Strona główna
  las równikowy flora

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Lasy Równikowe. :D Lasy równikowe

Cechy lasów tropikalnych, ich fauna i flora oraz charakterystyka klimatu.


lasy równikowe




Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią jedna trzecią powierzchni wszystkich lasów na świecie. Lasy równikowe rosną na terenach gdzie jest bardzo wysoka temperatura i występują obfite opady deszczowe, dzięki takim warunkom atmosferycznym, lasy te bardzo szybko rosną i mają bujna roślinność. Nawet na jednym hektarze lasu równikowego może występować aż dwieście rodzajów drzew.

W lasach tropikalnych żyje ponad połowa gatunków zwierząt i roślin, mimo iż same lasy zajmują niespełna 6% powierzchni Ziemi.

Lasy równikowe jak sama nazwa wskazuje rosną w strefie równikowej i skupiają się na trzech głównych terenach: zachodnia i środkowa Afryka, Ameryka Południowa (dorzecze Amazonki), Indonezja i Malezja oraz północno wschodnia Australia.

Zielone płuca Ziemi - tak również określa się lasy deszczowe ze względy na ich znaczący wkład stabilizacyjny w klimat ziemski. Jako największy producent tlenu oraz schronienie dla milionów zwierząt i roślin lasy równikowe zostały objęte ochroną. Stosunkowo niedawno człowiek zdał sobie sprawę z roli jaką odgrywają lasy deszczowe i wraz z przestaniem ich wycinki rozpoczął ich powolna odbudowę.
Kilka słów o Ameryce Południowej i jej wodach. Ameryka Południowa to miejsce,w którym żyje wiele gatunków ryb słodkowodnych.Występuje tu duże zróżnicowanie na ekosystemy oraz miejsce te pokrywa las równikowy będący ostoją dla wielu gatunków flory i fauny. Las Amazonii jest największym zielonym miejscem na Ziemi , znajduje się tutaj także największa rzeka świata Amazonka. Na skutek karczowania lasów pod pola uprawne i tereny przemysłu niegdyś obszar o łącznej powierzchni 7mln km2 skurczył się do 5 mln km2.Woda ma tutaj różne parametry,które zależą od miejsca położenia denego dopływu Amazonki.Największa rzeka świata czyli Amazonka płynie w terenach o bardzo łagodnym spadku,który ma 2,5 cm na 1 kilometr przez co tworzy wiele rozlewisk i rozłogów rzecznych odcinając zarazem spore połacie lasu (potrafi osiągnać nawet 20 km szerokosći w środkowym biegu,a w dolnym do 100 km). Amazonia posiada dopływ do Atlantyku przypominający obszar rozciągniętej delty z setkami tzw. Ramion.W różnych fragmentach swego biegu posiada różne zabarwienie wody.Woda ma przeważnie barwy takie jak: Wody Białe - będące wodami mulistymi o lekkawo brązowej kolorystyce ; Czarne Wody (Jedną z najbardziej znanych akwarystom i nie tylko jest Rio Negro) . Rejony w pobliżu Manaus są połączeniem czarnych i białych wód. Co roku odgrywa się tutaj spektaktl zwany przez nas ‘’Porą deszczową’’, która trwa przeważnie kilka miesięcy.Okres ten jest zazwyczaj niebezpiecznym okresem dla zwierząt zamieszkujących brzegi Amazońskiej puszczy,gdyż poziom wody podnosi się błyskawicznie zalewając duże odcinki lasu i naturalne siedliska tych stworzeń. Z nadejściem pory suchej poziom wody znacznie obniża się, a różnice głębokości nie są już tak widoczne.K Kilkunastocentymetrowa wysokość słupa wody znacznie pogarsza rybom warunki bytowe.Oprócz rzek znajdują się tu również małe bajorka leśne zamieszkałe przez różne gatunki apistogramma i kąsaczowate.Spotkać tutaj można między innymi takie ryby jak: zbrojnikowate, sumowate, pielęgnicowate, pielęgniczki oraz kąsaczowate.
Państwo Paleotropikalne. PAŃSTWO PALEOTROPIKALNE


Państwo Paleotropikalne to drugie co do wielkości państwo roślinne na świecie. Obejmuje obszar Afryki (na południe od Sahary), Indie, Archipelag Malajski, północną Australię, międzyzwrotnikowe wyspy Oceanu Spokojnego. Flora jest tu bardzo zróżnicowana- pod tym względem to najbogatszy obszar. Najważniejsze formacje roślinne to wilgotne lasy równikowe, suche lasy równikowe i podzwrotnikowe, sawanny, pustynie oraz półpustynie.
Wilgotne lasy równikowe, rosnące w Afryce, są wyjątkowo bujne. W panującym tam gorącym i wilgotnym klimacie rosną ogromne drzewa, liany i mnóstwo innych roślin. Gleba jest tam jednak zdumiewająco mało żyzna. Obfite opady deszczu wymywają z niej główne składniki odżywcze. Jej pozorna żyzność bierze się stąd, że wysoka temperatura i wilgotność umożliwiają zarówno szybki rozwój roślin, jak i szybki rozkład ich szczątków. W lasach równikowych występują takie rośliny jak: puchowce (tzw. Drzewa Giganty), liany, storczyki, figowce.
Sawanna jest to trawiasty obszar w strefie międzyzwrotnikowej. Klimat gorący, wyraźnie zaznaczona pora sucha trwająca od 3 do 9 miesięcy oraz deszczowa. Obszar ten porośnięty jest sucholubnymi trawami, które osiągają wysokość nawet do 3m. Na sawannach można spotkać nieliczne drzewa, np. akacje osiągające do 45m wysokości czy baobab- od 5m do 25m oraz drzewa chlebowe. Rośliny przystosowały się do trudnych warunków poprzez skrócenie okresu wegetacyjnego na okres pory deszczowej czy wydłużeniem korzeni tak, by sięgały do wód podziemnych.
Pustynia jest to obszar niemal zupełnie pozbawiony życia. W rzeczywistości tylko niektóre pustynie to jałowe pustkowia, zaś większość z nich jest środowiskiem, w którym żyje zdumiewająco dużo różnorodnych gatunków roślin. Każdy metr kwadratowy pustynnej gleby zawiera zwykle wiele tysięcy nasion wytworzonych przez rośliny, które po sezonowych opadach wyrastają ze zdumiewającą szybkością. Typowe drzewa liściaste takie jak np. rosnące u nas klony, nie mogą zyć na pustyni, bo traciłyby zbyt wiele wody przez rozłożyste korony i duże liście. Najbardziej charakterystyczne dla suchych obszarów są rożne rodzaje akacji. Wiele roślin wytwarza woskową pokrywę na liściach i łodygach, by zachować wodę jak najdłużej.
Fitogeografia. Przesyłam Państwu wykaz pojęć, które winniście Państwo umieć
zdefiniować oraz zagadnienia (do wyboru) do przygotowania na egzamin.

Proszę uczyć się z notatek z wykładów lub z podręcznika: J. Kornaś, A.
Medwecka-Kornaś"Geografia roślin", PWN.
Szczerze odradzam informacje z internetu - zawierają błędy!

DEFINICJE
Zbiorowisko roślinne, zespół roślinny, formacja roślinna, flora,
roślinność, zasięg geograficzny, granica zasięgu, zasada aktualizmu,
endemit, prawo tolerancji ekologicznej, krok biologiczny, granice
obsiewu, synantropizacja szaty roślinnej.

ZAGADNIENIA DO EGZAMINU
1. Kierunki badawcze geografii roślin.
2. Formy życiowe roślin.
3. Pojawy fenologiczne (wg Szafera)
4. Czynniki środowiska wpływające na rozmieszczenie roślin na Ziemi
(rodzaje czynników, wpływ bezpośredni i pośredni).

5. Wpływ promieniowania słonecznego na rośliny (właściwości światła,
tolerancja na warunki świetlne, fotoperiodyzm).
6. Wpływ temperatury na życie roślin (wymagania termiczne roślin)

7. Rola wiatru w życiu roślin (wpływ pośredni i bezpośredni).
8. Wpływ opadów na życie roślin (postaci opadów, zabezpieczenia roślin
przed utratą wody).
9. Przyczyny i skutki (pozytywne i negatywne) pożarów.
10. Antagonistyczne czynniki biotyczne wpływające na zasięgi roślin
(konkurencja, żerowania (w tym obrona przed zjedzeniem), owadożerność, pasożytnictwo).
11. Oddziaływania mutualistyczne wpływające na zasięgi roślin
(symbioza, zapylanie kwiatów, rozsiewanie diaspor).
12. Ekspansywność roślin (strategie rozrodcze (r i K, transport
diaspor a wielkość zasięgów).
13. Formacje roślinne: Wilgotny las równikowy
14. „ Pozostałe formacje leśne.
15. „ Formacje trawiaste i sawanny
16. „ Formacje pustynne i tundra.
17. Piętrowy układ roślinności.
18. Metody wyznaczania zasięgów (rodzaje map).
19. Struktura zasięgów (zwarte, luźne, ciągłe, rozerwane).
20. Wielkość zasięgów (endemity i rośliny pospolite).
21. Metody bezpośrednie stosowane w fitogeografii historycznej
(analiza szczątków makroskopowych, analiza pyłkowa, analiza okrzemkowa).
22. Datowanie szczątków roślinnych (dendrochronologia, inne metody
– umieć wymienić)
23. Odtwarzanie dawnych warunków środowiska.
24. Zlodowacenia plejstoceńskie (przyczyny,wielkość, glacjały i interglacjały).
25. Ostoje roślinności w okresie zlodowaceń plejstoceńskich.

26. Synantropizacja szaty roślinnej (elementy składowe procesów
synantropizacyjnych, przyczyny ginięcia gatunków).
27. Antropogeniczne przemiany zbiorowisk roślinnych:
- Zanikanie pierwotnych zbiorowisk roślinnych.
- Wtórne rozprzestrzenianie się zbiorowisk naturalnych.
- Powstawanie zbiorowisk antropogenicznych, zanikanie zbiorowisk segetalnych.
Pozdrawiam, A. Sutkowska
RepĂşblica de Bolivia/Boliwia. Boliwia( RepĂşblica de Bolivia, Buliwiya Republika, Wuliwya Suyu, Tetā VolĂ­via)
Republika Boliwii

Hymn: Bolivianos, el hado propicio
Język urzędowy hiszpański, keczua, ajmara
Stolica La Paz
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent, Evo Morales Ayma
Szef rządu prezydent Evo Morales Ayma
Jednostka monetarna boliviano (BOB)
Niepodległość od Hiszpanii 6 sierpnia 1825
Religia dominująca rzymski katolicyzm (92,5%)
Strefa czasowa UTC -4
Domena internetowa .bo
Kod samochodowy BOL
Kod telefoniczny +591


Boliwia, Republika Boliwii (hiszp. Bolivia, RepĂşblica de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie.

Warunki naturalne

Boliwia jest jednym z dwóch krajów Ameryki Południowej, które nie mają dostępu do morza (straciła go w 1884). Na zachodzie wznoszą się góry, natomiast na wschodzie teren się obniża. Pasmo Andów o szerokości ok. 600 km, składa się tu z trzech głównych łańcuchów – Kordyliery Wschodniej (najwyższy szczyt Boliwii: Sajama – 6520 m), Kordyliery Środkowej oraz Kordyliery Zachodniej. Pomiędzy Kordylierami Zachodnią i Środkową rozciąga się płaskowyż Altiplano (hiszp. altiplano – płaskowyż).

Na wschód teren opada przechodząc w przedgórze Yungas i w końcu w Nizinę Boliwijską. Na południowym wschodzie kraju leży część Gran Chaco, a na północy rozciąga się obszar Niziny Amazonki. Największe rzeki Boliwii to MamorĂŠ, Beni i GuaporĂŠ. Na Altiplano znajdują się bezodpływowe jeziora (Titicaca, Poopo) oraz solniska (Salar de Uyuni)

Klimat

Na nizinach Boliwii panuje klimat podrównikowy z roczną sumą opadów wahającą się w granicach od 2000 do 3000 mm; na przedgórzu klimat kontynentalny wilgotny (opady 1500-2000 mm), a w Andach kontynentalny suchy z sumą opadów do 600 mm.

Flora

Na Nizinie Boliwijskiej znajdują się przede wszystkim lasy równikowe (lasy stanowią 51% powierzchni kraju) i chaco, a także sawanny. W górach dominują formacje półpustynne: puna i jalca.

W Boliwii istnieje 7 parków narodowych. Najbardziej znany to Sajama.

Fauna

W lasach równikowych Boliwii można spotkać m.in. jaguary, pumy, kapibary, kajmany, tapiry i małpy (zwierzęta, które preferują klimat wilgotny).

Historia

Tereny obecnej Boliwii zamieszkane były przez kultury prekolumbijskie od około 20 000 lat. Pierwszą z wysoce rozwiniętych była kultura Tiahuanaco, która rozwinęła się na południowym wybrzeżu jeziora Titicaca około II wieku p.n.e. W XV wieku terytorium ludu Ajmara zostało podbite i włączone w obręb Państwa Inków. W XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy pod wodzą Francisco Pizarro dokonali podboju terenów obecnej Boliwii. Jako Górne Peru zostały one włączone do nowo powstałego Wicekrólestwa Peru, a następnie do Wicekrólestwa La Platy. Nazwa państwa – nadana mu po oderwaniu w ramach ruchu wyzwoleńczego od Peru – pochodzi od nazwiska przywódcy tegoż ruchu Bolivara. W 1884, na mocy traktatów pokojowych kończących tzw. Wojnę o saletrę, Boliwia straciła dostęp do Oceanu Spokojnego, co miało duży wpływ na jej późniejszą sytuacje gospodarczą. Po kolejnej wojnie, tym razem z Brazylią, w 1903 utraciła kauczukodajny region Acre. W latach 1932-1935 toczyła Wojny o Chaco, w wyniku których Boliwia straciła na rzecz Paragwaju 2/3 spornego terytorium.

Ustrój polityczny

Republika prezydencka od 1967. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany na 5 lat, bez prawa reelekcji. Parlament, zwany Kongresem posiada dwie izby: Izbę Deputowanych – 130 członków (68 członków wybieranych w okręgach jednomandatowych, 62 wybieranych z list partyjnych w okręgach wielomandatowych) i Senat – 27 członków wybieranych w okręgach wielomandatowych. Boliwia podzielona jest na 9 departamentów i 94 prowincje.

Podział administracyjny
Boliwia dzieli się na departamenty (w nawiasie stolice departamentów):
Chuquisaca (Sucre)
Cochabamba (Cochabamba)
Beni (Trinidad)
La Paz (La Paz)
Oruro (Oruro)
Pando (Cobija)
PotosĂ­ (PotosĂ­)
Santa Cruz (Santa Cruz de la Sierra)
Tarija (Tarija)''''

Ludność

Większość ludności stanowią Indianie Keczua i Ajmara (odpowiednio 33% i 30%). Metysi stanowią 25% ludności, a biali 12%. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 7 osób na km². Ludność jest rozmieszczona nierównomiernie. Około 3/4 ludności zamieszkuje Andy, zwłaszcza obszary powyżej 3000 m n.p.m. W miastach zamieszkuje 52% ludności. Większość ludności jest wyznania katolickiego (ogólnie chrześcijanie stanowią 99% społeczeństwa).

zrodlo-wikipedia

[/b

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alpsbierun.opx.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : La Rambla lub Las Ramblas
     : Las vegas jackpot winner
     : las mejores juadas del mundo
     : Las tropikalny zwierzęta-zdjęcia
     : La vida secreta de las palabras
     : Las Palmas de Gran Canaria
     : Las Ketchup Asereje Dance
     : las minet Grecja trawel
     : las eras de la tierra
     : Las Palmas Rotterdam
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT