kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Problemy szkolne. Składniki nukleotydu: DNA (zasady azotowe A T, C G; deoksyryboza - cukier pentoza, reszta kwasu ortofosforowego), RNA (uracyl zamiast tyminy A-U, C=G, ryboza - cukier pentoza, reszta kwasy tj. w/w).
Struktura cząsteczki: DNA (podwójna helisa - helix, prawoskrętna spirala), RNA (pojedynczy łańcuch tworząc różne struktury).
Wielkość cząsteczki: DNA (kilkadziesiąt tys. par nukleotydów), RNA: (od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tys. nukleotydów). Rodzaje: DNA: (1 rodzaj), RNA: (3 rodzaje). Występowanie: DNA: (w mitochondriach, chloroplastach w jądrze komórkowym), RNA: (w jądrze kom. cytoplazmie, chloroplastach, rybosomach).
tutaj masz całość, ale myślę, że tyle Ci wystarczy Jak powstało życie?. Około trzy i pół miliarda lat temu młoda Ziemia nie wydawała się zbyt przyjazna życiu. Bezkresne oceany prebiotycznego roztworu, brak tlenu, powierzchnia bezlitośnie chłostana promieniami ultrafioletowymi jałowiącymi wszystko, czego dosięgły. Amoniak, metan, wodór i woda to prawdopodobnie główne składniki redukcyjnej atmo- i hydrosfery — nijak obiecujące powstanie tak niesamowitego tworu jakim jest życie. Jednak dzięki wyładowaniom elektrycznym w prabulionie zaczęły powstawać specyficzne cząsteczki organiczne — najważniejsze z nich to aminokwasy będące podstawowym składnikiem białek budujących nasze tkanki oraz pirymidyny i puryny — zasady azotowe wchodzące w skład łańcuchów RNA i DNA — najważniejszych nośników informacji w świecie ożywionym. Wyładowania elektryczne wciąż powodowały syntezę związków na całej powierzchni Ziemi, najwyraźniej z dobrym skutkiem — trzy i pół miliarda lat później młody student przyglądał się podobnym — sztucznie indukowanym wyładowaniom w kolbie wypełnionej metanem, amoniakiem i wodorem.
Źródło: racjonalista.pl Genetyka,mutanty.... Dokladnie tak. Ja wczoraj po obejrzeniu tych zdjec zaczelam szukac roznych obrazow zwiazanych z wybuchem elektrowni jadrowych... (przede wszystkim w Czarnobylu) Znalazlam straszne zdjecia ludzi, konkretniej niemowlakow. Masakra.
Ale przeciez nie wszystkie mutacje sa wywolane wybuchami elektrowni jadrowych, albo specjalnymi sposobami czlowieka... Ciekawe co powoduje takie zaburzenia w lancuchach DNA i RNA... Dla Spamerów 03.10.2008 - 14.09.2009. Cytat:
No można, bo człowiek jest wirusem/pasożytem.
jakby co to bardziej pasozytem (szersze pojecie), no chyba ze ty jestes tylko kapsula bialkowa z odrobina lancucha dna/rna :P to sory XD
btw Zychu wczoraj sie natknal na fajny artykul lol o grzybach zabojcach mrowek http://www.pubmedcentral.nih.gov/art...?artid=2652714 polecam fotki xD Ewolucja podzieli ludzkość. Zały arytkuł nie wziął jednej istotnej rzeczy pod uwage. Implanty, modyfikacje genetyczne przy uzyciu nano-technologi. Przy optymistycznym założeniu ze ludzkosc przetrwa okolo 10 tysięcy lat, moge śmiało założyć, że nano-technologia będzie jedną z głównych dziedzin nauki.
Składanie róznych rzeczy na poziomie pojedynczych atomów nie bedzie niczym trudnym (włącznie, ze złozniem od podstaw całych łancuchów DNA/RNA), od tego mozna przejsc wyzej az po wypordukowanie klona tą metodą.
Modyfikacje genetyczne nie będą się opierać na podmianie genów, czy ich krzyżowaniu. Nie. Poprostu będzie można je złożyć od podstaw.
Co się tyczy implantów. Pewnie będzie to powszechny środek do zwiększania wydlności organizmu, podmieniania gorszych tkanek itd. W ten sposób jakie kolwiek roznice na tle genetycznym nie będą istotne.
Bo jakby miałby istotne, kiedy, na życzenie bedzie sobie mozna morde poprawić, nie jakąś prymitywną operacja plastyczną tylko manipulując nano-robotami przy tkance .
Naukowcy potrafią naprawić DNA światłem. Nowa metoda punktowej mutacji kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) pozwala na zmianę zasady azotowej w inną, za pomocą krótkiego zmodyfikowanego łańcucha DNA, światła i ciepła.
Technika ta w przyszłości może posłużyć jako skuteczne narzędzie w walce z chorobami genetycznymi wywołanymi pojedynczymi mutacjami DNA - donosi "Chemical Communications".
"Skuteczna metoda precyzyjnego mutowania DNA, w ściśle określonym miejscu stanie się niezwykle przydatnym narzędziem przy opracowywaniu i syntezie nie występujących w naturze (u danych organizmów) kwasów nukleinowych, a w konsekwencji białek" - tłumaczy profesor Isao Saito z japońskiego instytutu badawczego Japan Advanced Institute of Science and Technology. Naukowcy współpracujący z prof. Saito w ostatnich latach prowadzili badania, które zaowocowały opracowaniem nowej metody mutowania DNA, za pomocą krótkich fragmentów DNA (odpowiednio modyfikowanych) światła i ciepła, wewnątrz żywej komórki.
Krótkie fragmenty DNA wykorzystywane do mutowania (zmiany składu chemicznego) kwasu dezoksyrybonukleinowego tworzącego genom żywej komórki zaopatrzone są na swym końcu w fotoreaktywną grupę. Aktywowany światłem ultrafioletowym (UV) fotoreaktywny fragment cząsteczki, wywołuje reakcję deaminacji cytozyny i jej przemianę w uracyl.
Zarówno cytozyna i uracyl są naturalnymi elementami (zasady azotowe) wchodzącymi w skład żywych komórek (uracyl naturalnie nie występuje w DNA, obecny jest normalnie w RNA).
Skład krótkich zmodyfikowanych fragmentów DNA aktywowanych światłem UV jest tak dobrany, by precyzyjnie łączył się (na zasadzie komplementarności) z fragmentem genomu, który ma zostać zmutowany.
Naukowcy wykorzystują dwie różne długości fali ultrafioletowej. Pierwsza fala, o dłuższej długości (366 nm), ma na celu aktywowanie cytozyny poprzez połączenie jej z fotoreaktywnym fragmentem zmodyfikowanego DNA. Po aktywacji naukowcy podgrzewają układ do 90 stopni Celsjusza, co stymuluje zajście procesu deaminacji, zmiany cytozyny w uracyl. Druga, krótsza długość fali UV (302 nm), umożliwia odłączenie się zmodyfikowanego, mutującego fragmentu DNA i powrót zmienianego genomu do wyjściowej postaci.
"Opracowana przez nas metoda mutacji punktowych (na żądanie) może być zastosowana nie tylko dla kwasu dezoksyrybonukleinowego, ale również dla kwasu rybonukleinowego" wyjaśnia prof. Isao Saito.
Za pomocą punktowych mutacji można zmuszać komórki do produkcji nienaturalnych (normalnie nie syntetyzowanych przez dane komórki) białek, co jest ważne zarówno w medycynie, jak i biotechnologii.
Źródło: onet.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|