Strona główna
  Lavo 3 nie mierzy napięć

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Latające uzwojenie jak dla mnie conajmniej dziwne. He, he tak przy okazji eksperymentów to mi się przypomniało, jak w podstawówce przerabialiśmy na fizyce podstawy elektryki - prąd, napięcie itp.
Przyszedłem do domu i podbudowany wiedzą postanowiłem zmirzyć miernikiem ojca Lavo 2, jakie jest w gniazdku napięcie. Było jakieś 220 V.
Potem zacząłem się zastanawiać, jaki w gniazdku płynie prąd.
No i zmierzyłem ... :szczerbaty: :Boink:
Ale był huk ! :wow:
Jak ojciec to usłyszał, to potem było :lanie:

Niemniej teraz wiem, że prąd mierzy się pomiędzy żródłem i odbiornikiem :banan:

skasowano z tematu o numerze 1071028 mod Mirek Z.. Powiem tyle magnesy mogą rozmagnesować się samoczynnie
Mam na to dowód , miernik produkcji lumel-Lavo 3 i rozmagnesowanie się ustroju pomiarowego.
Mierze sobie napięcie stałe na zasilaczu ,a tu fałszywy wynik , szukałem info na temat kalibracji tego miernika i okazało się że rozmagnesował mi się magnes, kalibracja nic nie dawała.
Tak nawiasem jak oni mają udowodnić że to akurat użytkownik licznika próbował go rozmagnesować

Regulamin - p.15.
mikro>mili amperomierz. Petros, miernictwo jest całym osobnym działem elektroniki i elektrotechniki. Obiegowe pojęcie na temat tego, co mierzysz, jak, oraz jak interpretować wyniki nijak ma się do tzw. ścisłej rzeczywistości

Jak podłączyłeś LAVO, to on ma ile, 5kohm/V? I jeszcze jakieś pojemności na wejściu... Czyli obciążyłeś ten swój prostownik wystarczająco, by wygasić szpilki, które wyłapywał czuły MY i w dobrej wierze wliczał do wyniku i usłużnie Ci podawał.

Jak napisał Pyra, gdybyś obejrzał na oscyloskopie przebieg mierzony, to nie dziwiłbyś się, że cyfrowy miernik o 10 czy 100Mohm rezystancji wejściowej durnieje. Sam tęsknię do miernika z pomiarem True-RMS, który powinien umieć takie rzeczy "łyknąć" i przetworzyć.

Jak napisał Boguś, spróbuj Mastechem zmierzyć napięcie między dwoma niepołączonymi uzwojeniami trafa - założę się, że dostaniesz spory odczyt Mało tego, napięcie pokaże Ci również między wtórnymi dwóch oddzielnych transformatorów Duża rezystancja wejściowa miernika to zaleta, ale nie zawsze - generalnie trzeba "czuć" pewne podstawy, żeby wiedzieć jak interpretować to co się widzi i jak ewentualnie poprawić warunki pomiaru.

Miernik wskazówkowy, ze swoją bezwładnością mechaniczną, siłą rzeczy uśredniającą pewne rzeczy, wcale nie jest taki przestarzały jak się wydaje - młodzi adepci elektroniki wzruszają ramionami, bo mają piękne cyfrowe, a tu proszę, na jakie "schody" można trafić

Pozdrawiam
Staszek
Niestabilne pomiary miernika cyfrowego. Witam wszystkich forumowiczów!

Jestem początkującym elektronikiem więc w razie jakiejś gafy naprostujcie mnie proszę odrazu

Kupiłem bardzo tani (13 zl) cyfrowy miernik V12 (symbol towaru DT830B) firmy DPM Solid Polska (pierwsza wtopa ). Wiem, nie mogę od takiego sprzętu za dużo wymagać, ale jego zachowanie jest dziwne:

1. Miernik swiezo wyjety z pudelka, razem z bateria dodawana do niego, mierzyl bardzo niestabilnie (np. rezystancja 1 k Ohm to wedlug niego bylo od 900 Ohm do 950 Ohm- kilka razy na sekunde zmienial wynik pomiaru w wyzej podanym przedziale). Jak wymienilem fabrycznie dodana baterie (marki colorful) na baterie Varty (wszystkie baterie są zwykłe 9V NIEalkaiczne) to pomiary staly sie stabilne (1 kOhm to 990 Ohm). Pomyslalem sobie ze bateria dodana od firmy byla jakiejs gorszej jakosci.

2. Miernik był zaledwie pare razy uzywany do pomiarow napiec stalych i rezystancji... po około dwoch tygodniach znowu zaczal mierzyc bardzo niestabilnie... nie mialem czasu na zajecie sie nim wiec zostawilem ten temat na kilka dni.

3. Dzisiaj w dodatku zaczal bardzo przeklamywac wyniki: bateria 9V to wedlug niego 2,5 - 3 V... Dla potwierdzenia że badana bateria jest ok (a takze napiecie na baterii miernika) zmierzylem powyzsze baterie starym analogowcem lavo 21. wyniki byly w granicach 10 V (pomiar na nieobciazonych bateriach).

Pojawia się teraz pytanie: dlaczego ten "miernik" cyfrowy tak wariuje?...
Bo mi przychodzi parę rzeczy na myśl:
1. Miernik jest bardzo czuły na delikatne spadki napięcia baterii. Rozwiązaniem by było równoległe podłączenie diody zenera do baterii- jak myslicie?
2. Miernik jest bardzo czuły na delikatne spadki wydajności prądowej baterii... oznaczaloby to ze musialbym zasliac ten miernik z jakiegos źródła prądowego... jak myslicie?

proszę Was o zdanie na wyżej poruszony przeze mnie problem:)
Oczywiście jestem świadomy ze problemu by nie bylo gdybym kupil drozszy miernik, ale zaistnialy problem tez polega na zrozumieniu wadliwie dzialajacego przyrzadu i ewentualnej jego naprawy

Ponizej zamieszczam zdjęcia:

przedni panel miernika:


tył (elektronika):


pozdrawiam i czekam na dyskusje!
NZXT Tempest. No masz rację nie dojdziemy do jakiegokolwiek porozumienia bo już na wstępie rozwaliłeś mnie na łopatki,stwierdzeniem "miernik standardowy" :lol: .
Sorry,ale ktoś kto ma jakiekolwiek pojęcie w tej dziedzinie,nie wypisuje takich rzeczy.
Może miałeś w łapach miernik cyfrowy kupiony w Biedronce,albo innym znanym dyskoncie za 25 zł.
Wybacz,ale ja znam na pamięć wszystkie swoje narzędzia pomiarowe.Pierwszy miernik uniwersalny (LAVO 2) dostałem od rodziców 24 lata temu,który tak na marginesie służy mi do dzisiaj.Kolejne na uczelni,a później w pracy zawodowej(m.in. LAVO3,UM202 i inne mogę wymienić o 12 w nocy :) .
Wybacz,ale miernikiem standardowym możesz mierzyć napięcia w sieci energetycznej bądź posługiwać się nim w elektryce samochodowej,szukająć zwarcia,ale nigdzie tam,gdzie dokonujesz dokładnych pomiarów.
Do tego służy VOLTOMIERZ (nie wiesz co to jest to poszukaj w google) i najlepiej z okresu LAVO :) .

To,że po powtórzeniu pomiarów "standardowy" miernik wskazuje takie same wyniki to akurat nie jest dziwne,ale weź pod uwagę,że dokładnośc tych wyników można porównać z wynikami programowymi,takimi jak Everest :lol: .

"Pomiary robię tak, obciążam komputer FURBenchmark + Orhtos (jak 4 rdzenie to 2 razy) i jeśli jest więcej dysków to jeszcze przegrywam między nimi pliki. Mierzę po ok. 1h. takiego obciążenia napięcia, sprawdzam tak z 3-4 razy min. czasami więcej. Mierze dla pewności z Molex-a i złącza PCI-e (jeśli mam wszystkie zajęte, to stary dobry rozgałęziacz wchodzi w grę)." :) To kupy się nie trzyma.

Zapamiętaj sobie :) :
Napięcia mierzy się VOLTOMIERZEM,trzykrotnie w odstępach jednominutowych,po dłuższym obciążeniu pomiar powtarza się.
Pierwszy pomiar we wtyczce molex,sondy do czarnego i żółtego przewodu,norma ATX +11.40V - +12.60V.
Drugi pomiar molex,przewód czarny i czerwony,norma ATX +4.75V - +5.25V .
Kolejny pomiar na wtyczce ATX,podpiętej w płytę główną,sondy voltomierza wtykamy z tyłu wtyczki,pomiędzy przewodem czarnym a pomarańczowym.Norma ATX 3.14V - +3.47V.

Zauważ,że testy w serwisach,na których się opierasz przeważnie robione są za pomocą zwykłych mierników cyfrowych,których tolerancja błędu jest zbyt wysoka (dokładność do 1V!) by była miarodajna.Mierniki cyfrowe (tanie) są dodatkiem,pomocą,ale nie wiarygodnym przyrządem pomiarowym :).
Sorki,może to moje skrzywienie zawodowe,z zawodu jestem elektro-energetykiem,ale to co wypisujesz oznacza,że jesteś albo dobrym ściemniaczem i nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz (te skoki w Taganie są całkiem normalne),albo jesteś chwilowo rozkojarzony.
Tak czy siak potrenuj pomiary napięć,najlepiej z książką ;) .
Pozdrawiam!

p.s. dokonując pomiaru napięcia anodowego we wzmacniaczu audio,różnica pomiędzy profesjonalnym voltomierzem,a tanim miernikiem cyfrowym wynosiła 16V !Nie do wiary,co? Taka jest dokładność miernika standardowego. :lol:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • black-velvet.pev.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Laura Babiarz Brzeg
     : Lasy tereny
     : Larsson ""jak wymawiać
     : LABLADOR Bytom
     : Lacibios femina czy moczopędna
     : Lawa eko palnik
     : ładunki elektrycznie w mózgu
     : La Sposa 2007
     : łamacz haseł sieciowych
     : łazienki w dawnym stylu
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT