kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Ballan wystartuje w Driedaagse De Panne - Koksijde. Kapitanem zespołu BMC Racing na Driedaagse De Panne - Koksijde (kat. 2.HC; 30 marzec - 1 kwiecień) będzie Alessandro Ballan.
Mistrz świata sprzed dwóch lat wygrał ten trzydniowy wyścig we Flandrii już w 2007 roku. Pięć lat temu był drugi.
Dyrektor sportowy amerykańskiej ekipy, John Lelangue, zapowiedział, że w De Panne BMC Racing powinien zanotować kilka niezłych wyników.
Skład BMC Racing na De Panne:
Alessandro Ballan, Alexander Kristoff, Martin Kohler, Karsten Kroon, John Murphy, Michael Schär, Jackson Stewart, Simon Zahner
Trasa Driedaagse De Panne - Koksijde 2010:
1. etap: Middelkerke – Oudenaarde; 198 km
2. etap: Zottegem – Koksijde; 214 km
3a. etap: De Panne - De Panne; 112 km
3b. etap: De Panne - De Panne; jazda na czas - 14.8 km
Ostatni zwycięzcy:
2009 Frederik Willems (Bel) Liquigas
2008 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
2007 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
2006 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
2005 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
2004 George Hincapie (USA) US Postal Service
2003 Raivis Belohvosciks (Lat) Marlux-Wincor Nixdorf
2002 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Adecco
2001 Nico Mattan (Bel)
2000 Vjatcheslav Ekimov (Rus)
wowo MŚ 2008: skład Szwajcarów. Jeden z bohaterów Olimpiady w Pekinie, Fabian Cancellara, który w Chinach zdobył brązowy i złoty medal, będzie kapitanem szwajcarskiej drużyny narodowej na MŚ we włoskim Varese.
W środę kolarski związek Szwajcarii podał nazwiska dziewięciu kolarzy nominowanych do kadry. Oprócz 27-letniego specjalisty w jeździe na czas z teamu CSC/Saxo Bank, w reprezentacji znaleźli się m.in. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) i Michael Albasini (Liquigas).
Skład Szwajcarii na MŚ 2008:
Fabian Cancellara (CSC/Saxo Bank), Oliver Zaugg, Markus Zberg (Gerolsteiner), Michael Albasini (Liquigas), Rubens Bertogliati (Scott-American Beef), Martin Elmiger (AG2R), David Loosli (Lampre), Gregory Rast (Astana), Danilo Wyss (BMC Racing Team)
Rezerwa: Andreas Dietziker (Volksbank), Thomas Frei, Michael Schär (Astana), Roger Beuchat (Serramenti PVC Diquigiovanni).
wowo Daniele Bennati w Liquigas. Liquigas potwierdził, że podpisał dwuletni kontrakt z włoskim sprinterem Daniele Bennatim, który aktualnie jeździ w barwach Lampre-Fondital.
Bennati w tym sezonie pokazał się z dobrej strony, odnosząc dwa zwycięstwa etapowe podczas Tour de France (w tym na Polach Elizejskich) oraz wygrał pierwszy etap Vuelta a España. Obok Filippo Pozzato, Bennati będzie kapitanem zespołu w ważniejszych wyścigach jednodniowych.
Skład ekipy Liquigas na 2008 rok: Michael Albasini, Manuel Beltran, Leonardo Bertagnolli, Maciej Bodnar, Eros Capecchi, Kjell CarlstrĂśm, Dario Cataldo, Francesco Chicchi, Mauro Da Dalto, Murilo Fischer, Roman Kreuziger, Aliaksandr Kuchynski, Vladimir Miholjevic, Matej Mugerli, Vincenzo Nibali, Andrea Noè, Franco Pellizotti, Roberto Petito, Filippo Pozzato, Manuel Quinziato, Guido Trenti, Alessandro Vanotti, Charles Wegelius i Frederik Willems. Kolejne składy na Giro. Powoli drużyny mianują swoje składy na Giro d’Italia, który rozpocznie się 10 maja.
I tak wiadomo już, kto znalazł się w szwajcarskim zespole Professional-Continental, NGC Medical-OT Indutria Porte: otóż kapitanem będzie 26-letni Ukrainiec Volodymyr Zagorodnyi.
Skład NGC Medical-OT na Giro 2008:
Volodymyr Zagorodnyi, Piergiorgio Camussa, Donato Cannone, Marco Cattaneo, Massimilliano Maisto, Francesco Reda, Bruno Rizzi, Enrico Rossi, Francesco Tizza
Liderem francuskiego AG2R zostanie Słoweniec Tadej Valjavec. Były zawodnik Lampre ukończył w 2004 roku Giro na 9. pozycji i z pewnością podobny rezultat pozostaje w jego zasięgu. Na sprintach ma się pokazywać Białorusin Alexandre Usov.
Skład AG2R na Giro 2008:
Philip Deignan, Yuriy Krivtsov, RenĂŠ Mandri, Laurent Mangel, Rinaldo Nocentini, Nicolas Rousseau, Blaise Sonnery, Alexandre Usov, Tadej Valjavec.
Inna francuska ekipa, Cofidis, stawia na dwójkę Belgów: Nick Nuyens i Rik Verbrugghe. Ten ostatni wygrał prolog Giro 2001 oraz dwa etapy (2002, 2006).
Skład Cofidisu na Giro 2008:
MickaĂŤl Buffaz, Kevin de Weert, Bingen Fernandez, Nicolas Hartmann, Mathieu Heijboer, Yann Huguet, Damien Monier, Nick Nuyens, Rik Verbrugghe. BMC Racing tymczasowo zawiesza Ballana. We Włoszech trwa dochodzenie przeciw piętnastu byłym lub aktualnym zawodnikom teamu Lampre, którzy być może uwikłani są w aferę dopingową wokół Guidi Nigrelliego.
Dwóch byłych kolarzy włoskiej drużyny: Alessandro Ballan oraz Mauro Santambrogio nie będą w najbliższym czasie brani pod uwagę przez kierownictwo BMC-Racing, jeśli chodzi o nominację składu na poszczególne wyścigi. Ballan miał początkowo wziąć udział w niedzielnym Paryż-Roubaix.
- Dopiero kilka dni temu dostaliśmy pewne informacje związane z tą sprawą. Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy ich więcej - można przeczytać w oficjalnym komunikacie prasowym amerykańskiej grupy Professional-Continental.
Ballan – mistrz świata z 2008 roku, jak i Santambrogio są zawodnikami BMC Racing od początku 2010 roku: - Nie karzemy naszych zawodników. Nie uważamy, że są winni. Obaj będą musieli stawić czoła oskarżeniom - dodał prezydent BMC Jim Ochowicz.
W skandalu Nigrelliego pojawiają się m.in. nazwiska Alessandro Petacchiego, Damiano Cunego czy Lorenzo Bernucciego. Tour 2008 bez Saunier, Astany i High Road ???. Jak donosi hiszpańska gazeta „AS” zarówno team High Road (były T-Mobile), jak i Astana, nie zostaną ostatecznie zaproszeni na tegoroczny Tour de France, po tym, jak nie znaleźli już uznania w oczach organizatorów Giro d’Italia (RCS Sport).
Powodem decyzji Amaury Sport Organisation (ASO) miałoby być potajemne spotkanie dziewięciu drużyn z ProTouru, podczas którego postanowiono, walczyć o zezwolenie startowe dla wszystkich zespołów z licencją protourowską w „wielkich tourach”, grożąc nawet bojkotem wyścigów.
Oprócz High Road i Astany, w skład tej „dziewiątki” wchodzą też przedstawiciele Milram, CSC, Saunier Duval, Quick Step, Lampre, Rabobank i Liquigas.
Redakcja „AS” cytuje wypowiedź jednej osoby „blisko związnej z ASO”: -Lista ekip zaproszonych na Tour może przynieść jeszcze niejedną niespodziankę. Prawie na pewno nie zobaczymy na trasie Astany z Andreasm KlĂśdenem i Alberto Contadorem. Do zespołów, które muszą obawiać się najgorszego należą High Road i Saunier Duval.
Dlaczego również hiszpańska grupa? Ponieważ manager Saunier Duval, Mauro Gianetti jest „głową“ nowego „związku dziewiątki” i odpowiedzialny za prasowe oświadczenie. Hincapie w T-Mobile. W piątek kierownictwo teamu T-Mobile oficjalnie potwierdziło angaż George Hincapie, który przyjdzie z rozwiązującego się zespołu Discovery Channel.
Przy okazji manager niemieckiej drużyny, Bob Stapleton powiedział, że zainteresowany jest również Erikiem Zabelem, od dwóch lat jeżdżącego w zespole Milram, po tym, jak w złym nastroju opuścił szeregi właśnie T-Mobile, nie zostając nominowany na Tour de France: -Wiemy, że taka osoba, jak Zabel polaryzuje i zdania na jego temat są różne. Jednak z takim faktem trzeba nauczyć się żyć, ponieważ Zabel może wiele dobrego zrobić dla naszej drużyny. Sądzimy, że świetnie pasowałby w naszej ekipie.
37-letni popularny „Ete”, startujący w niedzielę w wyścigu ze startu wspólnego na MŚ w Stuttgarcie, mimo wielu głosów krytycznych, ponieważ przyznał się do stosowania epo w roku 1996, zadecyduje dopiero po zakończeniu MŚ o swojej przyszłości: -Mam na razie kontrakt z Milram do roku 2008. W życiu rzadko kiedy spełniają się marzenia.
Tymczasem 34-letni Hincapie chciał już trafić do T-Mobile rok temu, kiedy za sterami stanął amerykański miliarder Stapleton. W teamie z Bonn, z którego wypadli podejrzani o stosowanie dopingu Patrik Sinkewitz oraz Sergej Gontschar, zeszłoroczny triumfator etapu TdF miałby pełnić wraz z Zabelem rolę faktora stabilizującego, służącego pomocą młodej gwardii T-Mobile, m.in. Geraldowi Ciolkowi.
Lecz wraz z Hincapiem do T-Mobile pośrednio trafia również cień Lance’a Armstronga, który miał pozytywny wyniki na epo podczas „Wielkiej Pętli” z roku 1999. Zwycięzca Gent-Wevelgem był przez wiele lat adiutantem „Bossa”, wspierając go we wszystkich siedmiu triumfach w TdF (1999-2005), a w tym roku należał do składu Discovery Channel dowodzonego przez Alberto Contadora. 24-letni Hiszpan wygrał wyścig w Paryżu, ale też jest pośrednio podejrzany o kontakty z szefem madryckiej sieci dopingowej, Eufemiano Fuentesem.
Oprócz Hincapiego wiadomo już, że w ostatnich dniach umowy z T-Mobile podpisali 23-letni Szwed, Thomas LĂśvqvist (z FdJeux)-tegoroczny zwycięzca „czasówki” Criterium International, mający na swoim koncie też wygraną jazdę na czas w Wyścigu Dookoła Mazowsza’2003, oraz jego niemiecki rówieśnik, Tony Martin (z ThĂźringer Energie Team). Innymi nowymi nabytkami drużyny są: Norweg Edvald Boasson Hagen (Team Maxbo Bianchi), Amerykanie John Devine (Discovery Channel) i Greg Lewis (Team Slipstream), Morris Possoni (Lampre), Vicente Reynes (Caisse d’Epargne), Kanstantsin Siutsou (Barloworld) i Bradley Wiggins (Cofidis). Podobno w T-Mobile są jeszcze trzy wolne miejsce dla nowych zawodników. Contador jednak w Astanie. Mirco Lorenzetto przejdzie z teamu Milram do zespołu Lampre. Oprócz 25-letniego Włocha szeregi drużyny managera Giuseppe Saronniego wzmocni również 23-letni Marco Bandiera, jeżdżący w tym sezonie jako stagiaire w Lampre, dla którego będzie to pierwszy zawodowy kontrakt w karierze.
Tymczasem do holenderskiego Rabobanku trafi Paul Martens, występujący w dwóch ostatnich latach w innej ekipie z Holandii, lecz mającą jedynie licencję Professional-Continental, Skil-Shimano.
24-letni Niemiec wygrał etap tegorocznego Ster Elektrotoer, a rok temu triumfował na odcinku Tour de Luxembourg.
Tym samym Rabobank, który oficjalnie zaprezentuje swój skład na sezon 2008 w Eindhoven 25 października, będzie miał dwóch Niemców „do dyspozycji”, ponieważ na kolejny rok umowę przedłużył Grischa Niermann: - Niermann jest w drużynie od dawna [od roku 1999]. Każdy wie, że solidny z niego pomocnik - powiedział dyrektor sportowy Erik Breuknik.
Obok 31-letniego zawodnika pochodzącego z Hanoweru, kontrakty prolongowali też Joost Posthuma i Graeme Brown. Obaj zdecydowali się na dwa kolejne lata jazdy w „pomarańczowych”: - Joost będzie nadal się rozwijał. Oczekuję po nim, że w przyszłym sezonie zrobi następny krok do przodu. Brown to z kolei typowy sprinter, spodziewam się po nich zwycięstw sprinterskich - dodał Breuknik.
Jeśli natomiast wierzyć najświeższym doniesieniom, od przyszłego sezonu w koszulce Astany będzie się ścigać Alberto Contador, który spotka w ten sposób w kazaskiej drużynie dobrego znajomego, byłego managera Discovery Channel, wycofującego się z peletonu, Johana Bruyneela.
To właśnie Bruyneel oznajmił, że z 24-letnim Hiszpanem, tegorocznym zwycięzcą Tour de France, podpisał dwuletni kontrakt: - On będzie naszym liderem na Tour. Na jego cel główny.
wowo Tour 2008: Ciekawostki z wyścigu. ... Cadel Evans (Silence-Lotto), jeden z faworytów tegorocznego Tour de France, będzie ochraniany przez Serge Borlee, byłego bodyguarda Lance Armstronga, siedmiokrotnego triumfatora TdF (1999-2005). Borlee w zeszłym roku był do dyspozycji Alexandre Vinokourova (wtedy Astana), który wpadł na dopingu krwią.
... Riccardo Ricco zamierza powtórzyć sukces swojego wielkiego idola Marco Pantaniego z roku 1998, triumfując na etapie do Alpe d’Huez: -Nikt nie może mnie lekceważyć. Jestem w stanie coś wywalczyć w Tourze. Moim marzeniem jest, razem z kolegą drużynowym Leonardo Piepolim uciec i wygrać etap górski. Najchętniej na Alpe d’Huez-oświadczył 25-letni Włoch z zespołu Saunier Duval, drugi w tegorocznym Giro d’Italia.
... z kolei sam team Saunier Duval będzie się ścigać w 95. edycji „Wielkiej Pętli” nie w tradycyjnych żółtych, lecz białych koszulkach, by nie mylić poszczególnych zawodników z liderem wyścigu.
... na krótko przed startem Touru dwóch kolarzy holenderskiego Rabobnku przedłużyło swoje kontrakty. Denis Menchov złożył podpis pod umową obowiązującą do końca 2010, a Sebastian Langeveld do końca 2013 roku.
... najstarszym kolarzem Touru w tym roku jest 38-letni Francuz Stephane Goubert z drużyny AG2R.
... Oscar Pereiro (Caisse d’Epargne) jest jedynym byłym zwycięzcą Touru z ostatnich 10 lat, który przystąpił do tegorocznej edycji imprezy. 30-letni Hiszpan wygrał w roku 2006, po tym, jak zdyskwalifikowano Floyda Landisa (wtedy Phonak), przyłapanego na testosteronie.
... świeżo upieczony mistrz Niemiec, który obronił wywalczony rok temu tytuł, Fabian Wegmann, już rozgląda się za nowym pracodawcą: -Przed Tourem spotkałem się z moim managementem i rozmawialiśmy na ten temat. Mój manager świetnie pracuje, myśli perspektywicznie. Sądzę więc, że nie powinno być problemu ze znalezieniem teamu. Tym bardziej, że ostatnio święciłem kilka niezłych sukcesów. Zespół 28-letniego Wegmanna, najlepszego górala Giro’2004, nie ma jeszcze pewnego sponsora generalnego na przyszły sezon.
... w sumie z aż 40 państw pochodzą kolarze Touru. Najwięcej, bo 40, jest narodowości francuskiej. Oprócz tego w peletonie można zobaczyć m.in.: 30 Hiszpanów, 16 Niemców, a po jednym przedstawicielu, obok Polski (Sylwester Szmyd; Lampre) mają jeszcze: Kanada, Brazylia, Dania, Kazachstan, Nowa Zelandia, Czechy, Słowacja i Słowenia.
... praktycznie tuż przed rozpoczęciem Touru kontrakt z francuskim zespołem Agritubel podpisał David Le Lay, który od razu trafił do składu teamu na TdF.
... 50 lat temu „Wielka Pętla” zaczynała się w Brukseli, a honorowy start do niej dała Line Renaud. W sobotę 5 lipca 2008 roku ta sama pani Renaud rozpoczęła uroczyÄcie tegoroczny Tour. McGee trafi do CSC. Po dziewięciu latach jazdy w zespole Francasie des Jeux, Bradley McGee przejdzie do duńskiego teamu CSC.
31-letni specjalista jazdy na czas, dwukrotny zwycięzca etapowy Tour de France (2002 i 2003) podpisał z ekipą managera Bjarne Riisa dwuletni kontrakt i będzie czwartym Australijczykiem w składzie CSC po Luke Robertsie, Matthew Gossie i Stuarcie O’Grady.
Tymczasem manager drużyny Gerolsteiner, Hans-Michael Holczer, zdecydował się zatrudnić Mathiasa Franka, który w tym sezonie w „mineralnych” jeździł już jako stagiaire.
20-letni młody Szwajcar również złożył podpis pod dwuletnią umową: - Mathias w tym roku kilka razy pozytywnie wpadł nam w oko i po kilku jego występach Christian Henn, Christian Wegmann [dyrektorzy sportowi Gerolsteiner] oraz ja postanowiliśmy go zatrudnić. Mathias bardzo dobrze pasuje do naszego konceptu i strategii prowadzenia teamu - tłumaczył Holczer.
Też sam Frank nie krył zadowolenia z zawodowego kontraktu: - Pewnie, muszę jeszcze sporo się nauczyć, jeśli chodzi o interes profi. Jednak już teraz strasznie się cieszę i nie mogę się doczekać. Moją radość potęguje również fakt, że będę jeździł w Gerolsteiner, czyli zespole gdzie Szwajcarzy z reguły cieszyli się dobrą opinią i dobrze sobie radzili.
Frank jeż trzecim nowym nabytkiem Gerolsteiner na sezon 2008, obok Stephana Schrecka (z T-Mobile) i Francesco De Bonis (neo-profi). Lecz do tej pory Holczer nie znalazł jeszcze głównego sponsora, po tym, jak rozlewnia wody mineralnej „Gerolsteiner” wycofa się pod koniec tego roku z współpracy.
Natomiast Lampre podpisało dwuletnie umowy z Mirco Lorenzetto (Milram) oraz neo-pro Marco Bandiera.
wowo
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|