kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
żylaki w ciąży. Ja też miałam podobny problem przy pierwszym dziecku. Żylaki miałam już przed ciąża, ale nic z nimi nie robiłam i w ciąży się bardzo pogorszyło . Ciąża się skończyła cesarką a wtedy w szpitału dostałam zapalenie żył, pewnie przez to, że parę dni się mniej ruszałam. Dostawałam zastrzyki (w szpitalu a jeszcze ponad 2 tygodnie po powrocie do domu - mąż był moją pielęgniarką ), żeby nie było zatoru, no i bez problemów przez cały czas karmiłam piersią. Mój gin mi wtedy powiedział, że przed następną ciążą koniecznie trzeba te żylaki usunąć. Więc zrobiłam to, ale nie drogą tradycyjną, ale główną żylę zamknięto laserem a małe postranne tradycyjnie, ale przy miejscowym znieczuleniu. Ja wtedy jeszcze karmiłam piersią i niechciałam leżeć w szpitalu, więc dlatego poszałam na laser (jest to płatne, ale ze zabiegu do domu poszłam po własnych nogach i drugi dzień już latałam po schodach z dzieckiem na rękach. Po zwyklej operacji, tak nie ma. No i po 10 dniach od laserowej operacji miałam drugi zabieg - usunięcie bocznych żylaków i wtedy też mi to ten lekarz zrobił tylko przy znieczuleniu miejscowym, żebym odrazu mogła iść do domu, więc spędziłam w szpitalu jedno przedpołudnie. Przez cały czas karmiłam piersią (Joanthan miałe wtedy trochę ponad rok). No a gdzieś 2 tygodnie po drugim zabiegu poczęliśmy drugie dziecko brzydkie pajączki. Pajączki pojawiają się zwykle wokół kostek stóp, na łydkach i po wewnętrznej stronie ud. Dość szybko ich przybywa i są coraz bardziej widoczne. Ten estetyczny defekt jest spowodowany poszerzeniem się podskórnych naczynek żylnych, co świadczy o słabości ich ścianek. I chociaż pajączki nie przekształcają się w żylaki, to lepiej potraktować je jako ostrzeżenie, że inne żyły też nie są w dobrej kondycji.
* Postaraj się wzmocnić naczynka krwionośne. Pomogą w tym maści, kremy i żele, zawierające wyciąg z kasztanowca i ruty (np. Venoruton, Venagin, Venitan). Preparaty te uszczelniają ścianki żył, poprawiając ich elastyczność. Niewielką ilość maści nałóż na skórę i delikatnie masuj od stóp ku górze. Jeśli będziesz robić to regularnie (najlepiej rano i wieczorem) jest duża szansa, że po kilku miesiącach pajączki znikną lub widocznie się zmniejszą.
* Pajączki możesz usunąć poddając się terapii laserowej (photoderm). Poprzedzić ją powinna wizyta u lekarza dermatologa, który zależnie od rozległości i nasilenia zmian określi liczbę koniecznych zabiegów. Przed zabiegiem skórę znieczula się kremem i smaruje specjalnym żelem. Następnie laserem naświetla określone miejsce. Energia świetlna pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobinę, i zamieniana na ciepło, które niszczy rozszerzone naczynko. Zabieg trwa kilka minut i nie uszkadza skóry. Zamykanie naczynek metodą photoderm wykonuje się w prywatnych klinikach dermatologicznych. Jeden zabieg kosztuje od 100 do 600 zł, zależnie od rozległości pajączków.
Pozdrawiam KR. walka z wiatrakami czyli pajączki. Pajączki:
Są łagodną formą schorzeń żylnych. Występują głównie u kobiet.
Jak wyglądają?
Pajączki widoczne są pod skórą, głównie na przedniej i bocznej powierzchni ud. Mają postać rozgałęziających się niebieskawo-czerwone tworów, cieńszych lub grubszych żyłek.
Przed miesiączką mogą stawać się wyraźniejsze.
Czy należy się nimi martwić?
Pajączki naczyniowe nie powodują problemów zdrowotnych, są raczej defektem kosmetycznym. Nie wymagają leczenia, chociaż dobrze jest zwrócić uwagę lekarza na ich istnienie, ponieważ świadczą o istniejącym osłabieniu żył.
Nie należy ich wiązać z żylakami. Pajączki nie stanowią przyczyny żylaków, nie prowadzą do ich pojawienia się. Są efektem poszerzenia cieniutkich, leżących pod skórą żył.
Usuwanie
Z czasem mogą one same zniknąć, częściowo lub całkowicie.
Likwiduje się je przy użyciu skleroterapii lub lasera (bądź też połączenia tych metod).
Po zabiegu skleroterapii, polegającym na wstrzyknięciu do żyły środka powodującego zamknięcie się naczynia krwionośnego w miejscu nakłuć mogą pojawić się nieduże siniaki. Nie należy się nimi przejmować. Znikną po kilku lub kilkunastu dniach. Kobiecych problemów ciąg dalszy- dzisiaj o żylakach. Ja właśnie dzisiaj byłam u naczyniowca.Pajączki nie są tyle szkodliwe co szpecące i prawie każdy je ma,ale da się je usunąć - z tego co wiem,za pomocą zabiegu przy użyciu lasera(zamyka się popękane naczynka krwionośne).Aczkolwiek na miejscu starych pojawiają się nowe,nowe i następne.I nie koniecznie w tym samym miejscu-wyłażą w nowym
Co do moich żylaków to albo będą mi je usuwać chirurgicznie,laserowo albo dostanę serię zastrzyków...wszystko się okaże po wynikach krwi i usg.
Na obie dolegliwości leku cud nie ma,da się je usunąć tylko chirurgicznie. Kobiecych problemów ciąg dalszy- dzisiaj o żylakach. U mnie jest to dziedziczne-niestety.I babcia i mama je ma,więc ja pierwsza po nich poszłam na odstrzał.Szkoda tylko że tak wcześnie ;/ I przyznam szczerze że to jest okropna dolegliwość,bo ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie nóg.
Mój lekarz zalecił mi siłownie lub intensywne bieganie i jak narazie się stosuję.Jeżeli chodzi o maści,kremy,tabletki i rajstopy na żylaki to mają one za zadanie uśmierzenie bólu,uszczelnienie naczyń krwionośnych i wspomaganie krążenia,ale z samych już obecnych żylaków nikogo nie wyleczą.Wtedy z pomocą przychodzi skalpel,laser lub zastrzyki. Golenie miejsc intymnych. Brunetki/bruneci maja przekichane w temacie depilacji.
Ja akurat niemile wspominam eksperymenty z Veet i innymi kremami.
Nie dzialaja na moja bujna siersc.
Kiedys bylam ciekawa, po jakim czasie pozbede sie uwlosienia z nog, trzymalam Veet chyba z godzine. Efekt taki, ze skore na nogach mialam opuchnieta i poparzona, kilka dni musialam chodzic w dlugich i szerokich spodnicach, syczac z bolu za kazdym razem, kiedy material dotknal ciala. A wlosy jakie byly, takie po zabiegu pozostaly.
Wosk jest kiepski z tego wzgledu, ze od czestego stosowania mozna sie nabawic zylakow, depilatory draznia mieszki wlosowe. Lasera nie testowalam, ale ponoc opowiesci, ze wlosy po nim nie odrastaja, mozna miedzy bajki wlozyc.
Nie pozostaje mi nic innego, jak golenie. Ale nie polecam codziennie, bo siersc odrasta sztywniejsza. Na rekach sobie kiedys utlenialam, ale ze wygladalo to dziko, zaprzestalam.
I zobaczcie tylko - potrzeba bylo 5 stron tematu, by przekonac Mastera do intymnej depilacji. Kto wie, moze po kolejnych 5ciu swoja slawna brode zgoli? Żylaki. Mój tata miał żylaki, lekarz od razu polecił mu laser, bo jak napisała viola, żadna maść nie jest skuteczna i używanie jej w niczym nie pomoże. Laser ponoć boli, ale da się wytrzymać Żylaki.... ŻYLAKI - Żylaki to pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył. Wśród rodzajów choroby wyróżnia się żylaki kończyn dolnych i górnych, żylaki powrózka nasiennego, przełyku i hemoroidy. Przyczyną choroby jest genetyczna lub nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych, skutkiem czego jest upośledzenie odpływu krwi, zastój żylny i wzrost ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach powierzchownych, co sprawia że wiotkie ściany żył ulegają odkształceniu. Przewlekła niewydolność żylna prowadzi do zaburzeń odżywiania tkanek, co powodować może owrzodzenia podudzi (trudno gojące rany wokół kostek). Przyczyną żylaków jest odziedziczona skłonność do tego schorzenia a także styl życia wpływający na obniżenie sprawności naczyń żylnych: brak ruchu, częste gorące kąpiele, nawyki żywieniowe oraz ważne w przypadku choroby występującej u kobiet: ciąża, poród oraz przebyta kuracja hormonalna (wszystkie te czynniki osłabiają kondycję żył)
Objawy: obrzmienia, zespół niespokojnych nóg, drętwienie, mrowienie, najpierw drobne tzw. pajączki, potem powrózkowato zmienione większe naczynia itd.
Leczenie: Leczenie zależy od zaawansowania choroby i polegać może na obliteracji ? nastrzykiwaniu żylaków preparatami powodującymi ich zarośnięcie i zniknięcie, leczeniu chirurgicznym ? usunięciu lub i podwiązaniu chorych pni żylnych. W przypadku drobnych zmian stosowane są zabiegi z użyciem lasera.W leczeniu niewydolności żylnej stosuje się kilka metod. Skleroterapia ? obliteracja ? nastrzykiwanie żylaków preparatami prowokującymi ich zamykanie i wchłanianie. Metoda skuteczna w przypadku niewydolnych odgałęzień głównych żył powierzchownych, żył przewodzących i zamykania tzw. pajączków żylnych ? zabieg praktycznie bezbolesny. Skleroterapia pod kontrolą USG umożliwia leczenie przypadków niewydolności obejmującej główne pnie żylne, zastępując leczenie chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny ? safenektomia, stripping - całościowe lub częściowe usunięcie niewydolnego pnia żylnego ? leczenie przyczynowe wykonywane w znieczuleniu miejscowym Krosektomia ? podwiązanie niewydolnych naczyń żylnych Krioterapia i kriostripping ? zmrażanie żył powierzchownych, lub stosowanie zamrażania żył w trakcie zabiegu operacyjnego. W leczeniu i zapobieganiu chorobie niewydolnościowej żył kończyn dolnych stosuje się terapię uciskową poprzez specjalne bandaże ? opaski lub wyroby typu podkolanówki, rajstopy i pończochy przeciwżylakowe. Niewydolność żylna. Żylaki trzeba leczyć, gdyż zaniedbane mogą spowodować poważne komplikacje zdrowotne. W zaawansowanej chorobie żylnej powikłania wynikają ze zmiany krążenia krwi w kończynach dolnych. Dochodzi do powstania obrzęków w okolicy kostek, zaburzeń w prawidłowym odżywianiu skóry, w końcu jej martwicy i trudno gojących się owrzodzeń. W obrębie żylaków nierzadko dochodzi do stanów zapalnych i powstawania zakrzepów. Zakrzepowe zapalenie żył niestety często jest lekceważone, a tymczasem jest to bardzo groźne schorzenie, tym bardziej jeżeli dotyczy żył głębokich. Jego najpoważniejszym powikłaniem może być nawet zator tętnicy płucnej.
Leczenie żylaków zależy od zaawansowania choroby i polegać może na obliteracji – nastrzykiwaniu żylaków preparatami powodującymi ich zarośnięcie i zniknięcie, leczeniu chirurgicznym – usunięciu lub i podwiązaniu chorych pni żylnych. W przypadku drobnych zmian stosowane są zabiegi z użyciem lasera. W przypadku niewydolnych odgałęzień głównych żył powierzchownych, żył przewodzących i zamykania tzw. pajączków żylnych jest skleroterapia – obliteracja – nastrzykiwanie żylaków preparatami prowokującymi ich zamykanie i wchłanianie (zabieg praktycznie bezbolesny). Skleroterapia pod kontrolą USG umożliwia leczenie przypadków niewydolności obejmującej główne pnie żylne, zastępując leczenie chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny – safenektomia, stripping - całościowe lub częściowe usunięcie niewydolnego pnia żylnego – leczenie przyczynowe wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Krosektomia – podwiązanie niewydolnych naczyń żylnych. Krioterapia i kriostripping – zmrażanie żył powierzchownych, lub stosowanie zamrażania żył w trakcie zabiegu operacyjnego. Metoda laserowego usuwania żylaków dotyczy głownie drobnych naczyń powierzchownych W leczeniu i zapobieganiu chorobie niewydolnościowej żył kończyn dolnych stosuje się terapię uciskową poprzez specjalne bandaże – opaski lub wyroby typu podkolanówki, rajstopy i pończochy przeciwżylakowe. Noga George Hincapie'go - żylaki. W jego przypadku mogą to być żylaki pierwotne, powstałe na skutek właśnie wysiłku i wzmożonego treningu. Nie sądzę, aby były to żylaki wtórne, bo nie przypominam sobie aby kiedykolwiek leczył się na zakrzepicę ani na uszkodzenia zastawek żył głebokich czy przeszywających.
W jego przypadku jest to właśnie efekt treningów siłowych, które spowodowało niewydolność zastawek żylnych lub dramatyczne zwiększenie ciśnienia w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (to często spotyka ciężarowców).
W obu przypadkach trzeba mieć jednak ku temu skłonności genetyczne, np. w wyniku mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych lub schorzenia wrodzone. Niektórzy ludzie, pomimo dużej liczby czynników zwiększających ryzyko wystąpienia żylaków, nigdy na tę przypadłość nie cierpią. U innych nie trzeba zbyt wiele...
A choroba to bardzo poważna. We wstępnych etapach leczy się głównie objawowo - podnoszenie nóg, obcisłe getry/pończochy, opaski uciskowe ale też zwiększenie wydajności tzw. pompy mięśniowej odpowiednimi ćwiczeniami i spacerami. W kolejnym etapie stosuje środki farmakologiczne uszczelniające naczynia. Potem pozostają zabiegi z pola tzw. chirurgi kosmetycznej, często nieinwazyjne - laser barwnikowy, skleroterapia, etc.
W jego przypadku koniecznym już chyba jest leczenie operacyjne, a jest już kilka technik opracowanych w tym celu (SEPS, kriochirurgia, artroskopia).
Ach, zapomniałbym - ostatnio modna jest też krioterapia na każdym etapie leczenia, ponoć dość skuteczna i efektywna.
I tu przestroga dla wszystkich - żylakom lepiej zapobiegać, niż je leczyć . Leczenie jest w większości przypadków bowiem mało skuteczne i przyjemne...
Po prawdzie nie cierpię na tą przypadłość i ponoć mi ona nie grozi, jednak w razie czego służe posiadanymi informacjami - o leczeniu, zabiegach chirurgicznych ale także o profilaktyce. Powiedzcie tylko, co Was interesuje, aby nie powstał z tego utwór literacki Zanim wskoczysz w letnie ciuchy. Zwiewna sukienka czy skąpy kostium kąpielowy zobowiązują. Skóra powinna być nie tylko wypielęgnowana, ale i idealnie gładka. No cóż, depilacja nie jest przyjemnością, ale w końcu letnia moda ma swoje prawa.
Zbędne owłosienie możesz usunąć na 2 dni, 2 tygodnie, miesiąc lub na zawsze. Przedstawiamy wady i zalety każdej metody, dlatego bez trudu wybierzesz tę, która ci najbardziej odpowiada. Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę swoją wytrzymałość na ból (to, co dla innych jest nieprzyjemne, dla ciebie może być torturą), zasobność portfela i podatność skóry na podrażnienia. Do dzieła, bo gorące lato zbliża się wielkimi krokami!
GOLENIE
Przed depilacją rozprowadź na wilgotnej skórze równą warstwę żelu lub pianki do golenia. Zapewniają one maszynce lepszy poślizg, nawilżają i zmiękczają zarost. Nie zastępuj żelu mydłem, ponieważ ma odczyn zasadowy i wysusza skórę. Ostrze maszynki prowadź zawsze pod włos.
Zalety
Metoda zupełnie bezbolesna.
Tania, gdy używamy zwykłych maszynek.
Idealna w sytuacji awaryjnej, bo nie zabiera zbyt wiele czasu.
Wady
Zabieg trzeba powtarzać co 2 dni, bo włosy szybko odrastają (ich cebulki pozostają nienaruszone).
Zarost jest ostry i kłuje.
KREM, ŻEL, PIANKA
Preparaty te nakładaj na suchą skórę. Dwie minuty przed czasem podanym na instrukcji (jest to zwykle 8–10 minut) spróbuj zebrać nieco włosów szpatułką dołączoną do opakowania. Jeśli łatwo można je usunąć, zdejmij całość, tak jakbyś goliła nogi. Jeśli włosy nie odchodzą, zaczekaj jeszcze 2 minuty. Przed depilacją radzimy zrobić test na małym obszarze skóry.
Zalety
Metoda szybka i tania, preparaty kosztują średnio 10–15 zł.
Dobra dla osób z pękającymi naczynkami i żylakami.
Wady
Dość często zdarzają się podrażnienia skóry.
Po upływie pięciu, siedmiu dni włosy zaczynają odrastać.
LASER
Dzięki zabiegom laserowym wykonywanym w gabinecie medycyny estetycznej lub salonie kosmetycznym możesz trwale pozbyć się niepożądanego owłosienia. Laser emituje światło o znacznej energii, które niszczy mieszek włosowy. Nie można go stosować na skórę opaloną, z przebarwieniami, pieprzykami.
Zalety
Zabieg bezbolesny (po posmarowaniu skóry kremem znieczulającym).
Po usunięciu owłosienia można zapomnieć o depilacji na kilka lat.
Wady
Metoda droga (łydki – 300 zł, bikini 200 zł) – lepsze efekty daje u brunetek.
By trwale usunąć owłosienie, potrzeba kilku lub kilkunastu zabiegów.
WOSK
Wosk trzeba podgrzać, rozprowadzić na skórze i przyłożyć flizelinowe paski. Gdy wosk zastygnie, paski zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Z kolei wosk na zimno w formie gotowych plastrów przed przyklejeniem wymaga rozgrzania w dłoniach.
Zalety
Wosk skutecznie usuwa nawet mocne owłosienie.
Włoski odrastają po 2 tygodniach.
Stosowanie wosku osłabia włosy i spowalnia ich odrastanie.
Wady
Trudno usunąć wszystkie włoski.
Zabieg nie należy do przyjemnych.
Bardzo mocno rozgrzanym woskiem łatwo się poparzyć.
DEPILATOR
Depilatory elektryczne usuwają włosy za pomocą obrotowych sprężynek. Są wyposażone w nakładki, które masują lub chłodzą skórę przed zabiegiem. Dzięki temu ból w trakcie depilacji jest mniejszy. Włoski (powinny mieć długość minimum 5 mm) najlepiej usuwać wieczorem po ciepłej kąpieli.
Zalety
Włosy usuwane są z cebulkami, dlatego te odrastające są cieńsze i mniej widoczne.
Depilacja wystarcza na 3–4 tygodnie.
Wady
Zabieg bolesny.
Niewskazany w przypadku chorób skóry.
Czasem po zabiegu pozostają na skórze pojedyncze włoski.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|