Strona główna
  Łasuch literacki

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Konkurs literacko-kulinarny na modłę Silije. Trochę OT, ale pozostając w klimacie literatury "kulinarnej". Mnie zawsze zachwycała atmosfera jedzenia opisywana przez Małgorzatę Musierowicz w Jeżycjadzie (zwłaszcza w pierwszych cześciach). W sumie niby proste potrawy, ale potrafiły podtrzymać rodzinną atmosferę (potrawy, które robiła Julia swojemu Toleczkowi), "pozyskać" nowych członków rodziny (rosołek dla Geniusi), czy też zjednać sobie sąsiadów (Murzynek Gabrysi). "Łasuch literacki", czyli książka kucharska z przepisami z Jeżycjady, jest moją ulubioną książką kucharską, a wiele potraw stało się naszymi lubionymi (np. kapuśniaczki, którymi zajada się cała nasza rodzina).

Aneta
Konkurs literacko-kulinarny na modłę Silije.
Trochę OT, ale pozostając w klimacie literatury "kulinarnej". Mnie zawsze zachwycała atmosfera jedzenia opisywana przez Małgorzatę Musierowicz w Jeżycjadzie (zwłaszcza w pierwszych cześciach). W sumie niby proste potrawy, ale potrafiły podtrzymać rodzinną atmosferę (potrawy, które robiła Julia swojemu Toleczkowi), "pozyskać" nowych członków rodziny (rosołek dla Geniusi), czy też zjednać sobie sąsiadów (Murzynek Gabrysi). "Łasuch literacki", czyli książka kucharska z przepisami z Jeżycjady, jest moją ulubioną książką kucharską, a wiele potraw stało się naszymi lubionymi (np. kapuśniaczki, którymi zajada się cała nasza rodzina).

Aneta


A ja tak miałam do pewnego momentu, natomiast pani M. niestety płynnie przeszła na nachalny dydaktyzm i od tej pory również opisy kulinarne u niej zyskały ranę misji dziejowej i przestały mnie pociągać.
"Łasucha" nie znam, znam natomiast "Całuski pani Darling" i o ile pomysł uważam za cudowny, a erudycję autorki za ogromną, o tyle apiać nachalny - i niestety miejscami po prostu idiotyczny - dydaktyzm mnie mierzi. Faszerowanie niemal każdego fragmentu tekstami w stylu "niech no dziecko wyłączy ten głupi telewizor" świadczy negatywnie niestety nie o telewizji, tylko o autorce. IMO, oczywiście, IMO. Z przepisu na chlebek juliański sama korzystam
Z szuflady Marigold. Marigold kochanie, bardzo podobał mi się sen Joy. Naprawde moim zdaniem to najlepszy odcinek, jaki dodtąd napisałaś.

Niech muza spyłwa jak najczęściej na Ciebie, abyś tworzyła jeszcze więcej takich pyszności literackich. Hmm, bom ja Łasuch Literacki.
Małgorzata Musierowicz. Musierowicz Malgorzata - Bambolandia(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Caluski pani Darling(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Frywolitki, czyli ostatnio przeczytalam ksiazke.rar
Musierowicz Malgorzata - Hihopter(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 01 - Szosta klepka.rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 02 - Kamczucha(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 03 - Kwiat Kalafiora(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 04 - Ida sierpniowa(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 05 - Opium w rosole(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 06 - Brulion Bebe B.(txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 07 - Noelka(txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 08 - Pulpecja.rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 09 - Dziecko piatku(txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 10 - Nutria i Nerwus.rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 11 - Corka Robrojka.rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 12 - Imieniny.rar
Musierowicz Malgorzata - Jezycjada 14 - Kalamburka.rar
Musierowicz Malgorzata - Lasuch literacki(z txt).rar
Musierowicz Malgorzata - Malomowny i rodzina.rar
Musierowicz Malgorzata - Swiatelko.rar
Musierowicz Malgorzata - Zaba.rar
Musierowicz Maêgorzata - Jezycjada 15 J®zyk Troli.rar

http://papidshre.de/file...orzata.rar.html
Lem Tomasz - Awantury na tle powszechnego ciążenia.

format: 145 x 205 mm
oprawa: twarda
stron: 270
cena: 34,90
wydawca: Wydawnictwo Literackie


Tomasz Lem w Awanturach na tle powszechnego ciążenia wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec.

Tomasz Lem osiągnął rzecz niezwykłą – unikając patosu stworzył w Awanturach… bardzo szczery obraz więzi łączących go z ojcem. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale jednocześnie nie są to historie wyłącznie sentymentalne. Tomasz Lem potrafi na swojego ojca spojrzeć także krytycznym okiem. Mimochodem, na marginesie snutych wspomnień, udało się przywołać klimat lat 70-tych i 80-tych, lat, które nie były łatwe, ale dla wielu pozostaną w pamięci jako lata cudownego dzieciństwa.

Na kartach książki przewijają się znakomite postaci życia kulturalnego, m.in. Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański i prof. Jan Błoński. Pojawia się również bestsellerowy pisarz Jonathan Carroll. W Awanturach… opublikowane po raz pierwszy zostaną także archiwalne limeryki Stanisława Lema oraz nieznane wcześniej wakacyjne zapiski matki autora – Barbary Lem.

"Kanapki mi się znudziły". Uczciwie przyznaję, że przepis na paszteciki (w oryginale "kapuśniaczki") pochodzi z książki Małgorzaty Musierowicz pt. "Łasuch literacki", ale został przeze mnie wielokrotnie (jak wiele innych z tej książki) przetestowany.

Kto czytał Jeżycjadę, ten pewnie pamięta roztrzepaną Idusię (z "Opium w rosole"), która dodała 13 dag drożdży zamiast 3 i kapuśniaczki rosły jak szalone. Tyle tytułem wstępu, a teraz przepis:

3 dag drożdży rozpuścić w 3 łyżkach ciepłej wody.
300 g maki zalać połową szklanki ciepłego mleka.
Dodać łyżeczkę soli, 2 jajka i rozpuszczone drożdże.
Wyrobić ciasto.
Kiedy będzie już gładkie rozwałkować na prostokąt, po czym z połowy kostki masła odciąć jedną czwartą i porozkładać masło wiórkami na cieście. Złożyć ciasto w kopertę i rozwałkować, potem jeszcze raz i jeszcze, aż masło "wejdzie" w ciasto. Potem odcinamy następną część masła i powtarzamy czynności. Kiedy pół kostki masła zniknie, to znaczy, że ciasto jest gotowe. Rozwałkowujemy po raz ostatni, nakładamy farsz, rolujemy i kroimy. Po wierzchu smarujemy rozmąconym jajkiem. Potem dobrze je (jak każde ciasto drożdżowe) zostawić na trochę do wyrośnięcia. Na wierzchu można je posypać kminkiem (jak kto lubi, ja nie cierpię ).
Piecze się ok. 20 min. w 180 st.
Jeśli chodzi o farsz, to można wkładać co kto lubi: kapustę z grzybami, mięso, warzywa.
Paszteciki (vel kapuśniaczki) są pyszne na ciepło i na gorąco. Można je dogryzać popijając barszczyk, albo żurek, albo jeść same. Co w nich najlepsze - są świetne na drugi i trzeci i czwarty dzień (o ile jeszcze u kogoś coś na czwarty dzień zostaje ). Niby ciasto drożdżowe, ale praktyczne się nie starzeje.

Smacznego

Aneta
Rangi specjalne. To ja poproszę łasuch literacki w kolorze 663366
Jaką książkę czytasz teraz?. Brawa dla Wiki . Jestem ciekawa , czy Ci się spodoba.

A ja : "Przedwiośnie" Żeromskiego, "Ballady i romanse" Mickiewicza i rozrywkowo : "Łasuch literacki" Musierowicz .
Małgorzata Musierowicz. Małgorzata Musierowicz



Życiorys
Ukończyła Liceum Dwujęzyczne im. Dąbrówki w Poznaniu oraz PWSSP w Poznaniu. Z zawodu grafik. Od 1994 pisuje felietony do "Tygodnika Powszechnego".

Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią "Małomówny i rodzina", rozpoczynając cykl pełnych ciepła i humoru powieści dla dziewcząt - "Jeżycjada", zwany tak od poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci. Na motywach powieści "Kłamczucha" powstał film, zrealizowany przez A. Sokołowską.

W 1982 roku na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena wpisano "Kwiat kalafiora". Za swoje książki pani Małgorzata otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą, "Kłamczuchę", przyznano jej "Złote koziołki". Jej książka pt.: "Noelka" została wpisana na polskę listę IBBY.


Życie prywatne
Małgorzata Musierowicz jest siostrą Stanisława Barańczaka, poety i tłumacza. Mężatka, babcia, matka czworga dzieci. Aktualnie wyprowadzili się z Poznańskiego mieszkania


Twórczość
Jeżycjada:

1977 Szósta klepka
1979 Kłamczucha
1981 Kwiat kalafiora
1981 Ida sierpniowa
1986 Opium w rosole
1990 Brulion Bebe B.
1992 Noelka
1993 Pulpecja
1993 Dziecko piątku
1994 Nutria i Nerwus
1996 Córka Robrojka
1998 Imieniny
1999 Tygrys i Róża
2002 Kalamburka
2004 Język Trolli
2005 Żaba
2006 Czarna polewka
Inne:

1975 Małomówny i rodzina
1978 Czerwony helikopter
1982 Ble-ble
1985 Kluczyk
1989 Światełko
1990 Kluseczki
1990 Małomówny i rodzina
Łasuch literacki
Hihopter
Co mam
Tym razem serio. Opowieści prawdziwe (autobiografia)
Całuski pani Darling
1997 Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!
Frywolitki 2
2005 Frywolitki 3


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nadbugiem.xlx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Lanckorońska epoka literacka
     : ładne życzenia na 30 urodziny
     : Layouts na bloga
     : Lataa Ski Jump
     : laserowe leczenie przepukliny kręgosłupa
     : laser surgery
     : Łatwe piosenki na elektryczna gitarę
     : Laurent Delorge
     : latawce komorowe PANSH
     : lampy samochodowe tuning
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT