Strona główna
  Las Teutoburski

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

"Polski Las Teutoburski". " />Ostatnio spotkałem się z informacją, że w Polsce jest pole bitwy z czasów rzymskich, gdzie często występują rzymskie pozostałości. Wie ktoś coś o tym?
To było chyba na forum jakiegoś czasopisma archeologicznego i koleś potępiał potępianie poszukiwaczy bo to niby dzięki nim odkryte, ale nie mogą się pokazać ze znaleziskami bo będą mieli problemy no i nazwał to miejsce "Polskim lasem Teutoburskim". Wie ktoś coś więcej na ten temat?
"Polski Las Teutoburski". " />Witam,ja pierwsze słyszę o takim określeniu.Znaczy się pole bitwy z czasów rzymskich to i pewnie jest pozostałości rzymskie też. Przecież liczne plemiona germańskie "używany" piszemy przez "ż"! - błąd ortograficzny!!! zdobycznego rzymskiego oporządzenia np:Goci.Granica imperium sięgnęła lini Renu i Dunaju więc Rzymianie nie mogli stoczyć żadnej bitwy na terenie Polski. Oprócz bitwy w Lesie Teutoburskim(dzisiejsza Austria) gdzie w IX r.n.e plemiona germańskie pod wodzą Arminiusza wycięły w pień 3 legiony Warusa,nie słyszałem o określeniu "Polski las Teutoburski". pozdrawiam.
Armia klonów. " />Może źle się wyraziłem... Miałem na myśli, że legioniści byli niepokonani. Armia może byc źle dowodzona. Wspomniany przez Ciebie Las Teutoburski to przykład kretynizmu dowódcy...

Że 3 razy legion wygrał? No cóż, 3 razy za dużo... Przecież to legiony zdobył ogromne połacie ziemi... Wręcz cały ówczesny świat. A co najważniejsze zdołały te ziemie utrzymać na więcej niż kilkanaście lat, jak to było w przypadku zdobycz Aleksandra Wielkiego.

Przykładem, że legion był lepszy od falangi była bitwa pod Kannami. Otóż Hannibal uszykował swoje wojska na sposób rzymski, natomiast Rzymianie ustawili się w falandze. I co? I 70000 Rzymian poszło do piachu...

Mówisz, że legion nigdy nie pokonał falangi w frontalnym starciu... A kto pokonał?! Jaki kretyn rzucałby się na mur 5-6 metrowych pik? Właśnie o to chodzi by znaleść słaby punkt przeciwnika i tam uderzyć - oskrzydlić, zajść od tyłu... Do tego legion doskonale się nadawał poprzez swoją mobilność i manewrowość...
Właśnie czytam.... Paweł Rochala "Las Teutoburski 9 n.e." oprócz wiedzy autor ma jeszcze gadane,a właściwie pisane .Polecam też jego "Imperium u progu zagłady.Najazd Cymbrów i Teutonów" .

Mam też pytanie widziałem ostatnio w EMPiKu cykl książek o rzymskich legionach w skali jeden legion jedna książka ,ktoś to już czytał ? Warto kupować czy raczej poszukać w bibliotece ?
Właśnie czytam....
Paweł Rochala "Las Teutoburski 9 n.e." oprócz wiedzy autor ma jeszcze gadane,a właściwie pisane .Polecam też jego "Imperium u progu zagłady.Najazd Cymbrów i Teutonów" .

Mam też pytanie widziałem ostatnio w EMPiKu cykl książek o rzymskich legionach w skali jeden legion jedna książka ,ktoś to już czytał ? Warto kupować czy raczej poszukać w bibliotece ?


Kupiłem swego czasu jadąc na naradę do Krakowa.
No cóż. Chyba ksiażka była o legionie III.
W związku z trudnością obszernego opisu dziejów poszczególnego legionu autor wypełnia strony beletrystyką, historią ogólną czy Dziejami Apostolskimi (nie przejęzyczyłem się). Mozna jednak dowiedzieć sie co nieco o mało znanych w Polsce wydarzeniach jak awantura partyjska Marka Antoniusza.
Można przeczytać, ale znam lepsze opracowania jak wspomniane przez Ciebie "Imperium u progu zagłady"
"Wrogowie Rzymu Philipa matyszaka" jest niezłe jesli ktoś chce przerojowo poczytać coś o wojskowości rzymskiej i problemach przed nią stojących na przestrzeni wieków.
Najbardziej imponujące zwycięstwo starożytności. oczywiście, że 2 sierpnia 216 r.p.n.e i cudowne Kanny Hannibala. Ale jakbym miał zestawić własną pierwszą 10 to byłyby to :
1. Kanny
2. Gaugamella
3. Magnezja
4. Kynoksefalaj
5. Pola Katalaunijskie
6. Las Teutoburski
7. Zama
8. Issos
9. Alezja
10. Akcjum

( Rzym - 6 zwycięstw, Aleksander Wielki - 2, Hannibal i Arminiusz - po 1 )
Moje recenzje. Las Teutoburski był raczej bolesny i szokujący dla Rzymian niż kosztowny, czy groźny.3 legiony całkowicie wyrżnięte to nie były straty nie do odbudowania.Raczej chodziło o to, że dokonali tego pogardzani barbarzyńcy, co gorsza łatwo było o skojarzenia z Arausio, czyli czy aby gdzieś tam w lasach na Północy nie pojawił właśnie nowy Bojoryks z 200 000 wojowników.
3 bitwy.... Nie miałem na myśli Kesselschlacht. Z Waterloo chodziło mi nie o to , że żywa noga nie uszła, tylko o anihilację Armii Północy (no dobra - wyjąwszy Grouchy'ego). Co z tego że duża część Francuzów zdołała dać dyla, skoro w wyniku bitwy Francja przegrała wojnę?
Las Teutoburski... nie jestem pewien. Fakt, wstrząs straszny, ale parę legionów przecież po tym Rzymowi jeszcze zostało. Podobnie Tannenberg. Ale w międzyczasie przyszedł mi do głowy jeszcze Hittin. Ten Adolf naprawdę nie znał historii.
3 bitwy.... Fajne przykłady. Można dodać jeszcze kapitulacje pod Yorktown i Ulm.
Swoją drogą, to Las Teutoburski również łapie się chyba na wojnę kolonialną.
Tak się zastanawiam (ja tę epokę w sumie tylko z Krawczuka czy Jaczynowskiej) nad jednym - o tym iż żywa noga nie uszła napisali pewnie Tacyt czy Swetoniusz, ale czy na pewno tak było? Pytam z ciekawości. Bo np. spod Kann trochę niedobitków się wyrwało.
Niemcy. Spróbuję "reanimować" ten ciekawy temat.
Mam nadzieję, że nie będzie on rozszerzany o kosmitów i Pigmejów tak jak to drzewiej bywało

Historia niemieckiego nazizmu - według mnie - nie zaczyna się między punktami traktatu wersalskiego. Przyczyny, które doprowadziły do rozpętania najstraszliwszego jak dotąd kataklizmu światowego drzemią głębiej w tym - skąd inąd - fascynującym społeczeństwie.
Proponuję więc wznowić dyskusję o Niemcach i proszę jednocześnie o trzymanie się w miarę możliwości tematu DWS, bo nam "nieznani sprawcy" wywalą posty.

Według mojej wiedzy Niemcy są najbardziej bojaźliwym narodem w Europie. Brzmi to paradoksalnie, ale oni zawsze bali się agresji z powodu swych słabych, nie chronionych przez naturę granic. Ich "ideą fix" jest myśl, że wszyscy sąsiedzi mają zamiar ich dopaść "przy obiedzie". W Niemcach od starożytności drzemie poczucie, że - choć są silnym "plemieniem" - to zawsze ktoś dybie na ich ziemię.
Taka sytuacja doprowadzała A. Hitlera do schizofrenicznych posunięć. Zezwolił on bowiem na wybudowanie w 1935 r. kolumny Germaninowi Arminiusowi w miejscu, gdzie podobno było pole bitwy (Las Teutoburski), na którym w 9 r. n.e. ten "dzikus" zwyciężył Rzymian, a z drugiej strony znakami nazistowskimi były rzymskie "fasces", czyli rózgi.

Proszę kolegów o opinie: co spowodowało, że naród, który wydał na świat Goethego, Schillera, Bacha był w stanie zrodzić Hitlera, Himmlera i innych.
Pozdrawiam
Historyczne Bitwy.
czyli chyba wszystkie możliwe...

A co do Lasu Teutoburskiego - raczej się nie da, ponieważ z rzymian praktycznie nikt nie ocalał, a Germanie nie znali pisma...
Pola Katalaunijskie - też niewiele pewnego wiadomo, borelacje są przeczne (podobnie jak np z Kosowym Polem w 1389r. - w zasadzie trzeba by zrobić dwa różne opisy, zależnie od tego z jakich relacji korzystamy) - zresztą nawet nie wiadomo, gdzie bitwy te miały miejsce, a w tejs ytuacji nie da się zrekonstruować przebiegu i ocenić dowodzenia

Właśnie ukazały się "Pola Katalaunijskie" autorstwa Daniela Gazdy, po nich ma ukazać się "Las Teutoburski" autorstwa Pawła Rochali.
Jeśli dodamy Babilon to miłosnicy starożytności powinni być zadowoleni, (DWS - tylko wznowienie "Berlina" Z.Stąpora - wydanie nawet nie zmienione :x ).
Historyczne bitwy - 71 książek Bellona. Paweł Rochala - Las Teutoburski 9 r. n. e



opis:Las Teutoburski 9 r. n. e. przybliża w popularnej formie skąpo dotychczas przedstawiany w polskiej nauce i literaturze fragment dziejów Imperium Rzymskiego. W książce wykorzystano dostępny materiał źródłowy oraz najnowsze osiągnięcia archeologów niemieckich, którzy zlokalizowali miejsce bitwy i systematycznie je badają.
Omówiono wcześniejsze kontakty militarne Rzymian i Germanów, organizację sił zbrojnych i sposoby prowadzenia wojen przez strony konfliktu, ofensywę rzymską w Germanii i samą, trzydniową bitwę, której wynik znacząco przyczynił się do uznania Renu za granicę bezpośrednich wpływów rzymskich.

Link:
http://rapidshare.com/files/193352633/9 ... burski.pdf
Cierpienia Młodego Farmera. Pojedynkują się: candle, aniołak
Fandom: FarmVille na Fejsbuku
Temat: Cierpienia Młodego Farmera
Forma: Proza
Konwencja: Tragedia Farmerska
Długość: Bez przesady, maks. 10 stron, więcej nikt nie zdzierży...
Pojawią się: Indora, Euzebia Assunta, Las Teutoburski, Rzymianie w Rurociągu Przyjaźń, zasmażka, rurki z kremem. I krasnale ogrodowe.
Inspiracja Graficzna: http://digitalarts.ucsd.edu/~gkester/Te ... Gothic.jpg
Beta: Dziękują (a bo to któraś beta by to przeżyła? - skomentował świeczek)
Termin: 14 grudnia

Ponieważ żadna z Pań nie przysłała tekstu, z przykrością obdzielamy obie przeciwniczki czyrakobulwami. Jednocześnie kolejny raz prosimy o większą rozwagę przy podnoszeniu rękawiczek.

Moderatorstwo
Komnata Wyzwań II. Świeczku, ja nie wierzę, że my to robimy...

Fandom: FarmVille na Fejsbuku
Temat: Cierpienia Młodego Farmera
Forma: Proza
Konwencja: Tragedia Farmerska
Długość: Bez przesady, maks. 10 stron, więcej nikt nie zdzierży...
Pojawią się: Indora, Euzebia Assunta, Las Teutoburski, Rzymianie w Rurociągu Przyjaźń, zasmażka, rurki z kremem. I krasnale ogrodowe.
Inspiracja Graficzna: http://digitalarts.ucsd.edu/~gkester/Teaching%20copy/Final%20Images/American%20Gothic.jpg
Beta: Dziękuję.

To teraz idę się utopić w Small Pondzie...
Komnata Wyzwań II.
Pojedynkują się: candle, aniołak
Fandom: FarmVille na Fejsbuku
Temat: Cierpienia Młodego Farmera
Forma: Proza
Konwencja: Tragedia Farmerska
Długość: Bez przesady, maks. 10 stron, więcej nikt nie zdzierży...
Pojawią się: Indora, Euzebia Assunta, Las Teutoburski, Rzymianie w Rurociągu Przyjaźń, zasmażka, rurki z kremem. I krasnale ogrodowe.
Inspiracja Graficzna: http://digitalarts.ucsd.edu/~gkester/Teaching%20copy/Final%20Images/American%20Gothic.jpg
Beta: Dziękują (a bo to któraś beta by to przeżyła? - skomentował świeczek)
Termin: 7 grudnia

[zamaszyście i z zapałem stempluje kandydata do top 10 najbardziej porytych pojedynków w historii Forum Mirriel ever]
Naj... bitwy starożytności. " />A moim zdaniem Bitwa w Germani w Lesie Teutoburskim 9 r n.e gdzie 3 legiony Warusa zostaly wyciete do nogi przez zjednoczone Plemiona Germańskie pod wodzą Arminiusza. Swietna koncepcja wciagniecia wojsk w gesty las, gdzie legiony nie mogly sie rozwinac (byly w kolumnie marszowej) i i wykorzystac swoj najwiekszy atut jakim byla walka w zwartej formacji
Broń drzewcowa i symulacje jej użycia. Sądzę, że Las Teutoburski będzie tu pewnym przełomem.
Na ŁWH 2009 będzie na pewno kontynuacja. Sednem działań jest tu prezentacja sposobów walki więc bedziemy walkę aranżować pod tym właśnie kątem. Jestem przekonany, że pomysł z czasem chwyci. Tak samo jak użycie oszczepów itp.
Nad czym obecnie pracujecie?. " />Dzięki
Najmocniej cię przepraszam co do rodzaju drzewa.
Bo chodziło mi o drzewa bukowe.

Nie wiem jak to zrobiłem, że wprowadziłem cię w błąd (czasem nie wiem co piszę )
Jeśli chodzi o las to chyba się nie wypowiadałem. Mianowicie las teutoburski link
Europa Barbarorum. " />No, po długiej przerwie znowu zainteresowałem się tym modem, najlepszym co powstał do Rome (a, że EB II ciągle na horyzoncie brak...).
Wielki plus za nową instrukcję instalacji na Alexandra - w końcu jest jasno opisana, w kilku zdaniach.


">... Las Teutoburski...


Bez komentarza.
Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona. " />Ostatnio seria zeszła na psy, opłaca sie w sumie kupować tylko wznowienia (no, nie licząc "Verdun"). Wiele jest naprawdę porządnych pozycji wydanych we wcześniejszych latach, zaliczyć do nich można "trylogię" Kęcieka (Magnezja-Kynoskefalaj-Benewent), Rochali (Las Teutoburski-Cedynia-Niemcza), "Grunwald" Nadolskiego i dzieła Podhorodeckiego. Osobiście marzę o wznowieniu "Kliszowa" Wagnera :>.
Następne w kolejności po "Warszawie 1939" mają wyjść "Racławice" i "Syberia 1919-21". Będą to raczej dobre pozycje.
Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona. " />Do polecanych można zaliczyć:
Afryka Wschodnia 1914-1918
Alezja 52 p.n.e.
Magnezja-Kynoskefalaj-Benewent
Charków-Donbas 1943
Dublin 1916
Falklandy - Port Stanley
Farsalos 48 p.n.e.
Hattin 1187
Las Teutoburski 9 rok n.e.
Leyte 1944
Malta 1565
Nowy Orlean 1815
Pruska Iława 1807
Trafalgar 1805
Zieleńce - Mir - Dubienka 1792

Twierdzenie że seria zeszła na psy jest trochę nad wyraz, przecież w latach wcześniejszych pojawiało się wiele nie zbyt ambitnych tytułów.
Historyczne Bitwy - Wydawnictwo Bellona. " />Mam trochę Hb-ków. Z tych które posiadam, polecić mógłbym sporo, ale wybieram kilka, które wg mnie są najlepsze. Tak więc polecam:

*Tenochtitlan 1521, R.Tomicki
*Gettysburg 1863, G.Swoboda
*Vicksburg 1862-1863, J.Wojtczak
*Szypka i Plewna 1877, B.Brodecki
*Las Teutoburski 9, P.Rochala

Odradzam natomiast sięganie po ,,Akcjum 31 p.n.e" autorstwa A.Murawskiego. Poglądy autora na samą bitwę są bardzo kontrowersyjne; sama bitwa opisana dość niechlujnie(zdecydowanie lepiej zostało opisane tło).
Bitwy historyczne-taktyki. " />Kiedyś wygrałem bitwę nad jeziorem Trazymeńskim likwidując oddział za oddziałem.
Oblężenie Georgowi taran na przód do miasta (żeby bramę rozwalić i zająć plac), a reszta armii osłania z jak najdalszej odległości.
Telamon: zawsze rozbija mnie druga armia ;/
Carrhae: byłem blisko... piechota z boku atakuje na konnice z przodu czekają na katafraktów, nasz jazda atakuje też łuczników konnych i wtedy pomagamy piechocie z katafraktami, albo szukamy dowódców, których generałem łatwo rozbić.
Las Teutoburski rozbijać i znaleźć odpowiednią drogę do miasta..
Rafia: zebrać kawalerię za kamieniem tym wielkim falangą iść w stronę Egipcjan, a kawalerią od tyłu jechać łuczników i rydwany, które grzęzną w armii i są prostym celem.
Trebia: Jazdą która ukryła się w lesie natychmiast atakujemy na generała, który szybko zginie. Wtedy atakujemy armią i gonimy kawalerią niedobitków (jazdą która zabiła generała można atakować od tyłu co jeszcze bardziej zmusi rzymian do ucieczki.
Kynoskefalaj: (Przeczytałem książkę i stało się proste). Armie cofamy jedno skrzydło odrywamy i lecimy na prawy bok tam armia macedońska powinna być jużpogoniona przez słonie dalej gonimy ich generałem, żeby przypadkiem w czasie walki nie wlecieli nam na plecy i przez to wzgórze z drzewami atakujemy od tyły falangę słoniami i piechotą, którą oderwaliśmy z lewej flanki.
Ausculum: zawsze sromotne klęski...
Oblężenie Sparty zawsze ta nie dobita piechota rozbijała mnie w mieście już gdy zwycięstwo było prawie pewne...
To chyba wszystko

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • saga.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : La Rambla lub Las Ramblas
     : Las vegas jackpot winner
     : las mejores juadas del mundo
     : Las tropikalny zwierzęta-zdjęcia
     : La vida secreta de las palabras
     : Las Palmas de Gran Canaria
     : Las Ketchup Asereje Dance
     : las minet Grecja trawel
     : las eras de la tierra
     : Las Palmas Rotterdam
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT