kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
rozstępy. W leczeniu rozstępów wykorzystuje się peelingi (chemiczne, ziołowe, biopeelingi), czyli złuszczanie naskórka; mikrodermabrazję kosmetyczną, dermabrazję, (zabieg przeprowadzany jest przez chirurga w znieczuleniu i polega na tym, że wirująca głowica aparatu pokryta jest drobnymi, ostrymi elementami ścierającymi powierzchnię skóry); lasery (frakcyjny-fraxel, CO2, erbowy- bardzo precyzyjnie usuwają odpowiednie warstwy naskórka i skóry i pobudzają regenerację), mezoterapię i kwas polimlekowy (odbudowa kolagenu, ujędrnienie i rewitalizacja skóry). Myślę, że kremy tu nei wystarczą.... Blizna i bluzki bez pleców. Witam,
na wyglad przyszlej blizny mozna probowac wplywac przez pierwszy rok, kiedy blizna dojrzewa. Duze, rozlegle blizny warto konsultowac w czasie gojenia u dermatologa.
Najczesciej stosuje sie farmakoterapię: opatrunki z żelu silikonowego (np. Dermatix, Cicaplast)
- wyciągi z cebuli, alantoiny, heparynoidu (Contractubex, Cepan – nie powinny być stosowane na świeżą ranę pooperacyjną),
- maści zawierające silikon (Veraderm)
- sterydoterapia: opatrunki okluzyjne, ostrzykiwanie triamcynolonem;
ostrzykiwanie triamcynolonem (zwłaszcza jeśli towarzyszą objawy pieczenia i/lub świądu),
opatrunki okluzyjne z fluorowanymi sterydami;
Jesli jednak doszlo juz do wytworzenia blizny przerostowej, badz bliznowca mozna probowac innych zabiegow:
Peeling chemiczny (AHA, TCA),
Mikrodermabrazja
Krioterapia
Laseroroterapia laserem KTP
Metody chirurgiczne (dermabrazja mechaniczna, dermabrazja laserowa (lasery: CO2, erbowy));
leczenie uciskiem (4-12 miesięcy)
techniki chirurgiczne:
- wycięcie blizny i wszycie w to miejsce przeszczepu skóry w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej),
- ekspandery, czyli rozciągacze tkankowe, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny.
pozdrawiam . jaką wziąć prace magisterską?
opcje są trzy:
- czterokanałowy wibrometr laserowo-światłowodowy z podziałem długości fali
- femtosekundowy światłowodowy laser erbowy
- laser światłowodowy na włóknie erbowo-iterbowym z podwójnym płaszczem
mikrodermabrazja. Moje doświadczenia z mikrodermabrazja sa nastepujace:jestem w tej chwili po 13 zabiegach zrobiłam je w przeciagu kilku miesiecy raz na dwa tygodnie.Ja robiłam te zabiegi u kosmetyczki, gdyz obecnie mieszkam w wawie i nie chciało mi sie dojezdzac do łodzi do dermedu czego teraz załuje. Moja cera wyglada nieciekawie po powaznych zaburzeniach hormonalnych, które wyleczyłam,a blizny zostały Po kazdej mikro.. moja twarz była podrazniona i goiła mi sie około tygodnia. Jesli ktos nie ma blizn polecam,a tym którzy maja blizny niech lepiej ida do dermedu.Teraz Jestem umówiona w dermedzie na dwa zabiegi, a pozniej ide pod laser erbowy w nim moja nadzieja zrosty po trądziku. Ja borykam sie z tradzikiem od ponad roku w maju mój ślub,a nadal wygladam kiepsko. Mam za soba wszelkie badania endykronologiczne hormonalne itp.poszłam do specjalisty dermatologa współpracujacego z ginekologiem-endykronologiem i efekty były po końskiej dawce,ale musiałam dawke zmniejszyc i nie wygladam dzis ciekawie.szczerze jestem załamana swoim wygladem. a na leczenie twarzy wydałam juz kilka tysiecy ponieważ zafundowałam sobie 16 zabiegów mikrodermabrazji-ścierania i 6 pilngów migdałowych. owszem cera wyglada lepiej,ale nie tak jak miała wygladac Dodam,ze ja lecze sie w Warszawie,bo tam obecnie mieszkam,a wizyta u samego dermatologa kosztuje 140zl nie chodzi mi juz o pieniadze, ale o moje samopoczucie, które jest fatalne z powodu blizn mimo wszystko widocznych i obiecanych efektów, których nie widze tak,jak miałam widzieć. Korzystałam tez z wizyt w Łodzi u jednego profesora i zalecił mi laser erbowy trzeba wykonać 3 w roku,a koszt jednego to 1500zł w chwili obecnej mnie na to nie stac i nie mam siły juz nie wierze w wyleczenie tradziku. usuwanie próchnicy laserem. Dziękuję Jacku za cenne wskazówki. Dokładnie interesuje mnie laser yogowo-erbowy, który podobno świetnie zastępuje tradycyjną turbinę. Zmiany próchnicowe dotyczą zębów przednich 1 i 2 na górze. A jaki rodzaj próchnicy nie nadaje się do takiego leczenia. Chodzi o zaawansowanie czy umiejscowienie (ze względu na wspomnianą przez Ciebie nieporęczność urządzeń)? . obstawiam femtosekundowy światłowodowy laser erbowy pytanie. WitamChciałbym zapytać czy istnieje jakaś bezbolesna metoda leczenia kanałowego? Laser yagowo-erbowy? Czy przy zwykłym znieczuleniu miejscowym ma prawo bolic?z góry dziękuje za rady. Lasery. Czym jest laser?
Laser to skrót od Light Amplification by Simulated Emission of Radiaton. Jest to generator światła, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej.
Właściwości otrzymanego światła:
- bardzo mała szerokość linii emisyjnej (czyli bardzo duża moc emisji),
- spolaryzowanie wiązki światła,
- spójność wiązki w czasie i przestrzeni,
- monochromatyczność,
- niska rozbieżność.
Jak działa laser?
Światło wpada do cylindrycznego wnętrza lasera (ośrodka czynnego), wypełnionego gazem lub kryształem.
Światło zostaje przechwycone przez dwa zwierciadła we wnętrzu cylindra.
Odbijając się od nich, przekazuje swoją energię wypełniającej cylinder substancji.
Atomy tej substancji pochłaniają (absorbują) fotony światła.
Każde zderzenie atomu z fotonem wyzwala energię w postaci światła lasera. Takie światło ma jednakową częstotliwość fali, dlatego nazywamy je światłem spójnym.
Rodzaje laserów.
Podział laserów w zależności od ośrodka czynnego
W nawiasach podano długości fal emitowanego światła.
* Lasery gazowe:
o He-Ne helowo-neonowy (543 nm lub 633 nm)
o Ar argonowy (jonowy) (458 nm, 488 nm lub 514,5 nm)
o na dwutlenku węgla
o na tlenku węgla
* Lasery na ciele stałym
o rubinowy (643 nm)
o neodymowy na szkle
o neodymowy na YAG-u
o erbowy na YAG-u (1645 nm)
o tulowy na YAG-u (2015 nm)
o holmowy na YAG-u (2090 nm)
o tytanowy na szafirze
* Lasery na cieczy
o barwnikowe - ośrodkiem czynnym są barwniki rozpuszczone w nieaktywnym ośrodku przezroczystym np. rodamina
* Lasery półprzewodnikowe
o złączowe
+ na materiale objętościowym
+ na studniach kwantowych
+ na kropkach kwantowych
o bezzłączowe
+ kwantowy laser kaskadowy
Podział laserów w zależności od zastosowań
* Specjalne lasery gazowe wytwarzające ultrafiolet o możliwie jak najmniejszej długości fali używane do produkcji półprzewodnikowych układów scalonych:
o F_2 (157 nm)
o ArF (193 nm)
o KrCl (222 nm)
o XeCl (308 nm)
o XeF (351 nm)
* Lasery używane w stomatologii i dermatologii w tym do usuwania tatuaży, znamion oraz włosów:
o rubinowy (694 nm)
o Aleksandrite (755 nm)
o pulsacyjna matryca diodowa (810 nm)
o Nd:YAG (1064)
o Ho:YAG (2090 nm)
o Er:YAG (2940 nm)
* Półprzewodnikowe diody laserowe:
o małej mocy - używane we wskaźnikach laserowych, drukarkach laserowych, CD/DVD
o dużej mocy - używane w przemyśle do cięcia i spawania, występują o mocach do 10kW
Budowa lasera
Laser składa się z trzech części:
* ośrodka laserowego, który ma zdolność do wstępowania większej liczby atomów w stan wzbudzenia;
* źródła energii przekazującego energię do ośrodka, co zwiększa liczbę elektronów na poziomie metastabilnym;
* komory rezonansu utworzonej przez szereg luster odbijających wiązkę promieniowania.
Pozostałe części lasera to soczewki i przesłony.
Lasery dzielimy według rodzaju ośrodka:
* ciała stałego (krystaliczne),
* gazowe,
* barwnikowe,
* półprzewodnikowe.
Pierwszy laser zbudowano w 1960 roku.
Zastosowanie laserów
Poligrafia
Lasery znalazły zastosowanie w nowoczesnej poligrafii:
* Computer-to-Film CtF czyli w naświetlarkach filmów poligraficznych
* Computer-to-Plate CtP w naświetlarkach offsetowych form drukowych
* Computer-to-Press CtPress czyli w naświetlarkach zintegrowanych z maszyną drukarską
* Computer-to-Print CtPrint czyli w jednym z typów druku cyfrowego, tj. w technologii analogicznej do używanych w cyfrowych kserokopiarkach
Znakowanie produktów
Lasery znalazły również zastosowanie przy znakowaniu produktów. Używa się ich przy liniach produkcyjnych posiadających bardzo wysokie wydajności oraz gdy chcemy uzyskać ładny i estetyczny nadruk.
Nadruki można wykonywać na:
* etykietach produktów poprzez usuwanie warstwy farby
* butelkach PET poprzez trwałe naniesienie znaków
* elementach metalowych oraz innych
Laserowe cięcie metali
Cięcie laserowe stanowi nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Podstawowa różnica tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. W zależności od stosowanego urządzenia (przede wszystkim jego mocy) cięcie przeprowadza się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Przebarwienia - jak się ich pozbyć. Jakie są przyczyny powstawania plamek na skórze?
Najczęściej to wynik zaburzeń hormonalnych. Pojawiają się podczas ciąży lub stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Również niektóre leki i zioła są światłouczulające. Nie należy tego lekceważyć. Jeśli w ulotce jest napisane, że lek czy nawet herbatka ziołowa (np. z dziurawca) reagują ze słońcem, należy na czas kuracji zrezygnować z opalania się (także w solarium), a na co dzień chronić skórę kremami z filtrem. Znam też przypadki poparzeń słonecznych wywoływanych przez kontakt z roślinami, kosmetykami. Na przykład obieranie znacznej ilości selerów na świeżym powietrzu może skończyć się fatalnie. Za powstawanie przebarwień bywają również odpowiedzialne marchew, pietruszka, limonka, a także rośliny ozdobne: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi czy rośliny rosnące na łąkach - niektóre trawy, piołun, osty. Jeśli chodzi o kosmetyki, to szczególnie ryzykowne jest używanie latem preparatów z retinolem oraz perfum. Kolejną przyczyną powstawania przebarwień jest poparzenie słoneczne. Na nie najbardziej narażone są miłośniczki mocnej i szybko uzyskiwanej opalenizny. Zwłaszcza gdy skóra zostaje poraniona i głęboko się złuszcza, ponowne opalenie świeżej skóry kończy się często sporymi plamami. Warto również wspomnieć o przebarwieniach powstających w miejscach stanów zapalnych na skórze. To dotyczy szczególnie cery trądzikowej. Dlatego nie powinno się jej opalać. W miejscu, gdzie jest uszkodzona, często posmarowana antybakteryjnym specyfikiem, staje się wrażliwsza na słońce. Plamki o takiej genezie są trudne do wywabienia. Czy przebarwienia różnią się od siebie?
Oczywiście. Kolorem, wielkością, a przede wszystkim głębokością umiejscowienia w naskórku. Począwszy od maleńkich płytkich piegów po rozległe plamy przypominające maskę. Różny jest też mechanizm ich powstawania. Piegi tworzą się w miejscach, w których melanocyty (pojedyncze komórki barwnikowe) wytwarzają więcej barwnika (melaniny), natomiast plamy to zagęszczone skupiska tych komórek. W pogodne dni plamy pojawiają się, ponieważ skóra w tych obszarach inaczej pochłania energię słoneczną. Znamiona barwnikowe są natomiast cechą wrodzoną.
Kto jest bardziej narażony na powstanie przebarwień: blondynki czy śniade brunetki?
Osoby o ciemnej karnacji są lepiej przystosowane do przebywania na słońcu, mają w skórze więcej melaniny, ale przyjmuje się, że właśnie z tego powodu narażone są na powstawanie przebarwień. Osoby o jasnej skórze łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym i mają piegi. Inne przyczyny, np. hormonalne, w równej mierze dotykają panie o wszystkich typach skóry.
Jak zapobiegać ich powstawaniu?
Przede wszystkim opalać się z dużym umiarem i pod nadzorem filtrów. Unikać słońca w godzinach, kiedy świeci najintensywniej, między 10 a 16. Oczywiście, najlepiej nie opalać się wcale. Osoby, które mają skłonność do piegów i przebarwień, powinny używać kremów pielęgnacyjnych z filtrem nie niższym niż SPF 15. Latem i zimą (śnieg odbija promienie UV) - co najmniej SPF 40. Co istotne, krem chroni tylko przez kilka godzin. Trzeba go uzupełniać kilka razy dziennie.
A jeśli już pojawią się plamy...
Trzeba skonsultować się z lekarzem. W domu trudno określić rodzaj i głębokość przebarwień. Lekarz ogląda je pod specjalną lampą Wooda, która wytwarza światło o fioletowym odcieniu, co ułatwia zdiagnozowanie przebarwień. Babcine sposoby typu okłady z plasterków ogórka nie dokonają cudu. Mogą tylko odrobinę rozjaśnić piegi. Niewiele pomogą też kosmetyczne peelingi. Polecam natomiast kremy wybielające i wzbogacone witaminą C.
Jak usuwa się przebarwienia?
Jest kilka podstawowych metod, które można ze sobą łączyć. Oczywiście nie dowolnie i nie na własną rękę. Zawsze w porozumieniu z lekarzem. Najbardziej popularne jest złuszczanie peelingami chemicznymi. Penetrują one skórę na różną głębokość. Niektóre z nich docierają nawet do górnych warstw skóry właściwej. Można też próbować usunąć powierzchniowe plamki peelingiem mechanicznym, robiąc mikrodermabrazję. Kolejnym sposobem jest naświetlanie laserem lub IPL. Na skórę nakłada się także substancje rozjaśniające. Wybielają plamy albo hamują syntezę melaniny, by nie dopuścić do ich powstawania.
Czy każdą plamę da się usunąć?
Niestety, nie. Najłatwiej pozbyć się piegów i plam je przypominających, które pojawiają się na plecach i dekolcie w wyniku poparzeń słonecznych. Oporniejsze są plamy pigmentacyjne związane z nieprawidłowościami hormonalnymi. Przebarwienia pozapalne i znamiona rokują najgorzej, ale zawsze któraś metoda może okazać się skuteczna. Zresztą w znacznej mierze powodzenie kuracji uzależnione jest od systematyczności, wielokrotnego powtarzania zabiegów. Rzadko udaje się pozbyć plam po jednym seansie!
Czy po kuracji przebarwienia powracają?
Nie, jeśli całkowicie się je zlikwiduje. Jeżeli są jedynie rozjaśnione, ściemnieją, gdy tylko mocniej zaświeci słońce. Powtórzę jeszcze raz: najważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem UV, czyli używanie na co dzień preparatów z filtrami.
Metody wybielania
W domu
Można stosować ogólnie dostępne preparaty rozjaśniające i depigmentacyjne zawierające hydrochinon, witaminę C, kwasy owocowe, kwas kojowy, arbutynę, pochodne kwasu witaminy A.
W porozumieniu z lekarzem
Warto poddać się zabiegom usuwającym przebarwienia. Najczęściej są to peelingi chemiczne - np. kwasem glikolowym, kwasem trójchlorooctowym, płynem Jessnera, Yellowpeel. Inne zabiegi to mikrodermabrazja, laserowe usuwanie przebarwień (laser rubinowy, neodymowo-YAG, IPL) albo dermabrazja laserowa (laserem CO2 lub erbowo-YAG).
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|