z hamburgerami.

„Wybudujcie to wreszcie”

Dewelopera wsparły również warszawskie organizacje i stowarzyszenia. „W centrum dwumilionowej metropolii turystów wita betonowy szkielet. Przeciąganie w czasie sprawy Złotej 44 stanowi olbrzymią stratę wizerunkową dla stolicy” – napisali do NSA młodzi architekci z Forum Rozwoju Warszawy.

Głos zabrało również Towarzystwo Przyjaciół Warszawy: „Nasza metropolia potrzebuje unikalnych projektów gwiazd architektury, takich jak choćby Daniel Libeskind” – napisało.

W obronie Żagla głos zabrali też Daniel Libeskind i burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. Nawet na płocie otaczającym budowę ktoś napisał sprejem „wybudujcie to wreszcie”.

Orco poprosiło też o ekspertyzę Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i Ministerstwo Infrastruktury. Według ich interpretacji, procedura zastosowana przez inwestora przy Złotej 44 była prawidłowa. – Jesteśmy zdeterminowani, by zakończyć budowę, bo czekają na nią nie tylko nasi klienci, ale i cała Warszawa – mówi Alicja Kościesza.

Wieża ma mieć wysokość 192 m, czyli 54 piętra. Aby zdobyć działkę, Orco w 2005 r. za 9,75 mln euro kupiło centrum handlowe tylko po to, by je zburzyć.

Średnia cena mkw. w wieży Libeskinda to ok. 28 tys. zł.

Do czasu przerwania budowy Orco udało się sprzedać 90 z 251 apartamentów. Żaden z klientów się nie wycofał, zarezerwowano natomiast kolejne 30 mieszkań.

Jak twierdzą przedstawiciele Orco, od czasu odzyskania pozwolenia potrzebne są dwa miesiące, by budowa ruszyła pełną parą. Wówczas ponownie rozpocznie się sprzedaż mieszkań. – Bardzo nam zależy, by tę spektakularną budowę ukończyć przed Euro 2012 – mówi Alicja Kościesza.


PS.
Barbossa proszę cię bardzo - ustosunkuj się proszę do tego
Kogo karać tutaj. Wskaż KONKRETNE osoby. i walimy im po 40K złociszy po kieszeni.



Warszawski Rynek Nieruchomości.
Zbliża sie konferencja w dniach 14-15 grudnia
Co dalej z cenami w nieruchomościach? Zagospodarowanie przestrzenne, koszty gruntów i wykonastwa, infrastruktura miejsk, analizy i prognozy rynku, drogi, obwodnica, metro, parkingi, wodociągi i kanalizacja....

Rynek nieruchomości warszawskich jest jednym z najbardziej dynamicznych. Zbliżająca sie konferencja WRN zapowiada sie niezmiernie ciekawie.



Program konferencji



czwartek, 14 grudnia 2006

* 9.00-9.30 - Rejestracja i przywitanie
* 9.30-10.00 - Uroczyste otwarcie konferencji i wystąpienie Piotra Stycznia, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Budownictwa
Analiza rynku – jak długo trwać będzie koniunktura
* 10.00-10.30 Rynek powierzchni handlowych
Magdalena Frątczak CB Richard Ellis Poland
Segmentacja rynku powierzchni handlowych Rozwój sieci handlowych – budowa czy przejęcia Czynsze, nowi operatorzy, perspektywy rozwoju
* 10.30-11.00 Rynek powierzchni biurowych w Warszawie a rozwijające się rynki regionalne
Justyna Tinc, Knight Frank
Miejsce Warszawy na biurowej mapie Polski
Szanse i zagrożenia dla stołecznych biurowców wynikające z dynamicznego rozwoju rynków regionalnych
* 11.00-11.15 Przerwa na kawę
* 11.15-12.00 Rynek nowych mieszkań – jaki jest i dokąd zmierza?
Kazimierz Kirejczyk, REAS Konsulting
Obraz rynku mieszkaniowego, Dlaczego ceny rosną tak szybko, Główne trendy i prognozy dla rynku warszawskiego
* 12.00-12.30 Model współpracy dostawcy usług telekomunikacyjnych z deweloperami
Tomasz Szopa, TP SA
* 12.30-13.10 Wtórny rynek mieszkaniowy w Warszawie
Adam Polanowski, Polanowscy Nieruchomości
Ogólna charakterystyka wtórnego rynku mieszkań
Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach
Perspektywy rozwoju
* 13.10-14.00 Lunch
* 14.00-14.30 Rynek gruntów mieszkaniowych i komercyjnych
Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu m. st. Warszawy
Czynniki stymulujące rozwój i bariery
Grunty pod budownictwo mieszkaniowe i grunty komercyjne – ceny i trendy
Mapa atrakcyjności inwestycyjnej miasta
Główne obszary rozwojowe i do przekształceń
* 14.30-15.10 Koniunktura na rynku wykonawczym
Prof. dr Zofia Bolkowska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa
Od recesji do wzrostu
Czynniki wzrostu budownictwa – szanse i zagrożenia
Struktura sektora budownictwa – znaczenie
Budownictwa mieszkaniowego
Udział regionu mazowieckiego
* 15.10-15.50 Analiza rynku wykonawstwa robót budowlanych pod względem kosztowym
Maciej Sikorski, ORGBUD-SERWIS
Tendencje na rynku ogólnopolskim oraz warszawskim
Zmiany kosztów inwestycji omówione na przykładach
Porównanie dynamiki wskaźników ruchu cen obiektów oraz robót budowlanych
* 15.50-16.00 Przerwa na kawę
* 16.00-16.30 Analiza rynku materiałów budowlanych
Małgorzata Walczak, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku
* 16.30-17.30 Kto będzie budował w Polsce?
Dyskusja panelowa:
Zaproszeni paneliści: Prof. dr Zofia Bolkowska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa;
Teresa Leśniak, Technikum Budowlane nr 5 w Warszawie;
Marek Poddany, PZFD i Sedno;
Waldemar Mazan, Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości; Polski Związek Pracodawców Budownictwa
* 17.30 Zakończenie pierwszego dnia konferencji i uroczysty bankiet



Uroczysty bankiet z udziałem wszystkich uczestników i prelegentów konferencji. Doskonała okazja do nieformalnych spotkań z przedstawicielami czołowych firm i instytucji branży nieruchomości i budownictwa w pogodnej, przedświątecznej atmosferze.



piątek, 15 grudnia 2006

* 9.00-9.30 Rejestracja i przywitanie
* 9.30-10.10 Do otwarcia 2. dnia konferencji i wystąpienia zaproszony został Prezydent m.st. Warszawy
Plany zagospodarowania przestrzennego podstawą inwestycji?
* 10.10-10.50 Możliwości inwestycyjne w ramach nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy
Michał Borowski, Naczelny Architekt m. st. Warszawy
Jakie miasto przyjmie priorytety w planach zagospodarowania przestrzennego
Jak szybko i na jakiej podstawie miasto będzie wydawało pozwolenia na budowę
Co będzie się działo z terenami nieobjętymi planami
* 10.50-11.20 Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – nowe, ale czy aktualne?
Paweł Czekalski, Komisja Ładu Przestrzennego Rady Miasta +
* 11.20-11.40 Przerwa na kawę
* 11.40-12.20 Praktyka Stołecznrgo Konserwatora Zabytków przy podejmowaniu decyzji dotyczących terenów objętych nadzorem i ochroną konserwatorską
Ewa Nekanda-Trepka, Stołeczny Konserwator Zabytków
Dlaczego przetargi na tereny w atrakcyjnych lokalizacjach stolicy z nieruchomością wpisaną do rejestru zabytków nie przynoszą pożądanych rezultatów
Jak przekształcać tereny o dużej wartości historycznej i sentymentalnej
Echa dzielnic
* 12.20-13.20 Plany miejscowe, infrastruktura, założenia inwestycyjne w polityce i praktyce gmin
Do udziału w panelu zaproszeni zostali:
Prezydent Otwocka oraz Burmistrzowie Piaseczna, Żoliborza, Śródmieścia, Woli, Mokotowa, Wilanowa, Białołęki, Pragi
* 13.20-14.20 Lunch
* 14.20-15.00 Czy wzrost cen nieruchomości ostudzi „optymizm kredytowy” Warszawiaków
Magdalena Mikołajczyk, Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego
Infrastruktura miejska a rozmach i koszty inwestycji
15.00-15.40 II linia metra, obwodnica, Trasa Siekierkowska, Most Północny, parkowanie w mieście: inwestycje priorytetowe dla rozwoju Warszawy
Mieczysław Reksnis, Biuro Drogownictwa i Komunikacji m.st. Warszawy
* 15.40-15.50 Przerwa na kawę
* 15.50-16.30 Droga dojazdowa do nowo wybudowanego osiedla – czyj problem?
Zarząd Dróg Miejskich (oczekujemy na potwierdzenie)
* 16.30-17.20 Dyskusja panelowa: Rozwój, modernizacja, eksploatacja miejskiej infrastruktury sieciowej: potrzeby, ograniczenia, realizacje
Zaproszeni paneliści: MPWiK, STOEN; SPEC; PZFD
* 17.20 Zakończenie - wręczenie certyfikatów

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alpsbierun.opx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Laserowe usuniecie owłosienia Warszawa
     : laserowe usuwanie blizn warszawa
     : LAO CHE POWSTANIE WARSZAWSKIE RECENZJA
     : Ładowarka samochodowa do laptopa Warszawa
     : laser CO2 Warszawa grudki
     : Laser Warszawa depilacja laserowa
     : Łazienki w Warszawie Pałac na Wodzie
     : lantus solostar warszawa cena
     : laserowe usuwanie kurzajki w Warszawie
     : Lasocki buty sklepy Warszawa
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT