kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Laurowiśnia. Dzięki za szybki odzew i postaram się uzupełnić informacje. Moje laurowiśnie posadzone jesienią 2004 r. rosną w półcieniu na działce położonej blisko rzeki. Podlewane są w okresie letnim bardzo systematycznie. Zimą 2005/2006 r. laurowiśnie przemarzły i musiałam je mocno przyciąć. Ładnie odrosły, ale nadal pojawiają się te brązowe plamki, z których robią się dziurki. Do tej pory zasilałam azofoską. Zauważyłam wczoraj, że liście na szczytach 2 krzaków nie są ciemnozielone a jak gdyby straciły kolor i są jasnozielone. Ogród Mszycy. To jest możliwe. łas chroni przed wiatrami i ostrym słońcem.
Znalazłam swoją starą notatkę ad różaneczniki.
W lutowy dzień rózaneczniki należy podlać letnią wodą bowiem parowanie wody z liści zimą jest duże.
W lutym laurowiśnię należy cieniować.
Jężeli macie iglaki w donicach stojące na zewnątrz (ja donic nie owijam) należy je zimą od czasu do czasu pryskać wodą ( iglaki nie boją się zlodowacenia na igłach).
pozdrowienia Pora na ogród. Bluszcz jest oczywiscie zimozielony, jak kilka innych roślin lisciastych - różaneczniki, laurowiśnie, irgi Dammera, bukszpany, ogniki, ligustry, trzmieliny Fortune'a, ostrokrzewy itd.
Cyprysy nie rosna w Polskim klimacie, chyba, że chodziło ci o cyprysiki (Chamaecyparis)? Ogólnie cisy, zywotniki "Smaragd", cyprysiki lubia glebe zyzną, wilgotną.
Z cisów na ogrodzenie najszybciej rosnie odmiana Hicksii - w dobrych warunkach i przy podlewaniu dorasta do 2 m w ciągu 10 lat. Rośliny nadające się do uprawy w donicach. Myślę,że wiele jest takich roślin- dobrze rośnie trzmielina, laurowiśnia, berberysy, tawuła japońska, iglaki, laewnda, musisz miec tylko dobrą, najlepiej głęboką donicę- nie plastik, ewentualnie możliwość schowania roślin przed silnym wiatrem i ostrym słońcem, w największe mrozy też przydałaby się osłona. oczywiscie nie zapomnij o podlewaniu i nawozeniu z umiarem. Dworek i ogród różany Moni - komentarze. Monia, Ty mój skarbie złoty :P :P
już łapki zacieram na myśl o tej laurowiśni :P :P :P
ale mnie napadł szał ogródkowy... :roll: :roll: :oops: :oops:
Aniu, Twoja sadzoneczka była chyba świeżo wystawiona w sklepie, bo jak moją kupowałam, to jej nie było (jest ładniejsza :wink: ) - kilkupędowa, gęściutka czeka już na Ciebie pod moim domem, bo muszę pamiętać o podlewaniu do czasu dostarczenia do Ciebie :wink:
Kupić Ci sasaneczki albo coś jeszcze (sasanki były po 4zł różne kolory, ale zajrzę jeszcze tam koło targu)? Żywopłot nieformowany - szukam inspiracji. Jesli bedziesz podlewać - wszelkiego rodzaju różaneczniki i azalie, kalmie, skimmie, laurowiśnie, choinę kanadyjską (Pendula, Yeddeloh), cisy, irge Dammera, trzmieline Fortune'a, z bylin: tawułki, paprocie, hosty, bergenie, fiołki, itd. Zakładanie ogrodu - projekt, sadzenie, jakieś podpowiedzi. Witam wszystkich!
Próbowałam, ale nie jestem w stanie zmierzyć się z ogromem wiedzy jaka jest niezbędna do założenia ogrodu (kiedy co kwitnie, czy dane gatunki mogą ze sobą sąsiadować, jakie wymagania glebowe, słoneczne itp). Zgłębienie tematu jest bardzo czasochłonne i chyba to nie jest moja dziedzina, zatem mam prośbę do Forumowiczów oraz Elfir jaki zrobić żywopłot i nasadzenia na działce, której rzuty załączam niżej:
http://www.mojalbum.com.pl/Album=REXQN8WW
Ktoś mi powie, aby zlecić projekt, ale niestety przeinwestowaliśmy i nie stać mnie na projekt.
Chodzi przede wszystkim o żywopłot, aby odgrodzić się z trzech stron od sąsiadów, a przede wszystkim z naprzeciwka stojącej szeregówki. Szeregówka jest naprzeciw naszego tarasu, zatem wszystko widać z niej. Chodzi o żywopłot zimozielony, nieformowany, ale niestety nie może być szeroki, bo działka jest wąska. Nie chodzi mi tez o żywopłot z samych iglaków, bo z takim poradziłabym sobie.
Działka jest od strony zachodniej, ma kształt lekkiego trapezu o bokach : 20,7 x 11,3 x 18,0 x 11,3. Bok naprzeciw trasu ma 11,3 mb, tam stoi domek narzędziowy i tam też stoi szeregówka,. Pozostało jeszcze 7,3 mb, bo domek zajmuje 4 mb od lewej strony. Za domkiem z najwęższym miejscu jest 1mb, a w rogu więcej, tak, że za domkiem można cos posadzić.
Obecnie na działce poprowadzone jest nawodnienie, jest to jedna linia, na środku przewidziany jest zraszacz, 1mb od domku, na środku jest studnia wąskorurowa. Ma tam być też możliwość podłączenia węża oraz koło tarasu jest punkt, gdzie będzie kran i możliwość podłączenia węża. Na wierzchu ma być położone także nawodnienie kropelkowe do podlewania krzewów, rosnących wokół ogrodzenia. Teraz na całości (do tarasu) posiana jest trawa.
Jeśli chodzi o ziemię, nie wiem jakie jest tam pH, ale długo nie było tam nic uprawiane, rosło tam sporo skrzypów. Jest to ziemia średnia, mieszana, bardziej piaszczysta. Pan, który siał nam trawę i przygotowywał ziemię, mówił, że jest piaszczysta, po posianiu trawy na wierzch dane było parę worków torfu.
Przy tarasie jest zostawione miejsce na jakieś nasadzenia, na środku pan przewidział schody, ale nie wiem? Ścieżki zrobimy w późniejszym terminie mają to być ślady z kamieni gnejsu i drobnego gnejsu. Podobają mi się również rośliny zadarniające
Chciałabym mieć kawałek miejsca na jakieś zioła, ewentualnie szczypiorek, rzodkiewkę, pietruszkę, gdzie to dać?.
Obecnie mam w doniczkach parę krzewów, nie zdążyłam posadzić kiedy pan zaczął nam przygotowywać ziemię do siania trawy. Nie wiem gdzie mam je posadzić, jest to sosna ślizów, jałowiec pośredni, laurowiśnia, 4 szt jakichś niskich krzewów, które sadzi się na klombach i przy drogach w mieście. Niektóre dostaliśmy w prezencie, a przydałoby się to jeszcze posadzić.
Gdyby była to duża działka i nie miała sąsiadów, skorzystałabym z jakiegoś gotowca, a tak nie wiem jak do tego podejść?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|