Strona główna
  Lasy strefy umiarkowanej

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Tropikalna dżungla w miejscu lasów strefy umiarkowanej - to. W aktualnym wydaniu Science opublikowane zostały wyniki badań paleontologów prowadzących wykopaliska w Bighorn Basin w północnym Wyoming (USA). Naukowcy badali warstwy z okresu tzw. termicznego maksimum na pograniczu paleocenu i eocenu. Wówczas temperatury wzrosły o ok. 10 stopni Celsjusza w ciągu ok. 10 tys. lat i tak wysokie utrzymywały się przez 80-100 tys. lat. Tuż przed ociepleniem i tuż po spadku temperatur w miejscu tym występowały lasy typowe dla strefy umiarkowanej. W czasie ocieplenia obszar ten szybko został opanowany przez rośliny tropikalne. Dokumentacja ówczesnych przemian jest ważna ze względu na podobieństwo obecnie przewidywanej skali ocieplenia powodowanego przez spalanie paliw kopalnych przez człowieka.

Źródło: http://www.lonicera.hg.pl/news/ak_bot.html
Więcej: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2005-11/uof-urg111005.php
Inf. od prof. Mileckiej wraz z rozpiską tematów do przygotow. Zagadnienia
"1. Diagramy klimatyczne (zasady konstrukcji, rozpoznawanie typu klimatu)

2. Biomy – związek – klimat-gleby- formacja roślinna; - rozmieszcznie – MAPA!!!!!!
• wiecznie zielone lasy równikowe (m.in. cechy charakterystyczne zbiorowiska, drzew itd.)
• namorzyny
• suche lasy podrównikowe (typy, rozmieszczenie)
• sawanny (typy wg ilości opadów, + termitowa, zalewowe)
• pustynie gorące i strefy umiarkowanej (znać przykłady!) – przystosowanie roślin do życia w warunkach niedoboru wilgotności
• roślinność twardolistna (zwłaszcza obszar śródziemnomorski)
lasy liściaste zrzucające liście na zimę (rozmieszczenie), typy zbiorowisk występujące w Polsce (buczyny, grądy itp.)
• formacje trawiaste (stepy i ich odpowiedniki na świecie), przyczyny bezleśności stepów
lasy borealne, granica występowania lasów, torfowiska (typy wg zasilania)
• tundra, przyczyny bezleśności tundry
3. Roślinność azonalna
• co to jest roślinność azonalna? (pojecia: rośliność strefowa, astrefowa, międzystrefowa)
• jeziora – typy troficzne (specyfika roślinności)
• wydma – rozwój roślinności wydmowej jako przykład sukcesji pierwotnej
• pietra roślinności górskiej na przykładzie Tatr"
Troszeczkę filozofii dla każdego - zabawa.
No nie czuję się przekonany. Jak dla mnie to Rysiek forsuję tezę odejścia od natury - wręcz wynaturzenia człowieka.

Nie wiem. Dlatego napisałem "chyba".

Przecież wiadomo że jak się zbada aktywność mózgu małpy podczas, któregoś z wyżej przytoczonych rytuałów to któryś fragment będzie bardziej aktywny.
Skoro to tylko reguły to jak to nazywać świadomością?
Niszczyć to można chyba tylko wiarą w jakieś wyższe cośie (dusze itd).
OK, załóżmy że mam małą alergię na ludzi głoszących Jedyną Prawdę
Zakładam że jest mała szansa żeby indianin mówiący że ludzie kiedyś wiedzieli jak żyć znał optymalną drogę dla ludzkości.
Obawiam się że w czasach kiedy ludzie "wiedzieli jak żyć w zgodzie z naturą" nie dożywali za często zachorowania na raka piersi to też nie był ich wielkim zmartwieniem.
Nie ma również danych na temat pochodzenia sadzonki liany z rozbitego statku kosmitów...
Jest też teza, że wszyscy jesteśmy kosmitami. Nie zmienia to faktu, że to jest roślina występująca sobie w cienistych lasach strefy międzyzwrotnikowej, rzadziej w strefie umiarkowanej. Czyli tak jakby naturalnie występuje w przyrodzie. I kurcze, facet nic nie wspominał o wyznawanym kulcie kosmitów.
Sikora lazurowa (Cyanistes cyanus, Pallas, 1770). .
Sikora lazurowa (Cyanistes cyanus*), Pallas, 1770 syn. Parus cyanus ) - niewielki ptak z rodziny sikor, zamieszkujący północną-wschodnią Europę i Azję. W Polsce bardzo rzadka i tylko jako gość zimowy.


Cechy gatunku
Podobna do sikory modrej, lecz w ubarwieniu więcej bieli i niebieskiego. Obie płci ubarwione jednakowo. Spód ciała i głowa białe, przez oko biegnie granatowa kreska, na tyle głowy tworząc opaskę. Grzbiet szaro-niebieski, skrzydła ciemnoniebieskie z charakterystycznym, szerokim białym lusterkiem bardzo dobrze widocznym w locie. Ogon stosunkowo długi, niebieski z białymi brzegami. Na kuprze pióra niebieskie z białymi końcówkami. Młode podobne do dorosłych.

Wymiary średnie
dł. ciała: 13 cm
rozpiętość skrzydeł: 19-20 cm
waga: ok. 11-13 g.

Biotop
Lasy liściaste i mieszane strefy umiarkowanej i subarktycznej.

Gniazdo
W dziupli.

Jaja
Składa ok. 10 jaj.

Wysiadywanie
Pożywienie
Owady i nasiona.

Ochrona
Objęta ochroną gatunkową

Opis zaczerpnięto z Wikipedii

*) Jest to nowa nazwa łacińska w z związku z przyjęciem przez KF akceptowanym powszechnie podziałem rodzaju Parus na 5 odrębnych (w skali krajowej).
Piękne a trujące..... Konwalia jest rośliną leczniczą. Zawiera alkaloidy stosowane do produkcji leków nasercowych i przeciwpadaczkowych. Piękny wygląd i zapach konwalii nie mogą usypiać naszej czujności, ponieważ należy do najbardziej trujących roślin! Po jej pomarańczowe jagody często sięgają dzieci. Trzeba pamiętać, że spożycie tylko kilku jagód może już być śmiertelne! Równie trująca jest woda, w której stały ścięte kwiaty.

Konwalia jest rośliną jedyną w swoim rodzaju - jest bowiem reprezentowana tylko przez jeden gatunek. Występuje pospolicie w całej Europie w strefie klimatu umiarkowanego, a także w Ameryce Północnej i Azji. Spotykane poza Europą formy różnią się nieznacznie, dlatego bywają traktowane jako podgatunki lub nawet odrębne gatunki. W Polsce konwalia pospolicie występuje w lasach liściastych i sosnowych borach na terenie całego kraju. Najliczniej w Polsce północno-wschodniej. Nie wolno jej zbierać ani wykopywać z lasu, gdyż jest objęta częściową ochroną.



źródło
ALPEJSKA STREFA. ALPEJSKA STREFA, wysokogórska strefa, położona w górach strefy umiarkowanej ponad górną granicą lasów i zarośli (np. kosodrzewiny); w Tatrach na wysokości od ok. 1800 do ok. 2300 m nad poziomem morza; występują tu zbiorowiska roślin zielnych (trawiastych, rozetkowych, poduszkowych) i krzewinek (niskich, płożących się); zwierzęta, np. kozica, świstak.
. dżungla- bo można się schować przed słońcem.

Las tropikalny czy las strefy umiarkowanej?
Amerraind - geografia II. Napiszę wam parę propozycji, abyście zdawali sobie sprawę z sytuacji ^^:

1. Amerraind to kraina/kontynent wielkości Australii, lub średniowiecznej Europy. Ludzie i inne stworzenia myślą że ziemia jest płaska.
2. Amerraind ma dostęp do morza od północy oraz zachodu.
3. Morze jest jak w średniowieczu. Bajki o potworach morskich, brak kompasów, dużo zagubionych statków itp. Szerokie i długie, a na końcu przepaść ^^. Przynajmniej według marynarzy.
Do tego na północy same lodowce ^^
4. Klimat (kolejność od północy do południa):
- subpolarny (w małej części, tylko na morzu, jako parę pływających lodowców ^^)
- morski (na morzu i parę wysp)
- chłodny (również morze oraz większa część północnej części kontynentu. Klimat w sam raz dla naszych "wikingów")
- ciepły (klimat angielski, a więc na północno-zachodniej części Amerraind)
- śródziemnomorski (nasz klimat który będzie zajmował większą część naszej krainy, mniej więcej środek i południe ^^)
Czyli wychodzi na to że klimat nam bardzo bliski.
5. Ukształtowanie powierzchni:
- niziny - graniczą z morzem, na północy i przy każdym wodopoju ^^, może jeszcze jakaś większa na południowym zachodzie. W sumie niziny zajmują ok. 20 % kontynentu
- wyżyny - około 55 % Amerraind, w centrum, na bliskim wschodzie, południu.
- góry - 20% krainy, największy i najdłuższy pas gór na wschodzie oraz w paru innych miejscach np. na północy jakiś mały pas, może też na południowym zachodzie itd.
- inne - 5% np. depresje którą możemy wstawić przy jakimś większym jeziorze ^^
6. Krajobraz:
- Roślinność wysokogórska - w górach ^^
- Tundra - raczej małe obszary gdzieś na paru wyspach w stylu Islandii
- Tajga, lasy iglaste - na północy, bardzo skandynawskie ^^
- Lasy strefy umiarkowanej, mieszane - większość kontynentu, lub raczej cała reszta. Zwłaszcza na południu gdzie będzie znajdować się wielka puszcza ^^.
- obszary uprawne - tam gdzie są wsie, wioski itd.
7. Kontynent Amerraind jest mało znany i nie odkryto jeszcze wszystkich zakątków. Nikt nie wie co kryje w sobie morze, co znajduje się za wysokimi górami na wschodzie, oraz co znajduje się w głębi ogromnej puszczy na południu. Nawet nie wiadomo jak wielka ta puszcza ^^.
8. Pod Amerraind znajduje się kraina podziemi do której można wejść po przez zejścia, jaskinie znajdujące się w wielu miejscach.
Podziemia zajmują miej więcej ok 25% do całego kontynentu. Niewiele ^^.
Łęczak (brodziec leśny, trawnik) (Tringa glareola L., 1758). .
Łęczak (brodziec leśny, trawnik) (Tringa glareola L., 1758) - średni ptak wędrowny z rodziny bekasowatych.

Występowanie
Zamieszkuje północną Eurazję od Europy po Półwysep Czukocki i Wyspy Komandorskie. Zimuje w pasie klimatów tropikalnych i subtropikalnych Afryki, w Azji Południowej w południowych Chinach, na Filipinach, Indonezji i w Australii. W Polsce skrajnie nielicznie lęgowy, niewielka populacja występuje jedynie na Bielawskich Błotach w byłym woj. gdańskim i jest zagrożona wymarciem. Podczas przelotów (IV-V i VII-X) najliczniejszy z brodźców pojawiających się w Polsce.
Niegdyś gnieździł się dość licznie w całym kraju, lecz likwidacja bagien i mokradeł sprawiła, że przez lata nie było dowodu na lęg tego ptaka.

Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W upierzeniu godowym wierzch ciała brązowy z białymi, okrągłymi cętkami, które na szyi i głowie stają się wydłużone. Nad okiem wyraźna, biała brew. Spód ciała, kuper i ogon białe. Na głowie i szyi ciemne plamki, na ogonie czarne poprzeczne prążkowanie. Dziób czarny, a nogi żółte. W upierzeniu spoczynkowym białe plamy na wierzchu ciała stają się rudawe, mniej kontrastowe. Podobnie wyglądają osobniki młodociane.

Wymiary średnie
dł. ciała ok. 20-23 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 40 cm
waga ok. 50-80 g

Biotop
Bagna, tereny podmokłe i brzegi zbiorników wodnych strefy tundry, lasotundry, tajgi i lasów strefy umiarkowanej.

Gniazdo
Na ziemi.

Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-czerwcu 4 jaja.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 23 dni przez obydwoje rodziców. Pisklętami opiekuje się wyłącznie samiec.

Pożywienie
Owady.

Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą. Zagrożeniami dla tego ptaka są osuszanie obszarów, na których się gnieździ, oraz zmiany klimatyczne.

Tekst zaczerpnięty z Wikipedii

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : lasy przy ZOO w Oliwie poszukiwania
     : Lasy Państwowe nieruchomości sprzedaż
     : lasy Amazońskie drapieżny ptak
     : lasy równikowe - Człowiek i gospodarka
     : lasy równikowe są płucami Ziemii
     : lasy galeriowe na Wyżynie Brazylijskiej
     : lasy równikowe rodzaje roślin
     : lasy zrzucające liście na zimę
     : lasy równikowe znaczenie gospodarcze
     : lasy równikowe Galeria
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT