kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
kamera.... Myślę że do pierwszych produkcji nie jest potrzebna od razu kamera HD. Najlepiej kupić prostą w obsłudze kamerę, z jak największą ilością ustawień manualnych. Z tych najtańszych kamer dobry jest np. Samsung VP-D371, albo modele pokrewne. Jak na taką kamerę nagrywa on bardzo dobrze dźwięk (z tego co wiem Samsungi ogólnie nagrywają dobry dźwięk). Ma wszystkie najpotrzebniejsze ustawienia manualne (ostrość, migawka, przysłona itd.) Oczywiście jeśli chcesz kupić droższą kamerę, to proszę bardzo, napisałem o tej bo miałem z nią do czynienia. Kupno mikrofonu raczej nie jest konieczne, dużo tanich kamer nie posiada nawet wejścia do niego. Na razie lepiej zdać się na dźwięk z wbudowanego mikrofonu. Na pewno trzeba przeznaczyć trochę pieniędzy na statyw, to rzecz niezbędna. Wózek można zrobić domowymi sposobami, jakiś wysięgnik też. Trzeba jeszcze kupić jakąś torbę na kamerę. Zestaw czyszczący to zawracanie głowy, ja czyszczę obiektyw irchą od okularów i jest ok. Do oświetlenia wystarczą lampy ogrodowe z Castoramy, z przysłonami z kalki technicznej. W scenach na zewnątrz najlepiej używać blend odbijających światło (ja zrobiłem taką naklejając srebrny papier śniadaniowy na kawałek tektury). Warto dokupić filtr UV, który chroni obiektyw przed szkodliwym działaniem słońca.
Hagen Glo T5HO Zasilacz do świetlówek T5. Skoro potrzebne to zamieszczam
Schemat budowy lampy UVC do akwariów.
Podstawa: Lampa nie usuwa przyczyn zmętnień i zakwitów a jedynie skutki.
ale za to jest cholernie skuteczna. Zaoszczędzi nerwów, pieniędzy
i przede wszystkim roślin na którym nam zależy najbardziej.
Do budowy lampy będą potrzebne prócz chęci do pracy... dobra dobra, do rzeczy:
- kawałek rurki z tworzywa o średnicy ok 4cm(może być długości świetlówki UV) (castorama, praktiker) ja użyłem rurek PCV
- dwie zaślepki którymi rurka będzie zamknięta(zaklejona) (castorama, praktiker)
- dwie rurki (*które wkleimy jako wlot i wylot wody), (castorama, praktiker)
- świetlówka UV (inaczej żarnik UV, dostępne na allegro w cenie ok.40zł)
- statecznik(do kupienia w większości sklepów z elektryką)
- oprawka do świetlówki kompaktowej(--,,--)
- przewód(--,,--)
- wtyczka do prądu(--,,--)
- klej do tworzywa aby przykleić wlot i wylot wody (sklepy malarskie, z farbami, castorama, praktiker, etc.)
- klej(silikon) akwarystyczny do wklejenia świetlówki (sklep zoologiczny)
UWAGA świetlówkę wklejamy tak aby w wodzie znajdowała się
tylko szklana część i tak by światło nie świeciło się poza rurą (PCV)
Światło UVC jest niezwykle SZKODLIWE do oczu i skóry
SCHEMAT:
Takim oto rozwiązaniem możemy zaoszczędzić ponad połowę kosztów gotowej
lampy UV do ZAPOGIEGANIA powstawania glonów w naszym baniaczku
A i wystarczy na wiele zakwitów Nadmiar fosforanów. Jeśli chodzi o testy to wszystkie robiłem zoolekiem(mam cały zestaw) podobno nie są takie najgorsze... A fosforanów mam na pewno nadmiar bo tym samym testem sprawdzałem wodę kranową i wynik był bliski zeru... A ziemie dodałem najtańsza z Castoramy pamiętam że ph miala5,5 myślałem że będzie dobra... Jak bym wiedział że takie coś mi się stanie w akwa to bym zainwestował w substrat jakiś... Spróbuje tych częstszych podmian może coś dadzą... Nie wiem nie znam się na tym za bardzo ale nie wydaje mi się żeby brakowało potasu bo roślinki bardzo szybko i ładnie rosną jak by były na sterydach... A jeszcze mam zestaw nawozów Plana Gainer ale macro nie podaje bo z tego co wiem to tam jest właśnie fosfor... No a co z tymi wkładami filtracyjnymi? Przecież są takie co wyciągają fosfor... A ta lampa UV??? pomogła by??? stacja uzdatniania wody ze studni. Kiedyś robiłem test takim testerem z castoramy i wyszło ze mam srednią zawartość żelaza. Co do bakterii - to nie wiem.
Tester z Castoramy, to zapewne coś takiego: http://www.woda.com.pl/index.php?p27...do-wody-fxt-aq. Służy on do określenia w przybliżeniu, z jakimi zanieczyszczeniami mamy do czynienia. Jest w zupełności wystarczający w przypadku instalacji typowych, montowanych na rurach, filtrów do wody. W przypadku centralnych systemów, trzeba z większą dokładnością określić rodzaj występujących zanieczyszczeń. Przykładowo dla centralnego zmiękczacza wody, należy w miarę dokładnie zmierzyć jej twardość, aby prawidłowo określić twardość wyjściową - do tego celu wystarczy tester kropelkowy (np. akwarystyczny). Jednak, jeżeli zachodzi podejrzenie, że w wodzie znajduje się znaczna ilość żelaza rozpuszczonego i nie daj Boże bakterii, to koniecznie należy wykonać profesjonalne badanie wody - np. w Sanepidzie.
Skoro tak dużo wiesz na ten temat to mam pytanie - czy taka wodę (z centralnego zmiękczacza) można spożywać normalnie?
Wodę uzdatnianą "zwykłymi filtrami" w tym systemami centralnymi, nie można pić bez przegotowania. Wodę bez gotowania można pić bezpiecznie wówczas, gdy jest uzdatniona np. przez filtr odwróconej osmozy. W przypadku własnej studni, najlepiej aby to był filtr z lampą UV. zele do paznokci-jak stosowac?. Dot.: zele do paznokci-jak stosowac?
nie panie, to nie zart, zamowilam juz swietlowke uv -jedna, bo niektore lampy maja tylko jedna swietlowke, gdy paczka przyjdzie to pojde do np castoramy i kupie lampke na swietlowke (taka za 15 zl) , troche sie ja poprzerabia i bedzie luz.
i nie chodze na solarium (nawet nie bylam) wiec glupio wam poszlo :D i nigdy nie pojde. moja opalenizna sie utrzymuje prawie rok, ja wole naturalne opalanie
moj misio nadal ten "projekt" traktuje serio, i porobil przelewy bankowe specjalnie dla mnie (dla niego :cmok: ), powiedzial ze moze mi taka zrobic-wiec ja zrobilam krok i zamowilam to co mialam zamowic. Basen - jak i czym utrzymać czystość wody i odpowiednie PH. Kupiles na szczescie cos wiecej niz basen p.poz, bo jak piszesz jest tam jakas pompa z filtrem.Podejrzewam, ze pracuje ona w obiegu zamknietym z mech. filtrem wstepnym, czyli miele wode , ktora jest w "sadzawce" .Sklepy takie jak Nomi , Castorama nie beda mialy takich specyfikow jak chemia basenowa. Najlepiej skontaktuj sie z firma , ktora sprzedaje technologie basenowa. Wbrew pozorom jest tego Panie od groma. Zle rokuje, ze producent nie podal jak czyscic taki basen.Nie wiadomo tez jaka to jest pompa i co moze zniesc.Podejrzewam , ze jest to pompka ogrodowa taka jak do oczek wodnych. Mozesz wiec tak jak przy oczkach zastosowac filtry biologiczne jakie stosuje sie w takich wypadkach. Przy tej ilosci wody i srednio czestym korzystaniu mozesz uzyc np.filtra Biotec f-my Oase albo zestawu Aquamax 5.500 skladajacego sie z lampy UV i i filtra ze zlozem biol.Koszty zestawu :Lampa Bitron15 - ok 1000pln, filtrBiotec to koszt ok 500pln. Musze Cie zmartwic , taki zestaw czysci z glonow lecz nie jest do konca bakteriobojczy. Zamienia on jedynie amoniak w azotyn a nastepnie azotan.Takie rzeczy jak gronkowiec, ameby i inne scierwa zabijaja podchloryny , ktore stosuje sie w profesjonalnych basenach. Nie wiadomo tylko czy wytrzyma to Twoja pompka. Jesli tak, to baseniarze powinni Cie wyedukowac. To dosyc wazne , gdyz chemia jest agresywna , po zasypaniu wody nie wolno sie w niej kąpac przez jakis czas, woda musi byc wowczas caly czas w obiegu. Po kapieli prysznic i uwaga na spojowki.
Innym sposobem jest zasolenie wody w basenie/calkowita rezygnacja ze stosowania zwiazkow chloru/ - tylko czy urzadzenie jaki posiadasz to zdzierzy.Zostaje Ci tak czy inaczej kontakt z kims od basenow.Nie tylko doradza u nich takze kupisz sprawdzony preparat i zastosujesz bezpiecznie bez narazania dzieci.
pozdrawiam Moje akwaria. Cytat:
Napisał swiki
A to Ty masz otwarte to akwarium?? Myslalam ze to jest pokrywa to dookola. I rozumie ze do tego jest zamontowane oswietlenie?? Sami wykonywaliscie ta obejme?? Z czego jest zrobiona?? Jak zamontowana do akwarium?? (tysiac pytan do hehe, sorki, ale zaciekawilo mnie to :) )
No wlasnie chcialabym zeby bylo kolorowo, swiecaco (neonki, ale nie wiem czy inne ryby ich nie pozjadaja, czy sa inne takie swiecace tylko wieksze??), paletki wlasnie mi sie bardzo podobaja i kolorowe skalary, tylko nei wiem, czy jak kupie paletke 8 cm za 50 zl to znaczy ze ona juz wiecej nie urosnie i to taki "gatunek" czy urosna jeszcze?? No bo dalej ceny mnie powalaja, paletka 15 cm 300-400 zl... brrr
I jeszcze, te pyszczaki, o ktorych wspomnialas to hm...pielegnice?? Nie wiem tak cos w necie wyczytalam, ale nie wiem czy dobrze. Jaka jest cena tak mniej wiecej takich rybek, bo wygladaja dosc ladnie i czy musza miec jakies specjalne warunki do hodowli? Jakas usper temp. Bo to nie sa morskie typowo rybki, prawda? (e...jezeli moje pytania sa glupie to sorki, nie znam sie wogole na rybach :Wstyd: maz moze wiecej ale nie ma czasu na takie dyskusje ze mna... ) Czy sa bardzo agresywne ?(moga byc z innymi gatunkami ryb??) Dzieki
O rybkach napisała Ci już Mata :)
Pielęgnice Malawi z mojego poprzedniego akwarium słodkowodnego są bardzo agresywne jak mają tarło. Ileś lat były łagodne jak baranki a potem dobrały się w parę i załatwiały wszystko co się rusza. tak czy inaczej piękne ryby.
Zobacz sama
Akwarium mam otwarte bo w morskim muszą być stabilne warunki w tym temperatura. Obejma jest ze zwykłej płyty meblowej z Castoramy oklejonej po bokach. Sposób mocowania sfotografuję Ci jutro. Nie jest impregnowana żeby nie truć ryb dodatkową chemią a trzyma się świetnie już 4 miesiące w oparach zjadliwej i żrącej słonej wody. Jak coś się z nią stanie to zrobię nową bo koszt materiałów to około 15 zł Do obejmy mam zamontowane jedynie oświetlenie nocne i wentylatory. Dzięki otwartemu akwarium i wentylatorom mam stabilną temperaturę +/- 0,3 stopnia a przy pokrywie w lecie temperatura wody dochodziła do 30 stopni:Strach: Jakbym teraz tak miała to z korali byłaby zupa. Dla mnie takie rozwiązanie to objawienie bo wodę łatwo podgrzać a schłodzić gorzej.
Co do oświetlenia to zakochałam się w lampach wiszących i taką właśnie mam. Moja jest na 7 świetlówek i ma długość 90 cm a kosztowała niecałe 600 zł. Do zwykłego akwarium będziesz potrzebowała max 3 świetlówki więc koszt będzie mniejszy. Taką lampę wiesza się na linkach do sufitu. Łatwo ja podnieść do góry jak się coś robi przy akwarium.
Co do uzupełniania odparowanej rody to najlepszym sposobem jest automatyczna dolewka. Koszt od 70 zł (samoróbka z allegro) po 300 zł (firmowa). Obie skuteczne. Jutro poszukam linków. Można podłączyc ja zaworem do najbliższej wody (kuchnia, łazienka) i wąziutki wężyk puścić listwa podłogową.
Mnie udało się utrzymać bardzo stabilne warunki w moim Malawi i praktycznie nie musiałam przy nim robić nic (akwarystki nie czytajcie dalej).
Wymiana 30 % wody raz na.... parę miesięcy, jakieś tam skrobanie szybek raz na czas + czyszczenie filtra raz na.... lepiej nie mówić :D
Miałam za to bardzo wydajny filtr zewnętrzny z wkładami, wspomagałam cykl azotowy bakteriami, glony wybijałam lampą UV (niestety bakterie też wtedy szlag trafiał). Przy filtrze wewnętrznym nastaw się jednak na czyszczenie akwarium. nastepne pytania "pierwszaka" + studium fotografii akwarystycznej.
Cytat:
Jeśli to ma być tanie rozwiązanie i tylko do akwarium to raczej stałe światło. 2-3 halogeny po 500W każdy to wydatek na poziomie 200 PLN w Castoramie. Znam takiego jednego co robił zdjęcia akwarium uzywając pięciu lamp i ST-E2 do ich odpalenia :-) Zdaje się, że nie narzekał na nadmiar światła ;-)
Cytat:
Jeśli masz oświetlenie HQI, to akwarium chyba morskie?
Radzę jednak kupić lampę, i to jak najmocniejszą – najlepiej 550EX albo 580 EX, podłączaną na kabelku Off Cord 2. Albo używaną lampę (lampy) studyjne :)
Lampy do fotografowania akwarium używam zawsze na pełnej mocy 1/1. Dopasowuję do tego przysłonę – i fotografuję tylko w strefie akwarium, w której ustawiłem światło.
Ubrać się należy na czarno, na rękach też najlepiej czarne rękawiczki – aparat już masz ciemny (to minimalizuje odblaski).
nie spodziewalem sie az takiej pomocy z waszej strony, nie chodzi mi o to ze forumowicze sa niepomocni (wrecz przeciwnie) ale, ze nie dodalem kilku innych szczegolow: posiadam akwarium roslinne z pielegniczkami, jak to w akwariach roslinnych (holenderskich) najwazniejsza jest ekspozycja roslin i ta u mnie jest na dlugosci 120cm, co nie jest az tak znacznym rozmiarem ale, przy wysokosci zbiornika 27,5cm jest to cel zamierzony -> stosunek W/L byl dosc wysoki okolo 0,7 co jest potrzebne do cyklu azotowego i przy nawozeniu w tym przymusowo CO2 bardzo dobrego rozwoju roslin; ... a wiec (1) moje 60W rozmieszczone na calej dlugosci z temperatura 10.000 K jest dosc mocno biale i rozprasza sie w akwa az po dno (dla przypomnienia wysokosc netto akwa -podloze to okolo 20-22cm czyli bardzo niziutkie); (2) pielegniczki to nie pyszczaki z tanganiki czy malawi, sa mniejsze (cacatuoides do 9cm i ramirezi do 7cm) i znacznieeeeeeee wolniejsze a co najwazniejsze w kontekscie swiatla - nie przepadaja (!) za nim, juz przy tych samych 60W i 10.000 K chowaja sie w gaszczu roslin i kryjowkach korzeni i nie za bardzo chca wychodzic; tak wiec reasumujac ze swiatlem jest troche problem a z drugiej strony ulatwienie - problem bo gdy doswietle akwa nie bede mial kogo fotografowac, latwiej - bo taniej ;)
dlatego tak sie uczepilem tej lampy i cykniecia swiatla tylko w momencie wykonywania zdjecia - przy manualnym i w dodatku 1/1 bede mial mozliwosc chyba zrobienia foty roslinom - nie probowalem jeszcze takiego eksperymentu ale przy skierowaniu wszystkich zaroweczek halogenowych z sufitu na akwa i wlaczeniu tych dwoch swietlowek nad akwa ... malo jest co obserwowac; druga sprawa to to ze moge (tak do tej pory bylo) fotografowac z nieco dluzszymi czasami ze wzgledu na to, ze nie mam tanganiki :) i jest statyczniej
reasumujac: co do swiatla nie moze byc go zbyt duzo ze wzgledu na pielegniczki i IMO winno byc tylko przy wykonywaniu fotografii (co zwrocilo moja uwage u ciebie Duty to lampy z boku - jak kazde akwa oswietlenie bokow jest kiepskie, musze o tym pomyslec, do tej pory konce akwa wychodzily kiepsko ale zrzucalem to na dluuuuugosc akwa i wychodzenie koncow zbiornika tuz przy ramce fotki)
Cytat:
Statyw - jeśli TYLKO do akwarium i w domu to nawet takie małe stołowe imadełko wystarczy. W końcu w domu to możesz postawić obok stół albo krzesło i do niego przykrecic imadło z aparatem. Bedzie stabilniejsze od gównianego statywu. Statywów trochę przerobiłem. Kupno "byle czego" to wyrzucanie kasy. Naprawde to warto dać te 400-500 PLN za statyw i kolejne 300-400 za głowicę.
Cytat:
Statyw przydatny jest do zdjęć całego akwarium, a portrety ryb i dynamiczne zdjęcia robię z ręki, ostrość ustawiam manualnie – nie ma czasu na AF (ciemne pyski ryb na AF nie bardzo pozwalają).
tak jak wyzej, nie mam takiego problemu z wykonywaniem makro na rybach (i w przeciwienstwie do tanganiki moge je wykonywac i robie tak z AF - przy ustawieniu Al Focus - jak na razie przynajmniej), nie sa szybkie a ich kolory sa mniej ciemne niz w tanganice ( http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00021 - swoich jeszcz nie mam aby pokazac na tym forum); kupilem juz jak widac w podpisie statyw a wyszedlem z zalozenia, ze nie stac mnie na jakies tanie badziewie, wiec wybralem dla mnie srednia polke, ktora i tak moge w calosci nie wykorzystac (velbon sherpa 600r) - jest przyzwoicie ciezki i stabilny a glowice ma kulowa - trudno Januszu (bede sie musial nauczyc jezdzic od razu mercedesem z pominieciem sredniej klasy), dosc sporo wynegocjowalem na sprzecie i moglem sobie pozwolic jeszcze za zakup statywu j.w. jak i filtrow UV(0) HOYA HMC SUPER na KITa i 50/1.8
jeszcze raz bardzo goraco dziekuje za pomoc - szczgolnie Duty'emu, ktora to pomoc, jak zawsze w moim przypadku, jest mile widziana nawet a zwlaszcza w duzei ilosci (ucze sie dosc mocno wykorzystujac wasza - forum - praktyke i doswiadczenie); jesli bedziecie mieli jakies pomysly albo z doswiadczenia wynikajace sugestie, ktore pomoga mnie w fotografowaniu calego zbiornika (ze wzgledu na jego roslinny charakter) jak i samych mieszkancow to oczywiscie bardzo prosze (od razu uprzedzam, ze ten link: http://www.fotografia-przyrodnicza.a...rady/index.php juz posiadam :wink: )
dziekuje i pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|